Автор Тема: Хоби  (Прочетена 110485 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #75 -: 04 Юни, 2010, 21:51:44 »
0
Даааа, човек се учи, докато е жив. Аз направо да си кажа проблема в Лондон, не ми се ходи изобщо, а и имам по-приятни начини за прекарване на времето и харчене на парите ми (спането в хотела на Булкан е 60-70 лири, около 150лв. на вечер) Накратко дъщерята ще ходи да учи в Лондон. Освен помощ в настаняването и за багажа (тя би могла да се оправи и сама), искам да вкарам пари за първата (?) година в английска банка. Мисля да открия две сметки и да имам интернет банкиране и на двете. В първата (моята) да вкарам парите, а от втората да може да тегли дъщерята (да е на нейно име?). Та като се наложи от първата плащам семестри, общежитие (някакво предложение за общежитие или квартира), както и регулярно прехвърляне на пари по втората сметка за лични нужди.
Та какво мислите за горното, има ли начин да го направя от Б-я, или пък не трябва да го правя изобщо и да процедирам по друг начин?
Миналата година дъщерята беше на езиков курс в Лондон и сама се оправи, предишната година и аз бях там на екскурзия и го разгледах и не ми се ходи пак. Но да дам на детето една доста голяма сума - абсурд. Една трета ще изчезне в първия магазин за дрехи за нула време.
Jim,
Силно  съм съпричастен към този въпрос. Трябваше да го решавам преди три години при много сходни параметри.
Ще ми се да бъда полезен с някакво инфо.
Все пак реших тогава, че не искам да пътувам до Лондон с подобна задача.
Някой ме посъветва да открия на сина ми една дебитна карта в паунди, която аз захранвам тук според "убедително доказана необходимост" :).
В онзи момент се оказа, че банките тук не предлагат карта със сметка в паунди. По точно ПИБ имал такава услуга, но именно тогава бяха я спрели. Дори отидохме след договорена среща на място и служителят се изненада, че системата не му дава паундова сметка.
Синът ми тръгна с пари в брой и там на място си откри сметка в паунди.
Наложи се да правя превод през СУИФТ. Дървено си е, но какво да се прави - Бг.
Отварям скоба, струва ми, че скоро чух, че ПИБ отново от тази година предлагат карти в паунди. Знам, че не е задължително да се харесва конкретна банка и това не е съвет. Има банки, в които няма да вляза, дори и пари да дават.

За втората година му правих някаква карта в евро, която той използваше там при необходимост. Има  особености - при ползване там се прилага някакъв арбитражен курс, който се номинира от Роял Банк ъф Скотланд към момента на тразакцията и който остава скрит за тебе към момента на плащане. Не съм констатирал обаче нещо смущаващо, доколкото помня. По-неприятно беше да се купуват паунди от банка тук.
За единия от семестрите я полза за да плати такса и общежитие.
Мисля, че при пазаруване с нея също нямаше такса, но не беше удачна за теглене в брой.
В последствие излезе друга възможност за захранване на паундовата сметка и я ликвидирах тази карта.

Всичко е въпрос на преценка, в какви пари са ти доходите, добро запознаване с продукта, пресмятане на такси и др.
Успех !

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #76 -: 05 Юни, 2010, 11:36:26 »
0

Jim,

Друг вариант. Правиш карта тук. Дъщеря ти като се установи там, си открива сметка. След обмяната на парите ги прехвърля в нея.

Предимствата са: захранваш бълг. карта един път месечно, а не за целия период; избягват се такси теглене; не носи със себе си пари. Притесненията ти за банката почти отпадат, т.к. всичко това става за 2-3 дни.

:) *drink11*

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #77 -: 05 Юни, 2010, 14:25:52 »
0
Чудех се дали тук е мястото, но тъй като преди няколко страници се "говореше" за фотография, ето връзка към една презентация с интересни снимки.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #78 -: 08 Юни, 2010, 23:37:53 »
0

Jim,

Друг вариант. Правиш карта тук. Дъщеря ти като се установи там, си открива сметка. След обмяната на парите ги прехвърля в нея.

Предимствата са: захранваш бълг. карта един път месечно, а не за целия период; избягват се такси теглене; не носи със себе си пари. Притесненията ти за банката почти отпадат, т.к. всичко това става за 2-3 дни.

:) *drink11*
Muza, благодаря ама нещо не разбрах, особено подчертаното. Аз и сега имам 2 дебитни карти (на една сметка в лева) в ДСК. С тях може да се пазарува в чужбина БЕЗ ТАКСА и по официалния курс. В това се уверих преди месец в Малта. Направи ми впечетление също, че тук като се пазарува трябва да въведеш код (парола), докато там само прекараха картата и това беше всичко. Та давам и едната карта, тя си открива сметка в Англия и после какво става? Тегли пари от българската карта  и ги обменя? Тегленето в чужбина не е ли "дебело". Или ги прехвърля по някакъв начин в новооткритата сметка и то паунди?
Начев, синът ти още ли е в Лондон? Той какво би препоръчал, общежитие или квартира? Говорих с приятел в ОББ - нищо интересно. Тази седмица ще говоря с приятели в ПИБ и Корпоративна...Ама и на мен ми се изпарява желанието да пътувам.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #79 -: 08 Юни, 2010, 23:51:02 »
0
Пазаруването е "безплатно", защото тогава търговецът плаща на VISA (или каквато е картата) към 3%. Отделно ако е в лева, курсът обикновено е някакъв много измислен, в твой ущърб с около 1%.
При теглене на банкомат има такса (обикновено 1-3% + фиксирана сума + измисления курс).

Затова най-добре да е в GBP сметката тук, ще може да си пазарува с нея, най-вероятно и да си плати таксата за университета, а пари в брой рядко ще и трябват. *drink6*

Там после може да си открие сама сметка и да си ползва някаква локална карта, която е най-изгодна.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #80 -: 09 Юни, 2010, 00:07:59 »
0

Jim,

Все пак, ще и се наложи да тегли. Тогава има такси. Имах предвид точно това - да си открие сметка в паунди. Всичко е въпрос на проучване и при двете банки (бълг. и английската). Освен това, можеш да елиминираш някакво притеснение за българската.

Още нещо, да ви обърна внимание за нискотарифните авиокомпании. Проучете внимателно условията за багаж. Защото, например, Wizz air:

Цитат
Бройки багаж, закупени СЛЕД 1 април, независимо от това кога е направена резервацията, са с ограничение до 32 кг. Не може да се носи бройка багаж, надвишаваща 32 кг., поради съображения за здраве и безопасност.


Означава 1 бройка, 32 кг. Ако има два сака, например,  по 15 кг, плаща се за втори багаж и то доста по-солено, защото не е предплатен. Независимо, че общите килограми са по-малко от 32.

 *flower2* *drink11*

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #81 -: 09 Юни, 2010, 00:32:06 »
0



Още нещо, да ви обърна внимание за нискотарифните авиокомпании. Проучете внимателно условията за багаж. Защото, например, Wizz air:

Цитат
Бройки багаж, закупени СЛЕД 1 април, независимо от това кога е направена резервацията, са с ограничение до 32 кг. Не може да се носи бройка багаж, надвишаваща 32 кг., поради съображения за здраве и безопасност.


Означава 1 бройка, 32 кг. Ако има два сака, например,  по 15 кг, плаща се за втори багаж и то доста по-солено, защото не е предплатен. Независимо, че общите килограми са по-малко от 32.

 *flower2* *drink11*

Хм, последно купувах на нашите билети с тях до Барселона и имаше 15 кг. на калпак ограничение на багажа (преди около месец ги купих билетите, преди 3 дни се върнаха). 32 кг. е огромен лимит за нискобюджетна авиокомпания (хеле пък Wizzair). Нещо не ми се връзва, но ако е наистина така е супер, скоро сигурно ще ги използвам до София и няма да ми се налага да плащам свръх-багаж. Даже в случаят ако пътуват двама човека е по-добре с един по-голям куфар, отколкото с два малки. По принцип само на презокеанските полети "редовните" авиокомпании дават подобни лимити. Ако се ползва една и съща авиокомпания примерно до западна Европа, после с прикачване за презокеански, разрешават такъв лимит и на кратият полет, но ако е само краткият, лимита е по-малък.

При някои го има обратното пък - разрешават 2 "парчета" багаж на калпак, но с по-малко килограми (Air Canada), на check-in съм се отказвал да чекирам, отивам в някой магазин на летището, купувам евтин куфар или сак, разделям багажа и ми излиза много по-евтино + куфар бонус (за какво и кога ще се ползва е отделен въпрос).  :D

Другата врътка е, че на презокекански свръх багаж (допълнителен) се плаща на парче, а в Европа на килограм. Примерно за 28 кг. куче (с клетката) към 35 кг.) на отсечките Отава-Монтреал-Париж ми е струвало 70$, а после с друга авиолиния от Париж до Мадрид само - 360$. Трябва да се знаят правилата и да се пита периодично.
I say what I do and do what I say.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #82 -: 09 Юни, 2010, 10:46:29 »
0

Булкан,

Ти си купил билетите преди 01.04, тогава наистина беше такъв лимита. Може да не ти се връзва, но е така. Аз ви изострих внимание, да си проверявате, за да не плащате на лента. Текстът е малко написан така, че човек не обръща внимание. "бройки багаж". Хем е казано, хем е подвеждащо малко и насочва вниманието, как, като надхвърлиш 32 кг ще плащаш. "багаж" има малко двуяк смисъл. Може да се приложи за 1 бр., може да се разбира като цяло багаж, разпределен в отделни чанти. Може би на това разчитат. 2 чанти, по принцип стават лесно на 1 със скоч лента. Това им решение, ще подпомогне търговците на куфари и чанти. Защото с тези ограничения им залежават големите размери.

Аз съм прилагала друг номер за ръчния багаж. Понеже държа да имам такъв с размерите на малките куфари с колела. При чекиране го оставям в страни - все едно не е моя багаж. Разбира се, има вероятност да ме върнат на изхода на самолета, но до сега не ми се е случвало. Това съм го прилагала при редовните полети.

Когато е дълъг полета (над 10 часа) слагам куфарчето в краката си (импровизирам първа, бизнес класа)  извъртам се на една страна и така спя. Иначе, краката много се надуват и не може да се спи (поне аз не мога).

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #83 -: 09 Юни, 2010, 10:58:33 »
0
Колеги, прощавайте ! рАЗГОВОРЪТ  се плъзна неволно встрани от темата. Прекратявам веднага.
Jim, ще ти отговоря на лични.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #84 -: 09 Юни, 2010, 11:09:01 »
0

Начев,

Вярно, че се плъзна темата, но Булкан има много голям опит, който той сподели. Което е ценно.

Аз също се включих, от гледна точка на полезност.

Надявам се, Додо да не се сърди.

:) *drink11* *flower2*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #85 -: 09 Юни, 2010, 11:57:57 »
0

Начев,

Вярно, че се плъзна темата, но Булкан има много голям опит, който той сподели. Което е ценно.

Аз също се включих, от гледна точка на полезност.

Надявам се, Додо да не се сърди.

:) *drink11* *flower2*
Muza, на мене дребни (и не толкова) отклонения не ми пречат, щом има информативност и добронамереност, но бих разбрал ако ако има и нечие раздразнение.
Сега се сещам, че погледнато от един особен ъгъл на виждане, децата са най-важното ни хоби  :) и всичко свързано с това "занимание" е в състояние да измести абсолютно всичко останало. Пръв човешки приоритет е.
Ако тази гледна точка е приемлива  :D, може да се окаже, че двата ми пропаднали опита да пратя лично на Джим са били ненужни.
Чак на третия май успях  ;D

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #86 -: 09 Юни, 2010, 12:14:27 »
0

Начев,

Много не те разбрах, признавам си. В случая, ако сме хванали хобито "деца", което е общо за всички, не виждам никакво отклонение, дори.
Все пак, основно те пътуват сега. Колкото по-информирани са те, толкова по-добре за тях, пък и за нас. По-спокойни ще бъдем. :)

И аз спирам, за да не съм повод за нечие раздразнение.

 *flower2* *flower1* *drink11*

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #87 -: 09 Юни, 2010, 14:42:18 »
0
Благодаря на Муза, Булкан и Начев (получих съобщението ти два пъти). Определено скоро ще си реша дребните проблеми. Дали не пропуснах Додо, ама не ми се чете в момента. Да се върнем на темата. Последното ми "хоби" е да летя. Но не с Уизеър, не с един или два сака, ами така, без нищо и без цел. Ако някога се запознаем и имате желание, имате едно "возене" от мен. Ще се опитам да кача една снимка отпреди няколко дена, снимана от моя "самолет" (Булкан, не се подигравай за ниското качество  :) ):

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #88 -: 09 Юни, 2010, 16:24:44 »
0

Булкан,

Ти си купил билетите преди 01.04, тогава наистина беше такъв лимита. Може да не ти се връзва, но е така. Аз ви изострих внимание, да си проверявате, за да не плащате на лента. Текстът е малко написан така, че човек не обръща внимание. "бройки багаж". Хем е казано, хем е подвеждащо малко и насочва вниманието, как, като надхвърлиш 32 кг ще плащаш. "багаж" има малко двуяк смисъл. Може да се приложи за 1 бр., може да се разбира като цяло багаж, разпределен в отделни чанти. Може би на това разчитат. 2 чанти, по принцип стават лесно на 1 със скоч лента. Това им решение, ще подпомогне търговците на куфари и чанти. Защото с тези ограничения им залежават големите размери.

Аз съм прилагала друг номер за ръчния багаж. Понеже държа да имам такъв с размерите на малките куфари с колела. При чекиране го оставям в страни - все едно не е моя багаж. Разбира се, има вероятност да ме върнат на изхода на самолета, но до сега не ми се е случвало. Това съм го прилагала при редовните полети.

Когато е дълъг полета (над 10 часа) слагам куфарчето в краката си (импровизирам първа, бизнес класа)  извъртам се на една страна и така спя. Иначе, краката много се надуват и не може да се спи (поне аз не мога).

Музичка, права си. Сега погледнах, купил съм бил билетите на 01.03  :D

Колкото до номера с ръчния багаж - доста е рисковано, ако те върнат, трябва отново да минаваш паспортни проверки, секюрити, да чакаш на опашка за чек-ин, а може да няма време за това.

Има си малки куфарчета на колелца, които са на ръба на допустимото за ръчен багаж (като обем), влизат си в "багажника" над главата или в краен случай под седалката пред теб (при малки самолети). За до 10 дни пътуване и ако не се налага да се носи нещо официално (сако например) или маски, шнорхели и пр. става и само с такъв (без да се чекира нищо). Иначе да ти стои в краката по-голям от това е огромна мъка, ще се извъртиш на една страна да спиш само ако си до коридора (тогава пък го запушваш и постоянно ще те бутат преминаващи), ако не си до коридора, еднинственният начин е да помолиш спътника до себе си да си сложиш краката на скута му, ако си до прозореца и са 3 седалките, ще трябва да се "опнеш" в-у скута да двама човека (е, ще се извиниш де и ще ги поглеждаш злобно, когато стават да ходят до тоалетната).  Не ми се мисли какво става като започне кабинният персонал да сервира :D :D :D :D
I say what I do and do what I say.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #89 -: 10 Юни, 2010, 22:22:35 »
0

хехехе  :D :D :D :D :'(

Булкан,
Куфарчето е от най-малките и го слагам така, че влиза малко под моята седалка, малко и под предната, така че да не пречи на комшията по седалка. Краката на куфарчето, а "настрани" - на самата седалка, малко на кълбо.  Най-удобно ми е, да е до прозореца. Получава се почти като легло...

Jim,

С какво летиш? Записвам се в списъка за возенето... :)