Автор Тема: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ  (Прочетена 107569 пъти)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #180 -: 27 Май, 2010, 14:29:44 »
0
Това, което визирам е, че ако да кажем през 2008 г. имотите на домакинствата в БГ са били с оценка около 145 млрд., то през 2009 г. спихнаха на около 130 млрд. ( по памет цитирам - да не ме сдъфчете за 5 мрлд. нагоре-надолу :) ).

Та, ся слагай лошите кредити ( ипотечни и потребителските дето са бонус от мен ) - 4 млрд. да кажем и ся да ги сметнем тия 4 млрд. към 130 млрд. ...?

Да, това ще е много малко, НО да предложа и друг поглед :)

Лошите кредити са на активни играчи (те са купили, а има вероятност и да им продадат имота насила). Да ги сравним пак с активни играчи. Защото една голяма част от 145те милиарда са пасивни - те никога нищо няма да направят със собствеността си; те само се радват, когато цените се качват, защото се чувстват по-богати (виртуално) или по-бедни, когато падат.

Сумата на лошите ипотечни кредити (1 милиард) към оборота, да речем, за 1 година назад (защото вероятно никой не знае колко е това - така на око и боб - грубо 3 милиарда)? Тогава са 1:3.   ::)

 *drink9*

Ох .. много въпроси се насъбрали за една нощ - ще се опитам да отговоря набързо.

Ако условно приемем, че имотките се делят на основни и оборотни, то е логично, че скоростта и на превъртане ще е различна за тия две групи.

Аз визирам болшинството имотки в БГ-то в момента ( основните ), които се държат по-скоро като реален актив, а ти визираш спекулативните/финансовите активи ( или да ги наречем тях оборотните ). Т'ва е като цяло, а не че няма и изключения ( първи дом, младите влюбени и загубени и т.н. ).

После не е зле да се погледнат трите фази на превъртане на капитала: или минава се през парична ( заемен ресурс, който визираш ), производствен фаза и стокова ( демек готов продукт ). Или т'ва са "краставиците" на сладко бебе Асен - да ги купиш, после да ги произведеш и да ги продадеш.

Прав си с това, което казваш, но сякаш говорим за различни неща. Русата ми кратуна си мисли, че по-високата скорост на превъртане ( ликвидност ) на оборотните/финансови активи няма да повлияе чак толкова драстично в общата цена на имотките, понеже за момента реалните са с доста по-голям превес, а при тях ликвидността е отчайваща.

Фундаментално на имотките в момента влияние оказват други фактори, които действат по-мощно, отколкото т.нар. вторичен пазар на недвижимости или секюризация, както му думат по-модерному днес.

Чиърс!  *drink11*

« Последна редакция: 27 Май, 2010, 14:31:45 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #181 -: 27 Май, 2010, 14:51:56 »
0

      ето бебето Марадни е надушил,че в последно време има намаляла цена на междубанковото финансиране,но си вади грешните издови-мисли си,че всичко се оправя,а това не е така,просто има поредния трансфер на банков дълг в държавен чрез държавната банка за развитие........перфектния нач1ин да не се осчетоводяват тези "подробности"......
          междудругото днес се случи едно от най лошите неща за бг,но гледам,че навсякъде се пропуска да се спомене,или само се "загатва'.......днес е пропаднал търг за 30 милиона ДЦК......ако тва бе станало в цивилизована държава,борсата щеше да рухне поне с 10%...в бг се качи с 2%,защото фондовете гледат качването на световните борси,а не знаят къв шамар е такова събитие за бг ....та от тук можеш да си водиш и сметка за "интелекта' на борсовите играчи на БФБ.....
     това е също и доказателство,че нито един чужд инвеститор не е останал на БФБ,защпото ако беше,при такава новина веднага щеше да продаде квото има.......
      този гаф с пропадналия аукцион ще изплаши недоразумението дянков до немай къде и в бъдеще няма да смее да раздава така пари за "лихва" в банките.........
        бг политиците са изключително ниско ниско ниво и елементарни прости хора-гамо им дебни изказванията по медиите и ще знаеш кво правят,защото бг е демократична държава само на думи-всичко се крие!

       на маранди мога да му кажа да се радва на ниската леония,защото няма да е вечно......банката за равитие сега ще види как ще затегне "развитието".........и още нещо-има ли колосален спред между банкови депозити и междубанково кредитиране ,значи само едно-ЕДНОТО НЕ Е ВЯРНО,или е изкуствено поддържано......ако банките могат да се финансират еФтино на междубанковия пазар,НИКОГА няма да дават в пъти по големи депозитни лихви...просто е!


Че съм Рус ясно, ама май ще се правя и на розови кичури вече ( мноу тъпо се изразявам сякаш ).

На нищо не се радвам, просто казвам как баМките пак си вързаха гащите в името на печалбите чрез междубанковия пазар, който те сами си решават колко да бъде ( виж справка кой и как определя този индекс ).

Разбира се, че високия спред депозит/кредит е убийствен за икономиката ни по много причини. Даже в момента си мисля, че не толкова обема на паричната маса е фатален, а по скоро скоростта на обръщение ( имаше там едни формулки, дето се смятаха парична маса, скорост и т.н. ). Блъскането в депозити прави точно това, скоростта пада, оттам ликвидност символична. После излиза Искров и вика капиталовата адекватност в БГ-то е на ниво, ама не се сеща да каже, че т'ва значи фалити на малки и средни предприятия, безработица и нова емигрантска вълна. Демек принципа на роене и мултипликатора в БГ-то не се позлват за нищо, освен за налагане на корпоративни интереси и подмяната на малкото останало родно производство с чужди марки.

БаМката за "развитие" е да подмени част от досегашните политически обръчи от фирми, с на нови на ГЕРБ. Изобщо идеята там не е толкова благородна, колкото си мислите, като схема за финансиране с парите на данъкоплатците я измисли Тройната коалиция мисля. Важното е да си послушен и с принос към партията, затова все още най-еФтиния бизнес в БГ-то е партийния. Ся, ако някой ми намери информация за 500-те милки, които се наляха при Тройната или сега, които се изливат при настоящата власт, на кого са дадени, по какви критерии и т.н. ще го черпя бутилка Черно Джони.

Как се прави бизнес при цена на заемен ресурс 12-15% за ритейл портфейла? Отговор ... никак, затова и последната класация по конкурентно-способност на икономиките ни нареди на подобаващо място ( за който я е видял и осмислил ). Иначе не подценявай инструментите на баМките за реализиране на печалби - много са: даже в момента една от водещите у нас е основен играч при предоставянето на лизинг и факторинг услуги.

Нашия чиляк БаМков ( Дянков ) няма как да разбере, че аукциона му за набиране на смешен вътрешен ресурс е смешен, защото баМките в момента печелят в пъти повече от други услуги, зат'ва и интереса беше нулев.

Другото, което е притеснително е, че т'ва се вижда и навън и затова ПЧИ станаха отрицателни, т.е. обема на изтегляне на средства от БГ-то стана по-голям дори от притоците на емигрантски пари у нас вече. Бях казал във форума на инвестора, че за 2009 г. над 1 млрд. от премийния приход на общото застраховане се изнесе и инвестра навън?!?

Т'ва означава, че да се кикериш с 10% корпоративен данък явно е недостатъчно да компесира доста други разходни пера в БГ и ПЧИ го показаха под формата на звучен шамар.

Относно дълга, за който говориш, аз писах още в март месец прогнозата си ( даже моето число, което съм посочил е доста по-височко от всички, които се споменаха досега от родните "анализатори":

http://marandi.blog.bg/biznes/2010/03/29/prognoza-za-proletta-na-2011-godina.519862

П.П. Прогнозата ми беше дадена още преди да се събере "Тристраннката" да измъти прословутите 60 мерки ... с нулев ефект според мен. После няма да ти казвам, колко пъти се "слушах" от ТВ-то и по медиите, родните "експерти" и политици да си приписват части от прогнозата ми. Ся чакам да видя актуализацията на бюджета и може леко да внеса корекция по някои от числата си, защото 2 от 3-те буфера, които бях дал вече хвръкнаха ( демек актуализацията на бюджета и обезценката на еврото ).

Сладко бебе Нирвана, надявам се ,че с този пост съм отговорил и на част от твоите питанки.

Чезвам засега и чиърс - хихи
« Последна редакция: 27 Май, 2010, 14:55:56 от marandi »

koganev

  • Гост
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #182 -: 27 Май, 2010, 15:34:04 »
0
Бултренд брокеридж или нещо такова...

През няколко дена ми се обаждаха разни момчетии да ме подкокоросват да дам някой лев на тях, пък те да ми направят богат за нула време, щото сега бил моментът и прочие... Аз не ги изслушвам докрай, учтиво им казвам да го духат и затварям. Обаче ония пак звънят и пак същата история...
По едно време се ядосах - не може така да не искам да стана богат! И изслушах един от-до. От-до пълни глупости, явно преди 2 часа беше започнало момчето работа като брокер на фондовата болса и беше решило, че като подхване телефонния 2указател наред и все някой ще закачи...
Я, мамка му, ами те всичките това ли са правили, че толкова често ми се обаждат и аз все ги пращам по дяволите? Явно имат някакво обучение от американските филми и там ги учат така - обаждай се и предлагай, пък все някой ще върже... Е, ама не и аз. Изчаквам го момчето, после му казвам съвсем ясно и разбираемо "запиши там на таблото, че фирма "дъра-бъра" АД никога няма да ви даде стотинка, че да не си харчите времето и парите да ми се обаждате през два дена. Нека следващите, след теб, да знаят и да не си губят времето и те". И така...
Известно време - нищо.

И един ден ми звъни някакъв задъхан пич, представя се като брокер в булнезнасикво брокеридж и около него - врява, хора подвикват някакви цифри, шум и глъч, а пичагата в яко забързан синкоп ми нарежда, че "имаме страхотна възможност, трябва до няколко минути да решите дали участвате, но такава възможност е едно на хиляда и не трябва да се изпуска, господине, решавайте докато сме на телефона..." и разни такива!!!!
Завряха ми лайната... не помня как точно му казах да не се обажда повече. Намесих леля му, която хич не я знам, пък и едва ли е виновна с нещо, ама ей н - така стана, че тя отнесе пожеланията.

И да не мислите, че това беше последно? Неее.
Обаждаха се задъхани пикльовци още поне 10 пъти, но аз затварях на втората секунда. Явно и това е било някакво обучение.

Сега чакам да видя на какво са ги научили още...

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #183 -: 27 Май, 2010, 15:45:58 »
0
http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_download/bs_q_201003_a1_bg.xls
стр. 620

към 900 милиона лева са раздали
« Последна редакция: 27 Май, 2010, 15:47:43 от Imotenbalon »

koganev

  • Гост
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #184 -: 27 Май, 2010, 15:48:23 »
0
аз бегам и псувам през рамо...  >:(

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #185 -: 27 Май, 2010, 15:56:06 »
0
Здравей Асене!
Радвам се, че навестяваш новия (по-добър :) ) форум и винаги съм се чудил как не ти омръзна да влагаш толкова усилия да ограмотяваш широк кръг потребители, че и свеждаш примерите до ниво даже и не икономисти (като мен) да ги разберат!
По повод по-предния ти пост да вмъкна една случка от преди известно време.
Изтичаше ми един депозит в една "па-па" банка и аз доста дни предварително отидох да си пусна заявката. Докато си я попълвах бланчицата, протече следния диалог със служителката на касата:
 - Сумата в евро ли е? - пита тя.
 - Не, в левове. - казвам аз.
 - А, добре, тогава няма проблем.

Няма да коментирам нито ще споделя мислите които ме вълнуват от тогава.
Да подкрепим фирмите работещи в България!

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #186 -: 27 Май, 2010, 16:37:46 »
0
Маранди,чувал ли си до сега за има пропаднал аукцион на бг ДЦК?парите не са мижави-30 милиона са за единичен аукцион,спрямо кьопавия БВП на държавата.
     последния гръцки аукцион който седих бе преди 1 месец и гърците успяха да шитнат 8 милярда на 6,2 ийлд....
  дянков е предлагал по голяма доходност,а не може да осъществи този аукцион,защото банки и фондове предпочитат да рискуват с гръцки дълг с по малка доходност,отколкото бгетовски  с по голяма доходност....
      БНБ шитна преди 2-3 месеца аукцион на 6.5 ийлд (ако не се лъжа) и то без никви проблеми......сега удари на камък...
  при финансиране от ЕЦБ на 1%,6-7% доходност е манна небесна за всяка евро банка,освен ако няма страх от бъдещ ДИФОЛТ!     
   
   

Ъмм,

моето мнение съм го казвал и Русата ми тиква мисли, че чешкия пример беше най-подходящ за нас ( в началото на 2010 г. си емитираха емисия и си я шитнаха и то в нелош обем - по памет това, че не ми се рови пак ).

Гърците до последно точеха "мерките" на Трише като баМките им си лапаха еФтин ресурс от ЕЦБ и наливаха ликвидност в Гърция. После им спихна кредитния рейтинг до неинвестиционен и това автоматично означава, че повече тоя фокус не става, демек не можеш пласираш държавен дълг на вътрешния пазар. Затова предполагам инфо-то ти е от преди 2-3 месеца за последния аукцион, вече тоя фокус не става.

Какво напрайкаха нашите "икУномисти", повишиха ни рейтинга в началото на 2010 г. и вместо да направим като Чехия, да си пуснем 2 млрд. евро облигации да кажем, щяха да се изядат като топъл хляб, наш'те се взираха в грешките на "миналото" и вадене на кирливи ризи. През това време дълговата криза ескалира, а никой не се сети, че сме в условия на борд ( макар и "мек" валутен - демек затова имаме Фискален резерв ) и ся т'ва упражнение на БаМков е тотално закъсняло, понеже инвеститорите не правят разлика между Гърция/България/Румъния да речем, за тях ние сме "едно".

Не си ми погледнал прогнозата май, там съм заложил удвояване на държавния дълг, демек нужда от още 4-5 млрд. евро за 1 година, за да остане платежоспособна държавата. Тия числа още не се коментират от икУномистите ни, досега най-смелите прогнози стигнаха до 2 млрд. евро и то седмици и месеци след като ми видяха прогнозата. Т'ва, което не могат да Фдянат наш'те "анализатори" още е, че когато се декапитализира дадена икономика, както се фукахме с ръст на ПЧИ за период от 5-6 години, ся тръгва обратния цикъл на изтегляне на налят ресурс, а те го приемат, че даже и залагат +.

Дано да греша, ама аз имам доста опит в животозастраховането и поведението на основни играчи като Алианц е показателно. Когато се изтеглиха рязко от БФБ всички им се смяха, за сравнение дивидента, който раздадоха по полиците си беше едва 3% в евро за 2008 г, ся за 2009 г. понеже си менкат инвестициите навън доходността "леко" рипна до 7.4% в евро.

Затова казах, че няма такава гаменска държава, където доходността от депозит да бие тази от чилякозастраховка, но се случи през 2008 год. Та, всичко е наопаки тук и затова дупката от външно и вътрешно финансиране, която ще се отвори, ще надмине и най-смелите прогнози, освен може би тази на моята скромна Руса кратуна.

П.П. Прегледай ми прогнозата, съвсем кратичка е, но веднага ме заповтаряха като папагали после, че икономическата криза имало опастност да прерастне в политическа и т.н. Ама, като някой ти го е анализирал наготово, после е лесно да му "осребряваш" труда от ТВ-то и вестника.

Чиърс!  *drink11* 

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #187 -: 27 Май, 2010, 17:37:16 »
0



правиме квот може,че да потръгне форума,но в бъдеще няма да съм толкова "активен",защото наистина много време изпърдявам във форумите......тва си е пристрастяване,за сега оправданието ми към себе си за загубата на времето е ужким да протъргне форума,ама в много скоро време ще се опитам да се преборя с този мой "адикшън".
      веднъж съберат ли се достатъчно потребители,моа и без мИня.
  като отидеш на "още статистики" за развитието на сайта,ще забележиш,че тази тема е най-посещаваната от всички,въпреки че само няколко човека пишеме в нея.....всички я навестяват "тихомълком"...
    макар и че името на темата е абсолютно безсмислено и на пръв поглед няма нищо общо нито с имоти,нито с финанси,нито с квото и да е,освен с ЗАЯждане.......
     форума вече добива фундамент и смятам,че ще просъществува със или без мен.
не казвам,че ще се махам,просто трябва да лекувам болестта си на форумен плъх .
Не че ти пука предполагам , ама ей това последното ще го извадят от контекста и постоянно ще го цитират заядливо за щяло и нещяло.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #188 -: 27 Май, 2010, 17:39:36 »
0
Абе опитай да пописваш (да се ограничаваш) по 20-30 мин на ден, не е кой знае колко много. То и аз съм адиктед към форума и ми яде времето, ама ако аз не пиша, никой не губи нищо, докато твоите постове и анализи са много полезни за всички ни. Дет' се вика keep us updated.  :D
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #189 -: 27 Май, 2010, 17:45:04 »
0
Абе Асене, ти връзка с Куку имаш ли? Можеш ли да го поканиш във форума от името на всички ни?
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #190 -: 27 Май, 2010, 17:46:52 »
0
И Мило Вълков, и Спиридон Тепавичаров, и коча Рашко, ако трябва ще сложим един емотикон женска овца.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #191 -: 27 Май, 2010, 18:07:14 »
+1
И Мило Вълков, и Спиридон Тепавичаров, и коча Рашко, ако трябва ще сложим един емотикон женска овца.

+1

dival

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
  • Карма: +14/-15
  • Респект: +1
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #192 -: 27 Май, 2010, 18:15:50 »
0
Коганев,тия които разбират от инвестиции не си губят времето да звънят по телефони....хората сами идват при тях-те не търсят капитал,а капитала ги търси тях!
а тия които не разбират-такива набират капитал по "телефона"......кат си изпърдят собствените инвестиции и се чудят как да намерят чужди.......
    почне ли някой да ти предлага да ти управлява парите,бегай далече!

+1

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #193 -: 27 Май, 2010, 18:26:46 »
0
Абе Асене, ти връзка с Куку имаш ли? Можеш ли да го поканиш във форума от името на всички ни?
+1 и една  *drink5*
Да подкрепим фирмите работещи в България!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #194 -: 27 Май, 2010, 18:53:59 »
0
*sheep* ока РАШКОООоОО, яла бря!!