Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Публикации - global

Страници: 1 ... 59 60 [61]
901
Асен написа:
 ....... същото като с дянков-щял да уволнява шефа на данъчните,защото не си вършел работата и не събирал правилно данъците..... ами като преди 2 години аз и други хора се изреждахме да говориме,че свиването на паричната маса и вдиугането на коствени данъци за временно запулване на бюджетни дупки ще доведе до драстичен бъдещ спад в данъците?????? ами бъдещето вече е настояще.... дянковата грешка вече е факт! само че квао става? не бил виновен дянков,виновен бил шефа на данъчните ..... те ти как се измиват ръце с прехвърляне на вина...... моята терминология за тва е  "политически бушон" ....... абсолютно същото става в момента и в ЕС.....
[/quote]

Асене, не разбирам от деривати, но все ми се струва, че малко фриволно използваш фактите, за да докажеш някаква теза. Искам да се застраховам - Мистър Флик ( С.Дянков) въобще не ми е по вкуса, нито физически, нито - духовно. Само че, кои са тези косвени данъци, които са повишени в последните 2-3- години????   Въпрос без отговор. ДДС не е "пипано" май 11 години. За свитата парична маса - О.К., ама за данъци, при това косвени????

Този "дефект" го забелязах и при повечето колеги. Сигурно това важи и за мен ( 100 %), но например за производителността на труда на германците Начев написа:


"Лъсна това, че германският труд е по-производителен и стоките им са по-конкурентоспособни.
на единица труд имаш повече продажбиН, оттам се генерират повече приходи, повече печалби, повече данъци, обществото може да си решава задачите от всякакъв вид."

Тук отново се смесва понятието "продажби" с "Производителност". Така например, продажбите са свързани повече с добрия маркетинг, а не с "блъскането на всяка цена и за всичко над струга" ( производителността) . Това води до олекване на тезите. Има и други въпроси, които ми правят впечатление, но по-нататък...

902
Здравей, Муза,

Напоследък зажаднях за хора, които да ме провокират да мисля ( доколкото съм способна като женски индивид на това *pinnochio*) и наистина тук намерих Манна небесна.

 :)Щото ми омръзна да съм заобиколена от хора, на които трябва да им обяснавяш очевидни неща и те "да те гледат като теле в железница"  и видиш ли - "Тая се пра- и на много умна и май има нужда от кожения меч да си прави сеПУко"и тем-подобни глупости. Те, такъв е животът.

Радвам се, че голяма част от отбора е отново тук.  :)

903
Докато водата не стане 25 градуса, не ми търси процесора на плажа.  *pinnochio*Не обичам слънцето, а водата.

Ей, страшно разузнаване! Като на завършил  школата  в Симеоново. *drinks*

904
Благодаря!

Започнах четенето на форума. В тази тема съм на 9-та страница. Затрупана съм с информация - нова, стара, предрешена и пременена, съгласно целите. Струва ми се, че нямам нивото да кажа нещо ново по темата, защото въобще не съм тесен специалист. Но, пък имам инстинкти - здрави, вкоренени  и доста полезни, (съдейки по досегашния си опит). Със почти всички участници имам сходство по определени мнения, но и доста въпросителни. Трябва да прочета нещата до края...

Всеки случай, тази форум е находка!

905
Горо, честито ви ново правителство!

Преди ден-два някъде четох, че на Гърция ще бъде предоставен заем в размер на 12 млрд. евро, ( представи си тази сума за България) при това без подписано споразумение, което ще рече - без юридически оформени права и задължения. Мисля, че гърците международно много добре си играят картите и че всъщност, стачките в момента са им много изгодни. Разбира се, за живущите в самата Гърция, подложени ежедневно на пропаганда, трудно могат да усетят положителните промени за себе си. Затова е необходим обективния поглед, отстрани, при анализ на ситуацията.

Търпя критика.

906
Асене, прочетох информацията на Ройтерс ,ама байно льо, много е стара . Това е преди три години. Тогава икономиката на България се движеше в някакви рамки, а сега сме извън коловоза...

А този лизинг, все си спомням, че преди 2-3 години го дъвкахме. Още ли не сте си го изяснили????

907
Асене, проблемът с чужд. инвестиции е не голям, а огромен. България във валутен борд се нуждае от инвестиции. Секването им за още някой и друг месец, може да ни излезе яко през носа.

Въпросът обаче е, дали рамката за развитие на България, ( горе-долу нещо като Хонг-конг) може наистина дългосрочно да постави Държавата ни в такива позиции, подобно на азиатската ни посестрима. ( щото и Хонг-конг е във валутен борд, май че от 1949 г.) Това е по-главния въпрос. Разбира се, очаквам тук основните ни проблеми- корупция, съдебна система, цигания, чалга, липса на ценности, демография и т.н

908
Прав си, допълних поста си. Чети Търговския закон. Там са описани различните случаи. Не е възможно да се обясни с няколко изречения, още повече, става дума за несъстоятелност на фирми, а не за държави.
Състезателно производство има тогава, когато две страни се борят за своята правда. В случая, при невъзможност да поемеш някакви задължения, се намесва Държавата, като главен арбитър на обществените отношения, а не като страна.

Иначе, за процентните задължения, практиката в България показва, че за частните кредитори ( тези от последния ред) не вземат нищо. Обичайно, процедурата по несъстоятелност се бави умишлено и до последно, когато почти никой освен Държавата не може да бъде удовлетворен дори и частично.

909

"НЯМА СЪД с такава компетенция и юрисдикция, който да проведе състезателно производство по удовлетворяване на различните категории кредитори, няма начин чрез съд се наложи оздравителна процедура."
Начев,
виж сега, при определени условия  ( говоря ти за българското законодателство), доколкото съм наясно, няма състезателно  производство при удовлетворяване на различните категории кредитори. Напротив, при невъзможност отделното юрид. лице да поеме парично или друго задължение, Законът вменява задължение самото ЮЛ да задвижи процедурата по обявяваването си в несъстоятелност в някакъв срок. Не помня точно колко, но в главата ми се върти - около 45 дни. След което, съдът постановява назначаването на синдик и следуищите му се права и задължения. По-нататък, самият Закон конституира т.нар.  ред на удовлетворяване на кредиторите, като на първо място , доколкото си спомням, са задължения спрямо държавата, спрямо НОИ, работни заплати, здравни осигуровки и т.н.(възможно е това да не е самият ред) и чак  накрая - това  на частните кредитори.
Та за това става дума.
Що се отнася до Гърция, личното ми мнение, е че фалит няма да има, защото това ще е прецедент. И освен това, евентуалният фалит ще донесе такива последствия, за които на никой не му е ясно какво ще последва в целия свят.

За държавите, не мисля, че има някаква единна процедура, която да е възприета и ратифицирана от страните-членки на ООН, а за Гърция, като член на ЕС, ще важат подписаните от нея и ЕС процедури в предсъединителните Договори в такива случаи. Аз, за съжаление, не ги знам.  Може Кунева да ги знае....



910
Работата днес не върви.
нека поне си изпълня обещанието.

Натъртвам веднага, че повечето неща от конкретиката (особено международните аспекти), които възнамерявам да кажа тук  за несъстоятелността ги знам от разговорите с Петер)Петар), което вече обясних. Иначе всеки може да вземе нашия ТЗ и да си прочете, материята е представена стройно и сравнително ясно, на един достъпен език.
Темата е модна покрай Гърция, но както обикновено има много заблуди и легенди.

Споменах, думата фалит (банкрут) е придобила популярност и гражданственост, но тя има специално за нас повече  литературна стойност и приложение. Просто нашето право не работи с тези понятия.
В болшинството държави е прието да се използва понятието  НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ.
Немската дума е  Insolvenz, съответно на англ.  Insolvency.

Давайки си пълна сметка, че трябва да се положат усилия в посока на уеднаквяване на нормативна база, понятия, практики, европейските страни са положили десетилетни усилия в посока на правно уреждане на материата, но постигнатите резултати въпреки това са повече от скромни.
Имало някакъв Регламент от 2002 , в който се предвижда основно  уреждане на проблемите около приложимото право в различни видове хипотези.
Действителна хармонизация в материята няма.

Причините за това са многостранни.
Основната е, че дори и в рамките на една правна система, различните страни практикуват толково много варианти и особености, че уеднаквяването е много трудно, на практика невъзможно. А какво да кажем за различните системи, които разглеждат тематиката от коренно различен ъгъл.

Друга важна причина е интересът.  Не знам дали е някаква останка от тъмното ни варварско минало, но колчем из въздуха се усети миризма на кръв, хищниците започват упорито да се навъртат. Същото е и при един бизнес (лице). Мераците идат от много посоки. Няма да ги специфицираме, че да не се почувства някой обиден.

Страни гравитиращи към романската правна система (също и  Бг) често не познават и не практикуват несъстоятелност на ФЛ.
Това е много важна отлика. И в Европа вече се практикува личен фалит на някои места, но освобождаването от задължения е свързано с много условия и често изисква един твърде дълъг период от време. Германие е типичен пример тук.

Едни състеми и практики са насочени по-скоро към защита на правата на кредитора, други правят опит да защитават длъжника.

Като цяло институтът на несъстоятелнността влючва една процедура: 1. по удовлетворяване на кредиторите в рамките на един специално колективно, принудително производство с елементи на състезателен характер,  и 2. оздравително производство,
които се водят  от съответен съд.

Ето сериозен мотив да прозрем, че понятието  несъстоятелнност е неприложимо в класически вид по отношение на суверенни държави.
Няма и не може да има при настоящото политическо устройство на света процедура по обявяване на държава в несъстоятелнност.
Елементът принудително производство е неприложим, освен ако Щатите на решат, че трябва да се сформира коалиция на желаещите (малко черен хумор).
Не съществува и такъв съд, който може да води подобна процедура.
Понятието «фалит» е образна алегория, която прави някакви препратки към състоянието на разни лица в стопанско-гражданския оборот, но дотам.

Някои правни системи обременяват понятието БАНКРУТ с наказателно-правни елементи и смесване със НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТТА Е неподходящо.
Да не говорим, че и в Меката на англо-саксонската правна система Англия, пък и в САЩ Bankruptcy и Insolvency не  синоними.
Аз самият си праскам по всекидневен тертип, както ми дойде, а именно думата "фалит" ми иде най-отръки, но е много неправилно.



Здравей, Начев, драго ми е да те чуя след няколко години! :)
След мимолетна среща с Джоан в "другия" форум, след размяна на ругатни с една неуравновесена персона, стигнах до този сайт, който въобще още не съм прочела, но забелязах твои разсъзждения относно фалита и несъстоятелността. Всичко, отгоре-отгоре прочетено го приемам, само че в мен остава една въпросителна, а именно: Понеже се говори за държава, имаш ли пример за действителен случай на фалит ( банкрут, несъстоятелност) на държава в Европа и откога е той? Има ли разлика между банкрута на държава - членка на ЕС и такава- нечленка на ЕС.
Всъщност, не виждам особена разлика между несъстоятелността и фалита, особено когато касае държави, а не фирми. И не виждам защо правиш някаква особена разлика по отношение на понятието в англо-саксонската и европейската правна система. Може и да има, но на мен не ми е ясно...

Сайтът е интересен. Трябва ми време, и сигурно ще участвам в него с въпроси и мнения...
Поздрави!

Страници: 1 ... 59 60 [61]