Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Публикации - nino

Страници: 1 2 3 [4] 5
46
Оунъре, привет!
Много благодаря. Ще попитам за детайлите, но май няма да могат да се възползват, защото им се налага да продадат, а не се знае кога ще се появи отново купувач.
Абе, заплетена работа. От страна на чужденеца е имало опити да уреди нещата с данъците, но от наша страна - все няма време, бързане за делнични грижи и ... така.
Още веднъж благодаря за вниманието и отзивчивостта. Ще ти пиша на лични, ако имам псоченото от теб.
 *drink1*

47
Въпросът,за който искам да помоля за съвет е следният:
Мои близки през 2005 година закупуват 950 кв.м. земя в землището на с.Кокаляне.Земята е на името на фирма, съсобственост между български и гражданин на страна извън ЕС.Фирмата не развива никаква дейност и не регистрира печалби-имотът, заедно с още един в Лозен (от 2004)са единствения капитал.Преди две години и за двата имота е извадено разрешение за строеж, но нищо не е строено.Междувременно по редица причини и най-вече от липса на инициатива и отсъствие от страната не са плащани годишни данъци за имотите. Тези дни се явява купувач за имота в Кокаляне. При подготовката на документацията за сделката, данъчната служба на общината им съобщава, че размера на  дължимите данъци за петте години  е по 650 лв. за всяка година + лихви в размер на близо 1500 лв.
Въпросът ми е възможно ли е данъците да са толкова високи за тази площ и един и същ ли е данъка за земеделска земя и за такава с променен статут (за последните две години).
Не зная на какви закони се основава определения размер, (не че не дължат и лихвите). Но ми се струва скъпо, като се има предвид, че годишните данъци за апартамент в София, средно статистически квартал, са около 250 лв. Вероятно е да греша, но ще бъда благодарна, ако ми дадете поне някаква отправна точка към аргументите за определените суми.
П.П. Снощи, когато споделиха проблема, писах и в Лекса, но май не им е интересно и засега нямам отговори. Затова копирах питането си и тук. Благодаря ви! :)

48
Благотворителност / Re: BAILANDO – сцена на МЕЧТИТЕ
« -: 24 Септември, 2010, 14:15:09 »
Държавата ни е в ступор - отдавна.
Политическите кукли предизвикват отвращение и затварянето на всеки един от нас в себе си - капсулирането, обаче не води до нищо друго, освен до оцеляване на индивида, но не и на вида. Така пространството се разширява за все по-лумпенизиращата се маса от неграмотни, първични и манипулативни човешки единици, а гласовете на страдалците потъват.
Знам, колко неприятни са думите ми. Искрено съжалявам, че ги пиша, но го правя заради отвореното писмо, което получих на личната си поща и, което вероятно бтв няма да оповести.
Преднамерено е решението ми да не го разпечатам в поста си, а в прикачения към него файл. Не само защото е дълго, но и защото е изпълнено с тежки думи, които се раждат от непреодолимата болка и гняв. Ще го прочете този, който има готовността да ги понесе...

49
Дъра-бъра / Re: Искам да откажа цигарите
« -: 21 Септември, 2010, 12:08:17 »
Само една бележка искам да вметна. Опитвах с дъвки и с Табекс - и от двете се почевствах много зле. От Табекс-а дори ми се повиши кръвното. Мой приятел получи хронично високо кръвно налягане, което се прояви по време на приема на Табекс и така вече си е все с хапчетата.
Внимавайте с медикаментите.
Това с парата ми харесва.
Дръж ни в течение Дивал.

50
Дъра-бъра / Re: Искам да откажа цигарите
« -: 19 Септември, 2010, 15:42:46 »
Поздравления Дивал!!!!
Вече поне 10-тина пъти се опитвам да ги откажа и единствения ми тригодишен успех беше с помощта на иглотерапия. Но след като пропуших отново(1996) досега не мога да се справя. КАКВО ЛИ НЕ ИЗЧЕТОХ И НЕ ОПИТВАХ...
Ще се радвам, ако споделиш в темата и неща-по твоя преценка, които са ти помогнали или ти създават проблеми в този прекрасен път, който си поел.
Отново, най-искрени поздравления и дълготраен успех *flower1*!

51
Преглед на печата / Re: Политика
« -: 09 Септември, 2010, 12:19:43 »
Ндявам се, да ви е интересно мнението на проф.Георги Марков, по повод днешната дата. Малко историци могат да си позволят обективност в анализите на толкова болезнена тема. Е, и днес, и в годините назад ,макар и пестелив в изявите си, този човек защитава това трудно достижимо качество на историческата наука :). Ама, пък как го казах!
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=604705

52
Преглед на печата / Re: Любопитно
« -: 05 Август, 2010, 09:52:32 »
Приемали студенти по скайпа, пишат им курсовите, дипломните работи, изпитите се вземат по определена тарифа... Бъдещия интелектуален елит ни е осигурен- 100% качество. Но ме безпокои и физическото им състояние - близо 80% от младите хора не спортуват и никога не са спортували, младите мъже спасени и от задължителната войнишка служба, няма да разберат на какво са способни като физическа издръжливост - така си мисля. Всичко това го избъбрах, защото поподнах на един клип за китайската армия -любопитно е. Вероятно са елитни части, със специална подготовка, но все пак....като имаме предвид броя на населението на тази страна, наистина само политическият им режим ни спасява  (засега) ;)
武术——中国功夫武警硬气功 Wushu - Chinese martial arts armed hard Qigong


53
 Смешна работа - пък аз нищо не разбирам от графики.
Чета обясненията и от време-навреме - а-ха и да вържа нещо. Ама - НЕ!
Като гледам, напоследък всички само се карат - и тук и там...Хем хора - учени, един вид, пък  нервни едни такива. Хайде по-кротко - интересното тепърва предстои - това май  е горе-долу ясно за всички.
:P

54
Елиса,
Не мога да разбера защо така запали моторетката?!
И защо трябва да ти е виновен катаджията?!
Знаеш, че селските (и не само) палаши мрат да джавкат по преминаващите.
Иначе в тях има нещо симпатично - като ги прикоткаш стават ...гальовни, не, че не могат пак да се озъбят, ама това им е работата.
От собствен опит - половинвековен - се убедих, че настина утрото е по-мъдро от вечерта и се надявам днес, вече да ти е отминал гнева.
Скитъра е рядко срещан, по нашите земи, пример за толерантност. Така че, дай да не се джангосваме толкова...
В анкетата гласувах с "да" и на когото не харесва - да се обърне към последния предложен отговор.
 *drink3*

55
Здравей Евгения и добре дошла!
Радвам се, че си си останала и тук блондинка по душа. Дано като свърши поредния мач, да се намери отговор и на поставените ог теб въпроси :).
Къде се дяна жизнеутвърждаващия ти аватар?! *drink3*

56
и още малко:
егер [ Отговор ]

Няколко думи за т.нар. немски панели.
Обяснението е просто.Немците ( и французите) са пионери в панелното строителство ,защото в една разрушена държава това е общо взето единствения начин да направиш дом за много много бездомни и когато се решава, че в нашата прекрасна родина пролетариите ще живеят в подобни кошери, възниква решението да черпим от техния опит.
Поканени са специалисти, донесли са проекти както и пословичната си прецизност в производството и монтажа.
"Немския панел" е три неща:
1.конструктивна схема, директно взета от немските проекти - съобразена е с немските реалности.Там няма земетръс.Затова и заради други неща по-късно са преработени в това , от което произлизат мнозинството панелни комплекси.
Мисля ,че се ползва до средата на 70-те.
2.Конкретна технология за направа на панели.Кофражни форми,конкретна специфична последователност на етапите за производство.По- специално е, че има и топлоизолация във фасадните елементи, т.н. сандвич панели.Това не е характерно само за "немските панели", по принцип всички фасадни панели имат топлоизолация, проблема е че топлоизолацията е прекъсната, получават се термомостове и тя(термоизолацията) не е никак ефективна.
По принцип си имат имена, ама трябва да ровя в големите стари книги.Масово са се ползвали за панелите, правени по немски проекти , по-късно само за отделни сгради, после са модифицирани и пак са се ползвали, ама вече не са "немски".С много думи искам да кажа , че "немските панели" са прототипа от които еволюират по-късните , ще ги наречем на майтап, "български панели".
3.Прецизност.Прецизност.Прецизност.Немска прецизност.Характерно за поканените техни проектанти е , че са разкрили цяла нова вселена в прецизността за нашите заготовчици и монтажници."Немски панел" е станало нарицателно за добре направен панел (като сграда).

Извод: Не е много ясно какво точно се има впредвид в многоброините обяви за продажба, но като цяло "немски панел" е по-скоро търговки трик, които украсява по старите панелни блокове, отколкото нещо реално.

Поздрави



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2010-02-09 16:16 от егер.

Здравейте колежке alana.
По отношение на въпроса Ви ще кажа следното.
Някъде посочват Пълзящия кофраж като вид Едроплощен кофраж, другаде не. Той се използва почти само за комини, силози и много рядко за сгради.Технологията му е такава, че могат да се изпълняват само дълги линеини непрекъснати форми като гореспоменатите, а етажните плочи разделят една сграда кажи-речи през 3 м и затова той просто не е практичен.Аз лично не познавам нито една сграда правена по този начин, но тъй като във УАСГ го изучавахме със пример точно за сграда, предполагам, че има поне няколко в България.
Класическите ЕПК-та са горе-долу само с два метода на изпълнение....тип тунел-кофраж и тип маса между които накрая, за обитателя няма абсолютно никаква разлика по отношение на качеството.
Същия въпрос отправен за предполагаемите ПК и другите видове ЕПК е със същия отговор- не би трябвало да има никаква разлика, макар, че детайлите за закрепване на подовите конструкции към линейно излятите стени биха се явили като язви при ПК.

Поздарви.

п.п.Мога да предположа , че сравнението което всъщност сте имали в предвид е ЕПК и ППП (пакетно повдигани плочи).Ще кажа само, че последните се се използват главно за административни сгради и по принцип вече са отречени, като не съвсем надежни.Те (ППП) също така се ограничават само до 12 етажа.

http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/Advices/kak-da-osrebrim-li~fdd839a2ccbc47ce85405870bc11d97a/ - статия за лихвоточките – роза!

57
Позволявам си да постна мнение на Егер, което изчерпателно дава характеристиките на строителството от 50 те години до днес.
егер [ Отговор ]
Кратки бележки по мъките и радостите на българското строителство  ново
08-02-2010 - 19:20:54    IP/Host: 77.70.59.---
Регистриран: преди 2 месеца
Мнения: 7    
По искане на колеги от форума пускам няколко обединени поста които отразяват ,надве-натри скалъпено, моето мнение за строителството в държавата :

Здравейте.
Да се изкажа и аз  за някои плюсове и минуси както си го разбирам.. 
Общо взето всичко е на желязната логика "по- добре богат и красив отколкото беден и грозен"
т.е. най-добре е голям апартамент с изглед към нещо хубаво и зелено в нова, луксозна кооперация с уредено паркиране, охрана, инфраструктура и всичко друго  Има такива , няма пари обаче...така, че това всъщност го слагам в зоната на мечтите. 
Сега за реалността.

1."Ново" строителство (обикновенно с това име се означават сградите от прехода, 1990-настоящия момент)

1.1.Сгради от 1989-1993/4 - строени са от старите майстори,доста прилежно и качествено.Архитектурно са проектирани доста неугледно на външен вид(няма какво да се иска повече от школата на панелните архитекти), но със добри, комфортни и практични разпределения, които са характерни за панели и ЕПК-та.Конструктивно са много добре, защото са регулярни и със силно опростени форми и защото старите инженери - конструктори са на високо ниво, дори и военните .Обикновенно нямат асансьори, нямат топлоизолация, общите части също са нeвзрачни, ако имат подземни нива са неизползваеми, защото са наводнени, което малко влиза в конфликт с по-горе казаното
"прилежно и качествено"....е нека остане само, че са се старали доста, но монолитното ни строителство е било на ниско техническо ниво, и отделно от това сякаш в повечето случай са с добро градоустройствено решение.
Вписват се във времето когато вече е имало Норми за проектиране на сгради в земетръсни райони, от 1987 г.
и последните, вече са били усвоени от проектантите-конструктори.Общата оценка ми е положителна за сеизмичния риск.Поставям ги на трето място по този фактор.
Като цяло качеството на живот в подобни сгради е ниско....т.е. обикновенно паркираш в калта което наричаш "улица", влизаш през надве-натри заварена от метални профили и ламарина врата, озоваваш се на тъмно,неугледно и стръмно стълбище, качваш n на брой етажи, и се озоваваш пред луксозната врата , която си сложил, и зад която е твоята крепост .В настоящия момент се нуждаят от саниране толкова , колкото и панелите.

1.2.Сгради от 1993/4-2003/4 - С една дума.....УЖАС...УЖААС.Строени от мутри, проектирани от мутри(нямам впредвид, че архитектите и инженерите са мутри .Пълно отражение на потъващата държава.Символ на онези хора , които със зъби , нокти и лакти се бореха да се впишат в разпределението и движението на мръсни капитали.Няма архитектура, няма градоустройство, няма конструкция и съвсем буквално някои от тези сгради са строени без проект.За мен лично тези сгради нямат плюсове.Представляват абсолютната нула, абсолютното
дъно.Единственото нещо което може да ме принуди да пребивавам в такава сграда е местоположението.Ако крайно се наложи.
По отношение на сеизмичния риск са на твърдо последно шесто място.Препоръчвам на всички живеещи в такива сгради да се сдобият с проекта по част "Конструкции" и да го дадът на някои строителен инженер са становище.Човек не трябва да прави компромиси с някои неща.
Качеството на живот в мнозинството от тези сгради също е ниско, но има и отделни екземпляри с по нормално такова, та дори до високо.В настящето се нуждаят от саниране, защото в повечето случай нямат топлоизоация и инсталациите им са доста зле.Тук отчитам и най-голям проблем с паркиранията, защото са строени без нужния по новия закон паркоместа.

1.3.Сгради от 2003/4-настоящия момент.Тук вече идва влиянието на чуждите инвеститори и на това, че повечето хора наизлязоха в чужбина и си свериха часовниците .Качеството на строителство и проектиране варират от много ниско до много високо, но все пак отчитам качествен закономерен ръст в психиката на строителя спрямо предходното мракобесие .Всичко е според зависи.
Преобладаващото число такива сгради имат следните плюсове:
+ Нови са ....няма да трабва да санирате, ремонтирате, а направо започвате наново, както сте си го сънували.
+ добри, сравнително качествени материали и технологии на строителство
+ добрите стари инженери от точка 1.1 станаха надзорници >>>>т.е. с много уговорки се отчита по-добър надзор върху изпълнението
+(-) в архитектурно и констуктивно отношение бележат подобрение.Има много добри външни архитектурни решения, по-малко на брой вътрешни, но като цяло панелните архитекти се понаучиха на нещо.По отношение на сеизмичния риск обаче има проблем с тези архитектурни форми, които проблем ще поставя при минусите.
+ наличие на портиери, охранителни камери, затворени за външен достъп обеми, озеленяване(ха ха) и това заложено още на проектно ниво.
+ ще сложа при плюсовете и.....съседите(ако сградата е обитаема, а не е инвестиция) Вероятно ще имате млади, работещи и разбрани съседи, но това може и изобщо да не е така .Всъщност за мен съседите са най-важното нещо при избор на имот за живеене, но няма да обяснявам защо 
Минуси:
- лоши, непрактични разпределения
- в голяма част от сградите сеизмичния риск е повишен поради необузданите архитектурни решения, но се прави всичко възможно в две направления..1.да се закрепят прилично нещата...2.следващия път да работиш със същия архитект...т.е. да имаш работа.Слагам ги на четвърто място по този фактор.
- ужаяващо градоустроиство т.е. или сте върху някоя градинка, или сте на майната си, или в комплекс дето може да играете канадска борба със съседа от другата кооперация.Средно положение почти няма.
- голяма разлика между използваемата квадратура и това което плащаш
- вероятно ще си платите по-високо от колкото трябва за удобства като портиер, камери и озеленяване...защото строителите си направиха фирми за подръжка и ти ги насаждат още при покупката.
- НЕ СА ШУМОИЗОЛИРАНИ, абе направо си чуваш всичко, навсякъде...леките материали с които се строи (леките керамични зидарски блокчета, итонга, гипсокартона) не се справят със шума, ама изобщо
- липсата на съседи ....в много случаи ще сте късметлията които ще живее до крупни инвеститори, т.е. ще живеете две-три семейства в празна сграда....примери за това има много.Тогава , поради липса на подръжка, сградата бързо се занемарява и качеството на живот там пада доста.
- най-вероятно няма да се наслаждавате на гледка
- вероятно няма да сте в близост до част от следните неща :болници,ДГ, училища, църкви, пожарни, магазини, транспорт, паркове.
Иначе като цяло качеството на живот в такива сгради е средно до добро, ако изключим някои неспасяеми вече райони, където не може да има нищо нормално.Няма да казвам кои, щото и там живеят готини хора, пък и това тука си е мое мнение.

Големия плюс на "новото" строителство....ако всичко е нормално, ще предадеш на поколението си имота и то ще може да живее в него, преди да се амортизира ужасно, та качеството на живот да стане нулево.

2."Старо" строителство

2.1. Панелно строителство .Първо ..най смешно ми е като напише някои "нов" панел...хе хе хе ха.С изключение на 10-15 блока в цялата държава, последния панел е довършен преди 20 (словом: двадесет) години през далечната 1990 година.Така, че е все едно да кажеш за една 3 годишна кола, че е нова.Има няколко вида панелни блокове.Няма да се спирам поотделно.Ще разглеждам всички:
Плюсове:
+ подчертано добро ВЪТРЕШНО архитектурно разпределение и изложения
+ много добро градоустроиствено решение, което се разваля само от т.1.2 и 1.3 и то не навсякъде.
+ горната точка кореспондира автоматично с близост до почти всички от следните: болници,ДГ, училища, пожарни, магазини, транспорт, паркове, но без църкви, поради спецификите на социалистическото ни общество.
+ много добро поведение на сеизмични въздействия, продиктувана е от самата конструктивна схема.Няма да влизам в подробности, но просто казано, енегрията на сеизмичните вълни се поглъща от големите възможности за деформация на сградата, АКО са направени добре връзките между панелите, а те СА ДОБРЕ НАПРАВЕНИ, с МНОГО малки изключения.Имаите предвид, че тези връзки се правят чрез заваряване само от най-висококвалифицирани заварчици, които са слагали подписите си на самите заварки , после следва контрол и оценка, и пак контрол, и най-накрая замонолитване на връзката.Съмнения за мен няма...тези заварки са били идеални, което няма нищо общо със това, че всички стени са криви, или че фугите се пълнят с вестници и други основателни забележки.Просто искам да кажа, че конструкцията на панелите няма много общо с наистина големите им козметични проблеми.Безспорна е нуждата от последващ контрол на тези връзки, но това ще го
сложа към минусите.Съобразно сеизмичния фактор ги поставям на първо място т.е. са най-добре.
+ квадратурата е без идеалните части, те са упоменати като проценти в нот. актове, но не са включени е числото кв.м., както е при "новото" строителство
Минуси:
- Повсеместна нужда от спешен ремонт на покриви и полагане на топлоизолация и нови инсталации.Все пак това са сгради на около средно 35 години.
- доброто разпределение е изцяло компенсирано от това, че няма един прав ъгъл...всичко е криво.
- с много малки изключения, абсолютно занемарени общи части и околни пространства
- много често, ясно изразено самоуправство ( преградени междинни стълбищни площадки и др. общи части , "резервирани" паркоместа и др.)
- свързано с горното и с това , че тези блокове са доста големи следва да спомена, че да попаднете на разбирателство между съседите е практически невъзможно.От там следва, че ако няма нещо насилствено , никога няма да имате поддържани общи части и околни пространства.
- нужда от САНИРАНЕи поддръжка на КОНСТРУКЦИЯТА в СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ за ВСИЧКИ блокове.

Качество на живот.....ниско до средно.

2.2.Едроплощен кофраж (ЕПК)
Всичко е същото както при панелите с изключение на три точки:
+ по отношение на земетръса, те представляват една много, много корава конзола, забита в земята, т.е. точно противоположно на панелите, те нямат много голяма възможност да гасят енергията с деформация, те просто са достатъчно корави да я понесат, на теория.На практика никой не знае какво ще стане, но голямата височина и голямата маса ги прави по-рискови от панелите (според мен), затова ги слагам на второ място.
+ от горе има невероятна гледка 
+ за разлика от панелите нямат остра нужда от поддръжка на конструкцията.

Забележка: Няколко ЕПК-та в София в Младост и Зоните и едно в Бургас се наклониха малко, но май пооправиха нещата, поне това в Бургас го укрепиха...може да го има това явление и в груги градове...Просто тези сгради са много чувствителни към фундаментите и геологията под тях.

2.3.Стара тухла.Сгради до края на 50-те години.
Тук може да се изпише цяла книга, но не му е мястото Затова съвсем накратко.
Единствения истински плюс е МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО.Почти навсякъде тези сгради са в идеалния център.На които това му трябва или му харесва, това е неговия имот.
Оттук нататък следват само минуси:
- Като цяло, но с изклчения, абсолютна мизерия
- Съседи дето всеки ден се копаят, и на тяхно място идват безброй наследници и др. навлеци
- конструкции от гредореди, пруски сводове, без колони, заклинени в стените стъпала, където има някаква стоманобетонна конструкция то тя е рожба на пионери в тази област.Все пак ще ги поставя на едно място над най-лошия , т.е. на пето , защото все пак са издържали няколко , макар и неголеми земетресения.
- безброй безконтролни реконструкции с премахнати носещи елементи от технически неграмотни търгаши.С това май трябваше да ги поставя на последно място за земетръса, ама айде 
- безкрайно изостанали от съвременните стандарти за инсталации, изолации и ергономия
- Паркирането - като цяло проблемно
- обемите(етажна височина 3-3,5-4м) са големи и по-трудно климатично контролируеми

Качество на живот - ниско

Погледнато логично, човек трябва да има някакви сантименталности , та това да е неговия избор, но има всякакви хора и всякакви цели.

2.4.За сградите от 50-те до около края на 70-те има неща които стоят другояче...Тези кооперации са нещо много различно от "наистина старата тухла".
+ Тук говорим за изцяло стоманобетонна скелетна конструкция, със гредови плочи, колони и стоманобетонно стълбищно ядро ит.нар. тухлени шайби, които поемат хоризонталните инерционни сеизмични сили.Сградите са регулярни, опростени като обеми и силно наподобяват тези от точка 1.1.(Разликата е, че при 1.1. са налице норми за проектиране в земетръсни райони и са предвидени освен ядрото и допълнителни стоманобетонни шайби и рамки).Схемите с които са пресмятали по онова време земетръса са силно опростени, но за сметка на това при тях се явява едно преоразмеряване, което е много полезно за обитателите .Всъщност преди нормите е имало просто правилник за оразмеряване на земетръс, които за разглежданите прости конструкции се явява нещо много повече отколкото съвременните ни Норми за проектиране на фона на съвременните архитектури.
Освен това етажността е много малка в сравнение със съвременното ново строителство и от там може да се направи извода , че тези конструкции всъщност са доста добре осигурени на земетръс.Мога да ги сложа на трето място , заедно с т.1.1.
+ Друг плюс са прекрасните разпределения и изобщо практичността на обемите.Не се е пестяло от квадратура.
Това е в пряко следствие от схемата на разработка на проекта за ЖСК-то.Малко хора с единомислие и поне някаква връзка помежду си (работна, роднинска или друга) се решават и строят.От това по-добро няма 
+ Местоположението.Местоположението.местоположението. Това са обикновенно старите , реномирани? квартали около идеалния център на големите градове.Обикновенно представляват кварталчета на научни работници, писатели, директори, диктатори , учители , държавни служители и др.Сега всички тези са на преклонни възрасти, но може да се очаква, че поколението им не са селяни и необразовани лентяй, т.е. че може да са приятни съседи (ех, все за тия съседи говоря .Разбира се много са разпродадени на кого ли не.
+ градоустройство....много добро,понякога уникално дори за Света-->Явроров
С това плюсовете свършват...не са малко

- За разлика от колегата съфоромец ZRfv, аз не мисля, че по-голямата част от тези сгради са поосвежени, освен ако не се има впредвид боядисването без никакво съгласуване между съседите.
Всъщност ,за да се освежи/санира както трябва, трябват:
1.поправка на покрива, обикновенно дървени покриви...майсторите на такива почти измряха 
2.Топлоизолация на цялата сграда, ама на цялата и то по проект а не по усмотрение на живущите или на алпинистите.Хидроизолация на сутеренния етаж ако се налага(В София в 70% от случаите в тези стари квартали подпочвените води са на високо ниво -3 м и ниско ниво -4.5м, което означава, че за 40 - 50 години, ако няма дренаж, мазетата са неизползваеми заради капилярната влага)
3.Смяна на инсталациите на цялата сграда та чак до сградното водопроводно и канализационно отклонение.ТЕЦ-а също.
4.Екстериорно решение на фасадата...може по-скъпо с орнаменти, каменни облицовки или по-евтино с обикновенните мазила
5.Интериорно решение на общите части( главно дограмите, защото останалото му трябва само почистване) и канализиране на слаботоковите инсталации в общи шахти и розетки.
След 1,2,3,4,5 тази стара тухла става по-добра от новото строителство от т.1.3. по всички показатели
Мисля , че за да се случи това сградата трябва да е на един собственик , иначе за нашата държава ми се струва невъзможно постигането на разбирателство, относно даването на едни примерно 10000-15000лв от всеки съсед за тази цел.
Извод.....Да...може старата тухла да стане по-добра от новото строитество, но на практика е невъзможно.А докато стане възможно , чрез промяна на законодателството, сградите ще бъдат в края на своя живот (90-100години и не означава, че ще паднат след това, съвсем друго означава живот на една сграда) и това решение няма да е икономически обосновано.
- Откоригирам малко мнението си относно паркиранията, защото ZRfv е прав.Когато тези сгради са само жилищни по-скоро няма такъв проблем, но ако има една или две фирми, както е случая със сградата от която сега пиша, то .....  поне се развиват невероятни шофьорски умения 
- Съществен проблем остават ,както при 2.3., безконтролните реконструкции.Важи главно, за тези сгради със магазини на партера.

Каюество на живот: от ниско до много високо (в изключително редки случаи)

Като цяло заключението ми е следното:Тези "стари тухли" са набори на панелите, но местоположението и по-специалните обитатели ги постваят на едно ниво над тях (панелите) като качество на живот, пък и заради възможности за update .



п.п.Относно отоплението : при разлика в квадратурата от 10 % разходите са пропорционални при равни други условия, но при разлика във височините е друго.Просто физиката на топло-студено в една стая е малко по-различна и разликата при по-високо помещение не е така пряка на разликата в обемите. Но и тук си прав, колега, по-високото е по-добре, но за съжаление бъдещето е в икономиите.


Надявам се, че на някого съм помогнал да се ориентира приблизително...Разбира се, всичко това е една осреднена позиция и не се отнася за всички подобни сгради.Всичко е според зависи 
..и пак ще кажа, че това си е мое мнение ....и много искам да го шлифпвам във вашите мнения.

Поздрави





58
Дано не досаждам с препечатването (от имот.бг) на следното мнение, но тъй като е придружено от призив за популяризирането му, го поствам тук:
Ще се опитам най добронамерено да посъветвам хората, или най-малкото да си споделя мнението.

За продавачите: продавайте, на каквато и да е цена, стига да се отървете веднага, после ще е късно... не слушайте големите играчи на пазара които се опитват да ви манипулират с различни платени публикации, че цените ще се качват и тем подобни... големите играчи имат пари и достатъчно ресурс да чакат, дори и 10 години ако трябва... е не всички от тях, но все пак има такива... дребните и средни продавачи, било то частни или институционални ще понесат всички негативни последици от кризата която после ще прерасне в стагнация. Ако наистина имате нужда от пари и затова се опитвате да продавате имот, продайте го на каквато и да е цена, сега, дори и на 50% от това което се твърди че са цените в момента, стига да има някой който да го купи. После няма да можете и на тази цена да го направите. Ваше право да вярвате или не.

За купувачите: само едно мога да кажа: изчакайте, няма да сбъркате...ако пък толкова спешно ви трябва имот, ми купувайте... но истината е че не съм чувал за спешно търсещ имот купувач, освен в България разбирасе :-)... има спешно продаващи, на каквото и да е било, но чак пък спешно купуващи имот, досега не сьм срещал такава категория, най малкото по широкият свят кьдето съм бил тук и там, все още...

И сега малко данни в подкрепа на тези мои твърдения:

1.ЕС и България са в криза и докато ЕС (или по добрите страни) ще се пооправят, макар че ще продължат да са в стагнация поне още 5 години, България ще преживее една от най-жестоките рецесии/стагнации в историята си... за съжаление нещо доста непознато по тези земи, което пък допълнително ще усложни нещата;

2.Bезработицата ще се увеличава. Без повече коментари по тази точка, това по принцип не е добре;

3.Кредитният бум, причина за балонизирането на цените на имотите в БГ е вече нещо от миналото, ако не вярвате опитайте се да вземете ипотечен кредит и ще разберете за какво става на въпрос. Кредитирането почти е спряло, евтините и лесни кредити завинаги;

4.Изискаването за самофинансиране както и презастраховането от банките е много по-голямо от преди;

5.Oгромно презастрояване. Предлагането надвишава търсенето не просто многократно но хилядократно, ако мога така да се изразя. Само по себе си това носи сериозни рискове от имотна катастрофа, което не е добре за никой, все пак, но ние сами сме си го направили и никой от вън не ние е виновен за това състояние на нещата;

6.Много просто, но шокиращо заключение е факта че тези които имат пари не им трябват имоти, а тези които нямат имоти, колкото и да са малко като бройка, нямат и пари за съжаление. Малкото купувачи който са все още на пазара са именно разумните такива, които не купиха по време на имотната истерия (очевидно защо) и те никога, повтарям никога, няма да купят на тези нива;

7.По много груби оценки стойността (обявената не реалната разбирасе) на имотите за продажба в момента в България е в умопомрачителни размери, нещо в порядъка на стотици милярди евро. Просто както и да го погледнем това е ясно, и на най-запалените поддръжници на високите цени, че 90% (най-малко) от тези имоти ще останат непродадени, завинаги, независимо от техните цени, високи или пък ниски...няма просто кой да изсипе толкова пари в БГ, още по-малко в имоти;

8.Демографския срив ще изиграе също своята негативна роля по отношение на цените и стойностите на недвижимите имоти в БГ, за съжаление (не за цените на НИ а заради демографския срив);

9.Българите в чужбина гледат да оцелеят в момента и гледат ако може да си купят нещо евтино там (на места в ЕС и в САЩ цените са доста по-евтини и по-разумни, от гледна точка на стандартите там, от цените на имотите тук в БГ);

10.Туризма се срина, буквално, и едва 10%/15% в този сектор правят пари от него към момента. Познайте защо? Вероятно е пак заради прословутият принцип на тьрсенето и предлагането. Няма как да не даде отражение на цените на НИ в БГ в негативна насока;

11.Фондовата борса, меко казано, се срина.

12.Строителният бизнес се срина също а това което е останало бере душа;

13.Няма вече чужденци които да си купуват имоти в БГ. Скоро няма и да има. Като се гледа какво става в Англия, Испания, Ирландия, Гърция, Италия, Русия и т.н. човек не остава с усещането че хора именно от тези страни ще дойдат да си купят имот в БГ. За САЩ няма какво да се говори даже, от там никога не е имало интерес към имоти в БГ;

14.Световната криза е само катализатор на кризата в имотите в БГ. Кризата в НИ в БГ си беше заложена още в зародиш с това безразборно строене и в следствие на което презастрояването. На хората които разбират им беше ясно че това си е класически балон и рано или кьсно ще се спука и ще остави доста от имотните играчи/спекуланти в блатото, завинаги. А заедно с тях и доста от неразмуните купувачи който купиха на тези балонни цени, и за съжаление изиграха сериозна роля при надуването на балона. Ако въобще е останало нещо от пазара на имоти в БГ, той просто ще бъде доунишожен от световната криза, която тепърва навлиза в БГ;

15.Качеството. Качеството на строителството в БГ е плачевно (много е изписано и говорено по темата), но това което ще добавя е че със сигурност това качество не отговаря на обявените цени;

16.Инфраструктура. На много места инфраструктура просто липсва. Няма качествена администрация, полиция, училища, детски градини, болници, поликлиники, улици. Има само хубави дограми, врати и плочки, но това е крайно недостатъчно за да поддържа тези високи цени;

17.Себестойност. За някои строителни предприемачи, спекуланти и имотни инвеститори, които са взели участие в коментарите под различни статии в този и други сайтове само ще кажа че себестойността няма нищо общо с пазара по принцип. Това че си плащал по 3000 лв на майстор на месец и че си давал по 1000 евро на квадрат земя някъде, най вероятно ще остане за твоя сметка в един момент. Иначе то и Даймлер могат да направят Мерцедес (масово производство) който да струва 1М евро, но въпроса е колко хора ще си го купят. Също, некои хора си купиха акции на доста 'добри' цени през 2006/2007, които сега не могът да отвържат и на 2% от това което са дали преди години;

18.Оставям на Вас да добавите от тук нататък...

Ако някои се намери да каже коя група от хора или сектор на икономиката в БГ може да подкрепи тези високи цени на недвижимите имоти, нека сподели в коментарите, щеми бъде интересно .. прогнози на цените на имотите в БГ нямя да правя, всеки да си прави изводите.

И един апел към всички разумни потенциални купувачи. Всеки който се чуства че е разумен купувач и има желание и какво да каже е свободен и добре дошъл не само да доразвие и контрибутира по тази тема, но и да я разпространи на колкото се може повече места в БГ, и не само, интернет пространството (било то блогове, коментари под статии или просто форуми).

Идеята на тази теза е да достигне до колкото се може повече потенциални купувачи (също така и разумни продавачи) с цел да ги предпазиме от сериозната и платена пропаганда, манипулация и стратегия на промиване на мозаци идваща от защитниците (имотни инвеститори, частни продавачи повярвали си че са милионери от това че притежават 3 апартамента или две вили, неразумни строителни предприемачи, имотни спекуланти и т.н.) на балонните високи цени на недвижимите имоти в БГ.

Предварително се извинявам, че този коментар вероятно ще се появи и под други статии на имот.бг, или други сайтове свързани, по един или друг начин, с имотите в БГ, понеже той обобщава, в най-общи линии, позицията, виждането и нагласата на доста от потенциалните разумни купувачи на имоти в БГ, като идеята е вместо да си коментираме едно и също нещо всеки път, просто да пействаме тази или подобрената версия на тази тема/теза за да може повече хора да я прочетат.

И не на последно място, нещо много важно. Идеята на това мнение/тази теза е не да чертае апокалиптични сценарии за Българската икономика а да развенчае мита за това че цените на НИ в БГ са доста ниски и че цените ще се качвали още. Напротив, света е видял не една или две кризи, както и имотни балони, и е оцелял. И това че цените на НИ ще се сринат не означава че животьт ще спре. Нещо повече, смятам че именно с намаляването на цените на НИ в БГ нещата биха могли да се раздвижат и доста от хората въвлечени, по един или друг начин с тази професия, не само да оцелеят но и да продължат да се развиват. От друга страна инатът, алчността и лакомията никога не са били добър съветник и доста често са водели да катастрофи и проблеми. Това че някой и друг имотен спекулант ще загуби пари... ми това е ролята на спекулантите все пак да рискуват. Добрите спекуланти знаят кога да излязат от техните инвестиции.

Поздрави на всички
По разбираеми причини анонимен

Извинете, ако вече е публикувано в този форум.

59
Додо,
прав си, друже мил!
Нали затова правя уговорката за съзнанието и духа Като ги притежаваме, какво правим с тях и какво причиняваме на себе си и останалия жив свят
Много смешно нещо - не мога да сложа точка - и на латиница и на кирилица - все тая - не ще и не ще!

60
Скитъре,
Както винаги - очарователен!
Катериците нямат съзнание, каквто е нашето. Въпреки че ще прозвучи много семпло, но си мисля, че от това произтичат и проблемите. Мислим и  работим за телата си, а духът остава някъде далече-далече, хиляди години назад. С тази огромна енергия, която хабим за разделяне, вместо за единение, колко хармонична би била Земята, колко по-щастливи всички, намерили живот в уютните й пазви.
И следващото изречение трябва да го започна с "ако"..., ама темата е друга.
 *flower2*

Страници: 1 2 3 [4] 5