Автор Тема: Голямата измама - Паркомясто.  (Прочетена 42867 пъти)

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #45 -: 11 Юни, 2010, 13:51:28 »
0
Цитат
Защо да е незаконно? Защото Начев така решил. В този смисъл каква е ролята на нотариуса - той гледа документите и казва - да, строителя е собственик на паркоместата и ги продава в тази си роля. Аз не твърдя, че съм специалист в имотното право, но все си мисля, че нотариусите са.
- Незаконно е, по простичката причина че части от УПИ не са обект на вещо право - ето за това. И нотариалният ти акт няма просто да издържи в съда, не и до момента в който законодателя не даде точно определение що е то паркомясто и има ли то почва у нас, като форма на владение. ;)

 За 2000 евро си купил просто някава парапатка, която да размахваш пред комшиите за прах в очите им.
Нищо повече!  :D

За момента може и да ти върши някаква работа да сплашваш тези, които са паркирали на "твоето" място, но не се знае до кога ще е така.

Апропо, 99% от нотариусите само проверяват верноста на предоставените им документи, но нямат ангажименти за правната им сила, която си мислиш че ти дават. ;)

Когато нотариусите бъдат задължени да имат професионална застраховка, за услугите които предоставят и започнат да носят наказателна отговорност за преминали през тях документи с невярно и неистинно съдържание, едва тогава ще имам някаква вяра на нотрариус или поне надеждата, че ще бъда възмезден за причинени по тяхна вреда щети.
Ок, ти ако си ми комшия можеш да ме съдиш, че ти паркирам на мястото ли? Аз съм дал някакви пари, всъщност доста по-малко от 2000Евра и мога да покажа някакъв документ, който поне за мен има доста силен смисъл. А ти на какво основание ще искаш да паркираш точно на това място? Ако казваш, че нотариален акт е документ без покритие, утре по същата логика можеш да поискаш и да ми спиш в спалнята ;D.  Не искам да се заяждам, и на мен не ми се даваха грешни пари, но по-добре да дам едни пари и да имам паркинг, отколкото да ходя и да обяснявам на съседа, че ще се паркирам на мястото му, което той си е купил, щото го бил купил незаконно.

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #46 -: 11 Юни, 2010, 14:31:07 »
0
Не се заяждам бре човек - просто са ти дали документ от който не можеш да извлечеш някаква практическа облага.
Влез в статията за която съм ти дал линка в началото на темата, там толкова просто и ясно са си обяснени нещата, че просто няма накъде!

Утре някой ще ти издаде нотариален акт за въздухът над тебе - това ще означава ли, че другите до теб няма да имат правото да дишат от него?!

Не всичко за което плащаш може да го ползваш - в това е уловката с продажбата на паркоместа. Продали са ти нещо над което по закон нямаш никакви права в повече, спрямо другите собственици от сградата.
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #47 -: 11 Юни, 2010, 14:51:56 »
0
Извличам приятелю :). Може и да съм попаднал на съседи, които не са чели закона и не са викнали паяк да ми вдигне колата като незаконно паркирана. А теб да те попитам - хазайката ти осигурила ли ти е паркомясто и ако да, паркират ли други на него?

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #48 -: 11 Юни, 2010, 14:52:45 »
0
Въпрос 1 (шегаджийско-закачлив): Ако утре на някого му издадат нотариален акт покупка за облак, става ли той собственик на облак? :)

Въпрос 2 (сериозен): Що е то нотариален акт? ???

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #49 -: 11 Юни, 2010, 15:01:18 »
+1
В първия нотариален акт нямаше записано паркомясто.  По първоначален проект не бяха предвидени никакви паркоместа - на тяхно място трябваше да има детска площадка. След което се промени нещо в закона и за всеки апартамент трябваше да има паркомясто. И детската площадка стана на паркоместа. Които впоследствие бяха продадени. 
Защо да е незаконно? Защото Начев така решил. В този смисъл каква е ролята на нотариуса - той гледа документите и казва - да, строителя е собственик на паркоместата и ги продава в тази си роля. Аз не твърдя, че съм специалист в имотното право, но все си мисля, че нотариусите са.

Пламене, Моето решение няма отношение към случая. Преценил си, купил си. Това е суверенен акт. Не ти се бъркам в живота.

Аз предимно споделям  информация и опитвам да предложа поглед върху нещата. Той е  субективен (изрично е подчертано).
Също е казано, че аз субективно съм категоричен привърженик на това гледище.
Зададох въпроса за парцела (парцелите), но не виждам отговор. Не, че си длъжен.
Но ако ти си собственик и на идеални части от дворното място, то практически се получава, че са ти продали нещо, което практически вече си е било твое (по-точно И твое), като същевременно с този акт се нарушават чужди права.

Може би ще ме разбереш ако ти дам един още по-брутален пример.
В един миг предприемачът кани тези от собствениците на имоти, които имат малки дечица и им предлага да им продаде части от проектираната детска площадка с/у НА. Утре твоето дете ще ползва люлката, детето на съседа Иван ще ползва пързалката, а детето на съседа отдолу ще го гоните от площадката, защото баща му е отказал да се набута.
В НА на съседа отдолу пише, че той има идеални части от двора с изградена вътре детска площадка, ама вие му викате : Спукано гърне !

Извиних се вече нали ! Защото наистина е брутално .
« Последна редакция: 11 Юни, 2010, 15:03:12 от nachev »

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #50 -: 11 Юни, 2010, 15:34:56 »
0

Пламене, Моето решение няма отношение към случая. Преценил си, купил си. Това е суверенен акт. Не ти се бъркам в живота.

Аз предимно споделям  информация и опитвам да предложа поглед върху нещата. Той е  субективен (изрично е подчертано).
Също е казано, че аз субективно съм категоричен привърженик на това гледище.
Зададох въпроса за парцела (парцелите), но не виждам отговор. Не, че си длъжен.
Но ако ти си собственик и на идеални части от дворното място, то практически се получава, че са ти продали нещо, което практически вече си е било твое (по-точно И твое), като същевременно с този акт се нарушават чужди права.

Може би ще ме разбереш ако ти дам един още по-брутален пример.
В един миг предприемачът кани тези от собствениците на имоти, които имат малки дечица и им предлага да им продаде части от проектираната детска площадка с/у НА. Утре твоето дете ще ползва люлката, детето на съседа Иван ще ползва пързалката, а детето на съседа отдолу ще го гоните от площадката, защото баща му е отказал да се набута.
В НА на съседа отдолу пише, че той има идеални части от двора с изградена вътре детска площадка, ама вие му викате : Спукано гърне !

Извиних се вече нали ! Защото наистина е брутално .
Не се сърдя Начев, още повече, че ценя анализите ти *beer*. Това което са продали като идеални части е земята под блока. И аз разбирам, че тези паркоместа ги продават малко изнасилено, още повече, че по проект трябваше да е детска площадка. Но както казваше Пунди, като тръгнат овцете спиране няма ;). Също така не бих тръгнал да паркирам на мястото на някой който има някакво право върху него и е дал пари (доколко е законно е друг въпрос). И в един момент като се продадат всички, което е почти завършил процес щеше да ми се наложи да се конфронтирам с един колектив от собственици на паркоместа. По-добре да дам някакви пари и да си се паркирам свободно, отколкото всеки ден да си късам нервите със истински или измислени собственици. Между другото това чувство е така развито и стига до такива трагико-комични извращения, просто бедна ти е фантазията. Моят тъст (без да има каквото и да е право) е ходил да се бие с един комшия защо оня му е паркирал на МЯСТОТО! Къде пише, че е негово не знам, ама той винаги там си паркирал и никой друг нямал право на това място.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #51 -: 11 Юни, 2010, 16:27:17 »
0
Не се сърдя Начев, още повече, че ценя анализите ти *beer*. Това което са продали като идеални части е земята под блока. И аз разбирам, че тези паркоместа ги продават малко изнасилено, още повече, че по проект трябваше да е детска площадка.
Хвърлях по един поглед на откриване на световното. Хареса ми.
Концертът снощи беше постен и неубедително поставен.

Приказката си тебе е чудесна илюстрация, защо аз харесвам  по-кротката приказка.
Защото нещата могат да ескалиран ненужно от една невнимателна дума. Всичко може да отиде на територията на личното противопоставяне, а проблемът да остане неизяснен. Смисъл и полза - нула.
В последния ти отговор откривам важен детайл. Това може би поставя нещата в различна светлина. Аз питах одеве, дали парцелът ви е един или два, делен ли е в някакъв момент, но вероятно не съм заявил достатъчно ясно причините за поставяне на този въпрос.

Доколкото съм чувал, във времето се развиха поне два варианта с продаването на паркоместата.

Вариант 1.
Той беше абсолютно примитивен и мисля, че го "измислиха" в началото на имотната лудост.
Продаваха паркоместа, които са в двора на кооперацията, но самият двор е неотделима част  от едно общо УПИ, което включва и петното на самия строеж.  Никога не ми е било ясно, как юристи са подписвали такива сделки.

Вариант 2.
Тук нещата еволюираха, но в същността си остават порочни.
Инвестиционният проект стартира върху примерно едно УПИ. Проектирана е сграда, площадка за паркиране, детска площадка.
Ако има някави договори, то това са предварителни. В Бг те нямат никаква стойност.
На някакъв етап от реализацията на проекта, при определени условия намират начин от едно УПИ са оформят две (делба или отчуждавания), май чувах и за един случай, в който дори са станали три. Много е важно, кой е собственик на земята.
Собствениците на апартаменти получават идеални части само от парцела, върху който е "стъпила" сградата.
Чисто архитектурно технически тези практики за мене са абсолютно необясними, но правят нещо. Има изисквания за минимален размер, за минимално лице, за отстояния. Нещо ми бяга.
Ако собственикът е учредил на инвеститора само право на строеж, това не може да стане без участие на собственик.
Може инвеститорът да строи върху своя земя.
В един момент може да се окаже, че вече има 2 парцела (дори повече). С различна собственост.
Ако на единия от парцелите е проектиран паркинг, то сигурно има юридически допустим начин да се прехвърлят идеални части от този парцел и тези части да се превърнат в реално паркинг място.

Определено ми е любопитно за развитието на нещата при тебе. Как са  продали на собствениците на апартаменти само идеални части от земята, върху  която е стъпил блока, но са си запазили земята, върху която е имало първоначално детска площадка, а в последствие - паркинг.
Мислех да си "плюя на фасона" и да потърся контакт с моя стар "политически противник" - 4овек от имоти.нет и да го поканя тук, но той беше ангажиран там като един от доайените, а и престана да пише.
Може и друг да обясни.

Успех и с добри чувства ! 
« Последна редакция: 11 Юни, 2010, 16:42:56 от nachev »

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #52 -: 11 Юни, 2010, 22:52:58 »
-1
Цитат
Защо да е незаконно? Защото Начев така решил. В този смисъл каква е ролята на нотариуса - той гледа документите и казва - да, строителя е собственик на паркоместата и ги продава в тази си роля. Аз не твърдя, че съм специалист в имотното право, но все си мисля, че нотариусите са.
- Незаконно е, по простичката причина че части от УПИ не са обект на вещо право - ето за това. И нотариалният ти акт няма просто да издържи в съда, не и до момента в който законодателя не даде точно определение що е то паркомясто и има ли то почва у нас, като форма на владение. ;)

 За 2000 евро си купил просто някава парапатка, която да размахваш пред комшиите за прах в очите им.



Нищо повече!  :D

За момента може и да ти върши някаква работа да сплашваш тези, които са паркирали на "твоето" място, но не се знае до кога ще е така.

Апропо, 99% от нотариусите само проверяват верноста на предоставените им документи, но нямат ангажименти за правната им сила, която си мислиш че ти дават. ;)

Когато нотариусите бъдат задължени да имат професионална застраховка, за услугите които предоставят и започнат да носят наказателна отговорност за преминали през тях документи с невярно и неистинно съдържание, едва тогава ще имам някаква вяра на нотрариус или поне надеждата, че ще бъда възмезден за причинени по тяхна вреда щети.
Както и много други пъти, си в голяма грешка, но за сметка на това твърдо си вярваш. Нотариусите са задължени и всички имат з-ка "Проф. отговорност". 
Начев, под вола няма теле. Хората си паркират, а вие само си пишете.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #53 -: 11 Юни, 2010, 23:43:10 »
0

Както и много други пъти, си в голяма грешка, но за сметка на това твърдо си вярваш. Нотариусите са задължени и всички имат з-ка "Проф. отговорност". 
Начев, под вола няма теле. Хората си паркират, а вие само си пишете.

Имотко, ама ти наистина си вярваш, че масово при нотариусите в БГ сделките са точни? Ако не са в схемата, най-малкото са небрежни, "затварят си едното око" или недоглеждат детайли. Нали преди време едни журналисти бяха продали служебната кола на главния прокурор с фалшива лична карта и сделката си мина по мед и масло пред нотариуса. И то това се знае, защото го даваха по ТВ. Ами хилядите други случаи, за които никой не чува? Какъв % от нотариусите в БГ предлагат "доверена банкова сметка" при сделки и какъв % сделки минават по този абсолютно задължителен в цивилизацията начин? Ако се повдигаха искове по застраховка "Проф. отговорност" то нямаше да има и един застраховател, който да се съгласи да подпише полица за такава на нотариус.  :D
I say what I do and do what I say.

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #54 -: 12 Юни, 2010, 09:01:49 »
0
Поли, благодаря за уточненията! *beer* *beer*

В това е една от ползите на този форум за мен!
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #55 -: 12 Юни, 2010, 11:40:43 »
+1
Ех, Поли! Приятелко, какво направи ти !? Остави мишките да се наиграят на тема право, гледа им сейраи после дойде и набързо ни въздаде (всекиму кавото си е заслужил :) ).

Няма спор по въпроса, че е напълно нормално, нашите лайшки юридически напъни да предизвикват снизходителна усмивка на лицето на професионалиста. Първо, защото те не могат да бъдат никакви други освен лайшки  :( и после защото всяка професионална гилдия развива своеобразно кастово високомерие, което всеки непредубеден долавя без усилие.

Както е със стопанския живот, здравеопазването, образованието и ....., така е и с правото в нашата хубава страна. Никакви ги няма. По-точно има ги! Понякога дори хубавки и подредени на теория, но в живия живот не ги търси (последното важи особено за метериално низшите).

Кажи, моля те, на хората, кратко и събрано (и като ги предупредиш, че другата половина юристи, ще са на обратното мнение  :), какво да купуват безстрашно и от какво да бягат, плюейки в пазвата си .

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #56 -: 12 Юни, 2010, 11:46:31 »
+2
Начев, под вола няма теле. Хората си паркират, а вие само си пишете.
Аз от тебе и без това съм получил много категорични и ясни инструкции да не говоря по теми (имотни), които не разбирам и поради тази причина гледах да врътна набързо едно "черно кръгче", но след като констатирам, че отново четеш, бързам да се скрия в някоя дълбока дупка.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #57 -: 12 Юни, 2010, 23:05:45 »
0
браво, Поли, метнах едно око на първия линк - хареса ми обосновката *drink11*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #58 -: 12 Юни, 2010, 23:43:50 »
-1
Браво Поли, благодаря. Имаше май и един материал от Нотариус в полза на обратно становище за паркоместата, ама не мога да го намеря.
Да вметна-в София досега са осъдени и съответно лишени от права 4 нотариуси, най-големите идиоти. В страната още толкова. Засега стига, другите вече внимават повече, лишаването е пожизнено. Има и доста обезщетения платени, не се бие тъпана.
Начев, по имотните теми е удоволствие да те чета, не само аз. По правни въпроси просто не подвеждай, дори неволно, четящите форума, след като не си юрист.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #59 -: 13 Юни, 2010, 01:43:53 »
0
Като сте на тема паркиране, някой може ли да помогне с мнение по тази тема:

http://www.fimoti.com/index.php/topic,180.0.html