Автор Тема: Войната на валутите - кой и кога ще победи и какви ще са последствията?  (Прочетена 62153 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Балонче, но всеки балон се помпа различно. (Напр. аз имам в килера два метереологични с диаметър по 3.5 метра :) )

Големият въпрос е - този на златото докъде ще стигне. Аз казвам, че до там докъдето БФБ - малко под 2000 - хората си имат граници по кръглите числа.

Няма да коментирам сходството на двете графики (БФБ - зелено и злато - червено), защото може да кажа някоя глупост, но поразително си приличат в надуването (и двете имат значителен спад малко преди другото кръгло число - 1000) :)



nearvana

  • Гост
Dodo,  мерси за  графиката. На обща времева скала ли е? Щото ако не е и тази на златото е в дългосрочен период трябва да изчистиш инфлацията което може да промени картинката.

Ивел, аз пък на скоро четох как златните резерви са на историческо дъно ... явно зависи дали сайта е про или контра злато :)

Е щом и JPM тръбят че купуват злато значи е лоша работата. Щото те май държат най-голям дял на дериватите върху злато в сащ и какви позиции имат там не е ясно ама хич. Така че тия покупки на злато може да са хедж срещу шорт позиции на дериватите. Или да е уловка. Абе ловят риба в мътни води педалите

 *drink11*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Ами не съвсем (+/- 2 години и изместено малко назад, така че са близки)... аз по-скоро заради формата го показах, много са ми съвпадащи - явно хората, които правят технически анализ имат основания - като че ли (особено при балони) е най-важна психологията и стадните действия и всичко се повтаря и повтаря, въпреки че много хора знаят "това се случи и преди XX години" и пак същото правят.
А с инфлация не знам има ли смисъл да се коригира, защото аналогично би трябвало и цената на акциите да се коригира и пак ще са еднакви?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Според мен има още малко време за златото. Говори се за нива - $4000/5000. След като и снощи по битивиту имаше репортаж, как се вдига рекордно златото, как може да се купува инвестиционно злато (само чрез посредници), как може и от магазините за злато... 

С него, обаче, трябва много да се внимава. Някоя друга статия, с препратка към Рузвелт и неговия декрет за забрана на притежание на злато, може да обърне посоката в много кратък срок.

Имаше, тези дни, статия, за QE2 , което ще бъде причина доларът да падне с още 20%. Не вярвам да не е предварително изконсумирана тази новина...

nearvana

  • Гост
Ами не съвсем (+/- 2 години и изместено малко назад, така че са близки)... аз по-скоро заради формата го показах, много са ми съвпадащи - явно хората, които правят технически анализ имат основания - като че ли (особено при балони) е най-важна психологията и стадните действия и всичко се повтаря и повтаря, въпреки че много хора знаят "това се случи и преди XX години" и пак същото правят.
А с инфлация не знам има ли смисъл да се коригира, защото аналогично би трябвало и цената на акциите да се коригира и пак ще са еднакви?
Dodo, имах предвид ако графиката за златото е да кажем 30г. Тогава инфлацията е значително по голяма от 10г БФБ. За 2 г няма смисъл.  Наистина прилича на балон ... "ходи като патка, кряка като патка ами ... значи е патка" . Въпроса е за кога е запланувана печената патка  :D

 *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
http://www.zerohedge.com/article/gold-jumps-after-goldman-recommends-buying-gold-again

щом голдман казват че златото ще поскъпва и го препоръчват значи искат да изчистят дългите си позиции там ... и ще стане точно обратното.  направо ме вкараха в шах. 
опаа - да не би да очакват "изненадата" с ирландия и евентуалното покачване на долара и това да върне златото назад?  в такъв случай дългосрочно среброто е ок но краткосрочно (2-3седмици) си е баш за шортване.

поздрави




 *drink11*


Аз изглежда трябва да си сменя навиците и да започна да кисна в нета и през уйкенда  :)
Последното го разбирайте наистина като самокритика. Причината е, че намирам пропуснатите от последните 2-3 дни мнения за много интересни.

Неарвана, написаното ми звучи изключително интересно и смислено. Да не говорим, че може да стане и основа за някаква кратко и средносрочна стратегия за отиграване на някакви ходове.
Факт е, че самото споменаване на GS ме настройва веднага да мисля за игри и тънки врътки. Съзнавам, че съм силно податлив  на тази тема и гледам доколкото е възможно да не се връзвам на емоцията.

Доларът рипнал здраво. Заиграха се ден-два с информацията за КО е най-накрая сигурно някому е светнало  :), че това по-скоро не е новина и нищо на практика не се е променило.

Друго обаче ме хвърля във въпроси.  Доколкото успявам да се ориентирам набързо и понеделнишки в графиките, "възходът" на долара естествено се отразява в известно отстъпление на злато и сребро.
В проценти, падът на среброто е по-голям (но и ръстът през последните дни е смайващ), което всъщност ме провокира да питам за нещо, което за опитните тредъри може и да е нещо като проста и начална аритметика, но аз не го знам.

Има ли някаква изведена корелация в тези отношения?

И ако приемем, че по някакви причини (какви ли ?) естественото съотношение (за дълъг период)  в котировките на злато и сребро и излязло от коловоза, защо да имаме повод да си мислим, че ако големите хищници се готвят да направят капан със златото, то и среброто няма да го последва ?!

Много, много въпроси.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Долара расте днес, QE2 е полуизконсумирано вече и се връщаме пак на европейските суверенни дългове (кирливите ризи). Сега някъкво време те ще заемат умовете на инвеститорите. Като в детска игра е, всичко е много просто. После ще дойде серия от лоши данни по Америка и пак обратно ще се позабравят кирливите ризи на Европа и пак за долара ще се вайкаме - Ах колко лошо че пак са решили да печатат. И тнт ... Скучно е трябва да си намерим друга забавачница, а?

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Долара расте днес, QE2 е полуизконсумирано вече и се връщаме пак на европейските суверенни дългове (кирливите ризи). Сега някъкво време те ще заемат умовете на инвеститорите. Като в детска игра е, всичко е много просто. После ще дойде серия от лоши данни по Америка и пак обратно ще се позабравят кирливите ризи на Европа и пак за долара ще се вайкаме - Ах колко лошо че пак са решили да печатат. И тнт ... Скучно е трябва да си намерим друга забавачница, а?

Здраво и рационално ги виждаш нещата.

Все ми се иска, как да го кажа .... да провидя  нещо смислено и "надеждно", което да ме упъти.
Защото тази игра, както хубаво си я описал, неизбежно ще доведе до някои нов пробив в системата и неясни последици.

nearvana

  • Гост
Начев,  не съм трейдър, още по-малко пък опитен затова се надявам това което казвам да не го взимаш много насериозно. Та среброто и златото си положително корелирани, но тази корелация се мени с времето и си сигурен каква е тя в даден момент чак когато този момент е в миналото. Казват че,  както всички статистики това е опит да се кара кола като се взираш в огледалото за обратно виждане. Все пак огледалото ако ти казва че досега всички завои са били надясно е много вероятно и следващия да е десен но не е 100% сигурно ... за съжаление.
Даже някой ми беше казал че имало историческо много стабилно съотношение между цената на златото и среброто което сега е сериозно наклонено в полза на златото, тоест  МОЖЕ да се очаква среброто да догонва. Ама това е статистика и тя предполага че света утре е някакво средно претеглено от това какъв е бил света преди, обаче такива неща като QE в такива мащаби, висока задлъжнялост и деливъридж (леле мале не съм сигурен дали го разбирам правилно последното   :D), големи диспропорции в световната търговия и тн си е доста уникална комбинация и историята може да не ни помогне много. Проблема е че QE и високата задлъжнялост работят в две различни посоки и не е толкова ясно кое ще надделее  ...  Все пак наличието на такива силни противоположни сили говори за яки турбуленции и мяткане нагоре надолу. Ако човек се опита да хване вълната и  успее може да направи много пари, но ако вместо вълната хване вЪлната ще е силно прецакан. Затова мен в момента ме избива на сравнително стабилни и поне средносрочни инвестиции ако въобще това може да се нарече инвестиция де - например интел и амд (всеки има комп), земеделски стоки (например http://zertifikate.onvista.de/snapshot.html?ID_INSTRUMENT=29304232&SEARCH_VALUE=a1ed2g   това  е etf на gsci agriculture )  и малко ценни метали пак през етф   ... доста скучно звучи ама няма време и акъл за повече  :D
мисля че банките в момента са много рискови като инвестиция. това го пиша доста повлиян от следното
Reflection on a Crisis DLD09





ааа, много се чудя за това http://www.sglgroup.com/cms/international/home/index.html?__locale=en   
правят въглеродни нишки и скоро направиха джойнт венчър (не за пушене  :D) с БМВ и през 2013 в лайпциг трябва да излезе първото БМВ с каросерия от карбонови влакна. Освен това новия еърбус 350 ще е с такова тяло а мисля и дриймлайнера на боинг също. тоест това май е страхотна алтернатива на метала. друг е въпроса какво ще стане с акциите де ... може и вече да са антиципирали "всичкото това сладък мед". засега го следя с интерес пък ще видим

поздрави 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Неарвана, говорим си приятелски и добронамерено, но в едно си категорично прав, че никой и по никакъв начин не трябва да приема ничии думи като инвестиционен съвет.

Нетрейдърите е добре да опитваме според сили и опит и като проявяваме някаква солидарност да подредим някак (да систематизираме) с помощта на колегите видове инструменти и общи връзки и зависимости между тях.

Конкретните решения, финансов партньор и продукт ще си избира всеки сам.

Еждневно получавам няколко бюлетина с какви ли не предложения. Не съм последвал ни едно и вероятно това ми поведение ме е спасило от много загуби - е, "спасило" ме е   и  от някоя печалбица.
Дори бях почнал си да пише един файл, в който събирах инфо за препоръчаните компании и се бях зарекъл, че след примерно 2 години, ще отворя и ще проверя, от какво съм се отървал. :)

За новите световни условия и за неяснотите, които те генерират, съм едно към едно съгласен с теб.

Злато, сребро. Напълно правилно си разбрал написаното. И аз съм чувал за наблюдаваното историческо съотношение, за него говоря. И аз не знам как новите условия ще деформират картината.

Когато за първи път срещнах думата ливъридж (Асен спореше разпалено преди време в инвестора, че било левъридж) преди 15 години, дори не успях да намеря икономически речник, който да обяснява, що е то. :D
Ерго, бил съм в много по-кофти ситуация от теб. :(
За деливъридж е редно да говорят специалистите. За мене субективно и образно процесът може да се опише така.
С триста зора успяваш да погасиш задълженията си към банката, която изведнъж се е размрънкала и е извъртяла нещата така, че задълженията ти са станали предсрочно изискуеми, като се налага дори да продаваш под "пазарни" цени. Отношението собствени, заемни редста се вдига (в полза на собствени).  После изведнъж се ражда идея за бизнес, Трябва ти ресурс, почукваш тук-там за кредит, но не става, или не зават или е прекалено скъпо. Вместо банков кредит (който апропо в момента така и така е доста съмнителен, дали ще се случи), правиш ай-пи-о и в най-добрия случай успяваш да се закачиш малко над мъртвата точка  :)(колкото да не пропадне).

Каквото ти се споделя, какзвай го спокойно!
Няма да стане беля :)

Поздрави !
« Последна редакция: 09 Ноември, 2010, 15:47:46 от nachev »

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Нирвана,
уважавам твоите мнения - личи си, че имаш добри наблюдения над ситуацията. За златото - някои очакват да стигне $2000, други 5000, а някои и 10000. Лично аз на около 2000 смятам да продам, каквото съм закупил. Вижте и това:

Ireland is sinking

IRISH government bond yields have spiked to new records (the chart for the ten-year is at right), behind what some are calling a "buyers' strike":

EU Economic and Monetary Affairs Commissioner Olli Rehn arrives in Dublin today for a two-day visit after the government laid out a plan last week to cut spending and raise taxes by as much as 6 billion euros ($8.4 billion) in 2011.
While Ireland has the funds to avert the need for an immediate rescue, its cash may run out in the middle of next year unless it can raise money from the bond market in 2011. Ireland led a surge in the cost of insuring sovereign debt to a record on Nov. 5 as the government struggles to convince investors it won’t be the next Greece, whose economy was rescued by the EU and International Monetary Fund in May.
“It’s close to a buyers’ strike at this point,” said Jens Peter Soerensen, chief analyst in Copenhagen at Danske Bank A/S, a primary dealer in Irish government bonds. “Something needs to happen in the next few weeks to change the dynamic.”
Ireland's own Doctor Doom, Morgan Kelly, paints a vivid picture of the scene:

As a taxpayer, what does a bailout bill of €70 billion mean? It means that every cent of income tax that you pay for the next two to three years will go to repay Anglo’s losses, every cent for the following two years will go on AIB, and every cent for the next year and a half on the others. In other words, the Irish State is insolvent: its liabilities far exceed any realistic means of repaying them.
For a country or company, insolvency is the equivalent of death for a person, and is usually swiftly followed by the legal process of bankruptcy, the equivalent of a funeral.
Two things have delayed Ireland’s funeral. First, in anticipation of being booted out of bond markets, the Government built up a large pile of cash a few months ago, so that it can keep going until the New Year before it runs out of money. Although insolvent, Ireland is still liquid, for now.
Secondly, not wanting another Greek-style mess, the ECB has intervened to fund the Irish banks. Not only have Irish banks had to repay their maturing bonds, but they have been haemorrhaging funds in the inter-bank market, and the ECB has quietly stepped in with emergency funding to keep them going until it can make up its mind what to do.
Since September, a permanent team of ECB “observers” has taken up residence in the Department of Finance. Although of many nationalities, they are known there, dismayingly but inevitably, as “The Germans”.
It's an ugly situation. The ECB will likely make sure a broader financial crisis is averted, but Ireland will be unable to avoid several years of really punishing austerity. And there will be no help from devaluation this time. The underlying business environment in Ireland might be fine, but talent may be difficult to hang on to as young people leave the country to avoid the mess. It's really remarkable to think about the probable decline in living standards from just a few years ago, when Ireland was among the richest places in Europe. On paper.

Изт: http://www.economist.com/blogs/freeexchange/2010/11/european_debt_crises?fsrc=scn/fb/wl/bl/irelandsinking

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
„Российская газета”: Юан срещу долар – кой кого?
10 ноември 2010 | 03:42 | Агенция "Фокус"
Начало / Световна криза
Москва. В четвъртък в Сеул започва среща на лидерите на страните от Г20. Един от най-важните проблеми на форума ще бъде разрешаването на проблемите на т.нар. „валутни войни”, коментира в-к „Российская газета”.
Това ще бъде и своеобразен жест на жизнеспособност на Г20. От способността на групата зависи дали тя ще се превърне в реална институция за управление на световната икономика, или просто място за среща на лидерите на най-големите страни, като те се фотографират на фона на интересни пейзажи във всяка от двайсетте страни.
Глобалната икономика още не е излязла напълно от кризата. При тези условия страните се опитват по всеки възможен начин да подсилят икономическия си ръст. Един от начините е да бъде занижен курсът на националната валута спрямо останалите, и така собственият износ да бъде направен по-изгоден. Ясно е, че не е възможно всички страни едновременно да занижат курсовете си. Затова и става дума за нуждата от по-съгласувана валутна и парична политика от страните по света.
Във валутните войни има двама основни играча. От една страна е Китай, като курсът на националната валута – юана, е привързан към този на долара, и се движи в съотсветствие с американската валута на фона на строгите ограничения за притока на капитал. Пекин има предимството ефективно да управлява движението на китайската валута.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Онзи ден се наложи да приключа поста си набързо и не завърших "мисълта" за деливъриджа.

Понеже си сериозна делова институция, в момента на възникване на идеята за нов бизнес (нещо технологично) и след отказа на банките да те кредитират, обърнал си се към консултант и той те е насочил към АйПиО.
Другият вариант е бил безкрайно обикаляне на банки или търсене на ангели, но банките са станали сприхави, нервни  и своенравни, тъкмо си успял да се отървеш от една от тях с горчив дъх в устата, а полетите на ангелите, слушам, че много са ги разредили.
Та, консултатът се е запознал с идеята ти и е сметнал нещата така, че новата емисия акции да бъде средно до доста интересна за публиката. Ти си въздъхнал и си приел, знаейки, че новата емисия на обикновени, поименни акции с право на глас, практически значи и трансфер на част от собствеността, която до този момент си е била почти изцяло твоя, но ... какво да се прави.
Емисията би трябвало да донесе средства за едно сравнително бързо изграждане на някаква малка структура (мощност), която да излезе с продукт на пазара и някакви там оборотни средства, че без тях  мъката е доста голяма.
Чинно си намираш мениджър на емисията, плащаш къде каквото трабва и нещата стартират.
Но ....  не вървят добре. Понеже ти нямаш свежи пари и няма шанс да участваш сам в увеличението, измислени са някакви права, които си готов да продадеш на потенциални инвеститори за никакви пари - само и само емисията да е успешна и да се набере ресурс.
В края на процеса си събрал някаква мизерна сума, колкото да се обяви АйПиО за състояло се, но далеч недостатъчно, за да се реализира идеята.
Не искаш да рискуваш със стартиране на проект при пълна неяснота на финансирането и по тази причина - какво, какво,  набраните средства ги набиваш в някакъв макар и краткосрочен депозит, докато малко се освестиш и си събереш мислите.

Ей така си го представям деливъриджа аз :)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
неарвана,
Забравих да спомена, че изгледах и видеото с участието на Н. Талеб.
Разбрах защо не искаш да играеш банки в момента.

Имах проблеми с чуването, а оттам и с разбирането. Наложи се да се връщам често за прослушване на разни места, които ми се струваха особено важни.
Намирам озвучаването под всякаква критика. На моменти, в които Талеб упорито се опитваше да намести очевидно неудобния микрофон, чувах идеално отделни думи, но толкова.

Нямам подозрения защо е така. Минало е време. Това се случва уж бавно, но неумолимо. В един момент си даваш сметка, че след минаване на съответния брой години, ушите ти отрязват част от диапазона и на мястото на някои думи има само  .... шум.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
10 балона, които скоро ще се спукат.
 
http://profit.bg/news.php?cid=1&id=71585