Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1210459 пъти)

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил

   Goro, гледам някои от новите гръцки министри / може би най-ключовите с оглед ситуацията / и ми е интересен коментара ти:

   .........Новият гръцки министър на финансите е Василис Рапанос, който досега беше начело на Националната банка на Гърция – най-голямата банка в страната. Рапанос, който е професор по икономика в университета в Атина, бе начело на Ен Би Джи от декември 2009 година. Той е бил председател на съвета от икономически съветници в министерството на икономиката и финансите между 2000 и 2004 година. ............
      ..........За министър на външните работи е назначен Димитрис Аврамопулос – бивш дипломат и бивш кмет на Атина, който е заемал и поста на министър на отбраната........

    Според теб тези не са ли участници в голямата "уйдурма", довела до сегашното положение?
    И да взема да се самопоздравя в аванс... :)
   
Curiosity Killed The Cat - Down To Earth



   

koganev

  • Гост
Горо,  досега нямах представа колко неразбран съм бил. А си мислех, че поне базовите неща няма да ги дъвчем с такива абсурдни проявии на упорито отхвърляне. Май съм в грешния форум, където неразбирането, съчетано със самодоволство, се приема за аргументирана теза. Надявам се поне ти да си ме разбрал, защото ти написах неща, които смятам за важни. Дано
Галантността е непозната за мен. С емотикончета и песнички не мога да се отърся от лепкавото усещане за пълно отчуждение.  Като чета поредицата от абсурди, които Глобал успя за кратко да напише, допускам, че е много щастлива. Дори песента е абсурдна в случая. Един въпрос, за сега реторичен, не спира да напира: "Що си губиш времето?"
Аз се махам от тука за известно време, трябва да си помисля дали си струва. Приятно ми е да си разменяме с тебе гледни точки, но като цяло нивото от доста време е притеснително ниско. Днес май падна под критичния минимум, ще видим.
Вие си празнувайте тука.
До скоро, надявам се.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Наистина, в армията си приел, че капитулацията, по съветски образец, е немислима. *clap*

Напротив.  Добрата част от мъжката половина ( а и с женската) е наясно, че несъгласието с дадена теза, автоматично не води до разни класификации. Имаше нужда от урок. Дори да не си съгласен, е необходимо да дадеш някакви аргументи, които да я подкрепят!!!

Беше се поулял!

Струваше ми се, че имаш нужда от приземяване.

Не че АЗ нямам нужда от това. Всички грешим. Дори и аз . ПОДВЕДОХ ТЕ, плъзнах те по нанадолнището, и ще си пич, ако не се сърдиш! Защото по шах-матното смятане само с един ход напред, те преметнах.
Сори, майка. Извинявам ти се.
Имаш място тук. Щото имаш какво да кажеш.
Толкова.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Тука си е дърдорилня все пак. Няма нужда от остри реакции и да си прави някой пиедестал на фактор от последна инстанция.Аз поне не се приемам насериозно,най-малкото в дърдорилнята."Прескочих трапа"на  42 г. ,на косъм и оттогава съм много широко скроен.
Сега по темата:гърците имат шанс да бият германците .... само утре вечер....на европейското.Ако им се случи ще изпитат огромно удовлетворение и радост, при всички случаи повече от германците,ако те пък бият.Така,че ще викам за гърците *drinks*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
   Goro, гледам някои от новите гръцки министри / може би най-ключовите с оглед ситуацията / и ми е интересен коментара ти:
.........Новият гръцки министър на финансите е Василис Рапанос,
..........За министър на външните работи е назначен Димитрис Аврамопулос – бивш дипломат и бивш кмет на Атина, който е заемал и поста на министър на отбраната........

...
Според теб тези не са ли участници в голямата "уйдурма", довела до сегашното положение?

Чичо,
Не знам. (То аз по принцип за Гърция от 2012 знам по-малко отколкото за Гр от 212, пък и от него период вече малко си спомням.)
Не знам също кое наричаш голямата "уйдурма". Ако мислим за едно и също - то според мен тя е извън Гърция.

За Рапанос нищо не мога да кажа - нямам лични впечатления и, аз поне, не съм го виждал по екраните. Направих едно бързо търсене. Освен банкерските му позиции, известно е че е бил 4 години в затвора (в затвора, не интерниран!) по време на хунтата заради... Левите си убеждения...  ;) Още го представят  като ляв.  ;)
Виж тук:
http://www.ft.com/cms/s/0/38f4dc98-baf1-11e1-81e0-00144feabdc0.html#axzz1yQZzWgZm
Мене едно червейче ме яде.
4 години в затвора за политически убеждения от хунтата??? Същата тази хунта, която назначава на работа комунистката но и дълбоко религиозна Лиана Канели, прави банкова реформа с която ликвидира вътрешната задлъжнялост (на практика опрощава заемите - основно на селяните) и оставя Гърция почти без външен дълг! Според един мой познат, познавач на гр политическите нрави и най-нова история, а и сам участник в нея - всички назначения на хунтата били аксиократични (по достойнство и способности) и винаги в десятката, пък на! - тоя Рапанос го тикнала за 4 години в затвора!!! Хунтата може да бъде обвинявана в много неща, но не и в непатриотичност или пък далавераджийство.
Фашио-карикатурата от Златна Зора, тоя дето би един тупаник на Канели пред камерите, нарече Рапанос alter ego на бившия премиер-банкер Пападимос.
Може пък да е мнителен!  ;)

Аврамопулос е дипломат от кариерата, служи в Белгия и генерален консул в... Швейцария!, ако това казва нещо. Освен това е политик И от екрана, беше 2 пъти кмет на Атина, та имам някакви впечатления, които не е задължително да са верни.
Старите политически партии в гр са "вождистки" йерархични структури и всички следват много строго линията на вожда, след като бъде избран (това гласуване по съвест - забрави! Единствено в една СИРИЗА човек може да види сблъсък на позиции и демократичност.). Аврамопулос не прави изключение. Умерен, изключително сдържан, трудно отличаваш личното му мнение, но Е с мнение. Не знам защо ми хрумна едно сравнение с Венизелос. Пълен антипод. Оупа е големия заден двор на Гърция и единствено доброто демократично възпитание не му позволява да го изрази гласно.  ;)


*
Коментара на един забележителен политически наблюдател беше - 80% от политическите лица бяха сменени на изборите. Джакитата (камините - семействата, управляващи в Гърция) останаха. Според мен - едно беше отстреляно с изключителен финт от Самарас - това, във вилите на което летуваха шефовете на Сименс.
Още една положителна стъпка новото правителство вече направи. Възстанови министерствата на морския транспорт и туризма, дето онова недоразумение попандреев закри.


*
И СИРИЗА и Независими Гърци вече обявиха, че считат формираното правителство за про-меморандума, независимо от фразеологията за преговори. Сириза ги нарече "крайно десни", а много десния Каменос нито много нито малко "национални предатели".


*
Независимо от заявките на Самарас за репресии под предлог въвеждане на ред, смятам че Гр ще остане поне толкова демократична, колкото Германия, със сериозна, непримирима и растяща опозиция.

Това са карти с победителите от изборите от 2009 и първите и вторите избори 2012
Говорят сами по себе си.
зелено - Пасок
синьо - Неа Демократия
розово - Сириза





Горо,  досега нямах представа колко неразбран съм бил. А си мислех, че поне базовите неща няма да ги дъвчем с такива абсурдни проявии на упорито отхвърляне.
...
не мога да се отърся от лепкавото усещане за пълно отчуждение.
...
Един въпрос, за сега реторичен, не спира да напира: "Що си губиш времето?"
...

Коганев,
Приеми го, освен като забавление и като обществено-полезен труд!
Щото е!
Това разбира се има отношение към бъдещето на форума, но е друга приказка, която вероятно си струва да я направим. Засега той се крепи на ентусиазъм+Додо, но едва ли е достатъчно.

Във всеки случай, аз извлякох една полза от вашия спор с Глобал. Убедих се окончателно, че показателя "Производителност" се ползва от политиците основно за политически спекулации!

Много писах днес. Щеше ми се да чопнем темата за регулациите, но ще го оставя за утре.
Наистина е харчене на много време.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил

     Горо, в моето съзнание "уйдурма" означава нагласена работа, сделка под масата. Та като четях състава на новото гръцко правителство, се запитах: Ако от развихрилата се в Гърция финансова вакханалия са се облагодетелствали здраво и гръцки политици, икономисти и пр. / наред с, както казваш, и оупенски такива, най-вече германски /, то дали цитираните от мен ключови министри не са били сред "вакханките". Единият председател на икономически съвет при влизането в Еврозоната, другият бил министър на отбраната, където....ох, не питам.
     Та се запитах, ако е така, назначаването им на тези постове какво би означавало. Коз / защото се предполага, че знаят доста неща / в трудни преговори с двойки, тройки и четворки всякакви. Което означава добре обмислено и взето решение в тази посока. Или начало на някаква маскировка.
     Май Ципрата го очакват благодатни времена.

     Желая на всички приятни и спокойни почивни дни!  *drink1*
     

valio1900

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
  • Карма: +11/-11
  • Респект: +7
    • Профил
Снощи пропуснахте и последния шанс да си отмъстите на немците. И сега? Явно сте чели много исторически книги за велика Гърция. Имах чувството, че снимат филма "обсадата на Троя".

Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Не, не смятам. Но знам каква е връзката. Съдейки по въпроса ти, няма смисъл да продължавам. Благодаря за съветите.

Коганев, рядко пиша но в случая ще го направя. Мненията ти са достатъчно интересни, ако имаш време за губене във форума - дерзай.

За малоумното отричане на собствено незнание и опитите с цигу-мигу (т**и ми гу) после да се оправдае то - няма какво да се каже. Отдавна е казано "обущарю, не по-високо от обувките", но това не пречи всеки да си дава мнението по фундаментални въпроси, без дори базово познание.
Така, че опитай да не обръщаш внимание. А пък източник от "реферати"......  *scare*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Винету, рядко пишеш, защото рядко имаш какво да кажеш. Но точно сега ще имаш шанса да ме опровергаеш.
И понеже виждам, че си специалист по производителността на труда, както и по ДДС,  можеш ли така, малко да ми кажеш при примера, който дадох с двете фирми, ДДС –то в държавния бюджет 2 лева ли е  или 2 лв. и 17 стотинки. Къде видя, байно ле, да съм твърдяла нещо друго?

Но ти, като персона, съдеща не по реферати, а по сериозни източници, сега ще „открехнеш” мен, а защо не и Коганев ( защото и той се обърка) , как да измерваме производителността. Не ми изпращай линкове от НСИ.  Защото ми е необходимо обяснение като за прост човек.


Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Цитат
през колкото повече ръце мине, толкова по-голям е размерът на ДДС то, внесено в държавния бюджет.


Пусни си някоя тъжна трудове песен и не ме мисли мен. Няма нужда да говоря, то написаното крещи само за себе си.

http://www.oecd.org/dataoecd/59/29/2352458.pdf - част 3 и т.н.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Понеже считаш, че ръководство ( при това пожелателно) към страните членки на ОИСР ( Организацията за сътрудничество и развитие) , на които България не е член, ( така пише в преамбюла) е четиво за прости хора, ще го преведа. Само че става дума за 79 страници. И ако няма нищо за ДДС -то, знаеш ли какво следва????

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Какво става сега? Можеш ли да познаеш?
Прочетох 80 % от материала, и никъде не ставаше на въпрос това, което обясни Коганев за ДДС -то, ( защото твоето обяснение го няма, то е за цигу-мигу, т...и ми го...) Става дума за доста методи за измерване на ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА НА ТРУДА,между които стойностния метод е най-неточния. Но ти като експерт, сега ще ни обясниш с твои думи, защото повечето тук сме цигу-мигу. Хайде, без повече линкове. Както знаеш, нивото е доста ниско, нуждаем се от прости думи...
« Последна редакция: 23 Юни, 2012, 20:20:52 от global »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Где е Караджата? Хайде, Винету! Олд Шетърхенд те призовава: Действай! ( Че стана време за лягане) :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Като сте се събрали все счетоводители и без това не сте по темата, да питам и аз:
- като се издава фактура на чуждо лице (от и извън ЕС) има ли изискване за езика на фактурата и ако да, какво точно е;
- има ли изискване за това, каква е валутата в нея и ако да, какво точно е;
- има ли противоречащи си текстове в различните ни закони, които касаят горните два въпроса?

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Додо, здрасти!
Не съм счетоводител, ( макар че доста го учих, за да не могат разни доморасли счетоводители да ме водят за носа), но ще ти кажа това, което знам:
По първия въпрос: Лице, на което се издава фактура В ЕС, трябва да отговаря на местните изисквания за нейните реквизити ( на страната-издател) . Лицето може да има (лично) изискване за език,  но най-вероятно  става дума за избягване на двойното данъчно облагане ( ако за страната има сключено споразумение за такова със страната - издател на фактурата.
По втория въпрос: Въпросът пак се отнася до първия. За сигурност на двете стани, може да се водят нещата в двете валути, към курса на деня, в централната банка на деня,, за страната, издател на фактурата.
По третия въпрос. Категорично има противоречащи се текстове  в различните закони, но тогава се "дебнат" международни ратификации, които дори и да противоречат на конкретни закони, имат приоритет при съдебно търсене...