Анкета

Спадът в цените на имотите ще приключи през:

Вече приключи, цените са само нагоре!
1 (1.6%)
Зимата на 2010-та, пролетта на 2011-та
8 (12.7%)
Зимата на 2011-та, пролетта на 2012-та
15 (23.8%)
Не мога да преценя
7 (11.1%)
По-рано от още 3 години не го чакайте!
32 (50.8%)

Общ брой гласове: 58

Гласуването приключено: 12 Юни, 2010, 12:30:08

Автор Тема: Виде ли му се краят на спада?  (Прочетена 42941 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #135 -: 23 Юни, 2010, 15:54:18 »
+4
Да, и на тия инвеститори не може да падне под себестойност:

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=514715
...............
Гръмък провал застигна инвеститорите в жилищния комплекс от затворен тип “Бистрица гардънс” в селището край София. Заради борч към СИБанк частен съдия-изпълнител разпродава почти целия комплекс. На тезгяха са 23 къщи на различен етап на строеж плюс 22 празни, но регулирани парцела. Имуществото се продава накуп при начална цена от 3,78 млн. лева.
...............
 Комплексът бе представен на публиката през есента на 2007 г. Включваше 52 еднофамилни къщи - с 2, 3 или 4 спални. Разгънатата им площ беше между 226 и 376 кв. м, а прилежащите парцели - от 408 до 700 кв. м. Предвиждаха се детска площадка, спа център, фитнес.
..............
Ентусиазираният Моше Ахирон обеща тогава, че инвестицията ще бъде на стойност 9,2 млн. евро.
..............
От сайта на проекта става ясно, че крайградските имоти се предлагат между 307 хиляди евро и 484 500 евро.
.............

През 2009 г. “Линднер България” е наложила възбрана на част от комплекса - 14 терена и 11 къщи в строеж. За строителството на комплекса дружеството има да взема 5,5 млн. лв. от инвеститора “Бистрица гардънс”.

Нарочно съм "взел" само тези пасажи, които вадят цифрите. В конкретния случай мисля, че те са по-скоро верни. Няма причина да ги кривят. Вече не !

Малко, но пък затова супербакалски сметки !  Чудесно илюстрират местните бизнесначинания.
Предвижда се построяването на 52 къщи. Нека временно "забравим" за "Предвиждаха се детска площадка, спа център, фитнес." От продажбата или управлението на тези допълнителни обектчета, инвеститорът е планирал да притури по някое бонусче. Няма лошо - дай Боже всекиму !

Планирана инвестиция - 9,2 млн. евро.
Вадим Бакалския калкулатор и той показва, че за една осреднена къща са планирали изразходването на  175 000 Е.  Тук влиза всичко, обаче !

Какво се случва от другата страна на проекта, там, където е светая светих - при продажбите.
Отново вадим нашия верен приятел - Бакалския калкулатор и ... Опала ! Средна продажна цена на имотче : 307 000 + 484 500 евро / 2 =  395 000 Е.

Бакалската сметка показва разлика между проектната инвестиция и офертните цени :
395 000 Е - 175 000 Е = 220 000  Е. на обектче.  Мазно !!!!!

220 000 Е  х 52  =  11 440 000 Е. Горница !!! ДДС-та, МДС-та има, нема !! Абе, я да не се занимаваме с глупости.

Ако някой извади  10 млн. Е суха пара и ги бухне в планинската пустош между Плана и Витоша и докара на пазара  някакъв супер продукт (не задължително къща), защо пък да не спечели  11 млн. Е за примерно 3 години.  Мене нищо не ме притеснява в тази постановка. Имаш парите, вадиш и плащаш, носиш години целия риск, .. няма да питаме мамата ти ... какво и се случва тогава и накрая излизаш с печалба !

Какво се случва в действителност ?
Подробни дани липсват и поради тази причина ще се наложи да правя свободни съчинения. За сметка на това си имам Бакалския калкулатор. Много е готин, да знаете !  :) Квот му кажа, това и смята !

Какво е станало в действителност !
1. Индиректно става ясно, че е купен парцел. За него е платено, просто няма начин. Май наистина ще вземе да се окаже, че най-сръчните бизнесмени(дами) на Бг са Банските и Бистришките баби.
35 000 м2! Колко са стрували тези земи през 2004 г. Айде, имотните деятели! Казвайте ! За мене са стрували до 10 - 20 Е., или до 700 000 Е., но ако някой е платил и 80, ерго  2,8 млн. Е, няма да ми се смути сънят. Идиоти всякакви !
Числото все пак е важно и тази огромна дупка между 700 х. Е и 2,8 млн. Е. лично мене ме смущава.

2.След това е започнало проектиране, борба с монополистите, стимулчета за чиновниците, надлъгване с банките, още по-голямо надлъгване със строителите и не на последно място - организирани са мощни ловни дружинки за лов на  !!!! канарчета  :D , някъде им викат и купувачи .

3. Парите текат! Вече имам по-горе една значителна информационна дупка, която много ми пречи! Основната причини е, че ми се иска да извлека по някакъв начин от наличните оскъдни данни, информация за размера на парите, с които инвеситорът лично се е ангажирал в тази проект. Тоест хвърлил ги е на масата и е казал, ето моят пай. Нося си кръста оттук нататък!

4. Започва и същинското изпълнение на проекта.
Знаем нещичко .
Към банката висят с 3,8 млн. лв. = 1,95 млн. Е (най-вероятно нищо не е плащано от самото начало)
Към строителите висят с 5,5  млн. лв. = 2,80 млн. Е ( тук със сигурност нещо вече е плащано, но нищо няма да разберем ). Вероятно парите на "канарчетата" са отишли за частични плащания по актовете за строителство. Споменава се в текста, че първите канарчета са били хванати и хвърлени на скарата.

Сега какво имаме ?!
Има 23 частично построени къщи. Още 22 празни парцела. Някъде в суматохата някой е щипнал още 7 парцела ?? Нали бяха 52 !?
Всичко това върху 35 дка.
За всичко това банката иска  3,8 млн. лева. Защо толкова малко ? Та нали само себестойността на проекта беше  18 млн. лв. (9,2 х 1,956), а той е поне 75 % вече реализиран. За да си отмъсти на гадните предприемачи ли, която са я подвели  :).

Аз имам един по-прост отговор.
Толкова струва !


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #136 -: 23 Юни, 2010, 16:27:50 »
+2
Дали струва толкова ще видим, след като мине търга. Иначе може да се окаже, че и толкова не струва.

*drink5*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #137 -: 23 Юни, 2010, 16:37:43 »
+2
Дали струва толкова ще видим, след като мине търга. Иначе може да се окаже, че и толкова не струва.

Едва след като изпратих поста си усетих, че има един елемент, който е по-скоро трудно защитим.
Представих си, че има хора, които са дали по  500 х. Е. за дом и сега са на течение.
По-скоро не бих искал да се мисли, че съм определял някого за канарче. Ерго, глупак.

Сега не ми остава нищо друго освен да се надявам, че тези аритметически липсващи 7 бр. парцели овреме са били извадени от проекта, банката се е съгласила да се промени договора за ипотеката и тези парцели и домовете върху тях не са часдт от обезпечението!
Едно време  му викахме на това: Надежди говежди.

Интересно би ми било мнението на банкери, юристи, доколко това е реалистично.
Или ..... всички горят !
« Последна редакция: 23 Юни, 2010, 16:49:24 от nachev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #138 -: 23 Юни, 2010, 16:47:13 »
0
Като ще е магаре, нека поне да е краставо  !
Да си кажем нещато докрай !

52 бр. къщи Х  средно 395 000 Е = 20 540 000 Е.
Като се прибавят и допълнителните обекти по проект - всичко "прави"  21 млн.  Е.
Такава е била цената, нали е имало продажби .

Сега всичко (или много голяма част от него, защото се надявам платилите да не изгорят) е на тезгяха за цена от: 1,95 млн. Е.

Аз изчислявам спад от около 91 %, но не ме бива много в сметките  :)

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #139 -: 23 Юни, 2010, 17:08:46 »
0
На сайта им пише, че 20 от 52 са продадени. Колко е вярно е отделен въпрос
http://gardens.bg/bistritza/prices.php

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #140 -: 23 Юни, 2010, 19:20:09 »
0
И тук пишеше преди 2 години, че има 60 и нещо % продадени, ама бяха първите които сдадоха официално багажа:

http://www.evergreen.bg/

Сигурно тези 60% са били за обезщетение и за собствено ползване на "инвеститорите".

srs

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +4/-1
  • Респект: +2
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #141 -: 23 Юни, 2010, 19:23:43 »
0
На сайта им пише, че 20 от 52 са продадени. Колко е вярно е отделен въпрос
http://gardens.bg/bistritza/prices.php


Ако са продали 20 , като им гледам цените не би трябвало да фалират. (зависи от начина на плащане де)По скоро това е заделено за бартер, както правят повечето инвеститори. И приветствам Начев с разбивката, която е направил.

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #142 -: 23 Юни, 2010, 19:40:09 »
0
Търговски трик... купувайте, че не остана. :) Като по сергиите :)

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #143 -: 23 Юни, 2010, 19:41:02 »
-1
Пиши, Начев, пиши си. Всъщност инвеститора Моше е вътре поне с 2-2,5 млн. евро, повечето изкарани от предишния му проект "София гардънс" (доста гаден затворен комплекс, от първите) в Ливадите. Още като обяви Бистрицата, знаех какво ще се случи. Не е продал и половината от това, дето пишат журналята. И, което е продал, да не са го платили на 100%. Въобще бакалските сметки не вървят.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #144 -: 23 Юни, 2010, 19:50:14 »
0
На сайта им пише, че 20 от 52 са продадени. Колко е вярно е отделен въпрос
http://gardens.bg/bistritza/prices.php

Не знам какво да мисля !
Да ти кажа, по-скоро не вярвам.  Ако са имали толкова продажби, не би трябвало да глътнат вода.
Ето, че и аз разсъждавам по течението :'(
Ами то "продажба" не значи задължително  100 % плащане "на зелено".
По правило, хората дето имат по 500 х. евро по джобовете не плащат залудо !

Дори да е имало 20 продажби, плащанията са били скромни. Причината е била, че видимо там нещата не са вървели.
Може и да е имало излъгани с 10 до 30 % даун. Повече, не вярвам.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #145 -: 23 Юни, 2010, 19:53:27 »
0
Пиши, Начев, пиши си. Всъщност инвеститора Моше е вътре поне с 2-2,5 млн. евро, повечето изкарани от предишния му проект "София гардънс" (доста гаден затворен комплекс, от първите) в Ливадите. Още като обяви Бистрицата, знаех какво ще се случи. Не е продал и половината от това, дето пишат журналята. И, което е продал, да не са го платили на 100%. Въобще бакалските сметки не вървят.

Ти си направо моя вътрешен глас  :)
Пиша си ! Кво лошо има.

Ти да си взел някоя комисиона от обектчето ?

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #146 -: 23 Юни, 2010, 20:02:01 »
0
Пиши, Начев, пиши си. Всъщност инвеститора Моше е вътре поне с 2-2,5 млн. евро, повечето изкарани от предишния му проект "София гардънс" (доста гаден затворен комплекс, от първите) в Ливадите. Още като обяви Бистрицата, знаех какво ще се случи. Не е продал и половината от това, дето пишат журналята. И, което е продал, да не са го платили на 100%. Въобще бакалските сметки не вървят.

Сега се сещам, че всъщност аз не съм интересен и не си заслужава да ми обръщаш внимание, но виж .. ако имаш  една друга информация, може и полезна работа да свършиш.

Вижда се, че СИ Банк се е ангажирала доста скромно по този проект. Би ми било интересно да знам, защо така скромно ??

По-интересно е обаче, дали тази или друга банка/и са кредитирали купувачи на "имоти" в този проект?

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #147 -: 23 Юни, 2010, 21:03:46 »
-1
Не са се ангажирали скромно, просто усвояването на парите е на етапи, които очевидно не са достигнати. Ако имаше други банки-пивади, може би щеше да пише. Тоя Моше сигурно е български евреин, такъв тъп евреин няма.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #148 -: 23 Юни, 2010, 21:55:35 »
0
Не са се ангажирали скромно, просто усвояването на парите е на етапи, които очевидно не са достигнати. Ако имаше други банки-пивади, може би щеше да пише. Тоя Моше сигурно е български евреин, такъв тъп евреин няма.

И кое му е тъпо на човека.Мошето де.
Купува с кредит.
Не плаща пара.
Строи се по договор с плащане на етапи.
Плаща само за самочуствие.В началния етап.
На проектантите плаща с РЗП което ще направят някога строителите ако им плати.следначалния етап де.
Силна рекламна кампания.
Плаща с Бъдещо РЗП. И това е реалност.Справка Капитал.
Прибира пари от частични продажби.
Банката продава и си оправя заема.
Моше си пече дупето където си ще.
С поне 4 300 000Еврака.
Глътнал вода ли.
Прост евреин.
Да бе да.
Доставчици и изпълнители псуят чуждоземски инвесторя и си викат че ще избият от следващия.
Та тъй.
боравя с подочута и прочетена през рамо информация.
Не е нужно да ми се вярва.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Виде ли му се краят на спада?
« Отговор #149 -: 24 Юни, 2010, 09:54:53 »
-1
Не е толкова просто.