Автор Тема: Хоби  (Прочетена 110422 пъти)

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #60 -: 02 Юни, 2010, 09:39:50 »
0
Може да се добави "и у нас". И в БГ има прекрасни места, където човек си заслужава да отиде и за които не знаем. А може темата да е "Туризъм". Ама и тук да пишем не е лошо, и това е хоби.
Втората половина на септември трябва да отида в Лондон за няколко дни - моля да ми препоръчате авиокомпания, откъде да си купя билет, нескъп хотел...
Булкан, ти си организираш всичко сам. Така по-евтино ли излиза? Последната ми екскурзия струваше 420 евро - билет до Малта и обратно, летищни такси, трансфер летище хотел и обратно и 7 нощувки в четиризвезден хотел със закуска (шведска маса). Мисля че туроператорите имат големи отстъпки и могат да предложат цена изгодна и на клиента, и с добра печалба за тях. Аз (ти) бих ли могъл да достигна технте цени?
Догодина планувам екскурзия с кораб по средиземно море, нещо такова - http://contitrans-m.com/index.php?m=896&id_cruiz=312&lang=1 , някакви съвети и насоки, откъде да си купя билети, пътуването до Генуа....
Повечето хора в почивката си ходят на море. А "морските" жители къде ходят да си починат?

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #61 -: 02 Юни, 2010, 12:30:38 »
0
Муза може да са ми ги откраднали от пощата :)

Jim, BulCan каза сайта за фотоапарати (dpreview.com), а ето и един за камери:

http://www.camcorderinfo.com/ratings.php


Щом се оказа отворен и за камери да попитам и теб за съвет :D

Коя от двете би си избрал ти:

Panasonic HDC-TM300 - 3 CMOS сензора, много удобен въртящ се ринг около обектива, който може да се наглася да работи като ръчен фокус или като ръчен зум. Най-важното - една от малкото камери, която може да се намери в момента на пазара с eye viewfinder, освен LCD панела.

Canon Legria HF S10 - 1 сензор, по-неудобен контрол на ръчен фокус, няма окуляр, ама... Доколкото сам гледал samples на youtube най-добрата картина от всички prosumer камери. По ревютата Панасоника печели, и ги дават и двете с много добри цветове, ама все пак на youtube  като гледам, виждам разлика при 90% от клиповете в полза на Канона.


Е то аз разбирам колкото и ти, доколкото можем да четем ревюта.

Аз като се замисля, на моята съм поглеждал през окуляра само в началото от любопитство какво се вижда :)

Едно от важните неща е стабилизирането. Гледам има Canon Legria HF S11, където специално то е подобрено, т.е. може би това е по-добър вариант (но е малко по-скъпа). Но на Panasonic му дават по-добра оценка.

Другото - по-хубав изглежда образът и при слаба светлина при Panasonic.

И третото важно ми е екрана - как се вижда на слънце. Май и тук Panasonic е по-добре.

Картината иначе вероятно е с еднакво качество. Видях едно видео с поредици от двете камери и на Canon изглеждат по-приказно цветовете но по-неестествени..

Т.е. така по описание бих си взел Panasonic, но е най-добре да ги пипнеш и двата в магазин и да прецениш на място. В BG има ли ги?


Ето къде ги намерих и двата модела видеокамери в БГ сайт (не съм звънял да питам къде са и дали ги има в наличност, всъщност това е портал с препратки към различни магазини), силно се съмнявам да се продават в ширпотреба магазини като Технополис и Техномаркет, на electron.bg ги няма също:

http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-videokameri-c38/canon/legria-hf-s10-p33988341/

http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-videokameri-c38/panasonic/hdc-tm300-p34858115/

Панасоника е по-скъп. Окуляра е много важен, особено когато се зум-ва на далечни детайли (примерно от самолет) - виждат се много по-ясно, докато на ЛСД-то се чудиш хванал ли си го и дали е на фокус, така, че е голям +. На Канона се вижда много добре, когато е снимано на 25 кадъра в секунда (както се снимат игралните филми), не успях да разбера Панасоника дали я има тази опция. Май пишеше нещо за 24 кадъра в секунда. 24 или 25 е в крайна сметка "формата на филмите"?
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #62 -: 02 Юни, 2010, 12:39:34 »
0
Относно сайта за пътувания съм твърдо ЗА.  Всеки от нас е ходил някъде повече и може да сподели интересни подробности.Аз скоро ще ходя доГолямата ябълка и ще разпитам за нея съфорумниците.Смятам, че Булкан е човека на когото му отива да пусне подобна тема. Давам и предложение за име:"По света".

Тих, аз много рядко пускам теми, пусни я ти, а пък аз където мога ще помагам. Ти имаш не-малък опит в пътуванията също. За Big Apple  се обади като тръгваш да направим едно "обсъждане".
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #63 -: 02 Юни, 2010, 13:07:35 »
0
Може да се добави "и у нас". И в БГ има прекрасни места, където човек си заслужава да отиде и за които не знаем. А може темата да е "Туризъм". Ама и тук да пишем не е лошо, и това е хоби.
Втората половина на септември трябва да отида в Лондон за няколко дни - моля да ми препоръчате авиокомпания, откъде да си купя билет, нескъп хотел...
Булкан, ти си организираш всичко сам. Така по-евтино ли излиза? Последната ми екскурзия струваше 420 евро - билет до Малта и обратно, летищни такси, трансфер летище хотел и обратно и 7 нощувки в четиризвезден хотел със закуска (шведска маса). Мисля че туроператорите имат големи отстъпки и могат да предложат цена изгодна и на клиента, и с добра печалба за тях. Аз (ти) бих ли могъл да достигна технте цени?
Догодина планувам екскурзия с кораб по средиземно море, нещо такова - http://contitrans-m.com/index.php?m=896&id_cruiz=312&lang=1 , някакви съвети и насоки, откъде да си купя билети, пътуването до Генуа....
Повечето хора в почивката си ходят на море. А "морските" жители къде ходят да си починат?


Хм, сам спестяваш пари, ако си направиш добре нещата, но за мен това не е решаващото, а да не пътувам с група, въпреки, че туроператорите предлагат и индивидуални пакети. Можеш не само да постигнеш техните цени, но и да ги задминеш. За Европа специално могат да се ползват ниско-бюджетните авиолинии (летял съм от Лондон до Севиля за 0.00 паунда, само 25 паунда летищни такси), там има малко "врътки" с нещата "за доплащане" - багаж (освен ако не си само на ръчен), такса резервация и пр. но може да излезе и много евтино. За Лондон мога да ти препоръчам изгодни и добри хотели, както и други трикчета и благинки. За огромно мое съжаление SkyEurope фалираха, но Wizzair и Easyjet обслужват Лондон от София (условията на борда не са толкова добри, както бяха на първата де). За Лондон - този хотел е много добър, ползвал съм го и съм го препоръчвал на много приятели, всички са доволни. Прилични цени, много добра локация, близо до метрото, Сентрал Парк, и до спирка на откритите туристически двуетажни автобуси (за "далаверата" при тях ще пиша отделно - кое е и кое не е):

http://www.centralparklondon.co.uk/

"Морските жители" пак ходят на море, но през зимата, когато нашето море не става :D :D :D

За круизите ще погледна линка ти и ще ти пиша. Там има най-много уловки и трябва да познаваш добре круизните компании и кораби. На родителите ми им организирах такова пътуване - в момента нашите са в Средиземно море на "Adventure of the Seas" на Royal Caribbean. Пътят до Барселона, хотели там и пр. Заминаха с 5 страници инструкции, след 3 дни се връщат и ще видя как са се справили, хи хи  :D

Много трябва да се внимава с cruise lines ако не се познават. На рекламите всички изглеждат супер, но има големи "дъски"...

П.П. Сега ти видях линка за круиза - MSC (Mediterranean Shipping Cruises) е дърво отвсякъде. Ползвай американски компании - NCL, Royal Caribbean, Princess, Celebrity, HAL, в краен случай даже и Carnival стават, но италианските и особено гръцките са "тесли".
« Последна редакция: 02 Юни, 2010, 13:18:09 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #64 -: 02 Юни, 2010, 13:22:00 »
0

Здравей Jim,

За Лондон можеш да ползваш нискотарифните авиолинии. При тях принципът е, колкото по-отдалече си купиш билет, толкова по-ниска е цената. Другият вариант са чартърни полети. При тях, често се получава обратното - в последния момент пада цената. Третият начин е редовните авиолинии.
Съветвам те, след като си провериш цената да се обърнеш и към туристическа агенция. Но, такава, която може да работи с системата Amadeus. Това е система, която позволява резервации в реално време. Виждат се колко места има от съответната класа. Можеш да се ориентираш по iata/uftaa дипломи/сертификат. Освен това, те имат сключени договори с туроператори/консолидатори които могат да дадат в даден момент много по-добра цена, отколкото в сайтовете. Това важи и за хотелите. Много често даден хотел дава по-висока цена в самия сайт, отколкото биха ти дали в тур.агенция. Освен това, пак в тур. агенции се получават ежедневно мейли с предложения от хотели, които искат да пробият и при едни и същи условия, да дадат много по-ниска цена.


BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #65 -: 02 Юни, 2010, 13:34:31 »
0
Муза е права - Amadeus системата остана едиственният "коз" на туроператорите. Иначе повечето не разбират особено от работата си, нещо като брокерите на НИ  :D Във Варна има само една жена, която е много в час (да е жив и здрав Тихият, че ме запозна), като и се обадя самата тя знае си знае лимита с  какво може да ми е полезна и не "напъва" над това.

За хотели - търсиш си на Booking.com - това е огромна база данни за цял свят, много трудно български travel agent може да им бие цената (за всеки случай можеш да сравниш цената на един и същ хотел и с агент), а и агентите се ограничават само с тези хотели, с които имат договорка и "бутат" 'орицата към тях.

П.П. Муза, туроператорите повече достъп ли имат до системата от това?:

http://www.amadeus.net/plnext/meb/HomePageDispatcher.action?SITE=BCEUBCEU&LANGUAGE=GB

Не знам единственно дали в БГ вече има така наречените Travel brokers туроператори, мисля, че пазара още не е толкова развит. Те купуват предварително на риск цели блокове от седалки на даден полет на много тънка цена от авиолинията и после ги продават по - евтино и печелят от много нисък марджин, но такива имат огромни обороти и не съм сигурен дали в БГ съществуват. Иначе съм си купувал билети от такива за British Airways (Монреал - Лондон), като плащам с кредитна карта ми вземат цената на British Airways, но веднага ми пишат чек за 300 долара, което е разликата м-у цената на авиокомпанията и тяхната цена. Това се получава само при изключително динамичен пазар обаче.
« Последна редакция: 02 Юни, 2010, 13:45:39 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #66 -: 02 Юни, 2010, 14:49:07 »
0

Булкан,

Много по-различно е. Например, за определена авиокомпания Х . Има много класи, които отговарят на различни цени. Вижда се в реално време, колко места има от дадената класа. Освен това, ако са запълнени местата в момента (има направени резервации, което не означава купени билети) има wait list. Работата на агента е да те включи в него и да следи, ако се освободят места, да те включи и да те уведоми. Има едни "опашки" (така се казват), нещо като съобщения и те се обработват и от двете страни, с цел постигане най-оптималното. Освен това, би могъл да издейства от спейс контрола на авиокомпанията, макар че видимо няма места, да освободи, без да се чака в лист на чакащи. Още при резервацията може да избере и седалка, особени забележки, които авиокомпанията трябва, задължена е да вземе предвид. Освен това, може да направи пътуването като комбинация от нискотарифна с редовна авиокомпания, или  с авиокомпания, която не е включена в Амадеус (има и такива).

По принцип в наредбата за туризма е казано, че за да се продават сам. билети от тур. агенции, агентите по продажби да са с iata/uftaa дипломи. Малко се поразми с възможността за онлайн продажбите, но това си е по закон и е въпрос на време да се следи за спазването му.

Колкото до туроператорите (ТО) и турагентите (ТА). Разликата между тях е, че ТО ораганизира, прави пакети с крайни цени, докато ТА продава тези пакети на същите цени, срещу комисионна. Има правото обаче, да продаде билет, хотел... но поотделно. Тип, бутиково пътуване. На моменти е по-добре да се обърне към ТА, защото неговата задача е да подбере най-добрите оферти на ТО, не само по цена, но и по качество. Подборът става с много проучване, отзиви... Докато ТО си прави неговите пакети за дадена дестинация и логично е, да продава само тях.




dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #67 -: 02 Юни, 2010, 14:49:53 »
0
Вчера wizzair имаха 20% отстъпка от цените :)

Аз миналия месец си съчиних една комбинация от полети и хотелчета - София - Венеция - Прага - Венеция - София = 4 полета + 5 нощувки в самия център на градовете за 200 евро на човек, съмнявам се агенция да можеше да предложи такава цена.

Ето един сайт, който аз ползвам при търсене на хотели, защото показва карта на града и местоположението на всеки хотел с цената и така човек много лесно си избира (иначе е много сложно - харесваш си хотел и после търсиш къде е и дали не е на 20 км от центъра):

http://www.centransit.com/

Ето как ги дава резултатите:


tihia

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +28/-6
  • Респект: +91
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #68 -: 02 Юни, 2010, 15:23:09 »
0
Много интересна дискусия се заформи.Нова тема няма да пускам.Какво й е на тази.Само ако има супер недоволни тогава да.Иначе инфото на всички е поучително.Аз бих бил полезен за Азиатски приключения и Италия на първо време. Колкото до самолетните билети се наблюдава и тенденцията, много регулярни компании си намалиха цените за да бъдат актуални и ако знаете достатъчно рано какво искате, може да купите билети на конкурентни цени.Иначе лоу кост компаниите си имат и неудобства; кофти часове на излитане, отдалечени летища, закъснения и т.н.При интерес мога да дам телефон на агент с опит за инфо по амадеус.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #69 -: 02 Юни, 2010, 15:29:39 »
0

Булкан,

Много по-различно е. Например, за определена авиокомпания Х . Има много класи, които отговарят на различни цени. Вижда се в реално време, колко места има от дадената класа. Освен това, ако са запълнени местата в момента (има направени резервации, което не означава купени билети) има wait list. Работата на агента е да те включи в него и да следи, ако се освободят места, да те включи и да те уведоми. Има едни "опашки" (така се казват), нещо като съобщения и те се обработват и от двете страни, с цел постигане най-оптималното. Освен това, би могъл да издейства от спейс контрола на авиокомпанията, макар че видимо няма места, да освободи, без да се чака в лист на чакащи. Още при резервацията може да избере и седалка, особени забележки, които авиокомпанията трябва, задължена е да вземе предвид. Освен това, може да направи пътуването като комбинация от нискотарифна с редовна авиокомпания, или  с авиокомпания, която не е включена в Амадеус (има и такива).


@Муза - да бе, наивно беше от моя страна да сравнявам публичния сайт на Amadeus със системата на агенциите.  :D

Додо, този сайт за хотели не го знаех, ще го букмарквам, мерси. wizzair не са особено комфортни, много са нагъчкани седалките, нищо, че са кожени, но те закарват от точка А до точка Б, не им е особено богата и мрежата от полети. Аз ги ползвам за Варна-София отсечката понякога. EasyJet са с много по-добре развита мрежа, надявам се и Ryanair да започнат да обслужват БГ (мрежата им е супер), за сега варненци, добричлии и наоколо могат да ги ползват от Констанца (Румъния) до Пиза и от там вече имат много връзки. При всичките тези далаверата е да не се чекира багаж (има едни куфарчета от мека материя, но оформени като кубове, с колелца и сгъваема дръжка, приемат се за ръчен багаж, за едно 10 дневно пътуване може да се събере целият багаж на един човек вътре, като отделно се носи раничка с фотоапарати, видеокамери и пр.), че за чекиране на багаж се искат допълнителни пари. Така, освен, че си много подвижен, като се сменят летища си си с багажа, не се налага да чакаш на карусела да го вземаш и чекираш отново (при нискобюджетните при смяна не го пишат до крайната дестинация), а и се спестяват пари. Ако сте 2+ човека и има навързани 7-8 полета си се получава сума.

И все пак никога не е излишно да се сравнят нискобюджетните с регулярните авиолини за определени дестинации, понякога последните пускат промоции и за подобна цена са много по-удобни - чекиране на багаж влиза в цената, храна и напитки по време на полета са безплатни и като цяло има повече място м-у седалките, освен това, който има карта на някоя от "групите авиокомпании", може да събира и air miles, които като се съберат достатъчно, могат да се обменят за безплатни полети (вярно, че има условия - да има свободни места за въпросният полет и пр. но вършат работа).
I say what I do and do what I say.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #70 -: 02 Юни, 2010, 15:53:59 »
0

Нещо полезно, което може би знаете.

Ако има престой, по вина на авиокомпанията. Тя е задължена да ви настани в хотел+обезщетение, само обезщетение, ваучери на стойност, по-голяма от обезщетението. С тях ползвате бъдещи полети до определена сума, но само с тази авиокомпания. При всички случаи, ако ви се случи нещо такова, търсите представител на авиокомпанията на летището.

Ако при получаване на багажа след полета, ви е повреден куфара, например - пак в авиокомпанията на място, за рекламация. Длъжни са до го възстановят.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #71 -: 02 Юни, 2010, 16:29:31 »
0

Нещо полезно, което може би знаете.

Ако има престой, по вина на авиокомпанията. Тя е задължена да ви настани в хотел+обезщетение, само обезщетение, ваучери на стойност, по-голяма от обезщетението. С тях ползвате бъдещи полети до определена сума, но само с тази авиокомпания. При всички случаи, ако ви се случи нещо такова, търсите представител на авиокомпанията на летището.

Ако при получаване на багажа след полета, ви е повреден куфара, например - пак в авиокомпанията на място, за рекламация. Длъжни са до го възстановят.

Много полезно нещо, малко продължение...

Ако отмяната или отлагането на полета е заради метереологични условия, много често ви се обяснява, че това не е по вина на авиокомпанията. Вие си настоявате, че са длъжни. Те ви отказват, вие пак настоявате. Обикновенно има доста пътници, които настояват, но търпението им един по един се изчерпва. Стоите търпеливо и като останат много малко настояващи (в иделният случай никой), пак отивате при предствавителя на авиокомпанията и го започвате: как сте редовен клиент, реномето на фирмата, как им е спаднало нивото на обслужване последните години, ама другите авиокомпании какво предлагат и пр. Пак отказват. Тогава се казва на човека отсреща, че той е просто на гише и не е личността, която взема решенията, иска се да се говори със супервайзер, споменава се за оплакване от отказ да се говори със супервайзер, идва супервайзера и с него се почва...докато не ви уреди хотел, безплатен превоз до и от хотела за следващият полет. Винаги имат "резервен вариант" за инатливи пътници. Така в Мадрид след отказ за хотел на Иберия, само след 40 минути ми намериха хотел, който разрешава кучета, като ми осигуриха ван до и от хотела, защото кучето беше в много голяма клетка и не влизаше в кола. В началото ми отказаха изобщо хотел, после се съгласиха, но като чуха куче пак отказаха, после се съгласиха и намериха хотел без проблем за куче и след още 20 мин. разправии и разговори с още 2-ма служители ми осигуриха и ван-а.

Никой от тези хора по веригата не плаща хотела/транспорта от джоба си, а всеки от тях трепери за работното си място, при прехвърлянето ви на по-горна инстанция се спасява от опасността да допусне грешка, а горните инстанции си имат лимит за харчове, точно за такива пътници.

Другият вариант е да искате да ви платят билет за същата дестинация, но с друга авиолиния (ако е изтървана връзка заради закъснение, породено от метеорологична причина). Първият отговор е, че е абсурд, но след подобните разправии в повечето случаи става. Подварианта е да се иска друг полет на същата авиокомпания от друго летище в същият град (ако няма такъв на това летище), като уредят и трансфера до другото летище. И това отказват в началото, но го правят при упорито настояване.

Същото е и с изгубен (забавен) багаж, ама нямам време сега да пиша. Там се иска багажа да бъде докаран директно на адреса на отсядане като пристигне, пари за тоалетни принадлежности и други неща от първа необходимост, които са били в багажа. Има си и едни номера ако е купуван билета примерно със златна виза и пр.

Има и един номер, при който може да се изскопчи безплатен билет до която и да е дестинация на авиокомпанията...
I say what I do and do what I say.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #72 -: 04 Юни, 2010, 20:41:29 »
0
Даааа, човек се учи, докато е жив. Аз направо да си кажа проблема в Лондон, не ми се ходи изобщо, а и имам по-приятни начини за прекарване на времето и харчене на парите ми (спането в хотела на Булкан е 60-70 лири, около 150лв. на вечер) Накратко дъщерята ще ходи да учи в Лондон. Освен помощ в настаняването и за багажа (тя би могла да се оправи и сама), искам да вкарам пари за първата (?) година в английска банка. Мисля да открия две сметки и да имам интернет банкиране и на двете. В първата (моята) да вкарам парите, а от втората да може да тегли дъщерята (да е на нейно име?). Та като се наложи от първата плащам семестри, общежитие (някакво предложение за общежитие или квартира), както и регулярно прехвърляне на пари по втората сметка за лични нужди.
Та какво мислите за горното, има ли начин да го направя от Б-я, или пък не трябва да го правя изобщо и да процедирам по друг начин?
Миналата година дъщерята беше на езиков курс в Лондон и сама се оправи, предишната година и аз бях там на екскурзия и го разгледах и не ми се ходи пак. Но да дам на детето една доста голяма сума - абсурд. Една трета ще изчезне в първия магазин за дрехи за нула време. 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #73 -: 04 Юни, 2010, 21:18:47 »
0
Според мен не трябва да ходиш до там заради банката - спокойно и с българска банка можеш да го направиш. Виж в коя ще са най-малко дървени условията при работа с GBP и там. Правиш и една дебитна VISA и си спокоен.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #74 -: 04 Юни, 2010, 21:37:33 »
+1
Като малък мама ми носеше кашони с шоколади от жълтите - фин млечен дадени и като благодарност или рушвет! Аз топях по 2-3 шоколада в един съд от алпака на котлона  и така си правех течен шоколад при това топъл! Нямаше по-вкусно нещо на света!
Като пораснах, взех да колекционирам НИ. Освен НИ, колекционирам дипломи. Имам към десетина тапии. Това за мен са най-сериозните колекции. Иначе съм колекционирал гилзи от патрони и монети. Към монетите още имам особено усещане! Наскоро един мангал ми продаде 5 сребърни рубли от царско време за бомбастичната цена от 2 лева! Може да се каже че това ми е сзделката за миналия месец :D ;) :)
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.