Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1210335 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3315 -: 15 Октомври, 2012, 19:32:34 »
0
Начев, Начев, Начев!

Ще разбъркам малко последователността на твоите противоречиви мисли и може би ще осъзнаеш абсурдността на вътрешните им противоречия.


Цитат
Държателят на пари не държи в себе си реален актив, той притежава едно право на вземане срещу обществото. Той е кредитор, който има право да преяви по свой избор това свое право.
Две изречения и четири неверни или поне спорни твърдения.
Няма да ги оспорвам.
Ще питам само.
Причисляваш централните (емисионните) банки и правителствата към обикновените държатели на пари?
Ако е така, по надолу би следвало да се отнесеш към тях като към всеки друг кредитор. (Примерно като към социално-осигурителните фондове, университетите и др. частни облигационери, чиито облигации бяха подстригани.)
Кредитора има ли отговорности или има само права?
Или имаме два вида кредитори - дето не могат и дето могат, при това силово и избирателно ("по избор" - казваш) да упражняват "права", т.е. да упражняват власт!!!
За "права" ли става въпрос или нещо друго?


Цитат
Горо, отново шум. Знак на кредита и злато (като пари), което е типичен представител на стоковите пари, показват сериозни разлики. Въобще не схващам тезата ти, че продължавам да гледам на днешните fiat money, като на нещо реално.
О... не само!
Отиваш още по далеч, профанизирайки обществените системи.

Прехвърляш едни "права" на "държателя на пари" спрямо вземания от "някой си" директно върху обикновения грък и реалните му активи, правейки го отговорен за този "някой си" без той въобще да е!
За да стане малко по ясно - да вземем малко от аргументите на неолайняризма, че държавата, болниците, училищата... всичко трябвало да се управлява като търговско дружество.  ;)
Представи си, че си работник в едно предприятие. То фалира.
Идва кредитора и ти казва.
- Вземам не само обезпечението заложено от управляващото дружество, но и твоите лични суверенни активи/акции. От днес ще плащаш двойни данъци, защото са ти плащали незаслужена заплата.

Това твърдиш ти, че трябва да стане и гърците да се примирят.
Това търговски отношения ли са или властови?

Цялата кампания срещу Гърция беше изградена върху две открити лъжи, в които по всичко личи - вярваш.
- че гърците са мързеливи
- че са получавали незаслужено високи заплати
Лесно е за почти всеки българин да повярва в подобна глупост да застане на страната на кака.


Цитат
Цитат
Ако беше така, тези които работят най-много биха имали най-много пари, гърците би трябвало да имат повече от немците, ама не е така. (Всъщност те, както и българите, не знам за сърби румънци, албанци и турци и пр., но може би важи в различна степен за всички народи, са измислили и ползват несъзнателно компенсаторни механизми на кривото измерване и това донякъде им позволява да поддържат стандарт не много по лош от западно европейския.)
Изключително страни твърдения. Подминавам ги от едното уважение към теб.
Количеството работно време, прекарано на рабтоно място, в някакъм частен случай може да има отношение към "имането" на народа. При пазарни отношения на преден план излизат други неща.
Не знам кои са странни твърдения. Или не се изразявам добре, или просто не се разбира, тъй като ти не си единствения с подобно твърдение.
Но пак да питам.
Какви са тези "пазарни отношения"?
Нещо като белот и сантасе или и ти си решил да обожествиш пазара поставяйки го над единствените реални икономически активи - човешкият труд и време и над обществените и междучовешките отношения?
Пазара е нещо извън и над човека или инструмент изработен от човека?
Ще служим и се кланяме на пазара или той ще ни служи?


Ако е първото - отговор не искам.
Ако е второто, като всеки човешки инструмент не мислиш ли, че той може да бъде несъвършен?
И когато някое несъвършенство се открие, то не трябва ли да бъде изправено или трябва кланяйки се като на Бог да се оправдаваме с "това са пазарни отношения"?
Защо пък, в името на този бог да не спретнем пак една опиумна война да речем?



Цитат
Цитат
Ти продължаваш да си мислиш, че някой грък е взел пари от някой холандец или пък му иска пари, както се иска хляб назаем и впоследствие отказва да му ги върне.
Няма подобно нещо!
Аз на свой ред ще кажа: Няма такова нещо!
Как да няма! Я виж какво си писал после!
Цитат
Сега оставаше отново да кажеш, че няма колективна отговорност...
...
За какво говориш, моля те! Какво общо има наказателната отговорност за разни криминални прояви с задълженията на суверенни държави, представлявани от законните органи.
Същата тази държава е подправяла дълго време официалната си статистика и отчетност, сключила е сделки за да прикрие истинското си положение.
А да си чувал за непозволено увреждане ?
Сега остава да се съглася с теб, че има колективна отговорност! И напълно оправдано да псувам немците вкупом! Да добавя и моя расизъм и че съм склонен да вярвам на Юнг, че не се раждаме "табула раза"...
Какво ще кажеш, а?

След това продължаваш с абсолютно неверни твърдения - дори не съм допускал, че може да бъдеш така манипулиран от пропагандата.
В Гърция, официалната статистика (в момента, благодарение на доблестта на една университетска преподавателка, се води делото), беше доказано подправена един единствен път. А именно - когато към задълженията на държавата се добавиха, задълженията на публични дружества търгувани на борсата!
По нареждане на кого и защо, оставям да се сетиш.


И понеже продължаваш да твърдиш и съм съгласен, че трябва да си изпълняваме задълженията, да те питам:
Кога немците ще си платят принудителните заеми от ВСВ към Гърция и репарациите? (По договореностите от 1953, репарациите трябваше да се изплатят след обединението на Германия, а падежа на заемите е много стар)?
Какви са на всеки грък личните задължения спрямо холандеца или немеца, че той си позволява да се бърка във вътрешното му законодателство, регламентиращо работното му време да речем?
Да не би пък случайно да е станал роб без да разбере?
А?



Цитат
Гърците се борят да ен си платят сметката.
Айде бе! Дали пък не се борят да не плащат чужди виртуални сметки?
Аз работя вече 20 години с гърци. Гърка е търговец. Досега не ми се е случвало нормален грък или гръцки търговец да не си плати сметката! Вярно, че самия аз съм доста опитен и труден в пазарлъците, а и различавам бързо мошениците, та и това играе роля.


Цитат
Няма пъклени замисли при еврото. Има някакви особености и специфика. Някои наричат това слабости, но това също е субективно. Обяснения, друг път.
Без коментар! ;)




*
Разбирам "аргументите" ти или поне най-силния.  ;)
Цитат
Ако случайно не си бил тук, мога да ти опиша, как моята страна беше принудена да си плати в някаква условно подобна ситуация. Бях вътре от А до Я.
Нямам никакъв спомен в онова време да се чул и един гръцки глас на съпричастност или защита.
Но аз отдавна съм излязъл от пещерата и чувствата на Вуте спрямо Нане съм ги позабравил. Взех с мене си само Андрешко.



п.п.
Все пак, не е зле да допускаш, че и други са се занимавали, макар и странично, с теория на парите, а и управлявали някакъв бизнес. Но поставят тази теория в една по-обща теория, според която без етика няма пазар, няма капитализъм,  няма демокрация, няма общество, ..., а парите във всеки един момент са: на първо място инструмент/атрибут на властта и тогава всичко останало.
Но това са само теории - θεωρία - гледище (възглед)!
Гръцко е.
Не се чете!
;)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3316 -: 15 Октомври, 2012, 20:43:28 »
0
Начев, Начев, Начев!

Ще разбъркам малко последователността на твоите противоречиви мисли и може би ще осъзнаеш абсурдността на вътрешните им противоречия.

Няма да ги оспорвам.
Ще питам само.
Причисляваш централните (емисионните) банки и правителствата към обикновените държатели на пари?
Ако е така, по надолу би следвало да се отнесеш към тях като към всеки друг кредитор. (Примерно като към социално-осигурителните фондове, университетите и др. частни облигационери, чиито облигации бяха подстригани.)
Кредитора има ли отговорности или има само права?
Или имаме два вида кредитори - дето не могат и дето могат, при това силово и избирателно ("по избор" - казваш) да упражняват "права", т.е. да упражняват власт!!!
За "права" ли става въпрос или нещо друго?
Отчаяно, окаяно, снизходително!
Отношението ти към персоната ми не засилва твоята позиция.
Липсата на известна правна подготовка и неспособността ти да влезеш в избраното от мен абстрактно повестование не те прави по-лош човек.  Нито моято неспособност да ти обясня лично на теб ме прави мен по-лош.
Мислех, че така ще мога да ти обясня някои процеси в еволюцията на парите, но няма да стане. Сори, извинения.
Имаме различия в понятийния апарат, във вярванията, в ценностите.
Няма шанс.
Набъркваш вулгарно и централните банки, които по-горе дори не съм споменал и ми приписваш твърдения, които не съм правил.
Не съм съгласен.


Цитат
Отиваш още по далеч, профанизирайки обществените системи.[/size]
Прехвърляш едни "права" на "държателя на пари" спрямо вземания от "някой си" директно върху обикновения грък и реалните му активи, правейки го отговорен за този "някой си" без той въобще да е!
За да стане малко по ясно - да вземем малко от аргументите на неолайняризма, че държавата, болниците, училищата... всичко трябвало да се управлява като търговско дружество.  ;)
Представи си, че си работник в едно предприятие. То фалира.
Идва кредитора и ти казва.
- Вземам не само обезпечението заложено от управляващото дружество, но и твоите лични суверенни активи/акции. От днес ще плащаш двойни данъци, защото са ти плащали незаслужена заплата.

Това твърдиш ти, че трябва да стане и гърците да се примирят.
Това търговски отношения ли са или властови?
Пълни измислици, емоционален полет на въображението, нямащи  нищо общо с моите твърдения.

Цитат
Цялата кампания срещу Гърция беше изградена върху две открити лъжи, в които по всичко личи - вярваш.
- че гърците са мързеливи
- че са получавали незаслужено високи заплати
Лесно е за почти всеки българин да повярва в подобна глупост да застане на страната на кака.
Ако нещо е градено, то е само на основание на факта, че идеха падежи, които очевидно няма да се платят и следва да се предприеме нещо. А трябваше да се предприеме защото последиците (за много от тях такива като нас дори не могат да подозират) щяха  очевидно да са неприемливо тежки.


Цитат
Не знам кои са странни твърдения. Или не се изразявам добре, или просто не се разбира, тъй като ти не си единствения с подобно твърдение.
Но пак да питам.
Какви са тези "пазарни отношения"?
Нещо като белот и сантасе или и ти си решил да обожествиш пазара поставяйки го над единствените реални икономически активи - човешкият труд и време и над обществените и междучовешките отношения?
Пазара е нещо извън и над човека или инструмент изработен от човека?
Ще служим и се кланяме на пазара или той ще ни служи?
Става вече неудържимо странно!
Не мога да допусна, че не си чувал за търсенето и продажбите!? А за печалбата ?!

Цитат
Ако е първото - отговор не искам.
Ако е второто, като всеки човешки инструмент не мислиш ли, че той може да бъде несъвършен?
И когато някое несъвършенство се открие, то не трябва ли да бъде изправено или трябва кланяйки се като на Бог да се оправдаваме с "това са пазарни отношения"?

Моля без заклинания!
Искам ясен отговор за начина на покриването на гръцките задължения. Така, че нито пряко, нито индиректно да не бъдат засегнати ила да пострадат и други (включително значително по-бедни) народи.
В краен случай за Н-то път призовавам да опишеш основните параметри на една обществена система, при която за гърците няма да има виновник или заподзрян и ще ивма условия нещата да вървят гладко, в мир и любов. За да не бъда за пореден път заподозрян или обвинен в профанизиране или подмолни внушения, веднага си казвам: Горо, аз теб не те подизирам в скрит комунизъм, нито твърдя, че негласно атигираш за нова световна революция.
Тъжната истина е, че след стотици изписани страници, всички разбраха, че германците за теб  са варвари и гадове, но упорито и непонятно отказваш да обясниш какво да се направи.


Цитат
Сега остава да се съглася с теб, че има колективна отговорност! И напълно оправдано да псувам немците вкупом! Да добавя и моя расизъм и че съм склонен да вярвам на Юнг, че не се раждаме "табула раза"...
Какво ще кажеш, а?
Софистика, това ще кажа!
Колективна наказателна отговорност  няма, но колективни икономически последици могат да се носят на пълно "законно" основание.
Обидни внушения не засилват тезата ти.

Цитат
След това продължаваш с абсолютно неверни твърдения - дори не съм допускал, че може да бъдеш така манипулиран от пропагандата.
В Гърция, официалната статистика (в момента, благодарение на доблестта на една университетска преподавателка, се води делото), беше доказано подправена един единствен път. А именно - когато към задълженията на държавата се добавиха, задълженията на публични дружества търгувани на борсата!
По нареждане на кого и защо, оставям да се сетиш.
И договор с Голдмън Закс няма !



Цитат
Но аз отдавна съм излязъл от пещерата и чувствата на Вуте спрямо Нане съм ги позабравил. Взех с мене си само Андрешко.
Ноу Комменд! Грубото отношение не характеризира мен, а теб.

И пак Ноу Комменд!



Ди Енд !

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3317 -: 15 Октомври, 2012, 21:52:55 »
0
Много изпростя тази тема, направо ми заприлича на едно село, дето дворните кучета само се джафкат - едното се разлае и провокира другите, те пък му отвръщат в хор да му покажат колко е неправо. И така от месеци - случайно някой от вас  да си е променил вижданията след толкова много лай(на).  ??? Всичко е едно безкрайно повторение и чешене на езици и доказване кой е по-начетен, ерудиран, информиран, знаещ  :D

Мерете си писаниците и си чешете самолюбието - таа тема не е спор, нито дискусия или най-малкото брейн-сторм, това тука си е чист МАЗОХИЗЪМ - да се връзвате на платени драсканици на неудоволетворени, нереализирани от живота си персони, които са отчаяни за бъдещето си.

"Бате дай некой лев та да има кво да ядат децата" - това е есенцията на лаят на гурджото, за който е важно е да има много, много реплики. И джафкането си върви, което няма да промени, това което ще стане с държавата - фръция

Приятно ви джафкане, аз бех до тука с тази тема, но си по-лошото е, че форума уви запада.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3318 -: 15 Октомври, 2012, 22:14:46 »
0
Много изпростя тази тема, направо ми заприлича на едно село, дето дворните кучета само се джафкат - едното се разлае и провокира другите, те пък му отвръщат в хор да му покажат колко е неправо. И така от месеци - случайно някой от вас  да си е променил вижданията след толкова много лай(на).  ??? Всичко е едно безкрайно повторение и чешене на езици и доказване кой е по-начетен, ерудиран, информиран, знаещ  :D

Мерете си писаниците и си чешете самолюбието - таа тема не е спор, нито дискусия или най-малкото брейн-сторм, това тука си е чист МАЗОХИЗЪМ - да се връзвате на платени драсканици на неудоволетворени, нереализирани от живота си персони, които са отчаяни за бъдещето си.

"Бате дай некой лев та да има кво да ядат децата" - това е есенцията на лаят на гурджото, за който е важно е да има много, много реплики. И джафкането си върви, което няма да промени, това което ще стане с държавата - фръция

Приятно ви джафкане, аз бех до тука с тази тема, но си по-лошото е, че форума уви запада.

Извинявай но ти не си бил никога в този кръг !
Ами,върви и се радвай,расти,умножавай знанието си !
Успех !!!
Ние просто споделяме,нищо друго............ *drinks*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3319 -: 15 Октомври, 2012, 22:23:29 »
0
Цитат
Отчаяно, окаяно, снизходително!
Отношението ти към персоната ми не засилва твоята позиция.

Начев, Начев, Начев,
означава единствено
неразбиране, недоумение, учудване
че продължаваш да поддържаш една политика доказано катастрофална.
Нищо повече.
На нито един сервелко или мурждо не съм седнал да отговарям с цели страници, и защо след като мога да го купя с джобните си.

Първо ми казваш, че съм икономически неграмотен, после правно и накрая за това, че ти казвам, че не представлява аргумент това, че в България била приложена подобна политика, ме обвиняваш в грубост.
Аз не твърдя че съм чак толкова грамотен в която и да е област, но не пожелавам лошотиите които съм преживял никому. А ти?

И да ти кажа, какво отвърна кипърския министър на икономиката, когато представителката на МВФ - румънката по народност, във връзка с изискваните съкращения в кипърската програма се аргументирала с това, че в други страни били направени много по-големи съкращения изисквани от тези за Кипър.
- Видяхме! Затова тук се напълни с ваши сънародници!

Аз пък, видях, как Гърция, че и не само тя, се напълни с българи.
А ти?
И след като са толкова правилни такива политики, да те попитам.
България сигурно се е оправила след като така стриктно ги изпълнява! Години вече.
Или се шегуваш, патриоте, земляко?
« Последна редакция: 15 Октомври, 2012, 22:26:12 от goro »

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3320 -: 15 Октомври, 2012, 22:43:05 »
0
Бях направила една тема "Теория на конспирацията",никой не се заинтересува  *rofl*
Не,че нещо де,ама седите и се питате какво става !?? / правиме се на умни.... / пък то опашката си имала и края

Краят на играта: План за световно поробване


Видеото е дълго,когато можете го гледайте / само ако искате де ..../

Жоре,извинявай  *girl* пак ти прецаках темата , sorry  *heart*

 *drinks*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3321 -: 15 Октомври, 2012, 23:39:59 »
0
Не знам какъв ти е бизнесът, но наистина ми звучи странно да си държиш парите в някаква чужда валута, а само за ... операции да сменяш. Хирург ли си?  :D Майтапя се. Май нещо по борсите спекулираше...
В бизнеса, който създава реален БВП, нормално парите са в ... активи (малко е объркващо, защото и самите пари са активи). Например, за да произведеш нещо, трябва да имаш фабрика, машини, транспортни средства, суровини и материали. При всички положения имаш и незавършена продукция (в някакъв междинен етап на производството), лицензии някакви, сертификати за качество или някакви разрешителни и т.н.  За да извършиш някаква услуга, пак ти трябват едни куп неща, които струват пари. Това са все пари, които не можеш да си ги държиш в никаква валута.

ми като не са пари в никва валута вероятно няма кво да ги мислиш че се обезценят от инфлацията нали :)
интересно що все най-накрая заораваме да си обясняваме ясни неща  :D   разбира се че няма да се обясняваме как да защитим машините или кредитите на едно предприятия от инфлация ... та тя не ги засяга негативно даже напротив. 
тва с  инфлацията и защитата го казах защото очевидно инфлацията удря тези дето държат пари и ако не беше повсеместна (синхронна проинфлационна политика на големите ЦБ)  в тия временна на електронно банкиране  щеше де е елементарно да се защитим от нея.  Какво пък е толкова странно че спестяванията са ми в друга валута? лихвите в австралийския долари са къмто 4%, а основната им лихва е май 3.5%. Централната им банка засега не е правила ийзинг и валутата е що годе читава. Супер лесно е да си отвориш сметка в австралийски долари и да си държиш парите там. Няколко клика на месец ...
Ок признавам че леко опростявам - инфлацията удря и тези с договорени бъдещи фиксирани плащания ама пак не е трудно да влезнеш в правилния суап и да се защитиш. Всичкото това при условие че има читава валута ...

то защо, по дяволите, припряно ще продаваш активи??? Масови разпродажби се правят под натиск - спасяване на това, което може да се спаси. Ти размишляваш за някакви микропредприятия, по-скоро самостоятелни предприемачи, а това е извън сферата на големите разпродажби. Освен това постоянно повтаряш тезата, че ПАРИ ИМА (вероятно защото ти имаш и дай, Боже, все така да е).
А то няма и затова е цялата дандания. Ако Гърция (в частност гръцките фирми - частни или държавни, все едно) имаше достатъчно пари, че да може да заделя нужното за държавните разходи без от това да се нарушават кой знае колко балансите на стопанството, то ние изобщо нямаше да обсъждаме каквото и да е. Но ние обсъждаме...

е да де, и точно затова написах "
...
Обратно за гърците,  щом ще продават на юруш активите си те така или иначе  явно нямат намерение да слагат полученото на влог а ще покриват дългове. В такъв смисъл тоя период с раздаването на кредитите на корем и сега сервирането на сметката си е вече завършен цикъл. Жорката не е добре да се замисли ква е ролята на любимите му голдмъни в случая. Тая история е същата като с дрогата - първо   зарибяваш и после качваш цената

истинската цел са активите и най-вече контрол над народеца щото без контрол активите ... *bat*
и според мен решението е реална демокрация ама айде че тая тема вече я пилихме


абсолютно се съгласявам че в момента на гърците им играят курвенски номер ама тия плоски извинения дето преливат от жълтата им преса  че немците са тръгнали да ги окупират  са просто  отдушник за народеца и замазване на истинските виновници.
първо и самите гърци са си виновни щото те наистина са си избирали тези политици дето са взимали заемите. и заемите не си ги е поискал сега някой изведнъж преди падежа а просто си им е дошло времето. хванали са се на въдичката на която се хваща човека дето взима от евтината дрога от кварталния дилър без да осъзнава че го зарибяват.
тъпото е че продължават да не се усещат и си ги избират псувайки лошите северноевропейци.  изхода за тях  е да фалират и толкоз. хич и не трябваше да поемат дълговете на гръцките банки ама на ... . в исландия не го направиха и сега са ок. между другото свалиха правителството и си написаха нова конституция с участието на всички
25 Ordinary Citizens Write Iceland’s New Constitution With Help From Social Media
http://singularityhub.com/2011/08/03/25-ordinary-citizens-write-icelands-new-constitution-with-help-from-social-media/
aма тва е твърде много пряка демокрация за нашите ширини ...
с две думи народа в исландия обезвласти финансовата индустрия като разкара протежетата й от властта и си пренаписа правилата.
 
естествено дилъра е още по-неприятна фигура при зарибяването на нови джънкита. дилъра са   банкерите - всякакви от голдмън та до простичките немски ландесбанки. Някои с ясното съзнание какво правят някои от глупост .  Така или иначе нямаше да постигнат много ако в последствие не се появиха шефовете им, централните банкери дето дръпнаха въженцето на капана. все пак ЦБ са тези дето контролират цената на парите глобално. А кой назначава и дърпа конците на централните банкери  ... бешлимумамата

За един отделен играч, дори и от голям мащаб, предложената от теб схема е възможна, но е безсмислена. Защо му трябва на който и да е бизнесмен да държи свободни пари в произволни чужди валути, ако има достатъчно печеливш бизнес, в който да ги вложи? Печалбата от бизнеса, отнесена към общата сума на капитала, трябва да е по-голяма от лихвите на банките. Иначе бизнесът става безсмислен.

 ... "Apple closed its record June quarter with $117 billion in cash reserves, up from $110 billion last quarter. "http://techcrunch.com/2012/07/24/apple-q3-earnings-apple-now-has-over-117-billion-in-cash-reserves/
все пак лихвите в момента са .... номинално кажи речи нулеви а реално яко отрицателни.
идеята че лихвите се държат ниски за да може бизнеса лесно да инвестира ми е твърде очевидна.
Кризата в която хлътнахме се дължи на нерационално разпределяне на активите/ресурсите (балони, нерелни цени на някои финансови активи и тн) а ниските лихви не действат особено дисциплиниращо на тези които са склонни да разхищават. Свали лихвите  по финансирането на една държава и глей кво правят политиците й (пример - гърция  има лихви далеч над 15% през 90те, след това лихвите падат и хоп гледай къде сме)

Когато все повече бизнеси започнат да носят доходност по-малка от банковите лихви, тогава се стига до продажби на активи. Това е и основната причина централните банки да държат изкуствено (и рисковано) ниски лихвите - за да не предизвикват излизане на капитали от бизнеса и насочването им към депозити (България, както обикновено, прави точно обратното). При продажба на активи в големи количества, цената им пада - логично и очаквано. Дори при нулева инфлация стопанството губи от подобен развой на събитията. Ето защо Горо има основание да се притеснява. Вместо да се търсят начини да се стимулира ЕВРОПЕЙСКАТА продукция, каквато е всяка гръцка продукция, за да се засили износът на ЕС към страни извън ЕС, те решиха да далдисат цяла една държава, защото била натрупала дългове... Че кой няма дългове в ЕС? И как ГЪрция ще си обслужва дълговете, ако си разпродаде активите? С какво ще печели пари, от които да заделя за връщане?? Ако бизнесът в Гърция не е гръцки, а ... айде да не казвам германски, но примерно - ако е френски, то от чий излишъци ще се плащат данъци, с които държавата да се издържа и да си обслужва дълговете? Щото, нали знаеш, единствено от излишъците на бизнеса (някои ги наричат печалби, но това не е съвесм коректно) може да се трупа национално богатство.

Е, има и други начини - от колонизиране, например. Което пак ни връща при Горо и неговите подозрения. Ако Германия, която също е до гуша в дългове, не мисли как да разшири износа на ЕС, откъде ще намира в бъдеще пари, за да си плаща своите дългове, да си покрива дефицита и да изпълнява обещанията, които дава на собствения си народ и на разни други народи?

Просто размишления. Идеята ми е, че всяка гледна точка трябва първо да бъде разбрана (ако е възможно), а чак след това да бъде отхвърлена или приета.

....


накратко исках просто да кажа че да, колонизиране има и то се отнася и до германия и щатите и япония. по-скоро демокрацията в тези страни. колонизатора е елита дето държи финансовата система. и за да не видим играта ни насъскват един срещу друг. просто и изпитано. и явно сработва като швейцарски часовник. 
 
Между другото в Белгия на местните избори доста населени места избраха ултранационалисти. От рода на "Атака" и с лозунги "Белгия на белгийците" и прочие... А в Белгия дефицитът можеш да го провериш какъв е. И дълговете им също... Ако не е Брюксел европейска столица, досега да се е разпаднала държавата. Вероятно и това ще стане. Защо им беше на северните европейци да отварят кутията на Пандора с тези глупави разделения на работливи и мързеливи народи, на спестовни и прахоснически народи, на дисциплинирани и на разпасани народи??? Сега разни идиоти си имат фалшиво оправдание да провеждат политика за разпадане на ЕС.

целта им е контрол чрез страх. страх от разпад на ЕС и нестабилност да не кажа враждебност и като решение ще ни се предостави силна и централизирана европа ... буах.
лично аз не виждам проблем нито в ес нито в еврото. стига да може всеки да си въведе ако иска и своя валута. що да няма хем евро хем холандски гулдени. в бг как има лева ама можеш да си купиш маса неща в долари или евро? ама тва е друга тема ...


поздрави
 *drink11*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3322 -: 17 Октомври, 2012, 06:45:24 »
0
Ъъъ ... привет на бандата и последните 2 страници ги четох по "диагонал", че се отегчавам от локуми. Но накратко:
-----------------------------------------------------------
1. Коганев попрочети малко за Базел 1,2,3 + последния "келипир" в ЕЗ, който се вмъкна. Звучиш адски "леко" по макро-икономика, а се изказваш "тежко". Идея си нямаш защо валутата се нарича - "единна европейска валута" <- пълното й наименование  *girl*

2. Мадам Глобал-чева - попрочети за валутния борд малко повече и за видовете валутни бордове ( понеже са над 10 вида ), че ме накара да се усмихвам кат' "обобщи": "Ама, ние сме в борд" <- кой от всичките визираш  *girl*

3. За Жорката ( моя любимец ) - Додо петдесет пъти го пита досега: "Какво предлага?" - и отговор не чухме. Защо ли? И аз искам още кифтаци да ми се плащат и ще критикувам яко, ако не ми ги дадат ( критика му е майката )  *girl*

4. Митът за най-"работливите" гърци - не помня точните числа, но бяха нещо от типа ( по памет ), че от 27 държави в ЕС, работната седмица движеше между 38часа до 41часа/седмично. Т.е. "великите" гърци бачкали "най-много" с по 3 часа повече на седмица от "най-мързеливите" в ЕС ( което прави по "документи" по 36 мин./дневно - като не броим Великденски и Коледните бонуси, които останалите нямат . Баси "постижението" е т'ва ( за сравнение с германците разликата в работната им седмица нямаше дори 1/2 час или ги "бият" с цели 6 мин. дневно по "документи". Но голямо натякване се натяква тоя измислен показател и се обобщава, че германците си чешат мъдите, щот' грухали 20 мин. по-малко на седмица ).

Т.е. ако тия "прословути" работни часове се разделят не на 12 месеца, а на 14 месеца, както е в Гърция ( с 2-те допълнителни заплати ) - то картинката ще стане съвсем друга, ама ще оставя Жорко да си сметне сам тогава какво се получава, защото ги изкарвам 35 часа, което става най-зле в ЕС и дотук с мита за "работягите" *girl*
---------------------------------------------------------
Т'ва е накратко, кат' ви четох по диагоналише. Нирвана е най-много в час, ама хич не вдявате какво ви говори чилякът, защото той е инвеститор, а не бизнес-притежател или бачкер.

Както и да е - няма да се разберете и да сте живи и здрави!

П.П. Ай, за Империята, както хортува бебе Скити и по-веселко  *drinks*
---------------------------------------------------------
« Последна редакция: 17 Октомври, 2012, 07:10:44 от marandi »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3323 -: 17 Октомври, 2012, 10:50:33 »
0
Бях направила една тема "Теория на конспирацията",никой не се заинтересува  *rofl*
Регата,
Добър материал. Поне до около 20-та минута е препоръчително да се види за припомняне. Кратко и стегнато акцентира на събития от последните 2 века и, да речем, че "обяснява" как се е стигнало (политически и икономически) до сегашното дередже.
Добра основа за размисъл е също и особено при условие, че сегашния световен ред не ни харесва, как и дали това може да се промени и в какви срокове е реалистично да се случи това.

Аз специално снощи констатирах, че около 25-та минута вече "неам нерви" и време и оставих по-нататъшно гледане за друг път.  Прекалено задълбаха в конспирацията.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3324 -: 18 Октомври, 2012, 02:56:09 »
0
По принцип още преди година бях казал на Жорката, че по-малката злина е Гърция да фалира и излезе от Еврозоната веднага.

Щеше да последва болезнена корекция с драхмата, но щеше да е за кратък период ( няколко месеца само ) и после икономиката им щеше да се пренастрои светкавично.

Гърция е бедна държава, но с богат народ и подобно "упражнение" щяха да го понесат с усмивка, че карали 3-4 месеца от спестяванията си.

Понеже "момчето" ми се озъби тогава - то към днешна дата продължавам да си поддържам мнението и въпрос на време е да разбере, че съм бил прав.

При сегашния финансов модел ( в часност ЕС, ЕЗ и ЕЦБ ) Гърция няма големи шансове и хиените ще я опоскат - затова бърз фалит е "рецептата" и връщане на драхмата, но закъсняха много и отделно политиците им са пионки, които изпълняват чужди решения.

Ще страдат 'орицата като следващите им 5-10 години ще са много тежки, ако не възникне военен конфликт и те да успеят да се "изчистят".

П.П. Бегло ги бях смятал преди 2-3 години по макро-показатели и тогава дългът им ( държавен и частен ) + здравеопазването + бъдещите им пенсии отиваха на 900% БВП на страната им ( която е в рецесия вече 6-та година ).

Т.е. в момента ги трепят методично, защото мерките с орязване на разходите им събаря и БВП и затова влязоха в низходяща спирала. Демек продължителна и дълга агония, а можеха да си решат нещата рязко, докато имаха ресурс ( спестявания ) да го направят за няколко месеца. Сега ще ги морят и 'орицата ще страдат. При 900% БВП бъдещи разходи - играта е обречена.

Нищо лично към Жорката ( аз си го харесвам ) кат' не пише за народи и опити да демонстрира "превъзходство". Т.е. и индианците да нападне в Канада или аборигените и тях ще защитя, а какво остава за Българите!

Ай, за Империята! ( както хортува бебе Скити )  *drinks*
« Последна редакция: 18 Октомври, 2012, 03:00:45 от marandi »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3325 -: 18 Октомври, 2012, 08:30:13 »
0
Коганев, Ниарвана, Асен ако се покаже и др...
Ще ми се да чуя мнението ви за работата на Янко Барутлията със Gabe Newell, Valve, Seattle
ARBITRAGE AND EQUILIBRIUM IN THE TEAM FORTRESS 2 ECONOMY

Пък аз, за благодарност, ще ви преведа, какво мислят според него висши представители на Google, Intel, Microsoft, Boeing за гръцката криза според него от гръцкия му блог.
Цитат
Всички те, без изключение, чувайки че съм грък, използваха случая да изразят съчувствието си към страната ни и да отбележат, че не могат да повярват на идиотщината с която Европа посреща кризата. Един даже добави следното: "Отношението към Гърция на Берлин и Франкфурт ми напомня Rodney King от полицията на Los Angeles. Или начина по който Cathy Bates дисциплинираше James Caan във филма Misery
Има значение, че това не са думи на някой от Occupy Wall Street, а на висши служители от бизнеси, които европейските лидери смятат за важни и пример за подражание. Макар да споделяха и гледната им точка..."

Όλοι τους, χωρίς εξαίρεση, ακούγοντας ότι είμαι Έλληνας, αρπάζουν την ευκαιρία να δηλώσουν την αλληλεγγύη τους στην χώρα μας και να τοποθετηθούν για «τα δικά μας» λέγοντας πως δεν μπορούν να πιστέψουν την ηλιθιότητα με την οποία αντιδρά η Ευρώπη στην Κρίση της. Ένας μάλιστα προσέθεσε και το εξής: «Η αντιμετώπιση της Ελλάδας από το Βερολίνο και την Φραγκφούρτη μου θυμίζει την μεταχείριση του Rodney King από την αστυνομία του Los Angeles. Ή τον τρόπο που η Cathy Bates πειθάρχισε τον James Caan στην ταινία Misery.» (Αν αντέχετε, δείτε αυτό το video clip). Έχει σημασία ότι τα λόγια αυτά δεν τα είπε κάποιος διαδηλωτής του Occupy Wall Street, αλλά υψηλότατο στέλεχος επιχείρησης που οι ευρωπαίοι ηγέτες θεωρούν σπουδαία και παράδειγμα προς μίμηση. Μακάρι να μοιράζονταν και την οπτική του...


п.п.
Слушах моя приятел Трангас преди няколко дни (всъщност дочух, че имах среща по него време)...
Та това, което дочух и ако правилно съм го разбрал беше в смисъл, че веднага след изборите, американците ще свият сърмите на кака за безбожната и лакомия. Думата лакомия предавам буквално. Не, че от това щяло да стане по-леко на гърците...
МВФ щял да реши според наставленията от Вашингтон, а не на Берлин.  ;)

Между другото - Гърция е втори ден във стачка, тройката си замина, а мерките може и да не минат...

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3326 -: 18 Октомври, 2012, 09:05:32 »
0

Та това, което дочух и ако правилно съм го разбрал беше в смисъл, че веднага след изборите, американците ще свият сърмите на кака за безбожната и лакомия. Думата лакомия предавам буквално. Не, че от това щяло да стане по-леко на гърците...
МВФ щял да реши според наставленията от Вашингтон, а не на Берлин.  ;)

Между другото - Гърция е втори ден във стачка, тройката си замина, а мерките може и да не минат...

Жорка, тук нещо си пообъркал. Лошо. Щом се завъртят приказки, че някой чака друг да дойде да го оправи, значи нещата не вървят на добре. Не си ли изберете свестни политици и не си ли фалирте сами държавата, никой няма да ви помогне.

Да знаеш, че ако фалирате, ние с Асенката ще сме от първите дето ще инвестираме в Гърция.
Дотогава обаче си чакаме търпеливо и гледаме сеир.

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3327 -: 18 Октомври, 2012, 14:29:37 »
0
Коганев, Ниарвана, Асен ако се покаже и др...
Ще ми се да чуя мнението ви за работата на Янко Барутлията със Gabe Newell, Valve, Seattle
ARBITRAGE AND EQUILIBRIUM IN THE TEAM FORTRESS 2 ECONOMY


ей тва икономистите са големи хитреци. приложат малко елементарна линейна алгебра, даже и тва не е, и после го пишат за статия.
Пък аз, за благодарност, ще ви преведа, какво мислят според него висши представители на Google, Intel, Microsoft, Boeing за гръцката криза според него от гръцкия му блог.

Всички те, без изключение, чувайки че съм грък, използваха случая да изразят съчувствието си към страната ни и да отбележат, че не могат да повярват на идиотщината с която Европа посреща кризата. Един даже добави следното: "Отношението към Гърция на Берлин и Франкфурт ми напомня Rodney King от полицията на Los Angeles. Или начина по който Cathy Bates дисциплинираше James Caan във филма Misery
Има значение, че това не са думи на някой от Occupy Wall Street, а на висши служители от бизнеси, които европейските лидери смятат за важни и пример за подражание. Макар да споделяха и гледната им точка..."

Όλοι τους, χωρίς εξαίρεση, ακούγοντας ότι είμαι Έλληνας, αρπάζουν την ευκαιρία να δηλώσουν την αλληλεγγύη τους στην χώρα μας και να τοποθετηθούν για «τα δικά μας» λέγοντας πως δεν μπορούν να πιστέψουν την ηλιθιότητα με την οποία αντιδρά η Ευρώπη στην Κρίση της. Ένας μάλιστα προσέθεσε και το εξής: «Η αντιμετώπιση της Ελλάδας από το Βερολίνο και την Φραγκφούρτη μου θυμίζει την μεταχείριση του Rodney King από την αστυνομία του Los Angeles. Ή τον τρόπο που η Cathy Bates πειθάρχισε τον James Caan στην ταινία Misery.» (Αν αντέχετε, δείτε αυτό το video clip). Έχει σημασία ότι τα λόγια αυτά δεν τα είπε κάποιος διαδηλωτής του Occupy Wall Street, αλλά υψηλότατο στέλεχος επιχείρησης που οι ευρωπαίοι ηγέτες θεωρούν σπουδαία και παράδειγμα προς μίμηση. Μακάρι να μοιράζονταν και την οπτική του...


п.п.
Слушах моя приятел Трангас преди няколко дни (всъщност дочух, че имах среща по него време)...
Та това, което дочух и ако правилно съм го разбрал беше в смисъл, че веднага след изборите, американците ще свият сърмите на кака за безбожната и лакомия. Думата лакомия предавам буквално. Не, че от това щяло да стане по-леко на гърците...
МВФ щял да реши според наставленията от Вашингтон, а не на Берлин.  ;)

Между другото - Гърция е втори ден във стачка, тройката си замина, а мерките може и да не минат...


бисши служители на боинг, интел, гугъл  ;D  ...  айде мерси ама нямаше нужда. няма по манипулативно изказване да изредиш познати имена и да кажеш че висши служители били казали еди кво си. кой, главния инженер на боинг на чаша узо си е казал мнението или как. И тва вече е желязно доказателство  >:(

и другото ... чул ама недочул (имал среща)  думичката лакомия и кондиционирания  мозък веднага допълва липсващите парченца и си скалъпва историята.  лошите мързеливи германци срещу добрите работливи гърци. жорка що не се пробваш да пишеш сценарии за филми за втората световна война а?

МВФ щял  след изборите да реши спрямо наставленията на вашингтон а не берлин  ;) ... моля?
ДСКан по изключение се запъна на вашингтон и много бързо му спретнаха номерче. МВФ винаги е слушал вашингтон

айде със здраве
 *drink11*
« Последна редакция: 18 Октомври, 2012, 14:33:09 от nearvana »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3328 -: 18 Октомври, 2012, 16:09:17 »
0
... жорка що не се пробваш да пишеш сценарии за филми за втората световна война а?

МВФ щял  след изборите да реши спрямо наставленията на вашингтон а не берлин  ;) ... моля?
ДСКан по изключение се запъна на вашингтон и много бързо му спретнаха номерче. МВФ винаги е слушал вашингтон

айде със здраве
 *drink11*

Нирванка,
Хайде определи се най-напред полово та да знам как да се обръщам към теб или да те слагам при блогосписците всезнайковци.
Помолих за коментар на един пост относно TEAM FORTRESS 2 ECONOMY , а не за параграфа от гръцкия сайт който преведох...
Иначе... Янко Барутлията си е математик - едва ли има нужда от уроци от тебе.

И гледай малко повече криминалета...
Образователно!
Щеше да ти е ясно, че Строс Кан (съпартийник така да се каже на Обама) не се е опъвал за нищо на Вашингтон, но пък му предстоеше изборна надпревара за президентството на Франция от страна на противната на пиколото и на кака му партия...
След това можеш да погледнеш към родината си, където ала какините програми се прилагат безропотно години и белким разбереш, защо в свободния свят трудно минават.


п.п.
Специалистите от тройката заложили, че за всяко 1 евро съкращения в държавния бюджет брутния продукт ще спадне с 0,5 евро. Той взел, че се свил с 1,7!!!
Бах ти специалистите!!!
И за прогнозите им и за отчитането на резултатите.
Че трябвало да бъдат и слушани! ;)


аз пък, като гледам реалността, си мисля, че поне 2 евро на всяко 1 са минали в сивата икономика. да не казвам, че мисля ще е справедливо ако в собствените си сметки заложа по висок коефицент - да речем 5 към 1. на една кака ли ще се дадем!  ;)
Това едва ли ще промени много общата тъжна картинка - на сянка може и да е хладно през юлските жеги, но не виреят много видове.

п.п.
Чети внимателно Видими!
Моят приятел, казва че на гърците от укротяването на опърничавата, нямало да им стане по леко.
« Последна редакция: 18 Октомври, 2012, 16:12:07 от goro »

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3329 -: 19 Октомври, 2012, 00:11:11 »
0
... жорка що не се пробваш да пишеш сценарии за филми за втората световна война а?

МВФ щял  след изборите да реши спрямо наставленията на вашингтон а не берлин  ;) ... моля?
ДСКан по изключение се запъна на вашингтон и много бързо му спретнаха номерче. МВФ винаги е слушал вашингтон

айде със здраве
 *drink11*


Нирванка,
Хайде определи се най-напред полово та да знам как да се обръщам към теб или да те слагам при блогосписците всезнайковци.

хаха, като няма по същество има обиди. нямам намерение да слизам до нивото ти но  няма и да си губя времето  да споря с радиоточка затова и това ще да ми е последния пост към тебе

Помолих за коментар на един пост относно TEAM FORTRESS 2 ECONOMY , а не за параграфа от гръцкия сайт който преведох...
Иначе... Янко Барутлията си е математик - едва ли има нужда от уроци от тебе.

викаш нямаме право да коментираме каквото не си попитал а?
написах ти за статията ама няма кой да чете. елементарна линейна алгебра за търсене на директен арбитраж в бартерна икономика.  ако питаш мене плоска та дрънка. арбитраж на волатилити сърфейс е интересно и там има освен тези ефекти и други далеч по дълбоки. условията написани от него за липса на арбитраж са необходими но не достатъчни. абе боза
И гледай малко повече криминалета...

нямам време за глупости
Образователно!
Щеше да ти е ясно, че Строс Кан (съпартийник така да се каже на Обама) не се е опъвал за нищо на Вашингтон, но пък му предстоеше изборна надпревара за президентството на Франция от страна на противната на пиколото и на кака му партия...

я вземи си оправи логиката. ДСК не беше удобен като бъдещ президент защото не беше удобен и като шеф на МВФ ... поне започна да става , защото открито говореше за регулация на финансовия сектор. да не мислиш че саркози и меркел са  му  спретнали номера на американска земя :)   
" Strauss-Kahn was the first IMF director in my lifetime, if memory serves, who disavowed the traditional IMF policy of imposing on the poor and ordinary people the cost of bailing out Wall Street and the Western banks. Strauss-Kahn said that regulation had to be reimposed on the greed-driven, fraud-prone financial sector, which, unregulated, destroyed the lives of ordinary people. "
http://www.foreignpolicyjournal.com/2011/05/19/the-amerikan-police-state-strides-forward/
автор на статията е Paul Craig Roberts   (питай чичко гугъл
)

....
" My mind immediately connected to Julian Assange. Here are two foreigners who after criticizing or damaging the reputation of the U.S. government have been put away on charges of rape."
http://jwhester.wordpress.com/2011/05/20/dominique-strauss-kahn-julian-assange-inside-job/

и за да видиш критиките лично  (там има и интервю с ДСК) препоръчвам най-добрия филм според мен за фин кризата (спечели оскар 2011!!!)
http://www.filmsforaction.org/Watch/Inside_Job_2010/

поздрави
 *drink11*
« Последна редакция: 19 Октомври, 2012, 00:27:38 от nearvana »