Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1214433 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Горо, няма да отговарям този път за да успокоим малко топката. Пък и да спестим малко време и за двама ни.
Искам само приятелски и добронамерено да споделя нещо, което практически до този момент не съм ти казвал.
Нещо много субективно като усещане и без никакви претенции за истинност.
Понякога оставам с чувството, че пледирайки против Германия, апелираш  за техен отказ от някакви изначални и изконни  човешки неща, за техен отказ от пазарния капитализъм дори, за плащане допълнително на някакъв данък може би, наложен от не знам кой и не знам защо. 
Но поне знам в чия полза.
...
Не виждам някой да има нужда от успокояване, Начев, но ако ти имаш!  :)

Излагам принципната си позиция.
От никакви изначални и изконни човешки неща не искам да се отказват германците.
Дори смятам, че първоначално те пострадаха повече от гърците.
Но и смятам, че тяхното голямо предимство - синергията, както я наричаш, е и техният голям недостатък. Стават "лесна плячка" на собствените си водачи. Исторически примери - бол (не е само Хитлер).
Понякога съм си мислел.... Ако бяха поне малко гърци... каките щяха да са възможни... Но пък... нямаше да са германци...

Проблема на ЕС не са малките периферни държави, а най-големите и най-голямата!

Тъй ми казва, не само здравата логика, но и народната мъдрост за рибата и главата и!
Пък щом предците ми са били мъдри да оцелеят, та да се появя аз, нямам причина да не им вярвам.  ;)
Нямам нито една причина да считам германците за нещо изключително или по-добро от който и да е балканец.
А защо да не бъда и малко сантиментален.  ;)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил

За разлика от българина пък, гърка комунизъм не е и сънувал. Разделението на труда при него е започнало 2000+ години преди Адам Смит и немците. Специализацията е толкова тясна, че на моменти ми се вижда безчовечна.

Това изречение ме мотивира да пиша. Гъркът е сънувал комунизъм . И не само го е сънувал, но дори в определени етапи е емигрирал по политически причини в Братска България.
Брат ми бе женен (вече не) за една половинчата гъркиня. Нейната рода бе с яки комунистически, при това гръцки, корени. Понастоящем, тя преподава в един университет в Амстердам. (Какво нещо е комунизмът.. Не емигрира в братска Русия, а малко по- назапад...)
Комунистическата партия все още има добри корени в Гърция..
Напоследък,  не знам броя гръцки емигранти в България, но такива обобщения, не са верни и поне за мен, са съмнителни.

Имам съученичка-гъркиня. Интересно нещо: пада си майтапчийка, купонджийка, и едновременно с това – е най-предания и върл организатор за събиране „екземплярите” на ученическия ни випуск. Нещо като организаторка. Удава й се...Няма бог знае какви способности, но може би поради това че е гъркиня, й се удава разделението на труда, според Адам Смит. Не всеки става за тази работа. (Е, хайде да сложа себе си в това число.) :)


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
По повод горното, въпреки съпротивите за ползването на Уики-то, пускам линк за Гражданската война в Гърция, за припомняне на някои събития, касаещи Балканския полуостров:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0_%D0%B2_%D0%93%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
За разлика от българина пък, гърка комунизъм не е и сънувал. Разделението на труда при него е започнало 2000+ години преди Адам Смит и немците. Специализацията е толкова тясна, че на моменти ми се вижда безчовечна.
Това изречение ме мотивира да пиша. Гъркът е сънувал комунизъм...

Огнена Жено!
Всеки път ми хващаш слабите места!  ;)
Не казвам, че ми е неприятно, но не съм мазохист...  :D

Права си.
Действително гъркът е сънувал комунизъм! Но само го е сънувал.
Традиционно ком. партията им взима около 6-7% (на последните избори падна на 4,5). Традиционно - от масовото и участие в съпротивата. През ВСВ на практика гърците формират две сътрудничещи си партизански армии (едната и може би по-активната от които е на комунистите), след войната, "направили" гражданска война...


Всъщност, днес влязох да напиша друго тук - Начев ми обърка плановете и тъй като и вечерта се обърка, а и сутринта се обърка пък ми беше дала темата, да я изпиша, че да ми е спокойна нощта.  ;)



Сутринта, вместо в офиса, ми се наложи да обикалям по болници. Като шофьор.
Като шофьор, чаках час+ прилежно отвън, паркирал между един голям супермаркет и един медицински център, срещу четири големи боклукчийски казана.
Казана усърдно обработваше мургава жена, нелошо облечена, вероятно твоя и моя съгражданка. (Жена ми казва, че повечето били съграждани и че последните 2-3 години не били само мургави, ми имало и бели, ма аз съм бил сляп и будала - проличало си още, когато съм я взел - и не съм го забелязвал).
Жената работеше с нещо като кука, сравнително дълга дръжка със завито като сърп острие в края. Навеждаше се в казана, издърпваше нещо с куката, оглеждаше го с бърз и разбиращ поглед и го хвърляше пак в казана или в една детска количка паркирана до нея с един голям кашон вместо каросерия. От време на време изваждаше неща в неотворени опаковки, забърсваше ги и ги полагаше в "пикапа" си.
За около половин час обработи и четирите казана, застана зад количката си и я забута надолу по улицата. Вероятно към следващите казани...

Встрани и на 5-6м. от казаните, почти редом с колата ми, върху цокъла на супермаркета стоеше една добре облечена баба - гъркиня? - над 70те, но запазена, косата и вързана на кок, с голяма дамска чанта и найлонова торбичка - на пръв поглед - покупки. До нея едно момиченце 10-12 годишно, също добре облечено и засмяно. Приказваха си нещо, бъркаха от време на време в торбичката и хапваха. Към тях, по някое време се приближи, жена над 60-те, с осанка, така да се каже - от обществото - удивително приличаща на бабата. Сметнах, че и е дъщеря.
Излязох от колата да изхвърля пепелника и долових отделни думи от разговора. Не говореха гръцки. Вероятно грузински, арменски, турски... Не знам. Златния зъб на бабата, който забелязах по късно, ме кара да мисля, че бяха от бившите съветски републики - може би с гръцки произход или просто направили се на хора с гръцки произход за да получат визи и впоследствие гръцки паспорти. Такива има много.

Изненадата!
От време на време някой минава и хвърля торбичка с отпадъци, излизат някакви работници от задния вход на супермаркета и също изпразват отпадъци.
Оказа се, че бабата внимателно следи какво се хвърля.
Жената от обществото, изчаква да минат хората, вади предполагам, което и каже бабата. Една част прибираше в пазарската найлонова торбичка и голямата дамска чанта на бабата... С друга част нахрани 2 котки мяукащи пред колата ми...
Бяха клошарки. Гардеробът и осанките, останали вероятно от минали славни години, ме измамиха.

Първата жена, циганка вероятно, се трудеше изключително бързо и усърдно.
Вторите, се трудеха срамежливо, но с ум!

Печелят ли?
Възможно е да печелят повече отколкото, ако работят за някой неолайняр.
Възможно е по-малко, но пък... свободна професия - клошар!
Предпочели казаните пред лизането на задници?
Не знам.

Но... когато някой неолайняр, че и старолайняр ми каже, че хората са по природа мързеливи ми иде да го перна по мутрата.
Минали са "през ръцете ми", поне 500-600 (да не казвам 1000) работници. Само в 3-4 случая съм попадал на откровени мързеливци - и за тях не съм много сигурен - възможно е аз, да не съм намерил подхода.
Долу горе, ще скърпя 5 десетилетия. Живял съм в 2 системи.
Такова чудо, като сега, не съм виждал - толкоз народ да избере свободната професия на клошаря.

Спирам, че като го мисля, се ядосвам.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Три гъркини според goro:



И три германки (тази отляво задължително е лелята на Меркел)


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Жоро,
Да те доядосам ...  :D
Вземам стойка "предпазен гард"  :D , ама ще те репликирам.
Аз твърдя, че хората са по природа мързеливи. Аз съм по природа мързелива. Хора, които ме познават ще кажат, че съм работохолик, ама съм мързел от класа. Що ли така?
Работливостта, въпреки мързела, е следствие на възпитание, на обичаи, на нрави, на отговорност, на вътрешна философия ... Следствие е, и на желанието за едно друго усещане -  процесът на постигане на една цел, и моментът когато е факт. Даже, първото е по-силно, и по-мотивиращо, има повече тръпка. Може и да е следствие на вътрешното его, не знам.

Коганев беше споделил една мисъл, че във всеки човек има и добро, има и лошо. За да си добър - храни доброто в себе си. Може би е така.
Аз вярвам и в друго - в мързела. Добрите хора са мързеливи, но умни. Те са проумели, че да кроят мръсни и долни планове, да крадат, да ... това ще им коства много повече труд , много повече прояждаща енергия. Често пъти в крайна сметка, невъзнаграден. "Хитрата сврака с двата крака ... "  Схеми, планове, лъжи ... и кал.

Цитат
"Ако имаш един килограм брашно - занеси го на майстор да ти направи хляб"

Точно! И най-правилно! Обаче! Много голямо предимство е, да може човек да прави и други неща. Не защото ще икономиса нЕкой друг лев, даже напротив - ще загуби. Такива умения, обаче дават доста голяма независимост при определени ситуации.

Цитат
Първата жена, циганка вероятно, се трудеше изключително бързо и усърдно.
Вторите, се трудеха срамежливо, но с ум!

Вторите са клошарки-снобарки. Двулични.
Фен съм на първата жена. Без значение, циганка ли е, българка ли е, гъркиня ли е,  ...

 *drink11*
« Последна редакция: 30 Юни, 2012, 00:34:26 от Muza »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg

.....................
Огнена Жено!
Всеки път ми хващаш слабите места!  ;)
Не казвам, че ми е неприятно, но не съм мазохист...  :D

......................................


Сутринта, вместо в офиса, ми се наложи да обикалям по болници. Като шофьор.
Като шофьор, чаках час+ прилежно отвън, паркирал между един голям супермаркет и един медицински център, срещу четири големи боклукчийски казана.
Казана усърдно обработваше мургава жена, нелошо облечена, вероятно твоя и моя съгражданка. (Жена ми казва, че повечето били съграждани и че последните 2-3 години не били само мургави, ми имало и бели, ма аз съм бил сляп и будала - проличало си още, когато съм я взел - и не съм го забелязвал).
.................................................
Излязох от колата да изхвърля пепелника и долових отделни думи от разговора. Не говореха гръцки. Вероятно грузински, арменски, турски... Не знам. Златния зъб на бабата, който забелязах по късно, ме кара да мисля, че бяха от бившите съветски републики - може би с гръцки произход или просто направили се на хора с гръцки произход за да получат визи и впоследствие гръцки паспорти. Такива има много.

...........................................................

Жорката,

120 килограмов прасюнгер, дет' си мисли, че може да опъне още една кака, че се и предлага  *girl*

Секонд: Клошарките в Гърция, ако са тъмнокожи са "българки", щот' Жорко така е "решил".

Трето: Жорка, нали ти бях казал кат' си говорихме още за История, че сте етиопски мангали ( да ми простят етиопците ). Демек - ти ли ще ни говориш/сравняваш хората по "тен"? ( риторично ).

Ай, кат' се "поизбелите" малко - ела и ми се обади, че всичките ви бледолики в Гърция са с български корени. Цветнокожите са "местните" Сократ и Аристотел.

П.П. Скоро 25% от населението ви ще рови по кофите, Жоренце. Но ..... ти ще ги "направиш" на арменки, туркини, занзибарки и корейки. Па, най-много, Жоре ровят по кофите българките - демек мечтай си, пържоло мазна за българка ( ъъъ ... смигам )

П.П.П. По принцип, Жорка - мислех да ти предложа моята кофа под прозореца ми на жена ти, ама тях ги ровят по 10-15 пъти на ден все различни, щот' се водя баровски квартал.

Между другото тия дет' ги ровят ми мязат на гъркини и гърци ( 4 кофи са ), щот' са мургави бая и жена ти не знам дали ще се класира сред тях.

Аз също не им разбирам, братле на какъв език шпрехат, но не е български. Прилича ми на гръцки, па не знам .....

Виж, да ходя да им ровя по устата дали имат златни зъби не се бях сетил, ама добре ме подсети. Благодарско!
« Последна редакция: 30 Юни, 2012, 02:32:40 от marandi »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
http://www.dnes.bg/politika/2012/06/29/do-5-g-sredniiat-bylgarin-shte-jivee-po-dobre-ot-sredniia-gryk.162629  "До 5 г. средният българин ще живее по-добре от средния грък" според Дянков или с други думи гръцките боклукчийски кофи,ще са по-зле "заредени" от българските,по асоциация с развитието на тази тема тука.Малко като в оня виц,дето Хасан поръчал на Айшето,чистачка в партийния комитет да пита председателя кога ще дойде комунизма.Председателя завел Айшето до прозореца и показал черната волга с думите:"Когато Хасан си паркира волгата до мойта тогава!"
Като се прибрала Айшето информирала Хасан:"Виждаш ли тез галоши пред вратата?Когато др.председател си събуй галошите до твоите,тогава ще дойде и комунизма!" :)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Вай, разлаях кучетата... *pinnochio*

Маранди, не спекулирай с русата си коса!( Не всички сме светли.) :)  *drink1*

Горо, какво съпадение. И аз вчера висях пред един медицински център, и аз бях шофьор, но и придружител. Обслужването бе по европейски образец, та чак бе написано на бланките, да не вземем да го забравим, висейки по кабинетите, ама вземаха скъпо. Но наоколо нямаше клошари.
Преди време гледах по телевизията едно филмче за професията клошар. Това може би са най-свободните хора. Ако преодолееш отвращението си, е къде-къде по-добре отколкото да се подмазваш на шефа си, да му премахваш пърхота от сакото, за да ти повиши бонуса...

Муза, разбрах защо те харесвам. Защото си мързелива. И защото сме лика-прилика. :)
Приятен ден на всички!

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Вай, разлаях кучетата... *pinnochio*

Маранди, не спекулирай с русата си коса!( Не всички сме светли.) :)  *drink1*

Горо, какво съпадение. И аз вчера висях пред един медицински център, и аз бях шофьор, но и придружител. Обслужването бе по европейски образец, та чак бе написано на бланките, да не вземем да го забравим, висейки по кабинетите, ама вземаха скъпо. Но наоколо нямаше клошари.
Преди време гледах по телевизията едно филмче за професията клошар. Това може би са най-свободните хора. Ако преодолееш отвращението си, е къде-къде по-добре отколкото да се подмазваш на шефа си, да му премахваш пърхота от сакото, за да ти повиши бонуса...

Муза, разбрах защо те харесвам. Защото си мързелива. И защото сме лика-прилика. :)
Приятен ден на всички!

Глобал-чева,

кат' си преглеждала блог-чето не успя ли поне цвета на косата ми да забележиш, щот' има снимка там. Рус по душа съм и по ЕнтЕлЕкт  *girl*

Тия дни си скубах 2 бели косъма - имам чувството, че Жорето ми ги е докарал, дет' му чета "бисерите" и квалификациите дет' раздава на цели народи и етноси.

П.П. Иначе всички пътища водят към кофите, някои ще стигнат по-бързо, други по-бавно някой ден.

Т'ва е днешния финансов модел, който нямам самочувствието на Жорката да го определя кат' нео-ла*нярски, щот' не е такъв. Ама, той финанси и макро разбира, колкото и от циганки и кофи  *drinks*


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
http://www.dnes.bg/politika/2012/06/29/do-5-g-sredniiat-bylgarin-shte-jivee-po-dobre-ot-sredniia-gryk.162629  "До 5 г. средният българин ще живее по-добре от средния грък" според Дянков или с други думи гръцките боклукчийски кофи,ще са по-зле "заредени" от българските,по асоциация с развитието на тази тема тука.Малко като в оня виц,дето Хасан поръчал на Айшето,чистачка в партийния комитет да пита председателя кога ще дойде комунизма.Председателя завел Айшето до прозореца и показал черната волга с думите:"Когато Хасан си паркира волгата до мойта тогава!"
Като се прибрала Айшето информирала Хасан:"Виждаш ли тез галоши пред вратата?Когато др.председател си събуй галошите до твоите,тогава ще дойде и комунизма!" :)


 *rofl* *rofl* *rofl*

Този виц може да е стар, но не бях го чувала. Аналогията е много точна и ... смешно!  *rofl*

Глобалче,
Нали знаеш, краставите ... се надушват. Има цяла една тема за нас.
Маранди си го написа, но си е  рус по душа ... :) Обаче, много обича да дърпа за плитките ...  *girl*

Маранди,
Сега си в по-трудния и дълъг период, защото вече болезнено разбираш какво се е случило. Дълъг, защото едва ли времето лекува  ... :)
Все пак ...  във форумите, всеки може да се изкара с перфектна визия. Килограмите на Жоро ги знаем от него ... Разбираш ме... :)

 *drink11*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
marandi ти пак си в цикъл, дай по-весело. Теглото само по себе си нищо не значи, въпросът е дали тялото като цяло е оптимално. Така че що не напише всеки колко лицеви опори може да прави и тогава да се състезаваме кой е по по най  *rofl*

Разбира се тези, които са толкова дебели (ако има), че като легнат по корем и ръцете им в изправено положение стигат земята - ги дисквалифицираме предварително и дружно ще им измисляме диета, че то не може така тая работа

*drink6*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...Аз съм по природа мързелива. Хора, които ме познават ще кажат, че съм работохолик, ама съм мързел от класа. Що ли така?
Хм!... По природа ...  ... била мързелива!
Природата си знае работата: "Хитрата сврака - с двата крака!"
Работохоличка от мързел! :)


--------------------------------
Вай, разлаях кучетата... *pinnochio*
...
Муза, разбрах защо те харесвам. Защото си мързелива. И защото сме лика-прилика...
Да не ти пука!... И с теб и без теб, мурджовците ще си вият към луната.


Всяка очарова по своему!  *drink1*
По това си приличате с Муза... :)


Тази нощ щяла да е по-голяма с цяла секунда.
Да подарим на всички жени една секунда повече  *heart*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
marandi ти пак си в цикъл, дай по-весело. Теглото само по себе си нищо не значи, въпросът е дали тялото като цяло е оптимално. Така че що не напише всеки колко лицеви опори може да прави и тогава да се състезаваме кой е по по най  *rofl*

Разбира се тези, които са толкова дебели (ако има), че като легнат по корем и ръцете им в изправено положение стигат земята - ги дисквалифицираме предварително и дружно ще им измисляме диета, че то не може така тая работа

*drink6*

Бря, добре съм, к'ви "цикли"?  *girl*

Дразни ме лицето Х кат' вземе да лепи етикети на цели нации и етноси за добър ден&добро утро.

За да има хумор викам си: "Чек и аз ще се обадя да види колко е лесно да пратя жена му по кофите." - щом той си го позволява, да се види как звучи отстрани.

П.П. 20 години профи спорт - не ме барай там, че ще се изненадаш, както гоня 40-ка. 10 км бягане, към 40 лицеви ще ти ги прасна аламинут, към 100 коремни, 10 набирания, задно салто, флик-флак, предно салто, рундат, шпагати и т.н.

Кат' машина за убиване съм, но сега не съм във форма, т.е. мога доста повечко от това, което съм изброил  *girl*

Та, тая 120 кг пържола дет' обижда на нации и народи, и "решава", че циганките били само "българки" в Гърция, ще ми трябват не повече от 10 секунди за нокаут и болница.

План Б да го чакам да ми посегне и ще го чупя кост по кост и става по става, демек няма даже да го барна

Както искаш го разбирай, Додич - но ми идва малко нагоре мухльовци да се правят на "по-гърци" от самите гърци.

Да заповяда момчето и да спестим приказките  *girl*


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


"Отвън" ли ши съ "разбирате"?  *rofl*