Анкета

Спадът в цените на имотите ще приключи през:

Вече приключи, цените са само нагоре!
1 (1.6%)
Зимата на 2010-та, пролетта на 2011-та
8 (12.7%)
Зимата на 2011-та, пролетта на 2012-та
15 (23.8%)
Не мога да преценя
7 (11.1%)
По-рано от още 3 години не го чакайте!
32 (50.8%)

Общ брой гласове: 58

Гласуването приключено: 12 Юни, 2010, 12:30:08

Автор Тема: Виде ли му се краят на спада?  (Прочетена 42987 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #45 -: 10 Юни, 2010, 12:46:52 »
0
Финландия.
Разбрах те от една дума!
Бях се хванал да пиша нещо за паркоместата, а и трябва да излизам. Ще ми се кажем още няколко приказки!
А дано !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #46 -: 10 Юни, 2010, 16:56:36 »
+2
Сега предсти да разберем какво означава това финландец да проверява ... Дянков.

Пак на линия. Съвсем кратко. Ама на дали ще мога кратко  ;D
България е изключително удобна, дори вероятно е най-удобната страна от гледна точка на големите в ЕС, които примерно са решили да поведат някаква показна акция с назидателен елемент.

За мене има някакъв неясен момент. Големите също са пъстра картинка и сред тях има търкания и противоречия, но това не изключва вероятността да са решили заедно  да намачкат показно някой дребен безобразник.
Не е за подценяване и друга вероятност. Акция на администрацията в Брюксел, която неизбежно играе по  свирката на големите, но тя си има отделно  и свои специфични, кастови интереси и търси възможност да блесне.

Унгария, Чехия и Словакия културно и исторически са близки до Австрия, Германия.
Словенците са близки с австрийци и италианци, а да не говорим, че те са си много стегната и подредена нация и държава и са по-католици от папата.
Румъния е в сферата и орбитата на Франция.
Полша си е Полша. Твърде голяма и .. още много фактори.
Балтика е към скандинавците.
Ние сме никои!  Тук извърших опит да направя кратко описание на нашата държава, елит и дередже, но прочитайки написаното, ужасен го изтрих.

И все пак защо точно нас ще ни проверяват!?

Възможен отговор е, че проверки текат постоянно и рутинно, сега ни е дошъл редът, а интересът и шумотевицата са породени от нашите медии. Същите медии не са уведомили или не са го направили подходящо в случаите на проверка на други държави в предходни моменти. Не ги разбрах точно така нещата, но Брюксел е далече и не ги разбирам много  ....  европейците и делата им.

Друг Възможен отговор е, че целят да "напомнят" комуто е необходимо, бързо да си оправи безобразията, че и неговата къща ще пламне.

Има и една изключително гадна хипотеза. Чиста теория. Анализът на някакви данни показва, че не е изключено у нас нещата за кратко време да излязат от контрол и това е някакъв превантивен ход. Асен спомена за някакви смразяващи суми от резерва на фиска, които може би по някаква особена схема са отишли да подпират банки. Не съм чул подобни намеци от друго място. Какво ли става там? Пак напомням, че във времената на внимателно и консервативно банкиране, многократно се изтъкваше, че една банкова система може да "понесе" 4 % лоши кредити.  Сега викат, че при 14 % проблем нямало!?

Вече има един сключен договор за лот на магистрала, вторият търг е спечелен и вероятно предстои  договор с гърците и там, тече процедура и по третия търг. Към есента в тези посоки неизбежно ще се наложи да потекат едни сериозни суми. Европейските пари по програма, на които основно се разчита, къде са точно и в какъв режим са? Аз не знам! Някой може ли да разясни.

Всякакви резерви в страна като нашата могат да свършат за кратко време и след това ако се спазва закона за Борда, ще има изключително болезнено свиване с непредвидими последици.
 
« Последна редакция: 10 Юни, 2010, 18:06:37 от nachev »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #47 -: 10 Юни, 2010, 17:22:58 »
0
Начев, за магистрала Тракия ОК - нещата вървят. Плевнелиев въведе ред и ясни процедури. Ама гледай какво става в Транспортното - на път е провал на търга за жепето до Бургас

http://www.dnevnik.bg/evropa/evrofinansirane/novini/2010/06/09/914692_jp_turg_s_evropari_se_provalia_zaradi_sumneniia_za/#comments

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #48 -: 10 Юни, 2010, 17:28:52 »
0
Начев, за магистрала Тракия ОК - нещата вървят. Плевнелиев въведе ред и ясни процедури.
Вярно, че вървят! Ама Трейса направиха и първа копка. Обикновено това означава, че към този момент едни чичковци със сериозни физиономии и скъпи чанти са отишли в кабинета на Плевнелиев и след като се чукнали с шампанското, са извадили от една от чантите един много сериозен документ. Фактура за аванс по договор. Те така правят всички и това е нормално.
Може и да бъркам, но тези пари всичките са  от бюджета.
Къде са европейските и кога ще дойдат ?
« Последна редакция: 10 Юни, 2010, 17:31:33 от nachev »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #49 -: 10 Юни, 2010, 17:39:15 »
0
хм, първо ще ги дадем от бюджета, после би трябвало да ни ги възстановят

ама първо трябва да одобрят проекта! Да се надяваме, че няма да се издъним там (или да ни ударят заради някоя не толкова важна пропусната запетайка), щото тогава ще си остане за наша сметка. Виж, за ЖПто нямам големи надежди, че ще стане нещо. Там и преди не беше цвете, но новите начело с министъра Цветков са крайно некомпетентни...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #50 -: 10 Юни, 2010, 18:08:26 »
0
хм, първо ще ги дадем от бюджета, после би трябвало да ни ги възстановят
Признавам, че не знам. Бях с настройка да мисля, че имаме ангажимент за някакъв процент съфинансиране национално??

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #51 -: 10 Юни, 2010, 18:42:45 »
0
съфинансирането е, ако ни одобрят проекта. Ама още не сме подали апликационната (кой го е превеждал това?!) форма за кандидатстване по оперативната програма, а договорът е вече сключен и съответно трябва да се авансира по него. Откъде се авансира? Еми от държавни пари. Не знам колко им е аванса, вероятно към 50 %, може и да бъркам, ами едва ли е по-малко от 40. Трябва да се види договора, а ме мързи :) Кога ще я пратят тая апликационна форма не е много ясно, щото нещата зависят и от Министерство на транспорта, а там както казах, е малък хаос начело с Цветков (откъде го изкопаха тоя), защото парите се водят по Оперативна програма Транспорт...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #52 -: 10 Юни, 2010, 21:04:41 »
0
съфинансирането е, ако ни одобрят проекта. Ама още не сме подали апликационната (кой го е превеждал това?!) форма за кандидатстване по оперативната програма, а договорът е вече сключен и съответно трябва да се авансира по него. Откъде се авансира? Еми от държавни пари. Не знам колко им е аванса, вероятно към 50 %, може и да бъркам, ами едва ли е по-малко от 40. Трябва да се види договора, а ме мързи :) Кога ще я пратят тая апликационна форма не е много ясно, щото нещата зависят и от Министерство на транспорта, а там както казах, е малък хаос начело с Цветков (откъде го изкопаха тоя), защото парите се водят по Оперативна програма Транспорт...

Предполагам, че зад това уж невинно, но затова пък достатъчно странно  съчетание - апликационна форма се крие една много тежка и обемиста процедура.
Това ми напомня въвеждането във времената на ранната демокрация на митническите Декларации. Това не е "Искане (молба) на разрешение", а Декларация. Ерго, Това е сеппъл акт на едностранно заявяване на нещо. Да, ама не ! Всички гишета "за заявяване" и до ден днешен са направени така, че като застанеш пред тях, трябва да си сгънат дълбоко символично на 90 градуса в кръста.
Масовото явление беше, да ти хвърлят обратно  Декларацията без коментари, при това.

И се връщам отново на подадената от Коганев фраза в началото. На проверка ще идва чичко Рен.
Да не стане така, че в един момент нашите преписки в Брюксел да престанат да се движат. Причина ?
Ами ако се окаже, че тук от тази страна се подават неверни данни.

ilianm

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +3/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Види се края на илюзиите
« Отговор #53 -: 10 Юни, 2010, 22:14:18 »
0
Миналата седмица се появиха тревожни сигнали от Унгария, а сега е наред България, пише британското електронно издание "Мъни уик".

Има доста причини страните от еврозоната да се тревожат за източните си съседи, посочва изданието. Сега в "светлините на прожектора" е България, след като еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен заяви, че има голяма вероятност одитори от Евростат да бъдат изпратени в София.

Високопоставените "еврократи" искат да се уверят, че България не върви по пътя на Гърция и Унгария, пише "Мъни уик".

В България има голям дългов проблем, като иронията е, че равнището на държавна задлъжнялост не е опасно. Предвижда се тази година годишният бюджетен дефицит да бъде "само" 3 процента (4.8% на касова основа, според актуализацията), а до края на годината държавният дълг ще достигне едва 17 на сто от брутния вътрешен продукт.

Средното равнище на показателя в ЕС е 80 на сто, а в Гърция - доста над 100 процента. Българският проблем е другаде - страната има съвкупен външен дълг (държавен плюс частен - бел. ред.) от 108 процента, което означава, че като цяло българските граждани заемат повече пари, отколкото произвеждат всяка година. Поради обвързването на българската национална валута с еврото България трябва да се бори със същия проблем като Гърция, Ирландия и Испания.

Заради твърдия валутен курс страната не може да обезцени валутата си, което означава, че износът й не е конкурентноспособен в световен мащаб. Това води "до сурова и продължителна рецесия", посочва експерт. През 2009 г. реалният БВП на страната се сви с 5 на сто, а през първото тримесечие на 2010 г. - с още 4 на сто. Безработицата се удвои през миналата година до малко под 10 процента и е малко вероятно икономиката скоро да започне да отчита растеж.

По-лошо е, че през последните четири до пет години икономическият растеж на страната в голяма степен се дължеше на бума на пазара на недвижими имоти, който се основаваше на вземането на кредити.

Сега този бум вече е минало, а българите имат множество дългове, гарантирани с недвижими имоти, които вече не струват толкова, колкото е било платено за тях.

Предвид слабата икономика и високата безработица по-голямата част от тези кредити просто не могат да бъдат изплатени, заключава изданието.



Някой го предвиждаше това, а то не беше и трудно.
Но лаком г..з глава затрива

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #54 -: 10 Юни, 2010, 22:25:03 »
0
Ето и оптимистична версия  *drink4* *drink3* *drink1* - може да има "безобразия", но на фона на големите държави в EU са пренебрежимо малки. Така че може да направят "проверка", да си затворят очите и да се каже "ето всичко е ОК" и да се възстанови доверието донякъде.

 *sheep*

ilianm

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +3/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #55 -: 10 Юни, 2010, 23:27:55 »
0
Абе тя проверката ще мине, ама имотите не зависят от проверката.

koganev

  • Гост
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #56 -: 11 Юни, 2010, 09:39:21 »
0
Аз си имам цел. Да стигна до връх Цел.
Тръгвам.
По пътя пърдя отровни газове. Умират две пеперуди.
Пътят свършва, но аз съм с цел и продължавам оффроуд. Газя една жаба.
Почти виждам връх Цел, когато спирам да пикая. Опикавам три бръмбъра, стъпквам осемнайсе мравки, а един кълвач бяга на съседното дърво.
Вече не мога да карам дори и оффроуд. Продължавам пеша. Чупя един прав клон и си правя нещо като подпиралка. По пътя газя флора и подплашвам фауна за чудо и приказ...

Стигам връх Цел!!! Целта е постигната.

поставям си нова цел и тръгвам...


Кажете ми сега ония бръмбари, жаби, пеперуди, клонки и тревички имат ли основание да смятат, че спрямо тях аз съм действал целенасочено? Сериозно ли е жабата с последни сили да твърди, че съм избрал нея за смачкване, за да назидая един гущер или една змия? Пеперудите могат ли да се запитат защо, аджеба, съм минал по този точно път и това не е ли твърде съмнително при тази огромна пътна мрежа? Дървото, чийто клон счупих, редно ли е да се запита как така от цялата гора избрах точно неговия клон и това не е ли чиста наказателна акция за сплашване на другите дървета??

Допускаме ОГРОМНА грешка, ако си мислим, че нещата се въртят около нас заради нуждата от назидание. Няма никаква конспирация - ние сме антипод на принципите на ЕС. Проблемите на ЕС са диаметрално противоположни на нашите. Проблемите на ЕС са как да запази стандарта и производителността, а нашите проблеми са как да продължим да крадем от народа и от парите на европейските данъкоплатци. Ако в България няма паричен съвет краденето ще придобие още по-уродлива форма.

България е крайно нелогична държава по стандартите на ЕС. Тук няма нито едно евро от ЕС по която и да е програма, от което да не са заделени пари за корупционни схеми. Нещо повече - в България НЯМА НАЧИН да получиш пари по която и да е програма, ако не участваш в схема за източване. На практика парите от ЕС бяха задигнати и погребани в бункери и паркоместа, с тези пари една нова мафия изсмуква ресурсите на България. По телевизора просто смениха обектите - от Белене стана Тракия.

Извод - трябва да има повече хубави пътища, безвредни превозни средства, тоалетни на повечко места и помощни средства за преминаване през трудни етапи.
« Последна редакция: 11 Юни, 2010, 09:42:51 от koganev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #57 -: 11 Юни, 2010, 12:27:48 »
+1
Аз си имам цел. Да стигна до връх Цел.
Тръгвам.
По пътя пърдя отровни газове. Умират две пеперуди.
Пътят свършва, но аз съм с цел и продължавам оффроуд. Газя една жаба.
Почти виждам връх Цел, когато спирам да пикая. Опикавам три бръмбъра, стъпквам осемнайсе мравки, а един кълвач бяга на съседното дърво.
Вече не мога да карам дори и оффроуд. Продължавам пеша. Чупя един прав клон и си правя нещо като подпиралка. По пътя газя флора и подплашвам фауна за чудо и приказ...

Стигам връх Цел!!! Целта е постигната.

поставям си нова цел и тръгвам...


Кажете ми сега ония бръмбари, жаби, пеперуди, клонки и тревички имат ли основание да смятат, че спрямо тях аз съм действал целенасочено? Сериозно ли е жабата с последни сили да твърди, че съм избрал нея за смачкване, за да назидая един гущер или една змия? Пеперудите могат ли да се запитат защо, аджеба, съм минал по този точно път и това не е ли твърде съмнително при тази огромна пътна мрежа? Дървото, чийто клон счупих, редно ли е да се запита как така от цялата гора избрах точно неговия клон и това не е ли чиста наказателна акция за сплашване на другите дървета??
Хем е поетично и въздействащо, хем е ясно ! Благодаря !

Цитат
Допускаме ОГРОМНА грешка, ако си мислим, че нещата се въртят около нас заради нуждата от назидание. Няма никаква конспирация - ние сме антипод на принципите на ЕС. Проблемите на ЕС са диаметрално противоположни на нашите. Проблемите на ЕС са как да запази стандарта и производителността, а нашите проблеми са как да продължим да крадем от народа и от парите на европейските данъкоплатци. Ако в България няма паричен съвет краденето ще придобие още по-уродлива форма.

България е крайно нелогична държава по стандартите на ЕС. Тук няма нито едно евро от ЕС по която и да е програма, от което да не са заделени пари за корупционни схеми. Нещо повече - в България НЯМА НАЧИН да получиш пари по която и да е програма, ако не участваш в схема за източване. На практика парите от ЕС бяха задигнати и погребани в бункери и паркоместа, с тези пари една нова мафия изсмуква ресурсите на България. По телевизора просто смениха обектите - от Белене стана Тракия.

Варианти за обясняване на задаващото се мероприятие има много.
От написаното по-горе могат да се изведат още няколко.

Брюксел е крайно изнервен от всичко, което е свързано с нашата страна, всичко излъчва хаос и корупция и решава да се заеме с въпроса.

Друго, ЕС е решил, че е наложително да се вземат мерки за  повишаване на културното ниво на управленския ни елит и висшето чиновничество ? Последното не е самоцел, започват с възпитателни мерки, като далечният прицел е да се повиши производителността (или да не пада) в съюза.

Друго, оказване на методологична и логистична подкрепа за въвеждане на добри практики в отчетност и контрол на високо ниво.

Друго, иде време за извършване на някакви траншове на средства към Бг, но те не искат, не могат, нямат и търсят формален повод да ни отрежат.

Друго, Бесни са, че търговете на Магистралата са спечелени не от Щрабаг и консорциум, в който има и някакви германци.

Дразнят се, че постигнатите цени на километър на същата тази магистрала, ще преопределят възможност за сравнително умерени кражби, които ще стигнат да се напълнят само отбрани местни търбуси, но до Брюксел няма да стигне нищо.

Нека напомним как все пак бяха заявени първоначално нещата. Еврокомисарят за икономическите и валутните въпроси Оли Рен сподели, че има "известни притеснения" за статистическите данни за държавните финанси на България и иска те да бъдат проверени.
Субект е Евростат.

Ако е нещо, което е изброено по-горе в една или друга форма от кои да е от нас, няма да се церемонят с нас и ще ни ударят директно и по друг начин.
Вече са го правили, нещата бяха заявявани в прав текст. Те не изпитват ни потребност, ни е наложително да спазват деликатен тон.
Защо сега, защо точно това и защо по този начин ?


koganev

  • Гост
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #58 -: 11 Юни, 2010, 12:53:51 »
0
Начев, Брюксел е крайно изнервен от всичко, което е свързано с нашата страна, всичко излъчва хаос и корупция и решава да се заеме с въпроса. Директно преповтарям, защото това е шокираща констатация, но пък е самата истина.
Иначе която и магистрала по света да се строи, някакви германци винаги участват. Скъпите неща са немски и без тях не става. Асфалтовата база ще е някаква немска... Крановете ще са либхер... Камионите ще са ман или други немски... чукачки, трамбовки, резачки - все нещо ще е немско. Рейсовете, с които ще водят бачкаторите по обекти ще са немски. Някоя банка ще е гарант или кредитор и тя ще има нещо немско. Най-малкото крадците на пари ще си купят бенцове или баварци... Разбираш ли?

(Тук е моментът да спомена, че работната ръка винаги е местна - в нашия случай ще е турска... но това е  още един повод да застреляме някой произволно избран политик от последните ... 70 години.)

Пук  им на швабите за това кой ще копае с кирките - те така или иначе никога не са искали да копаят... в България. Иначе са имали историческия шанс да ни прекопаят от-до.

Иначе траншовете те си ги спираха и без проверки, политическият ни елит не може да бъде оправен без трапанация, производителността ни ще спадне до нулата, а като резултат всичко, което притежаваме, рано или късно ще стигне до Брюксел.
И дано!

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Види се края на илюзиите
« Отговор #59 -: 11 Юни, 2010, 13:43:34 »
0
По-лошо е, че през последните четири до пет години икономическият растеж на страната в голяма степен се дължеше на бума на пазара на недвижими имоти, който се основаваше на вземането на кредити.

Сега този бум вече е минало, а българите имат множество дългове, гарантирани с недвижими имоти, които вече не струват толкова, колкото е било платено за тях.

Предвид слабата икономика и високата безработица по-голямата част от тези кредити просто не могат да бъдат изплатени, заключава изданието.



Някой го предвиждаше това, а то не беше и трудно.
Но лаком г..з глава затрива

Какви дългове имат българите??? Това, че 83% са частен дълг нищо не означава!!! Което не пречи на всякакви чуждоземни боклуци да плюят България опитвайки се да ни изкарат гърци, испанци, унгарци и какви ли не. Какво като българите дължат да речем 50 милиарда на някакви банки. Да не би да трябва утре да си платят дълговете? Средния срок на един кредит е 15 години и като разделиш 83% на 15 получаваме около 5.5% годишна задлъжнялост. Далеч съм от мисълта, че икономиката ни цъфти и че всичко е по мед и масло, ама като гледам некадърността на някои министри  - по-добре нищо да не прави правителството и може да се оправим. Много от тук пишещите хвалеха преди година Румънското правителство как като взело 20 милиарда от МВФ икономиката им тръгнала нагоре. Вижте сега какво става в Румъния, вижте какво става в Гърция. Изглежда на някой от Европата нещо го яде и иска да ни изкара и нас пред фалит.
Колкото до това имам едно просто обяснение - тази проверка, която ни гласят и тези простотии които пишат за България се дължат на желанието на ББ да накара чуждите компании като ЧЕЗ, ЕОН, Сименс и т.н. да си вършат работата. И дори ги заплашва със санкции! Е тази статия, както и много други са ответната реакция. Дано правителството да не се огъне поне в това и да довърши една добра идея докрай.