Форум за имоти

Форум за имоти => Имоти => Темата е започната от: Crash в 25 Юни, 2010, 11:11:51

Титла: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Crash в 25 Юни, 2010, 11:11:51
Колеги,
От известно време много се замислям над въпроса за това колко са устойчиви сградите, в които живеем. Лично за мен при избора на жилище това е от първостепенно значение. Както знаем всички, България е в доста силно земетръсна зона, а строителстовото ни.... :o.....е тук искам да чуя Вашето мнение. Кои сгради според Вас са най-устойчиви на земетресение - гредоред, пруски свод, стара тухла с плочи, панелки, ЕПК, ПК, ново строителство. Мисля, че темата е доста интересна и ще се радвам да чуя и Вашето мнение, ако има и строителни инженери сред нас ще е много добре и те да пишат.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: nino в 25 Юни, 2010, 14:43:02
Позволявам си да постна мнение на Егер, което изчерпателно дава характеристиките на строителството от 50 те години до днес.
егер [ Отговор ]
Кратки бележки по мъките и радостите на българското строителство  ново
08-02-2010 - 19:20:54    IP/Host: 77.70.59.---
Регистриран: преди 2 месеца
Мнения: 7    
По искане на колеги от форума пускам няколко обединени поста които отразяват ,надве-натри скалъпено, моето мнение за строителството в държавата :

Здравейте.
Да се изкажа и аз  за някои плюсове и минуси както си го разбирам.. 
Общо взето всичко е на желязната логика "по- добре богат и красив отколкото беден и грозен"
т.е. най-добре е голям апартамент с изглед към нещо хубаво и зелено в нова, луксозна кооперация с уредено паркиране, охрана, инфраструктура и всичко друго  Има такива , няма пари обаче...така, че това всъщност го слагам в зоната на мечтите. 
Сега за реалността.

1."Ново" строителство (обикновенно с това име се означават сградите от прехода, 1990-настоящия момент)

1.1.Сгради от 1989-1993/4 - строени са от старите майстори,доста прилежно и качествено.Архитектурно са проектирани доста неугледно на външен вид(няма какво да се иска повече от школата на панелните архитекти), но със добри, комфортни и практични разпределения, които са характерни за панели и ЕПК-та.Конструктивно са много добре, защото са регулярни и със силно опростени форми и защото старите инженери - конструктори са на високо ниво, дори и военните .Обикновенно нямат асансьори, нямат топлоизолация, общите части също са нeвзрачни, ако имат подземни нива са неизползваеми, защото са наводнени, което малко влиза в конфликт с по-горе казаното
"прилежно и качествено"....е нека остане само, че са се старали доста, но монолитното ни строителство е било на ниско техническо ниво, и отделно от това сякаш в повечето случай са с добро градоустройствено решение.
Вписват се във времето когато вече е имало Норми за проектиране на сгради в земетръсни райони, от 1987 г.
и последните, вече са били усвоени от проектантите-конструктори.Общата оценка ми е положителна за сеизмичния риск.Поставям ги на трето място по този фактор.
Като цяло качеството на живот в подобни сгради е ниско....т.е. обикновенно паркираш в калта което наричаш "улица", влизаш през надве-натри заварена от метални профили и ламарина врата, озоваваш се на тъмно,неугледно и стръмно стълбище, качваш n на брой етажи, и се озоваваш пред луксозната врата , която си сложил, и зад която е твоята крепост .В настоящия момент се нуждаят от саниране толкова , колкото и панелите.

1.2.Сгради от 1993/4-2003/4 - С една дума.....УЖАС...УЖААС.Строени от мутри, проектирани от мутри(нямам впредвид, че архитектите и инженерите са мутри .Пълно отражение на потъващата държава.Символ на онези хора , които със зъби , нокти и лакти се бореха да се впишат в разпределението и движението на мръсни капитали.Няма архитектура, няма градоустройство, няма конструкция и съвсем буквално някои от тези сгради са строени без проект.За мен лично тези сгради нямат плюсове.Представляват абсолютната нула, абсолютното
дъно.Единственото нещо което може да ме принуди да пребивавам в такава сграда е местоположението.Ако крайно се наложи.
По отношение на сеизмичния риск са на твърдо последно шесто място.Препоръчвам на всички живеещи в такива сгради да се сдобият с проекта по част "Конструкции" и да го дадът на някои строителен инженер са становище.Човек не трябва да прави компромиси с някои неща.
Качеството на живот в мнозинството от тези сгради също е ниско, но има и отделни екземпляри с по нормално такова, та дори до високо.В настящето се нуждаят от саниране, защото в повечето случай нямат топлоизоация и инсталациите им са доста зле.Тук отчитам и най-голям проблем с паркиранията, защото са строени без нужния по новия закон паркоместа.

1.3.Сгради от 2003/4-настоящия момент.Тук вече идва влиянието на чуждите инвеститори и на това, че повечето хора наизлязоха в чужбина и си свериха часовниците .Качеството на строителство и проектиране варират от много ниско до много високо, но все пак отчитам качествен закономерен ръст в психиката на строителя спрямо предходното мракобесие .Всичко е според зависи.
Преобладаващото число такива сгради имат следните плюсове:
+ Нови са ....няма да трабва да санирате, ремонтирате, а направо започвате наново, както сте си го сънували.
+ добри, сравнително качествени материали и технологии на строителство
+ добрите стари инженери от точка 1.1 станаха надзорници >>>>т.е. с много уговорки се отчита по-добър надзор върху изпълнението
+(-) в архитектурно и констуктивно отношение бележат подобрение.Има много добри външни архитектурни решения, по-малко на брой вътрешни, но като цяло панелните архитекти се понаучиха на нещо.По отношение на сеизмичния риск обаче има проблем с тези архитектурни форми, които проблем ще поставя при минусите.
+ наличие на портиери, охранителни камери, затворени за външен достъп обеми, озеленяване(ха ха) и това заложено още на проектно ниво.
+ ще сложа при плюсовете и.....съседите(ако сградата е обитаема, а не е инвестиция) Вероятно ще имате млади, работещи и разбрани съседи, но това може и изобщо да не е така .Всъщност за мен съседите са най-важното нещо при избор на имот за живеене, но няма да обяснявам защо 
Минуси:
- лоши, непрактични разпределения
- в голяма част от сградите сеизмичния риск е повишен поради необузданите архитектурни решения, но се прави всичко възможно в две направления..1.да се закрепят прилично нещата...2.следващия път да работиш със същия архитект...т.е. да имаш работа.Слагам ги на четвърто място по този фактор.
- ужаяващо градоустроиство т.е. или сте върху някоя градинка, или сте на майната си, или в комплекс дето може да играете канадска борба със съседа от другата кооперация.Средно положение почти няма.
- голяма разлика между използваемата квадратура и това което плащаш
- вероятно ще си платите по-високо от колкото трябва за удобства като портиер, камери и озеленяване...защото строителите си направиха фирми за подръжка и ти ги насаждат още при покупката.
- НЕ СА ШУМОИЗОЛИРАНИ, абе направо си чуваш всичко, навсякъде...леките материали с които се строи (леките керамични зидарски блокчета, итонга, гипсокартона) не се справят със шума, ама изобщо
- липсата на съседи ....в много случаи ще сте късметлията които ще живее до крупни инвеститори, т.е. ще живеете две-три семейства в празна сграда....примери за това има много.Тогава , поради липса на подръжка, сградата бързо се занемарява и качеството на живот там пада доста.
- най-вероятно няма да се наслаждавате на гледка
- вероятно няма да сте в близост до част от следните неща :болници,ДГ, училища, църкви, пожарни, магазини, транспорт, паркове.
Иначе като цяло качеството на живот в такива сгради е средно до добро, ако изключим някои неспасяеми вече райони, където не може да има нищо нормално.Няма да казвам кои, щото и там живеят готини хора, пък и това тука си е мое мнение.

Големия плюс на "новото" строителство....ако всичко е нормално, ще предадеш на поколението си имота и то ще може да живее в него, преди да се амортизира ужасно, та качеството на живот да стане нулево.

2."Старо" строителство

2.1. Панелно строителство .Първо ..най смешно ми е като напише някои "нов" панел...хе хе хе ха.С изключение на 10-15 блока в цялата държава, последния панел е довършен преди 20 (словом: двадесет) години през далечната 1990 година.Така, че е все едно да кажеш за една 3 годишна кола, че е нова.Има няколко вида панелни блокове.Няма да се спирам поотделно.Ще разглеждам всички:
Плюсове:
+ подчертано добро ВЪТРЕШНО архитектурно разпределение и изложения
+ много добро градоустроиствено решение, което се разваля само от т.1.2 и 1.3 и то не навсякъде.
+ горната точка кореспондира автоматично с близост до почти всички от следните: болници,ДГ, училища, пожарни, магазини, транспорт, паркове, но без църкви, поради спецификите на социалистическото ни общество.
+ много добро поведение на сеизмични въздействия, продиктувана е от самата конструктивна схема.Няма да влизам в подробности, но просто казано, енегрията на сеизмичните вълни се поглъща от големите възможности за деформация на сградата, АКО са направени добре връзките между панелите, а те СА ДОБРЕ НАПРАВЕНИ, с МНОГО малки изключения.Имаите предвид, че тези връзки се правят чрез заваряване само от най-висококвалифицирани заварчици, които са слагали подписите си на самите заварки , после следва контрол и оценка, и пак контрол, и най-накрая замонолитване на връзката.Съмнения за мен няма...тези заварки са били идеални, което няма нищо общо със това, че всички стени са криви, или че фугите се пълнят с вестници и други основателни забележки.Просто искам да кажа, че конструкцията на панелите няма много общо с наистина големите им козметични проблеми.Безспорна е нуждата от последващ контрол на тези връзки, но това ще го
сложа към минусите.Съобразно сеизмичния фактор ги поставям на първо място т.е. са най-добре.
+ квадратурата е без идеалните части, те са упоменати като проценти в нот. актове, но не са включени е числото кв.м., както е при "новото" строителство
Минуси:
- Повсеместна нужда от спешен ремонт на покриви и полагане на топлоизолация и нови инсталации.Все пак това са сгради на около средно 35 години.
- доброто разпределение е изцяло компенсирано от това, че няма един прав ъгъл...всичко е криво.
- с много малки изключения, абсолютно занемарени общи части и околни пространства
- много често, ясно изразено самоуправство ( преградени междинни стълбищни площадки и др. общи части , "резервирани" паркоместа и др.)
- свързано с горното и с това , че тези блокове са доста големи следва да спомена, че да попаднете на разбирателство между съседите е практически невъзможно.От там следва, че ако няма нещо насилствено , никога няма да имате поддържани общи части и околни пространства.
- нужда от САНИРАНЕи поддръжка на КОНСТРУКЦИЯТА в СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ за ВСИЧКИ блокове.

Качество на живот.....ниско до средно.

2.2.Едроплощен кофраж (ЕПК)
Всичко е същото както при панелите с изключение на три точки:
+ по отношение на земетръса, те представляват една много, много корава конзола, забита в земята, т.е. точно противоположно на панелите, те нямат много голяма възможност да гасят енергията с деформация, те просто са достатъчно корави да я понесат, на теория.На практика никой не знае какво ще стане, но голямата височина и голямата маса ги прави по-рискови от панелите (според мен), затова ги слагам на второ място.
+ от горе има невероятна гледка 
+ за разлика от панелите нямат остра нужда от поддръжка на конструкцията.

Забележка: Няколко ЕПК-та в София в Младост и Зоните и едно в Бургас се наклониха малко, но май пооправиха нещата, поне това в Бургас го укрепиха...може да го има това явление и в груги градове...Просто тези сгради са много чувствителни към фундаментите и геологията под тях.

2.3.Стара тухла.Сгради до края на 50-те години.
Тук може да се изпише цяла книга, но не му е мястото Затова съвсем накратко.
Единствения истински плюс е МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО.Почти навсякъде тези сгради са в идеалния център.На които това му трябва или му харесва, това е неговия имот.
Оттук нататък следват само минуси:
- Като цяло, но с изклчения, абсолютна мизерия
- Съседи дето всеки ден се копаят, и на тяхно място идват безброй наследници и др. навлеци
- конструкции от гредореди, пруски сводове, без колони, заклинени в стените стъпала, където има някаква стоманобетонна конструкция то тя е рожба на пионери в тази област.Все пак ще ги поставя на едно място над най-лошия , т.е. на пето , защото все пак са издържали няколко , макар и неголеми земетресения.
- безброй безконтролни реконструкции с премахнати носещи елементи от технически неграмотни търгаши.С това май трябваше да ги поставя на последно място за земетръса, ама айде 
- безкрайно изостанали от съвременните стандарти за инсталации, изолации и ергономия
- Паркирането - като цяло проблемно
- обемите(етажна височина 3-3,5-4м) са големи и по-трудно климатично контролируеми

Качество на живот - ниско

Погледнато логично, човек трябва да има някакви сантименталности , та това да е неговия избор, но има всякакви хора и всякакви цели.

2.4.За сградите от 50-те до около края на 70-те има неща които стоят другояче...Тези кооперации са нещо много различно от "наистина старата тухла".
+ Тук говорим за изцяло стоманобетонна скелетна конструкция, със гредови плочи, колони и стоманобетонно стълбищно ядро ит.нар. тухлени шайби, които поемат хоризонталните инерционни сеизмични сили.Сградите са регулярни, опростени като обеми и силно наподобяват тези от точка 1.1.(Разликата е, че при 1.1. са налице норми за проектиране в земетръсни райони и са предвидени освен ядрото и допълнителни стоманобетонни шайби и рамки).Схемите с които са пресмятали по онова време земетръса са силно опростени, но за сметка на това при тях се явява едно преоразмеряване, което е много полезно за обитателите .Всъщност преди нормите е имало просто правилник за оразмеряване на земетръс, които за разглежданите прости конструкции се явява нещо много повече отколкото съвременните ни Норми за проектиране на фона на съвременните архитектури.
Освен това етажността е много малка в сравнение със съвременното ново строителство и от там може да се направи извода , че тези конструкции всъщност са доста добре осигурени на земетръс.Мога да ги сложа на трето място , заедно с т.1.1.
+ Друг плюс са прекрасните разпределения и изобщо практичността на обемите.Не се е пестяло от квадратура.
Това е в пряко следствие от схемата на разработка на проекта за ЖСК-то.Малко хора с единомислие и поне някаква връзка помежду си (работна, роднинска или друга) се решават и строят.От това по-добро няма 
+ Местоположението.Местоположението.местоположението. Това са обикновенно старите , реномирани? квартали около идеалния център на големите градове.Обикновенно представляват кварталчета на научни работници, писатели, директори, диктатори , учители , държавни служители и др.Сега всички тези са на преклонни възрасти, но може да се очаква, че поколението им не са селяни и необразовани лентяй, т.е. че може да са приятни съседи (ех, все за тия съседи говоря .Разбира се много са разпродадени на кого ли не.
+ градоустройство....много добро,понякога уникално дори за Света-->Явроров
С това плюсовете свършват...не са малко

- За разлика от колегата съфоромец ZRfv, аз не мисля, че по-голямата част от тези сгради са поосвежени, освен ако не се има впредвид боядисването без никакво съгласуване между съседите.
Всъщност ,за да се освежи/санира както трябва, трябват:
1.поправка на покрива, обикновенно дървени покриви...майсторите на такива почти измряха 
2.Топлоизолация на цялата сграда, ама на цялата и то по проект а не по усмотрение на живущите или на алпинистите.Хидроизолация на сутеренния етаж ако се налага(В София в 70% от случаите в тези стари квартали подпочвените води са на високо ниво -3 м и ниско ниво -4.5м, което означава, че за 40 - 50 години, ако няма дренаж, мазетата са неизползваеми заради капилярната влага)
3.Смяна на инсталациите на цялата сграда та чак до сградното водопроводно и канализационно отклонение.ТЕЦ-а също.
4.Екстериорно решение на фасадата...може по-скъпо с орнаменти, каменни облицовки или по-евтино с обикновенните мазила
5.Интериорно решение на общите части( главно дограмите, защото останалото му трябва само почистване) и канализиране на слаботоковите инсталации в общи шахти и розетки.
След 1,2,3,4,5 тази стара тухла става по-добра от новото строителство от т.1.3. по всички показатели
Мисля , че за да се случи това сградата трябва да е на един собственик , иначе за нашата държава ми се струва невъзможно постигането на разбирателство, относно даването на едни примерно 10000-15000лв от всеки съсед за тази цел.
Извод.....Да...може старата тухла да стане по-добра от новото строитество, но на практика е невъзможно.А докато стане възможно , чрез промяна на законодателството, сградите ще бъдат в края на своя живот (90-100години и не означава, че ще паднат след това, съвсем друго означава живот на една сграда) и това решение няма да е икономически обосновано.
- Откоригирам малко мнението си относно паркиранията, защото ZRfv е прав.Когато тези сгради са само жилищни по-скоро няма такъв проблем, но ако има една или две фирми, както е случая със сградата от която сега пиша, то .....  поне се развиват невероятни шофьорски умения 
- Съществен проблем остават ,както при 2.3., безконтролните реконструкции.Важи главно, за тези сгради със магазини на партера.

Каюество на живот: от ниско до много високо (в изключително редки случаи)

Като цяло заключението ми е следното:Тези "стари тухли" са набори на панелите, но местоположението и по-специалните обитатели ги постваят на едно ниво над тях (панелите) като качество на живот, пък и заради възможности за update .



п.п.Относно отоплението : при разлика в квадратурата от 10 % разходите са пропорционални при равни други условия, но при разлика във височините е друго.Просто физиката на топло-студено в една стая е малко по-различна и разликата при по-високо помещение не е така пряка на разликата в обемите. Но и тук си прав, колега, по-високото е по-добре, но за съжаление бъдещето е в икономиите.


Надявам се, че на някого съм помогнал да се ориентира приблизително...Разбира се, всичко това е една осреднена позиция и не се отнася за всички подобни сгради.Всичко е според зависи 
..и пак ще кажа, че това си е мое мнение ....и много искам да го шлифпвам във вашите мнения.

Поздрави




Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: nino в 25 Юни, 2010, 14:45:48
и още малко:
егер [ Отговор ]

Няколко думи за т.нар. немски панели.
Обяснението е просто.Немците ( и французите) са пионери в панелното строителство ,защото в една разрушена държава това е общо взето единствения начин да направиш дом за много много бездомни и когато се решава, че в нашата прекрасна родина пролетариите ще живеят в подобни кошери, възниква решението да черпим от техния опит.
Поканени са специалисти, донесли са проекти както и пословичната си прецизност в производството и монтажа.
"Немския панел" е три неща:
1.конструктивна схема, директно взета от немските проекти - съобразена е с немските реалности.Там няма земетръс.Затова и заради други неща по-късно са преработени в това , от което произлизат мнозинството панелни комплекси.
Мисля ,че се ползва до средата на 70-те.
2.Конкретна технология за направа на панели.Кофражни форми,конкретна специфична последователност на етапите за производство.По- специално е, че има и топлоизолация във фасадните елементи, т.н. сандвич панели.Това не е характерно само за "немските панели", по принцип всички фасадни панели имат топлоизолация, проблема е че топлоизолацията е прекъсната, получават се термомостове и тя(термоизолацията) не е никак ефективна.
По принцип си имат имена, ама трябва да ровя в големите стари книги.Масово са се ползвали за панелите, правени по немски проекти , по-късно само за отделни сгради, после са модифицирани и пак са се ползвали, ама вече не са "немски".С много думи искам да кажа , че "немските панели" са прототипа от които еволюират по-късните , ще ги наречем на майтап, "български панели".
3.Прецизност.Прецизност.Прецизност.Немска прецизност.Характерно за поканените техни проектанти е , че са разкрили цяла нова вселена в прецизността за нашите заготовчици и монтажници."Немски панел" е станало нарицателно за добре направен панел (като сграда).

Извод: Не е много ясно какво точно се има впредвид в многоброините обяви за продажба, но като цяло "немски панел" е по-скоро търговки трик, които украсява по старите панелни блокове, отколкото нещо реално.

Поздрави



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2010-02-09 16:16 от егер.

Здравейте колежке alana.
По отношение на въпроса Ви ще кажа следното.
Някъде посочват Пълзящия кофраж като вид Едроплощен кофраж, другаде не. Той се използва почти само за комини, силози и много рядко за сгради.Технологията му е такава, че могат да се изпълняват само дълги линеини непрекъснати форми като гореспоменатите, а етажните плочи разделят една сграда кажи-речи през 3 м и затова той просто не е практичен.Аз лично не познавам нито една сграда правена по този начин, но тъй като във УАСГ го изучавахме със пример точно за сграда, предполагам, че има поне няколко в България.
Класическите ЕПК-та са горе-долу само с два метода на изпълнение....тип тунел-кофраж и тип маса между които накрая, за обитателя няма абсолютно никаква разлика по отношение на качеството.
Същия въпрос отправен за предполагаемите ПК и другите видове ЕПК е със същия отговор- не би трябвало да има никаква разлика, макар, че детайлите за закрепване на подовите конструкции към линейно излятите стени биха се явили като язви при ПК.

Поздарви.

п.п.Мога да предположа , че сравнението което всъщност сте имали в предвид е ЕПК и ППП (пакетно повдигани плочи).Ще кажа само, че последните се се използват главно за административни сгради и по принцип вече са отречени, като не съвсем надежни.Те (ППП) също така се ограничават само до 12 етажа.

http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/Advices/kak-da-osrebrim-li~fdd839a2ccbc47ce85405870bc11d97a/ (http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/Advices/kak-da-osrebrim-li~fdd839a2ccbc47ce85405870bc11d97a/) - статия за лихвоточките – роза!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 25 Юни, 2010, 15:23:08
Чудесни коментари на nino. Благодаря!
Може ли някой да разясни какъв тип строителство са т.н. "пломби". За тях знам само, че са между панелки, над 9 етажа, тухлени и в обявите ги водят "ПК" или "ЕПК". Има ли живот в тях, колко са земетръсоустойчиви, въобще какви са ви мненията?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: vfrz в 25 Юни, 2010, 15:44:53
Позволявам си да постна мнение на Егер, което изчерпателно дава характеристиките на строителството от 50 те години до днес.

Прочетох с удоволствие пак поста на колегата, даже гледам, че ме споменава на едно място, бях забравил :). Помня, когато се вихреше дискусията в 'онзи' форум преди време.
Сега забелязах, че се визира и строителството ПРЕДИ 50-те. там нещата са по-скоро индивудуални, предвид годината, когато се е строил даден обект. По отношение на устойчивост на земетръс си мисля, че дебелите външни стени и гредоредът са една нелоша конструкция, но пак с условието, че от сграда до сграда разликите могат да са огромни. Като цяло колегата е направил един събирателен образ на 60+ годишните сградите, но по-скоро съчетавайки и изтъквайки техните недостатъци. Например не виждам защо тавани от порядъка на 3-3.5 - 4м трябва да се считат за минус, само защото изискват повече енергия за отопление. По-скоро е плюс заради усещането за простор, което липсва в 2.5-метра високите конфекции.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: nachev в 25 Юни, 2010, 16:02:32
Аплодисменти. Наистина.
Подобен принос осмисля напълно форума.
 *drink1*

Да бъда малко полезен и аз .
Извадих данните от текста и направих пригледна КЛАСАЦИЯ.

Тук в началото правя един списък с КЛАСАЦИЯ, а разсъжденията и аргументие са по-долу. Основният показател, по който е правена класация е: СЕИЗМИЧНА УСТОЙЧИВОСТ.
Авторът изследва и други показатели, но класацията е за нея.


1.  Панелно строителство .Съобразно сеизмичния фактор ги поставям на първо място т.е. са най-добре.

2. Едроплощен кофраж (ЕПК). На практика никой не знае какво ще стане, но голямата височина и голямата маса ги прави по-рискови от панелите (според мен), затова ги слагам на второ място.

3.1.  Сгради от 1989-1993/4 - строени са от старите майстори Поставям ги на трето място по този фактор.
3.2. За сградите от 50-те до около края на 70-те има неща които стоят другояче...Тези кооперации са нещо много различно от "наистина старата тухла". Мога да ги сложа на трето място , заедно с т.1.1. (визира новодемократичното начално строителство).

4. Сгради от 2003/4-настоящия момент.Тук вече идва влиянието на чуждите инвеститори. Слагам ги на четвърто място по този фактор.

5. Стара тухла.Сгради до края на 50-те години. С това май трябваше да ги поставя на последно място за земетръса, ама айде нека е 5-то място.

6. Сгради от 1993/4-2003/4 - С една дума.....УЖАС...УЖААС По отношение на сеизмичния риск са на твърдо последно шесто място.

Правил съм си бележки, не им обръщайте внимание.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 25 Юни, 2010, 16:57:44
Ъмм ...

така изведена само "класацията" е тотално подвеждаща според мИня.

Неслучайно авторът ( Eger ) навсякъде е упоменавал за средата и качеството на живот, характерни за типовете строителство, планова/пазарна икономика, държавно-регулиран/пазарен жилищен сегмент и т.н.

Отделно е упоменато, че това би било коректно при стриктно спазване на характеристиките на елементите при съответната, оразмерена конструкция.

Както и да е ...

Само искам и аз да отбележа, че изтъкването като минус на височини 3.5-4 м. от колегата за мен е непонятно??

Относно панеляците, правилно е отбелязано, че за момента в БГ-то ( слава Богу ) сме нямали силно земетресение, което да ги "тества". Само ще вметна, че прехласването му конструкцията им и изработката, която той е описал:

"Няма да влизам в подробности, но просто казано, енегрията на сеизмичните вълни се поглъща от големите възможности за деформация на сградата, АКО са направени добре връзките между панелите, а те СА ДОБРЕ НАПРАВЕНИ, с МНОГО малки изключения.Имаите предвид, че тези връзки се правят чрез заваряване само от най-висококвалифицирани заварчици, които са слагали подписите си на самите заварки , после следва контрол и оценка, и пак контрол, и най-накрая замонолитване на връзката.Съмнения за мен няма...тези заварки са били идеални ...."

изобщо не е коректна и затова добре, че не се е спрял на подробности, както е писал, щото щеше да "издъхне" от всякъде ;)

За да има "големи" възможности за деформация една конструкция трябва или да е от конзолен тип ( демек запъната греда - ЕПК ), или конструкция тип "ферма" ( гредоред да кажем ). Панелките изобщо не спадат в тази категория, затова се учудвам на некомпетентното му мнение.

Предполагам, че панелките най-общо казано ще носят до определен магнитут на земетръс без никакви поражения, а ако напреженията прехвърлят критични стойности, ще се разпадат като кутийки. Дано не тръсва над 7 по Рихтер, за да се види дали съм прав, но при техната конструкция т'ва би било нормалното им поведение. Демек "леко" повредено панелно блокче няма как да има.

За останалите неща като цяло е прав колегата и поздравления за положения труд да синтезира и опише родната картинка.

Чиърс на бебетата сладки!  *drink11*

П.П. Поне според мен по-добре да се гледа качеството и средата на живот, отколкото разни хипотетични, бъдещи събития. За тях си има застраховки и като сигурност добре е да се класира чиляк в първите 3 категории, демек поне до 6-6.5 по Рихтер да носи конструкцията без поражения. За по-силни магнитути вече е Божа работа и всяка сграда и конструкция ще се "държи" различно. 

Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Crash в 25 Юни, 2010, 21:01:15
marandi,
Позволи ми да не се съглася напълно с твоето мнение:
Аз съм съгласен напълно с класацията на nachev, с изключение на това, че т.4 може да бъде както на първо, така и на последно място по устойчивост на земетресение - т.е. според зависи колко са спазени зрхитектурните изисквания и най-вече качеството на използваните материали. Т.2 на теория трябва да си е точно там, на практика се надявам НИКОГА да не ни се налага да разберем къде трябва да е.

Относно панелниците както си писал и за това, че мнението на Eger е некомпетентно не съм съглсен......
Сайта http://www.world-housing.net/ (http://www.world-housing.net/) е доста интересен и се вижда например в Румъния при Врачанското земетресение през 1977 (7.2 по Рихтер), има много разрушени сгради и хиляди загинали, НО НЯМА НИТО ЕДНА ПАДНАЛА ПАНЕЛКА...и по-конкретно само няколко панелки имат незначителни щети и то предимно на стълбищата.

За това, че трябва да се гледа качеството и средата на живот съм напълно съгласен с теб, нали това е мотивиращ избор при избирането на жилище, но като цяло аз лично искам да се изясни до каква степен сме защитени в собствените си жилища...

И както си казал, чиърс на всички бебета сладки и нека пиенето започне сега  *drink5*



 
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 25 Юни, 2010, 21:04:20
Според мен е по-интересен въпроса, когато панелките започнат да се "разпадат" къде ще се дене целия този народ, живущ в тях и как това е уредено в закона. Един закон е винаги по-страшен от едно земетресение.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 25 Юни, 2010, 21:08:44
marandi,
И както си казал, чиърс на всички бебета сладки и нека пиенето започне сега  *drink5*

Махнах излишното! Бъдете милостиви, ПЕТОК е!   ;) :D :D :D
 *drink5*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: vfrz в 25 Юни, 2010, 21:24:15
marandi,Аз съм съгласен напълно с класацията на nachev ...

Класацията е на колегата от imoti.net Егер. Начев бе така любезен да синтезира самата класация от обширния пост на Егер. ;)

А мисля, че разбора на различните типове строителство в горния пост си е доста добър като цяло, но именно защото е няколко абзаца пост, а не няколко страници, може да има някои неточности. Друг е въпросът, че две съседни сгради, еднотипно строителсто като изпълнение и година, могат да имат различна сеизмична устойчивост поради ред субективни причини. Същата е логиката и при определянето на цените на м2 - не може да се слага общ знаменател, колкото и еднотипни да изглеждат имотите на пръв поглед.

П.П. Поне според мен по-добре да се гледа качеството и средата на живот, отколкото разни хипотетични, бъдещи събития. За тях си има застраховки и като сигурност добре е да се класира чиляк в първите 3 категории, демек поне до 6-6.5 по Рихтер да носи конструкцията без поражения. За по-силни магнитути вече е Божа работа и всяка сграда и конструкция ще се "държи" различно.

Застраховките са нещо полезно, но все пак е добре парите от застраховката да си ги получи застрахованият, а не неговите наследници...да не дава Господ!  :-\
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 25 Юни, 2010, 23:54:59
marandi,
Позволи ми да не се съглася напълно с твоето мнение ...


Хъх ...

ма мноу ясно, че няма да се съгласяваш с мИня, че иначе ще настане скука - цял форум с перхидролени тикви кат' мИня .... ужаска - хи хи хи ;)

Ем, ти иначе си го казал къде е заровен ключа за бараката. Вранча, 1977 г., нЕма паднала панелка ....

Ай, ся си помисли през 1977 г. на колко годинки са били панелките, после може да помислиш кат' им опъваш тигелите ( демек заварките ), те не са като бетона да втвърдяват 100 години, ами веднага придовиват качествата си, т.е. тъкмо заварките са били трапатонка.

Само, че от 1977 г. досега минаха още 33 лазарника, а аз не съм чувал някой да си е ръчкал по заварките на панелките - обследвания, профилактики там, аа - уу ....

Ся чаткаш ли защо Русата ми кордела си мисли, че ако ни тръсне над 7 да кажем и панеляците ще се разпаднат, поне тия с изгнилите заварки. 

Чиърс!  *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 25 Юни, 2010, 23:56:09
Имаше един добър нагледен пример за издържливостта на панелките - една такава с дупка посредата, сега ще потърся. :)

... ето - щом при това нещо горните два етажа стоят, значи панелките определено са номер 1 :)

(http://img.chan4chan.com/img/2010-04-07/1270652750175.jpg)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: nachev в 26 Юни, 2010, 09:58:03
Аз съм съгласен напълно с класацията на nachev,
Crash,
Благодаря, но класацията не е моя.
Аз съм направил само едно събрано и кратко изброяване, която илюстрира мнението на Егер. 
Човекът очевидно знае какво говори и аз лично приемам мнението му. Просто така е по-пригледно и не се налага ровене из текста.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: vfrz в 26 Юни, 2010, 13:30:42
... ето - щом при това нещо горните два етажа стоят, значи панелките определено са номер 1 :)

Безспорно! А в коя държава се е получил този панелен 'геврек'?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: чи-чов-ци в 26 Юни, 2010, 14:00:02
 Интересна и, надявам се, полезна тема!
 Поздравления за Егер, това е най-пълното и сериозно форумно мнение, на което засега съм попадал. Разгледал е въпроса от доста страни, аз бих си позволил коментар по отношение на конструкцията.
 Различните строителни конструктивни системи реагират различно на земетръсни въздействия. Но всяка от тях дава възможност да се построи сграда или съоръжение, в достатъчна степен надеждни по отношение на здравина, устойчивост и способност за поемане на натоварвания. По-важни и универсални са следните условия:
   1. Пълно и качествено проектиране с отчитане на всички фактори.
   2. Подходяща технология на изпълнение.
   3. Качествено изпълнение с безкомпромисен контрол, включително и влаганите материали и продукти.
   4. Читава експлоатация и стриктна поддръжка на сградата.

   Гледам, че дотук написаното излиза доста суховато, та  *drink5* и продължавам.
   Мнението ми е, че бих живял спокойно в сграда, където горните условия са изпълнени, независимо от конструктивната система. Вярно е, че при земетръс е по-добре конструкцията на сградата да е "гъвкава" и да дава възможност за разсейване на сеизмичната енергия, но ако не е качествена, кел файда...
   Егер отчита вероятността за по-качествено или некачествено изпълнение при групирането си. В много голяма част от казаното е съвсем прав, според мен. Например, аз смятам системата "пълзящ кофраж" за най-"куцата" в сградното строителство заради технологията - често има случаи на "завличане" и разместване на армировка. От друга страна аз поне не бих се наел да твърдя, че заварките в панелното строителство от началото на 80-те например са с идеално качество и в същото състояние и досега.
   И последно, старо/ново строителство и земетръс. Логично е съвременната наука и практика да са обхванали по-пълно и точно проблема. От друга страна старите сгради освен годинките в доста случаи са понесли и най-разнообразни издевателства. Та ако емоционално клоня към старото, то рационалното ме дърпа в обратна посока.
   Приятни почивни дни и пак  *drink5*!


   
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 26 Юни, 2010, 20:11:48
Имаше един добър нагледен пример за издържливостта на панелките - една такава с дупка посредата, сега ще потърся. :)

... ето - щом при това нещо горните два етажа стоят, значи панелките определено са номер 1 :)

([url]http://img.chan4chan.com/img/2010-04-07/1270652750175.jpg[/url])



Ъмм,

то по тая логика, ако дойда у вас и ти фрасна една дупка на джама с камък и се получи същата "картинка", ко шъ прайм?

Ще изкараме стъклото най-коравата конструкция ли? Ако се съмняваш, че прозореца ти е конструкция, шъ му лепнем 5-торен пакет от стъкла и пак на всички дупката ще е в средата, а отгоре няма да е паднало стъклото, както в случая визираш последния етаж на панеляка ( риторично )

П.П. Аз затова казах, че коментара на колегата Егер в частта панеляци нещо не ми 'аресва, подобни конструкции не са устойчиви на земетръс поради, както той си ги е съчинил: "... енегрията на сеизмичните вълни се поглъща от големите възможности за деформация на сградата .....",

а защото типа конструкция, стандартизираните й елементи и начина на сглобка ( демек заварките ) доста добре удържат на тангенциалните напрежения, които са характерни при земетресения.

Чиърс на бебетата  *drink11*

За да ме вденете по-добре, примерно Титаник нямаше да се смарангяса, ако заварките бяха открити по него време. Белята е станала щото е бил с нитове, ама кат' го прасва айсберга странично, т'ва е напрежение на срязване, демек тангенциално и ако беше със заварки проблеми нихт, ама нитовете не носят на срязване и станало сопа-греда-гредоред ... демек капитанът го е разпорил кат' херинга щото е тръгнал да го заобикаля, трябвало е да се фрасне челно, ама както и да е. Той затова си е бил капитан, а не конструктор, че да ги знае тия кирийки.

П.П. Останах без глас вече "Българи - Юнаци ....." 2-0 за наш'те срещу дръпнатите - хихи
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 26 Юни, 2010, 21:10:06
Ам стъклото си е доста здраво, на онзи китайския блок който беше паднал целият хоризонтално, имаше доста здрави останали :)  *drink5*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 27 Юни, 2010, 00:18:06
Ам стъклото си е доста здраво, на онзи китайския блок който беше паднал целият хоризонтално, имаше доста здрави останали :)  *drink5*


Хихи ...

бре, ние китайците вече няма как да стигнем даже и в строителството по обясними причини.

Ама, иначе може да погледнеш разликата между тяхното паднало блокче ( по нашенски ЕПК да кажем ), как се е огънало по снимките и си седи цяло.

Зат'ва казах, че една конструкция, за да се държи добре на земетръс или "възможностите да поема деформации", както го е писАл бебе Егер, трябва да е или конзола, забита в земята като това блокче или фермена конструкция. Ама, панеляка не е такава, конструкция.

Ся, за да ме разбереш по-добре, погледни си последния етаж на панела, дето си пуснал снимката и обърни внимание как по-средата последния етаж се е цепнал направо между двете тераси и дава отклонение от поне 1 метър, а иначе ако гледаш най-горните, хоризонтални контури на сградата, може да се забележи, че вървят почти по идеална линия и от двете страни, а там където напрежението е станало критично, направо се е пръснал. Демек панелЯ не носи на огъване, т.е. няма как да поема и "деформации от земетръс", както ни убеждава бебе Егер.

Точно това визирам, като казвам за "силата" на земетръс на панелките, т.е. ще държат до определен магнитут и после ще се разпадат направо при издухали се заварки, но нямат нищо общо с разни способности за деформация, както го е писал бебе Егер. Наистина съм учуден от подобна аматьорщина от негова страна, предвид останалите му познания.

Ето, снимката с китайското блокче и виж как си се е огънал, ама не се е цепнал кат' панеляка ;)

(http://img1.eyebg.com/images/al6q6s7j151284s7ru3l.jpg)

Още снимки как се е "огънал":

http://eyebg.com/%D0%B2-%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9-%D0%B5-%D1%80%D1%83%D1%85%D0%BD%D0%B0%D0%BB-%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BA-11-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-2710.html (http://eyebg.com/%D0%B2-%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9-%D0%B5-%D1%80%D1%83%D1%85%D0%BD%D0%B0%D0%BB-%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BA-11-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-2710.html)


Чин-чин  *drink11* <-- т'ва не съм го забрайкал, спокси - хихи
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: чи-чов-ци в 27 Юни, 2010, 13:18:56
 
 Маранди, отнесохме корейците като свлачище сграда край "Трифон Зарезан"  *drink5*!

 Според мен Егер не е имал предвид, че самите панели поемат деформациите от земетръс, не ми се вярва да смята, че такъв кютук корав диск може да деформира. По-скоро е имал предвид връзките между панелите и то не при напречна сила, а при огъване. Във всеки случай и аз не бих поставил панелното строителство на първо място по устойчивост на земетръс, най-малко защото има разлика в решенията на връзките при различните "поколения" панели. Доколкото знам, при по-старите /началото на 60-те/ връзките са само от профилна стомана на заварка, не особено удачно решение при земетръс. Но тогава и изискванията са били различни, напр. по Правилника за земетръс от 1964г. за Русе не е било нужно изчисляване за земетръс. Вярно е, че с времето решението на връзките при панелите се е развивало все повече в тази посока. От друга страна обаче ме гложди съмнение, че и качеството и контролът също са се развивали непрекъснато по възходяща.
   
   Е, хайде  *drink3* и да събирам сили да викам за англичаните...

Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: evgenia в 27 Юни, 2010, 17:58:46
Здравината на жилището мене лично много ме вълнува.

Благодаря за хубавите анализи и особено за това, че изводите са на човешки и разбираем език.

Както съм казвала имотът е като жената - за да изглежда добре и ползването му да доставя удоволствие дълги години, се нуждае от поддържане.
Не разбирам от строителство и терминологията ми сигурно е ужасна, за което се извинявам.
Но досега се анализира здравина по време на земетресение. А у нас сградите се накланят, пукат и падат и без трусове. Бих се радвала да споделите как да разпознаем опасностите в ежедневието. Например опасни ли са течовете в и около блока. Имаше един блок в Надежда, който се напука сериозно (май е 224-ти), за който експеризата е показала, че причината е дългогодишен теч във главния водопровод, т.е този, който влиза в блока. Вижадала съм панелки с напуквания още на входа, напуквания по местата на панелите (например тавана на голям хол, където имало свръзки). дали това показва опасност. А когато съседът ни наводнява с години - това само козметичен проблем ли е или показва и опасност за здравината. Искам да знам, кое наистина е важно - да се разбереш със съседите е трудно, но няма невъзможни цели. Ако знам, че смяната на щрангове е важна, ще обърна земята, но ще го постигна.

И още нещо. През 2006 г. имаше някаква комисия, която готвеше закон за "паспортизация" на имотите - да се правят изследвания на жилищата, вкл. здравина, енергоспестяване и т.н., които после да се поставят на табели във входа, но явно работата е замряла. Знаете ли нещо по въпроса.
Независимо от всички анализи - никога не бих купила панел. Стените им са много тънки, а размерът винаги има значение.  :)

 *drink3* Само една блондинка по душа може да пише по време на мача Англия-Германия.
 


Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: nino в 27 Юни, 2010, 18:18:33
Здравей Евгения и добре дошла!
Радвам се, че си си останала и тук блондинка по душа. Дано като свърши поредния мач, да се намери отговор и на поставените ог теб въпроси :).
Къде се дяна жизнеутвърждаващия ти аватар?! *drink3*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: evgenia в 27 Юни, 2010, 18:26:07
Нино,

благодаря за хубавите думи. Като ми остане време ще кача аватара, който всъчщност е автопортрет - блндински работи това беше първият ми опит да снимам с нов фотоапарат (ама наскоро го счупих), хванах го и щрак. Получи се дразнещ (особено за Камелия). Сега пак съм в зоната около имотите - мъча се да пусна една тема, имам нужда от помощ, т.е оферти.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 27 Юни, 2010, 21:18:06
На някой не прави ли силно впечатление факта, че всички които отричат качеството на панелките бяха оборени по всички показатели и въпреки, че бяха размазани благодарение на кадъра на Додо продължават да носят от девет кладенеца вода в полза на смотаното ново строителство или старата тухла, който си е стар коптор?
Вижте коравата конзола в Китай, която не се била напукала! Кел файда, че не се е напукала като хората вътре са станали на пастет?!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 28 Юни, 2010, 02:38:38
На някой не прави ли силно впечатление факта, че всички които отричат качеството на панелките бяха оборени по всички показатели и въпреки, че бяха размазани благодарение на кадъра на Додо продължават да носят от девет кладенеца вода в полза на смотаното ново строителство или старата тухла, който си е стар коптор?
Вижте коравата конзола в Китай, която не се била напукала! Кел файда, че не се е напукала като хората вътре са станали на пастет?!

В нашата държава, мъдрецо, се купува това за което ти стигат паретата, а не онова, дето ти се ще да имаш и ще ти е по-хубаво да живееш. Та, с каквито оръжия имаш с такива воюваш. И картинка с друга дупка да се появи, няма да извади никого от панелката.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 28 Юни, 2010, 03:10:28
На някой не прави ли силно впечатление факта, че всички които отричат качеството на панелките бяха оборени по всички показатели и въпреки, че бяха размазани благодарение на кадъра на Додо продължават да носят от девет кладенеца вода в полза на смотаното ново строителство или старата тухла, който си е стар коптор?
Вижте коравата конзола в Китай, която не се била напукала! Кел файда, че не се е напукала като хората вътре са станали на пастет?!

В нашата държава, мъдрецо, се купува това за което ти стигат паретата, а не онова, дето ти се ще да имаш и ще ти е по-хубаво да живееш. Та, с каквито оръжия имаш с такива воюваш. И картинка с друга дупка да се появи, няма да извади никого от панелката.

Блонди, няма как да не признеш, че противника те провокира да се размърдаш извън приятните теми. Ето това е дискусията, за която жадувам. Инак форумът се свежда до едните поздрави и виртуални свалки...
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 28 Юни, 2010, 03:50:31
На някой не прави ли силно впечатление факта, че всички които отричат качеството на панелките бяха оборени по всички показатели и въпреки, че бяха размазани благодарение на кадъра на Додо продължават да носят от девет кладенеца вода в полза на смотаното ново строителство или старата тухла, който си е стар коптор?
Вижте коравата конзола в Китай, която не се била напукала! Кел файда, че не се е напукала като хората вътре са станали на пастет?!

В нашата държава, мъдрецо, се купува това за което ти стигат паретата, а не онова, дето ти се ще да имаш и ще ти е по-хубаво да живееш. Та, с каквито оръжия имаш с такива воюваш. И картинка с друга дупка да се появи, няма да извади никого от панелката.

Блонди, няма как да не признеш, че противника те провокира да се размърдаш извън приятните теми. Ето това е дискусията, за която жадувам. Инак форумът се свежда до едните поздрави и виртуални свалки...

Брюни, ако си на мнение, че съм дълбоко емоционално впечатлена от Собственик или разни дами, търсещи тук всичко останало с изключение на виртуално развлечение си на погрешен скутер. Нито ме провокират по някакъв начин, нито са ми интересни! Нямям какво да науча от там. Мога да твърдя, че доколкото се познавам са ми по-скоро скучни, отколкото даме изнервят, провокират или да ми повлияят по какъвто и да било начин. Прекалено са ми кухненски, прозрачни, прозаични ... Някои от тях мислеха, че Екзюпери е планета, преди да разберат, че е написал "Малкия принц". Няма как да се развълнувам особено. Човек съжалява, когато изгуби нещо стойностно, ако си загубя торбата за боклук няма да съжалявам, разбира се! Дано да бях достатъчно гадна И АЗ ... дадох всичко от себе си!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 28 Юни, 2010, 04:03:01
elissa, тук със собственика сте на едно мнение :) Той затова държи панелката и ще я продадял след година и половина по 2000 евро квадрата. Щото сигурно другите неща ще са по 5000 евро квадрата (тук вече сигурно ви се разминават мненията)...

 *drink6*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 28 Юни, 2010, 04:36:38
elissa, тук със собственика сте на едно мнение :) Той затова държи панелката и ще я продадял след година и половина по 2000 евро квадрата. Щото сигурно другите неща ще са по 5000 евро квадрата (тук вече сигурно ви се разминават мненията)...*drink6*

Тъй като парите са най-голямата putana, днес са при теб, утре при мен ...  му желая вдруги ден да са при него и да не се налага да си купува панелки, а нещо, което никога няма да му се ще да продаде! Още повече, дай Боже да не се налага да се занимава с този бизнес, силата му не е там. Явно трябва да опита в политиката, поне докато още има неграмотни.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Muza в 28 Юни, 2010, 11:10:07

Скитър,

Разбирам, че търсиш и очакваш дебат. Ама как да стане, като си прав и изчерпателен. Човек, нищо друго не му остава да напише "аха" или да пусне един клип. Дори и да не е съгласен за нещо, то ще го каже по приятелски начин, поради уважението към теб.
За другото, ... приемам го с необходимата доза чувство за хумор.   :)*drink5*

Собственик,

За пореден път ще те помоля да спреш да пишеш по този начин.  Ти търсиш също дебат, но не търпиш чуждо мнение. А, начинът ти на изразяване в последните ти постове е все едно да биеш жена в реалния живот. Или по-слабия. Защото това са удари "под кръста". Най-малкото, това не е достойно.
Визирам постовете ти след Регатка и Ели.

Намери и ти къде да се позовеш - за Питагор. Ако ние четем на английски, френски, то Ели чете и превежда гръцки. Казвам го това, защото онази вечер ми разказваше за една преведена от нея стара книга за питагорейската школа. Нещо с което, не можем да се похвалим аз и ти.  *drink5*

Не разбирам от конструкции на сгради, но някак си се присъединявам към мнението на Миранди. Понякога дъждовете "бият" отстрани. При един такъв дъжд, видях цялата стена мокра, а на пода локвички в един панелен апартамент

  :)*drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 01 Юли, 2010, 23:04:27
Имаше един добър нагледен пример за издържливостта на панелките - една такава с дупка посредата, сега ще потърся. :)

... ето - щом при това нещо горните два етажа стоят, значи панелките определено са номер 1 :)

([url]http://img.chan4chan.com/img/2010-04-07/1270652750175.jpg[/url])

Досега никой не е успял да обори най-якото поведение на панелките при бедствия! От най-абсурдните изказвания беше това, че еди кой си няма да си купи никога панелка защото била с тънки плочи, а размерът имал значение. Такава простотия не се забравя лесно. Да не би да е имало случай да се продъни под на апартамент на панелка за 50годишното им съществуване в нашите земи? Или този участник ще отглежда стадо слонове в апартамента си та се притеснява?
ИСТИНАТА Е САМО ЕДНА- ПАНЕЛКИТЕ ЩЕ СЕ ОКАЖАТ ВЕЧНИ.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 02 Юли, 2010, 00:20:29
За съжаление няма нищо вечно.

Покрай фло в другия форум, който е станал фен на нов материал за строене, докато разглеждах характеристики, основното предимство е: не се разрушава при преминаване на определен лимит сила. Бетонът държи, но след някаква граница става на нищо. Това нещо първо се деформира без пукнатини и чак при някакви много по-високи стойности започва да се спуква и то не като бетона.

Та идеята ми е, че на дали с "панелка" може да се обобщят всички сгради - всяка е индивидуална. И никой не знае коя при каква сила и след колко време ще се разпадне и ще погребе хората в нея. Същото важи и за всяка друга сграда. Някоя пък може да е проектирана за 9 по Рихтер, но да има малшанса да се продъни в дупка както в Гватемала.  :D

P.S. Между другото няма гаранция, че снимката която показах, не е работа с Photoshop, никъде в нета няма изглед от друг ъгъл.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: чи-чов-ци в 02 Юли, 2010, 09:48:54

  Додо вече подаде един жокер :) А аз имам една молба: изпратете ми адреса на производителя на остъкляването на сградата, стъклата са оцелели на метър от издухания бетон.

  Собственик, аз вече си написах скромното мнение по въпроса. Сега порових и за по-авторитетни мнения и ето ти едно от тях:

  http://www.novinar.net/news/dotc-zdravko-bonev-zam-dekan-na-stroitelniia-fakultet-v-uasg_MzE5OzMx.html?qstr=%D0%9D%D0%B0 (http://www.novinar.net/news/dotc-zdravko-bonev-zam-dekan-na-stroitelniia-fakultet-v-uasg_MzE5OzMx.html?qstr=%D0%9D%D0%B0)

  Приятен ден на всички!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 07 Юли, 2010, 19:38:13
Имам една книга за поведението на бетона, където пише, че той когато е заедно с арматура стяга  все по-добре към нея в продължение на 70 години. След този период започва постепенно да се руши и отслабва. Ако погледнете някои тераси в много стари сгради в София или други градове, ще забележите това разрушение. Само, че не съм инженер и не мога да твърдя със сигурност това вследствие на вътрешно отслабване на бетона ли е или се дължи на екзогенните природни сили.
Както и да е, извода е че какъвто и да е типа строителство, когато има бетон след 70 години се амортизира. Добрия стар гредоред ако се поддържа може да изкара стотици години. Има такива стари сгради в Западна Европа на по няколко етажа с гредоред на няколкостотин години. Те са преживяли не едно земетресение или урагани! Сега т.н. ново строителство след 70 години ще е със същите олющени фасади и проядени бетонни плочи като старите красиви сгради на стара София или Русе. Да не говорим, че може и да са по-зле заради използаните масово пластификатори.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 10 Юли, 2010, 02:06:22
Здравината на жилището мене лично много ме вълнува.

Благодаря за хубавите анализи и особено за това, че изводите са на човешки и разбираем език.

Както съм казвала имотът е като жената - за да изглежда добре и ползването му да доставя удоволствие дълги години, се нуждае от поддържане.
Не разбирам от строителство и терминологията ми сигурно е ужасна, за което се извинявам.
Но досега се анализира здравина по време на земетресение. А у нас сградите се накланят, пукат и падат и без трусове. Бих се радвала да споделите как да разпознаем опасностите в ежедневието. Например опасни ли са течовете в и около блока .....

 *drink3* Само една блондинка по душа може да пише по време на мача Англия-Германия.

Мхм .... "поддръжка" му е майката, ама пусти мързел ....  ;)

Ъмм,

разглеждаме земетръсите, штотоу в една конструкция, ако условно имаш статика, динамика и кинематика, земетръса ти "сверява" часовника къде си - да го наречем условно?

По принцип няма идеална конструкция като типово строителство, всичко винаги е компромис ( да е надеждно, ама и да е еФтино ). Също няма и кой да ти каже как ще се държат еднакви, стандартизирани сгради като типаж при критичен земетръс .... Ако някой ти го "обещава" това - бягай надалеч ( моите уважения към БГ-конструктурите ).

Условно на статични напрежения сградите "държат" ( щом са "прави" все още ), при вълново движение, каквото е земетръса, освен нормалните напрежения ( натиск, опън ), ти влизат и т.нар. тангенциални. Те действат под ъгъл 45 градуса и белята става където има т.нар. "концентратори" на напрежения, каквито са правите ъгли във всеки един дом. Т.е. затова по-еластични конструкции се "цепят" по диагонал по стените <-- т'ва е без панелЯците. Те нямат тази еластичност като конструкция и всичко "увисва" на качество на заварките. Като пак казвам, че заварката се "държи" доста добре на подобни усилия.

Ако условно имаш двоен интеграл при смятане на подобно натоварване, аз ще ти го добавя, че при критични напрежения и нарушаване на конструкцията става троен интегралеца, та затова никой не може да ти каже как ще се "държи" даден типаж строителство. Огромно значение има като тръсне дали е "плитко" или "дълбоко" земетресението, дори привидно еднакви сгради като конструкция ще се държат различно.

Отделно, самият проект трябва да е изпълнен доста прецизно, т.е. оразмерен така, както е проектиран, което по нашите, родни "ширини" често е предизвикателство. Бай ти Пешо - Мангала знае най-добре как се "прави" и кой/коя си ти, че да го "учиш". Добре, че конструктурите обикновено преоразмеряват, демек презапасяват сметките, понеже като им прайкат проверките, ръгат да има малко "отгоре".

Всичко е субективно, но държавата винаги ще се намесва в "играта" - демек строителството, чрез стандартазации, комисии, агенции и т.н. Идейката е ..., както се досещаш пари. Та, затова и нон-стоп ще се променят т.нар. "стандарти" на строителство и материали, според ... интереса. 

ПанелЯците ги пиши "умрели", ама за щастие или нещастие държавата не може сякаш за момента да се намеси. Не случайно е технология, която вече никъде не се използва. За БГ-то, понеже сме земетръсна зона са ги прайкали до 8 етажа, иначе в Русия да кажем ги има и по 20 етажа. Като конструкция са били сравнително добре унифицирани, прилични критерии за здравина като нови и сносна околна среда, с цел да поемат наплива от хора, които комунягите засилват към градовете. Като сегашни характеристики, не съм сигурен, че са още толкова надеждни, понеже никой не е полагал елементарни грижи за заварките. Тук вмятам уточнението ( към сладко бебе Муза ), че външните им стени не са носещи и това, че ги "вали" дъжда, не е фатално. Но рядко са случаите на положени грижи по заварките от обитателите им, а малко или много заварката от корозия няма как да "избяга" и затова си иска нейното, колкото и малко да е то.

Най-добре е да се разминем без катаклизми в близките 40-50 години, когато спокойно ще сме ги съборили и подменили с нови и дай Боже по-надеждни сгради.

По принцип високото строителство в сеизмични райони като Япония да речем е от конзолен тип ( понеже един колега се опита да ме "засече" нещо, та там панелЯци няма, няма и да има ). Като технология самата конструкция се прави елховидна с цел поемане на земетръсни напрежения и отделно да се "олекоти" самата конструкция. Т'ва при панелЯ няма как да стане.

Но няма да си комуникирам с него, понеже той самият каза, че си няма хал хабер за тия неща, но учудващо охотно ги коментира. Няма лошо ...

П.П. Сорка, че късно отговорих.

Чиърс на бебетата  *drink11*

П.П.П. Мдам, за това, че си се обадила по време на мача .... 100 тояги на голо - хихии
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 10 Юли, 2010, 09:20:52
Много думи казани: концентратори на напрежение, тангенциални сили и прочее... и нищо подплатено с пример при природно бедствие. От линка на чичовци обаче има такъв пример който дава наистина човек който в интервюто си личи че е специалист а не лаладжия за който всичко е субективно и нищо не  е сигурно. Та там е даден примера за Грузия и Армения, че след големите земетресения само "ПАНЕЛЯЦИТЕ" са останали гордо да стърчат, пък ти си ги разрушавай. Такива като теб искаха още преди 10 години да ги разрушават за да освободят терена на своята алчност. На какво точно се дължи извода, че панелите са "умрели"? На това, че не се е знаело как са се правели заварките е едно от твърденията ти. Ако се върнеш няколко поста по-нагоре и не четеш по диагонал, ще видиш мнение на хора които са били свидетели и са участвали в конструирането на тези сгради. Та те казват, че заварките са правени от най-опитните майстори и са полагани печати и т.н. След това е минавал качествен контрол. Да не говорим за строгия контрол и качество при изливането на самите панели.
По същата логика аз мога да кажа, че цялото ново строено през зимата с пластификатори след n брой години е "умрело" и ще последва съдбата на сградата на ул."Алабин"
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 11 Юли, 2010, 02:08:36
Тигре,

да обитаваш панелка е по-скоро повод за съжаление, отколкото за гордост, но щом те кефи - няма да ти чупим хатъра  ;)

Относно примера ти за Армения, земетресението е било 1988 г. и е било "плитко". При подобни катаклизми, разрушенията наистина са сериозни, но в тесен периметър. Вече отбелязах, че тогава панеляците са били нови. Заварките не са основното тогава, за да не се смарангясат въпреки, че са фактор, а поради това, че почти всички стени при този тип строителство са носещи, няма как да се гътнат при подобен трус. Едва ли ще ме разбереш на фона на простотиите, които ръсиш. При подобно "плитко" земетресение хипоцентъра ( демек проекцията на епицентъра на земната повърност прави специфичен трус и там основните напрежения са на натиск ( смачкване/изкълчване и опън, които са нормални, а не тангенциални.

По-интересно ще е, когато тръсне дълбоко земетресение и какви ли ще са пораженията в радиус 30-70 км от "огнището". Тогава ще се образуват 'арни вълници и едва тогава на изпитание ще бъдат подложени заварките на панеляците в този тип строителство. Също е интересен момента, ако дължината на вълната съвпадне да кажем с дължината на дадена проекция от сграда. Тогава се получават т.нар. макс. напрежения в конструкцията на цялата сграда, а също и при всички ъгли, които са концентратори на напрежение.

П.П. Т.нар. лаладжия, както се изрази, демек скромната ми Руса тиква, едно от образованията му е инженер-корабостроене. При проектирането на кораби определено няма вълнови натоварния ( както при земетръс ) и тоже няма и заварки, както учтиво ми "светна лаМбата". Сполай ти, за което.

Та, предполагам аз съм изтрещял поради липса на перхидрол и не знам какви ги плещя  ;)

Тоже само за протокола, като сложност на инженерните съоръжения на първо място са самолетите, после са корабите и на трето място са висящите мостове. Сградното строителство е доста по-назад в класацията и по принцип чак ся се светнах, колко съм зле.

Тенкю съм, че ми отърка очите!  :P

Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 11 Юли, 2010, 02:20:05
Леопарде, ти като ми представяш визитна картичка че си някакъв инженер /не строителен/ мислиш ли че ще ме впечатлиш? Брат ми е инженер и мисля в пъти по-кадърен от теб, а аз със него на тази тема съм водил десетки разговори. Аз за разлика от теб съм си направил труда и да прочета някои инженерни книжки по темата каквато е "Невидимия конфликт". Но щом при теб обитанието на панелки го опираш на въпрос на престиж, значи наистина си една перхидролена тиква, която случайно е учила за инженер. Пример от реалния живот за земетресение даде ли ми че не се сещам. Нали и аз съм перхидролен само поради факта, че не се кича с титлата инженер.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 11 Юли, 2010, 02:35:44
Ъмм,

т'ва, че не стопляш какво ти шпрехам не мисля, че е мой проблем, налЕ?  ;)

По принцип при нас се учи като отделна дисциплина и т.нар. хидро-динамика, която касае вълните и напреженията, които пораждат във всяка една точка на дадена конструкция. Надявам се, че поне ще се съгласиш, че корабите обикновено плават в море/океан и те не са гладки като тепсия, ами има едни неща, дето им викат вълни. Демек средата е само такава, затова и доста се набляга на тази темичка.

Ся тоже ще ти разкрия една тайна. Представяш ли си, обаче корабите са фрашкани със заварки, ама ако искаш ми ги обясни ти пак, че повече ме кефи как го прайкаш  ;)

Иначе т'ва се опитвам да ти обясня, че има огромно значение какъв е труса, дълбочината му, магнитута и т.н. Т'ва са кирийките дет' после определят характеристиките на вълновото движение и как ще се "държат" конструкциите.

Не виждам защо изпитваш комплекси от панелното строителство? Минусите му са повече от плюсовете и затова логично се отсвирва в цял свят, иначе още щяха да ги правят. При поддържани заварки определено "носи" на земетръс и ти обясних защо. Въпросът е, че аз не съм сигурен в качеството на заварките в наши дни, поради липсата на елементарна поддръжка. Има фирми за обследване, поръчай си едно такова и 'орицата ще дойдат и ще ти кажат какво е състоянието на заварките.

Иначе в момента само си чешем езиците, като няма реално на какво да стъпим. Демек нЕма факти  ;)

Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 11 Юли, 2010, 02:46:32
Ами, то и аз това се опитвам да ти обясня от доста време, че в приказките ти нема факти. Не че аз имам някакви комплекси. От моите седем имота, само един е панел, т.е.1/7. Така че не знам в кви комплекси ме навираш?. Я си представи при едно земетресение, колко къщи има дето нямат въобще бетонни колони нито шайби. Имат само плочи които при разпадане на тухлите ще се стоварят на главите на обитателите. Те не са ли по-опасни от панелите? А я си помисли отворко, колко панелни сгради  са оставени на самотек без да са довършени от тошово време? По тях нищо не е пипано от 20 години. Някоя от тях да е паднала? Не. Значи кой е №1? ПАНЕЛА
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 11 Юли, 2010, 03:08:14
Ако изключим земетръсната устойчивост, колко е живота на панелното строителство, без да се прави профилактика на заварките и саниране, каквото е действителното положение на нещата в повечето панелки? Каква е шумо, водо и топлинната изолация на този тип строителство? Така да се каже, какъв е комфорта и колко хляб има в такъв имот, при положение, че е на повече от 30 години и едва ли някога му е правена профилактика на заварките. А хлебарките? А течовете от комшиите? За мен панелката си е едно мизерно общежитие, съвсем отделен е въпроса, че повечето блокове, особено в големите градове се вписват прекрасно в представата ми за мизерно общежитие. Това е субективното ми мнение, но то не е предмет на дискусията. По-скоро ме вълнува колко живот още има в панелките.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 11 Юли, 2010, 03:14:32
Ами, то и аз това се опитвам да ти обясня от доста време, че в приказките ти нема факти ....

За наше щастие в БГ-то е нямало сериозно земетресение от 100 години. Имаше една Вранча в Румъния от 7.2 по Рихтер, което беше "средно-дълбоко" и нанесе леки поражения в Свищов и едно "плитко" в Стражица от 5.5 по Рихтер.

Т'ва не са сериозни земетресения и слава Богу. Няма как да ти дам "факти" като не е тръскало от над 1 век. Изпитание за всички сгради, включая и панеляците ще е трус от 6.5-7 нагоре по Рихтер, ама айде да не се случва по-добре викам аз, налЕ?

Не е лошо да си неподготвен по някои теми, тъпо е като вземеш да натрапваш невежеството си. Или на т'ва му викам "панелната" култура, дет' после еволюира в чалга-халтурата.

Панелката не е само тип конструкция, т'ва е социална среда, създаване, моделиране на поколения с всички "екстри" от подобна среда.

В Сент Луис мисля, че беше правен такъв опит през 1957-60 г. за тип строителство, което да сбере на едно място много 'орица като експеримент и самото правителство на УСА признава тоталния провал и го казват в прав текст, че са създали гето. После е разрушено.

Отделно т.нар. саниране на панелки е много скъпко, защото фундамента да се санира са луди цифри, после имаш нулева енергийна ефективност и при Соц-а, когато тока беше 2 ст. кВат/час не беше проблем, ама сега е друга "бира" вече. Този тип строителство "топли" атмосферата.

Бил е временен тип строителство, за да поеме наплива от 'орица от селата. Затова е еФтин, рядкост е да намериш прав ъгъл или стена. Проектиран е за парно, не и за отопление на ток или нещо друго като алтернатива, щото няма комини и т.н. и т.н. като отвратителна поддръжка на общи части, асансьори, междублокови пространства.

Казах ти, че минусите са доста повече от плюсовете и далеч съм от идеята, че проблема ще се разреши в близките години предвид мащабите му по градовете в БГ и броя засегнати 'орица.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 11 Юли, 2010, 03:33:19
По-скоро ме вълнува колко живот още има в панелките.

За момента няма решение от държавата и затова нормативно им увеличават срока. В началото са били проектирани за 20 години да изкарат, докато се построи после. До преди 2 години срока им беше 60 години, вече го "направиха" 80 години.

В цял свят слабост на политиците е само да отлагат проблемите и да ги трупат във времето, демек да ги прехвърлят на следващите поколения. Докъде ще я докараме ... не знам.

Настоящата икономическа криза тоже беше порадена от същите причини, демек трупане на дисбаланси, които постоянно се отлагат и "леко" ескалираха.

Ама, пустите му избори и гласоподаватели .... как да им кажеш нещо непопулярно? Ърмм ...?

Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 11 Юли, 2010, 03:47:45
По-скоро ме вълнува колко живот още има в панелките.

За момента няма решение от държавата и затова нормативно им увеличават срока. В началото са били проектирани за 20 години да изкарат, докато се построи после. До преди 2 години срока им беше 60 години, вече го "направиха" 80 години.

В цял свят слабост на политиците е само да отлагат проблемите и да ги трупат във времето, демек да ги прехвърлят на следващите поколения. Докъде ще я докараме ... не знам.

Настоящата икономическа криза тоже беше порадена от същите причини, демек трупане на дисбаланси, които постоянно се отлагат и "леко" ескалираха.

Ама, пустите му избори и гласоподаватели .... как да им кажеш нещо непопулярно? Ърмм ...?
Нормативното увеличаване на срока, за съжаление, не решава въпроса за технологичния живот на панелките. Съвсем отделен е въпроса, какво качество на живот осигуряват, контингента, който ги обитава, културата, чалгата и всичко останало. По всичко личи, че ще си ръждясват, докато започнат да убиват електорат. Едва тогава ще се предприемат някакви мерки. Приоритет на всяко правителство е да се моли да не е в неговия мандат. И все пак, какъв е технологичния живот без поддръжка на този тип строителство? Как да тръгне човек да "инвестира" в амортизиран имот, без да знае колко километра му остават?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 11 Юли, 2010, 04:13:16
И все пак, какъв е технологичния живот без поддръжка на този тип строителство? Как да тръгне човек да "инвестира" в амортизиран имот, без да знае колко километра му остават?

Зависи как е експлоатирана една сграда. Няма еднозначен отговор  ;)

Чиърс  *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: evgenia в 11 Юли, 2010, 08:55:36
Някой спомена Вранча.
Аз както стана ясно от стоителство не разбирам, но намерих интересни картинки из нета за земетресението от 77.

едно репортажче: http://stirileprotv.ro/exclusiv/exclusiv-online/32-de-ani-de-la-cutremurul-din-77-vezi-aici-imagini-tulburatoare.html (http://stirileprotv.ro/exclusiv/exclusiv-online/32-de-ani-de-la-cutremurul-din-77-vezi-aici-imagini-tulburatoare.html)
 
няколко статии с картинки преди и след:http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-pe-magheru-1.html (http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-pe-magheru-1.html)
епизод 2: http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-pe-magheru-2.html (http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-pe-magheru-2.html)
епизод 3 http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-in-oras-1.html (http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-in-oras-1.html)
и епизод 4 http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-in-oras-2.html (http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-in-oras-2.html)

Ако някой от по-знаещите пусне коментар, ще се радвам естествено.

Ще преведа само края:
"Общият извод е, че най-много от падналите сгради са построени между двете световни войни, когато се е строяло по немски норми, създадени след 1900 г. При тях са се изчислявали само тежестта на етажите по вертикала. След земетресението от 1940, някои от тези сгради са заздравени, но като цяло са били сигурни до 1977. Движенията по вертикала, комбинирани с такива по хоризонтала предизивкват ефект на засилване (forfecare, които чисто и просто разрушават етажите.
За соц сградите, които са паднали, построени през 60-те, неспазването на нормите за материалите за стоителството, са елементът-ключ за катастрофата.
За нещастие, много от сградите построени по време на имотния бум от 2000-те са по-опасни от гледна точка на сеизмичния риск отколкото някои комунистически блокове."


ПП маранди  *drink3*

Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 11 Юли, 2010, 14:45:20
Остави Румъния на румънците. Ето последиците и изводите от последните  наши земетресения:

http://natkat.insurance.bg/2007/files/18.pdf (http://natkat.insurance.bg/2007/files/18.pdf)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: nachev в 12 Юли, 2010, 11:22:36
Един Въпрос ?
Някой срещал ли е обзорен материал, който  дава информация за промените във времето на строителните норми по отношение на антисейзмичната устойчивост?

Слагам ударение на години на влизане в сила на съответни нормативни документи.
Иначе класификацията на колегата по видове сгради и време на изграждане е доста пригледна, но там акцентът е по-скоро в качеството на проектите и изпълнението.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 13 Юли, 2010, 02:02:25

Ако някой от по-знаещите пусне коментар, ще се радвам естествено.

Ще преведа само края:
"Общият извод е, че най-много от падналите сгради са построени между двете световни войни, когато се е строяло по немски норми, създадени след 1900 г. При тях са се изчислявали само тежестта на етажите по вертикала. След земетресението от 1940, някои от тези сгради са заздравени, но като цяло са били сигурни до 1977. Движенията по вертикала, комбинирани с такива по хоризонтала предизивкват ефект на засилване (forfecare, които чисто и просто разрушават етажите.
За соц сградите, които са паднали, построени през 60-те, неспазването на нормите за материалите за стоителството, са елементът-ключ за катастрофата.
За нещастие, много от сградите построени по време на имотния бум от 2000-те са по-опасни от гледна точка на сеизмичния риск отколкото някои комунистически блокове."


ПП маранди  *drink3*

Ъмм,

нямаме големи традиции в строителството на масивни сгради с много хапартаменти. Не случайно е посочена 1900 год., та насетне. От възрожденския стил с малките кокетни къщурки, след Освобождението се канят мисля, че австрийци бяха да проектират обществените сгради в Софето ( по памет ). После идва соц-а и сляпото копиране на технолигии.

Положителното поне е, че не сме се улисвали с височината на етажите поради сеизмичността на региона.

Тоже е положително, че сме нямали голям трус от 100 години, за да се "види" къде сме. Тоя тигър 31 в материала, който е дал е отбелязано точно това, ама той ми иска "факти"? Няма толкова тъпо парче, да не е тръскало сериозно от над 1 век, а той да си мели неговото и да иска "факти".

Отделно от картинките му и описанията се вижда точно това, което казвам. Цепенето на стените под ъгъл 45 градуса, считано от ъгъла на стената, т.е. където е концентратора на напрежение.

Това са се опитали да обяснят и румънягите, че при покой, сградите са натоварени само на статика, при земетръс става освен нея и динамика и напреженията от нормални, стават тангенциални като огъване, усукване и срязване в слабите места на конструкцията.

Липсата на опит в строителството и архитектурата поради 450 годишното турско присъствие ни докарва после до строежи на бутафории при масивното, жилищно строителство. Демек не особено функционални сгади, тежки конструкции, които оскъпяват доста и идиотска визия след само 30-40 години експлоатация.

Тук само ще вметна, че избора на България за постижение на 20-и век в строителството и архитектурата, което се проведе по БНТ, беше Димитровград.

Повече не виждам какво да коментираме .....

П.П. Чиърс  *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 14 Юли, 2010, 20:49:52
Не си  прав, има такова тъпо парче. То заявява, че не е имало повече от век сериозно земетресение в България. Типично за тъпите парчета е да не знаят че 7,3 по Рихтер е сериозно земетресение във всяка една страна. То най-силните въобще регистрирани са около 9 по Рихтер.
Типично за демонстрацията на блондиността си и стремежа да се размие като конкретен пол /включително и от аватара си/ и сексуална ориентация. Може би не толкова консервативна, а малко по-освободена. В един друг материал се споменава, че земетресението през 1977г. във Вранча и Свищов е може би с повече жертви и по-разрушително от това през 1928г. Но сигурно за най-тъпото парче трябва да изригне нещо като  Кракатау и да разпарчетоса цял полуостров за да е сериозно земетресение според него. Недоносени твърдения, точно толкова недоносени, както и за скорошната смърт на панелите.
Още един линк който е показателен, където се споменава за доброто поведение на панелите при земетресенията в Спитак :
http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/events/1988_12_07.php (http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/events/1988_12_07.php)
Специално за русите: Като отворите линка вижте другия линк - Щети от земетресението. Снимки от геофизичния data centre
 
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 15 Юли, 2010, 02:02:48
Не си  прав, има такова тъпо парче. То заявява, че не е имало повече от век сериозно земетресение в България. Типично за тъпите парчета е да не знаят че 7,3 по Рихтер е сериозно земетресение във всяка една страна. То най-силните въобще регистрирани са около 9 по Рихтер.
Типично за демонстрацията на блондиността си и стремежа да се размие като конкретен пол /включително и от аватара си/ и сексуална ориентация. Може би не толкова консервативна, а малко по-освободена. В един друг материал се споменава, че земетресението през 1977г. във Вранча и Свищов е може би с повече жертви и по-разрушително от това през 1928г. Но сигурно за най-тъпото парче трябва да изригне нещо като  Кракатау и да разпарчетоса цял полуостров за да е сериозно земетресение според него. Недоносени твърдения, точно толкова недоносени, както и за скорошната смърт на панелите.
Още един линк който е показателен, където се споменава за доброто поведение на панелите при земетресенията в Спитак :
[url]http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/events/1988_12_07.php[/url] ([url]http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/events/1988_12_07.php[/url])
Специално за русите: Като отворите линка вижте другия линк - Щети от земетресението. Снимки от геофизичния data centre


Тигърчето ми,

отегчаваш ме доста и за последен път ти обръщам Фнимание ( в предните ти постове умишлено не ти коригирах простотиите, да ти позапазя малко достойнството, щото изобилстват от невежество ).

Скалата по Рихтер, която визираш е 10-степенна, а не ... ( около 9 ). Тук за протокола ще вметна, че най-силното до момента земетресение в света е от 9.5 в Валдивия, Чили и "учудващо" са общо 5 земетресения ( официално регистрирани ) над 9.

Поредната ти простотия е да сравняваш Вранча и Чирпан от 1928 г. Във Вранча дълбочината на епицентъра е голяма ( над 100 км ), а това в Чирпан е "плитко" 10-20 км ( по памет ).

Това горе ти е едната простотия да сравняваш несравними неща като дълбочина и ефект съвсем различни трусове. Затова, ако имаше малко гънки, щеше да се сетиш, че в статистиките уж не толкова високи степени на магнитут дават повече жертви от други по-силнички. Примери бол ....

Втората ти простотия е, че скалата на Рихтер е открита през .... 1935 г. , а ти говориш и сравняваш убедено 1977 г. със .... 1928 г. Откъде си сигурен като още е нямало открита тая скала??? Демек пак сравняваш несравними неща.

П.П. Добре, че не съм почнал да ти коригирам простотиите от предните постове ... ще се уплашиш колко си зле. Точно на такива кат' тИбя им викам панелната Ентелигенция, демек чалга науката и изкуството на БГ-то в наши дни, където Слави Плешивият "стана" певец, а Станишката без един ден трудов стаж - премиер. Бог да пази България!

П.П.П. А, изводите и нападките на лична основа, които се опитваш да вкарваш, си ги запази за у вас. Там, на мама, на тати, на жената ... бе на някой дет' те търпи, налЕ?  ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 15 Юли, 2010, 17:54:51
Изопачителю, смешен. При това рус/руса. Казах, че най-силните земетресения са около 9 по Рихтер, а не колко е скалата по Рихтер. Аз когато съм ги учил тия скали, ти си мечтаел да можеш да решиш квадратно уравнение. Много добре знам, за това че се получават различни по разрушителност земетръси, когато епицентъра е на различна дълбочина. Обаче има и други фактори като вид почва и степен на песъчливост, които няма как да знаеш, защото недоучилите или взели фиктивни тапии по каквото и да е си личат от далеч. Не един специалист по геофизика изтъква факта, че поради медийната цензура не е отразена реалната трагедия от свищовското земетресение и по оценка на някои от тях, жертвите са повече от тези от чирпанското.
И аз не намирам смисъл да обяснявам на псевдоинженер чийто доводи и прогнози не се различават от тези на циганска врачка.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 16 Юли, 2010, 00:00:29
Не си  прав, има такова тъпо парче. То заявява, че не е имало повече от век сериозно земетресение в България. Типично за тъпите парчета е да не знаят че 7,3 по Рихтер е сериозно земетресение във всяка една страна. То най-силните въобще регистрирани са около 9 по Рихтер.
Типично за демонстрацията на блондиността си и стремежа да се размие като конкретен пол /включително и от аватара си/ и сексуална ориентация. Може би не толкова консервативна, а малко по-освободена. В един друг материал се споменава, че земетресението през 1977г. във Вранча и Свищов е може би с повече жертви и по-разрушително от това през 1928г. Но сигурно за най-тъпото парче трябва да изригне нещо като  Кракатау и да разпарчетоса цял полуостров за да е сериозно земетресение според него. Недоносени твърдения, точно толкова недоносени, както и за скорошната смърт на панелите.
Още един линк който е показателен, където се споменава за доброто поведение на панелите при земетресенията в Спитак :
[url]http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/events/1988_12_07.php[/url] ([url]http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/events/1988_12_07.php[/url])
Специално за русите: Като отворите линка вижте другия линк - Щети от земетресението. Снимки от геофизичния data centre


Тигърчето ми,

отегчаваш ме доста и за последен път ти обръщам Фнимание ( в предните ти постове умишлено не ти коригирах простотиите, да ти позапазя малко достойнството, щото изобилстват от невежество ).

Скалата по Рихтер, която визираш е 10-степенна, а не ... ( около 9 ). Тук за протокола ще вметна, че най-силното до момента земетресение в света е от 9.5 в Валдивия, Чили и "учудващо" са общо 5 земетресения ( официално регистрирани ) над 9.

Поредната ти простотия е да сравняваш Вранча и Чирпан от 1928 г. Във Вранча дълбочината на епицентъра е голяма ( над 100 км ), а това в Чирпан е "плитко" 10-20 км ( по памет ).

Това горе ти е едната простотия да сравняваш несравними неща като дълбочина и ефект съвсем различни трусове. Затова, ако имаше малко гънки, щеше да се сетиш, че в статистиките уж не толкова високи степени на магнитут дават повече жертви от други по-силнички. Примери бол ....

Втората ти простотия е, че скалата на Рихтер е открита през .... 1935 г. , а ти говориш и сравняваш убедено 1977 г. със .... 1928 г. Откъде си сигурен като още е нямало открита тая скала??? Демек пак сравняваш несравними неща.

П.П. Добре, че не съм почнал да ти коригирам простотиите от предните постове ... ще се уплашиш колко си зле. Точно на такива кат' тИбя им викам панелната Ентелигенция, демек чалга науката и изкуството на БГ-то в наши дни, където Слави Плешивият "стана" певец, а Станишката без един ден трудов стаж - премиер. Бог да пази България!

П.П.П. А, изводите и нападките на лична основа, които се опитваш да вкарваш, си ги запази за у вас. Там, на мама, на тати, на жената ... бе на някой дет' те търпи, налЕ?  ;)


 *drink11*  ;) :D :D :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 16 Юли, 2010, 01:39:54
..... Много добре знам, за това че се получават различни по разрушителност земетръси, когато епицентъра е на различна дълбочина. Обаче има и други фактори като вид почва и степен на песъчливост, които няма как да знаеш, защото недоучилите или взели фиктивни тапии по каквото и да е си личат от далеч ......

Тигре,

ти що не се запишеш в кръжока Шут на годината, бря? Ърмм ...?

Какви почви, какви степени на песъчловост???

До 100 км дълбочина, труса се води "плитко" земетресение.

Земната кора е от 3 слоя СКАЛИ ( никъде не се говори за почви и пясъци ), като най-горния се води седиментен. И той има дълбочина едва 10-15 км.

Ти имаш ли представа от какво се състои почвата и до каква дълбочина достига въобще, че ми коментираш влиянието на почвата и песъчливостта?

П.П. И престани с тая Вранча да вкарваш в дискусията, понеже Вранча е в Румъния, а не в България. Искаш примери с български земетресения, налЕ??

Поне научи малко географията и къде се намира Вранча  ;)

П.П.П. "Влияние на почвата и песъчливостта при земни трусове" <-- т'ва е направо за Нобелова награди - хихи
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 16 Юли, 2010, 01:42:46
Собственик, не ме карай да будя майка ми! Тя е геохимик и ще стане страшно по въпроса!  :D :D :D

Ама най-готиното е че веднага се започва с храченето и плюенето ...
Цитат
Обаче има и други фактори като вид почва и степен на песъчливост, които няма как да знаеш, защото недоучилите или взели фиктивни тапии по каквото и да е си личат от далеч ......
Еййй, как ги вижда този человек тези "фиктивни тапии" от монитора, както и псевдо-интелектуалците и всички отрицателни черти от характерите, ей това не разбрах?! "Звездите му ги говорят"!  :D ;)
Знае или не, вярва или не - първата работа е да "захапе" и после да върти глава и да мята жертвата. Егати злобата!
На какво си захранван ти бе?! На секира ли?  :P
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 16 Юли, 2010, 01:45:30
Собственик, не ме карай да будя майка ми! Тя е геохимик и ще стане страшно по въпроса!  :D :D :D

Мани,

тоя всеки път чупи тъпомера кат' се изцепи. А, все си мисля, че по-голяма простотия от последната му не може да се измисли.

Ама, тоя е талант  :D :D :D

Чиърс на бебе Елиса  *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 16 Юли, 2010, 01:53:22
Собственик, не ме карай да будя майка ми! Тя е геохимик и ще стане страшно по въпроса!  :D :D :D

Мани,

тоя всеки път чупи тъпомера кат' се изцепи. А, все си мисля, че по-голяма простотия от последната му не може да се измисли.

Ама, тоя е талант  :D :D :D

Чиърс на бебе Елиса  *drink11*

Ама готиното е, че се цепи по всички въпроси, нЕма въпрос по който да не е меродавно и неоспоримо компетентен.   :D :D :D Няма и тема неОа...на!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 16 Юли, 2010, 02:04:07
Ай, да се местим в темата за поздравите, то тук стана сатира с тоя  :D :D :D

 *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Crash в 16 Юли, 2010, 09:02:21
Една доста интересна според мен статия:

http://spisanie.imot.bg/nay-riskovi-za-stroitelstvo-sa-zemite-mejdu-ustieto-na-iskyr-i-silistra.html (http://spisanie.imot.bg/nay-riskovi-za-stroitelstvo-sa-zemite-mejdu-ustieto-na-iskyr-i-silistra.html)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 16 Юли, 2010, 19:41:22

Ъмм,

нямаме големи традиции в строителството на масивни сгради с много хапартаменти. Не случайно е посочена 1900 год., та насетне. От възрожденския стил с малките кокетни къщурки, след Освобождението се канят мисля, че австрийци бяха да проектират обществените сгради в Софето ( по памет ). После идва соц-а и сляпото копиране на технолигии.

Положителното поне е, че не сме се улисвали с височината на етажите поради сеизмичността на региона.

Тоже е положително, че сме нямали голям трус от 100 години, за да се "види" къде сме ....

Липсата на опит в строителството и архитектурата поради 450 годишното турско присъствие ни докарва после до строежи на бутафории при масивното, жилищно строителство. Демек не особено функционални сгади, тежки конструкции, които оскъпяват доста и идиотска визия след само 30-40 години експлоатация.

Тук само ще вметна, че избора на България за постижение на 20-и век в строителството и архитектурата, което се проведе по БНТ, беше Димитровград.

Повече не виждам какво да коментираме .....

П.П. Чиърс  *drink11*

Тук мисля, че съм отговорил на поста на бебе Барба ;)

 *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 17 Юли, 2010, 09:37:47
E, не бях видял, че тук са се събрали две необективн дребни /да не казвам дребнави/ човечета.
Едното пак изби разговора извън темата, но това е от злобата и стремежа за отмъщение. Другото е "ИНЖЕНЕР", но гледа само дълбочината на земетръса, а не се сеща, че сградите са построени и захванати в почва. Колкото е тя по-порьозна и неустойчива, толкова щетите са по-големи. Нещо повече ще го науча: в СУ сме учили, че алувиалните и делувиалните и песъчливи почви са много по опасни за сградите върху тях при земетресение, отколкото глинестите почви далеч от реките. Това в СУ, а в университета на Поллски Тръмбеш, който естествено не е акредитиран има такива "инженери-клоуни", които не отчитат този факт и заради тях няма да има България. За първи път в  модератор Барбарон виждам обективност. Поздравявам го. И след като казах, че ненамирам смисъл да споря с дребни и недоучили индивиди, не мога да разбера защо продължават да усукват и да търсят вода от пресъхнал кладенец? Или си учил за земетресенията на университетско ниво или използваш един източник и ставаш смешен, особено като се титулуваш инженер. :D
Чакам "актрисата", да събуди майка си за да видя колко страшно ще стане. От сега треперя!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 17 Юли, 2010, 10:15:36
П.П. И престани с тая Вранча да вкарваш в дискусията, понеже Вранча е в Румъния, а не в България. Искаш примери с български земетресения, налЕ??

Поне научи малко географията и къде се намира Вранча
====================
Ти МЕН да Ме учиш на география??????????? И това доживях да прочета! Изключетелно семплото русо гнездо на оси кога ще вдене, че голямото земетресение в Свищов Е с епицентър Вранча? Сега разбра ли защо говорим за Вранча, семпли ми  sex-несамоопределений?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 17 Юли, 2010, 11:34:46
Кажи ми какво означава Ърмм, за да позная от коя етническа група си.

............................................................................

"Собственик, не ме карай да будя майка ми! Тя е геохимик и ще стане страшно по въпроса!"
...................................................................................
Ти още с майка си ли живееш? На тези години?! Този Куку добре ви е  :D :D :Dнаредил с правилните си прогнози :D :D :D   
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Muza в 17 Юли, 2010, 12:48:24
Събуждането става и по телефона... ;) :D

А, ти бай, да не се изпълнят прогнозите на Куку, че на никого няма да му е до пуканки...  :( :)

 *drink11*



Нещо ценно, много правилно и точно казано, без да влизам в същината на спора...


Ако сме обективни, ще признаем, че този път Номерираният Собственик ........
Е, ще признаем също, че толкова пъти е предизвиквал отрицателни емоции, като е наричал "бялото" "черно", че вече и когато каже "бяло е" - не се съгласяваме ...
Често емоциите ни заслепяват и на шамар отговаряме с избит зъб, видим ли надут пуяк - разперваме паунска опашка. Може би е време да се научим да водим по-цивилизовани спорове :)

 :) *drink11*



Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 17 Юли, 2010, 14:17:12
Ако мога да вмъкна малко черен хумор - нека изчакаме голямото земетресение, пък тогава ще видим кой е бил прав (който остане жив, да обобщи в тази тема) :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 17 Юли, 2010, 15:23:51
Кажи ми какво означава Ърмм, за да позная от коя етническа група си.

............................................................................

"Собственик, не ме карай да будя майка ми! Тя е геохимик и ще стане страшно по въпроса!"
...................................................................................
Ти още с майка си ли живееш? На тези години?! Този Куку добре ви е  :D :D :Dнаредил с правилните си прогнози :D :D :D   

1-во Научи се как се постват цитати в теми!!! Горе има едни иконки ... Еййй, толкова време не се научи!
2-ро Маранди е казал Ъммм, а не Ърмм!
3-то С кого живея няма да ти обяснявам, а дори и да живеех с майка ми, какво значение има?! Ти твоята в мазето ли я държиш?!  :o
4-то Спори, но престани да обиждаш хората!!!
Цитат
"Куку", "дребни /да не казвам дребнави/ човечета", "Изопачителю, смешен. При това рус/руса", "инженери-клоуни"
  и т.н.
Ти от къде може да знаеш  кой какъв инженер или специалист е, какво те касае кой с кого живее и т.н. и т.н.
Не мислиш ли, че прекаляваш?!
Само се прочети в темата колко пъти си обидил! Тук не е вече само мен, та да го прехвърляш на личен конфликт. Ти не понасяш никакво чуждо мнение, това ясно, но престани да бълваш злъч, злоба и обиди!
Моля, модераторите да си влязат в ролята!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 17 Юли, 2010, 16:58:11
Моля, модераторите да си влязат в ролята!


Връщах назад, за да видя кой е започнал пръв. Според мен всичко започва тук: http://www.fimoti.com/index.php/topic,330.msg8916.html#msg8916 (http://www.fimoti.com/index.php/topic,330.msg8916.html#msg8916) , където Собственик 31 нарича marandi лаладжия.

Цитат
човек който в интервюто си личи че е специалист а не лаладжия за който всичко е субективно и нищо не  е сигурно.


За сега налагам предупреждение 20% на Собственик 31, с което предупреждението му става 25%. Несъгласните имат право да протестират.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 17 Юли, 2010, 17:46:58

Връщах назад, за да видя кой е започнал пръв. Според мен всичко започва тук: ....


Нямам никакъв проблем да се оправям сам с такива, споки  ;)

Т'ва, което дразни при тая особа е, че първо се опита да оспори напреженията, които носят сградите на земетръс, демек че при земен трус са освен нормални са и тангенциални тоже, също и концентраторите на напрежения и как се цепят конструкциите по 45 градуса.

Тъй като му бяха непонятни неща тия и сефте ги чу, после се опита да "приплъзне" разговора с разговори за различни като тип земетресения от гледна точка дълбочината им. След като и там му се попълниха пропуските в знанията, че е огромно значението на каква дълбочина е земетресението, взе да издиша и там. Затова особата сравняваше несравними неща като Вранча, Чирпан и Армения, а те нямат нищо общо.

Затова се изсмях и за поредения му опит за бягство чрез вмъкване пък на състава на почвите и пясъчливостта. Понеже както говорихме за дълбочина на трус, тоя от нищото прехвърли разговора в друга плоскост.

Затова накрая обобщих, че с тоя няма смисъл да се коментира и само цапа темата. Отделно нито веднъж не си призна простотиите, които ръси.

Относно почвите, убеден съм, че БГ-то не е уникална в това отношение и на много други места този фактор се отчита при проектирането. От друга страна, снимките, които се качиха като "факти" за Свищов и Стражица, никъде не показват подобен проблем, а по-скоро такива с проектирането на сградите и конструкцията + некачествено изпълнение.

П.П. Пак обобщавам какво казах, че в БГ-то е нямало силно земетресение от близо 100 години, че нямаме добри традиции в масивното сградно строителство, поради ползването на "чужди" технологии, които се вземат от несеизмично-активни региони и доколко са приложими у нас, ще се разбере, когато тръсне както си трябва. Даже и фиксирах какво имам предвид - трус над 7 по Рихтер и резултата няма да ни хареса, убеден съм в това.

Но дотогава няма проблем да си чешем езиците  ;)

 *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Muza в 17 Юли, 2010, 17:57:23

Връщах назад, за да видя кой е започнал пръв. Според мен всичко започва тук: [url]http://www.fimoti.com/index.php/topic,330.msg8916.html#msg8916[/url] ([url]http://www.fimoti.com/index.php/topic,330.msg8916.html#msg8916[/url]) , където Собственик 31 нарича marandi лаладжия.

Цитат
човек който в интервюто си личи че е специалист а не лаладжия за който всичко е субективно и нищо не  е сигурно.


За сега налагам предупреждение 20% на Собственик 31, с което предупреждението му става 25%. Несъгласните имат право да протестират.


Собственик!!!

Мисля че, вече нямаш  абсолютно никакво основание да обвиняваш Скитър в недемократичност, още по-малко пък в двоен стандарт.

Болднатото по-горе, за пореден път показва. Преди това, анкетата. Писал ти е, не един път, че имаш място сред нас, че имаш какво да кажеш... Не ми се рови из постовете му, да ти го припомням.

Също, нямаш и основание да казваш, че Ели не е права. Защото Е. Никой не се обижда от твоите обиди, но на хората не им е приятно да четат. Просто, спри да обиждаш. Ако имаш аргументи, кажи ги. Нищо, че не ги приемат. Барба е прав - стигнало се е до там, че дори и да напишеш вярно нещо, никой не го приема. С обиди нищо не доказваш, още по-малко пък, да постигаш.

Няма смисъл, повярвай ми...
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: evgenia в 18 Юли, 2010, 08:01:05
И аз да почеша малко клавиатурата.
Някои съфорумци се дразнят, че пиша за Вранча, но тези земетресения са по-особени и ни удрят и нас. Освен това, ако можем да се учим от чуждите грешки (които при това вземат много човешки грешки), защо да не го правим.

Връщам се към линковете, които бях дала.

Преустройства
(http://1.bp.blogspot.com/_THnurdp2pRk/RsWMWNkpX7I/AAAAAAAAAMk/xtkaViLtIbM/s1600/lizeanu%2B%2777%2B2.jpg)

През 1977, част от блок на улица Viitor се откъсна от останалата част на сградата и се наклони към шосето,
Тази част не се срина сама, а остана откъсната така.   още снимки тук (http://2.bp.blogspot.com/_yBuaXM1mcZE/Sbrd1tynmqI/AAAAAAAAC2A/xrPyceXOsws/s1600-h/lizeanu+3.jpg)

Причината: на първия етаж се намира автосалон и за да се направи повече място за колите са премахнати носещи колони (стълб).

Слрд това тази част е демонтирана малко по-малко до пълното и ликвидиране виж тук (http://4.bp.blogspot.com/_yBuaXM1mcZE/Sbrd85PkiEI/AAAAAAAAC2I/KcMUUza3gds/s1600-h/lizeanu+4.JPG). Блокът си остава така по-къс. През следващите години нищо не е възстановено, остава си зелена площ.

По време на строителната лудост, започнала след 2000 г., това парче свободна земя привлече вниманието на предприемачите и там е построен хотел. Той е по-нисък от блока, стои като кръпка, което не е съвсем нормално и естетично.

ПП. Този блок ми прилича на панелен, така ли е?
 *drink8* (защото липсва емотикон за кафе)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 19 Юли, 2010, 19:45:38
... Нещо повече ще го науча: в СУ сме учили, че алувиалните и делувиалните и песъчливи почви са много по опасни за сградите върху тях при земетресение, отколкото глинестите почви далеч от реките. Това в СУ, а в университета на Поллски Тръмбеш, който естествено не е акредитиран има такива "инженери-клоуни", които не отчитат този факт и заради тях няма да има България ....

Тоя вЕрно е учил география сякаш, ама толкова я е и "научил"  :D :D :D

Зайко,

налЕ ти писах, че най-горния слой е седиментният. Та, за Софето специално, вЕрно единият е алувиален, ама другият се води пролувиално-делувиален.

И ся тук има една голяма изненада за тИбя: тия два слоя, които се срещат в Софето спадат към .... кафявите глинести слоеве.

А, ся си виж поредната тъпня, която си написАл, че ми писна да те поправям постоянно.

П.П. Що не отидеш в СУ да си искаш да ти върнат парите за "дипломата" по география? Ъмм ..?  ;)

П.П.П. Забравих да вметна, че при строителството обикновено благоприятни в сеизмично отношение са почвите от групи А, В и С, а неблагоприятни едни други видове, които в в СУ по "география" едва ли сте учили.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 19 Юли, 2010, 19:56:27
И аз да почеша малко клавиатурата.
Някои съфорумци се дразнят, че пиша за Вранча, но тези земетресения са по-особени и ни удрят и нас. Освен това, ако можем да се учим от чуждите грешки (които при това вземат много човешки грешки), защо да не го правим ....


ПП. Този блок ми прилича на панелен, така ли е?
 *drink8* (защото липсва емотикон за кафе)

Не се дразня, че се говори за Вранча, ако визираш скромната ми Руса киферица  ;)

Просто пак сравняваме несравними неща. Ако до земетресението във Вранча в Софето жилищното строителство е било проектирано до 7 по Рихтер, то след това го завишават до 8 по Рихтер, а след Стражица през 1986 г. вече е до 9 по Рихтер.

Как да сравняваме типове сгради за този кратък период при тия промени в проектирането??

Затова думам, че 7 по Рихтер е достатъчно да се види къде сме някой ден, ама 'айде да не се случва, че това ще значи 4-та национална катастрофа за БГ и то в мирно време. Дано ме разбираш правилно!!

П.П. Чиърс с кафето е емотикона за кафе.

 *drink11*  :P :P

П.П.П. Т'ва ми мяза на ЕПК на мИня, а не на панелЯк.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 21 Юли, 2010, 21:21:52
блонди, наистина най-накрая има напредък в теб! Накрая въпреки бедната ти обща култура ти разбра че земетресенията са разрушителни и според фактора почва. Късно го разбра, но това не ти пречеше да понаучиш нещо апокрифно от уикито за почвите и да започнеш да ми даваш ъкъл. Прекалено си ми елементарен за да споря с теб. Само ще ти кажа, че заради такива хора с комплекси вече модераторите започнаха да ме предупреждават за епитети като лаладжия. Още малко и ще ме предупредят за използване на израза Дядо Коледа. Няма значка. Живей си в сладникавия измислен сироп който си си консервирал. Ако все пак си дойдем на думата, в момента съм започнал ремонт в панелния апартамент. Първото нещо което предприех е да бутна комина в хола. Това се оказа по-трудна задача от събарянето на мавзолея на Г. Димитров. Излят от изключително корав бетон с арматура. Пробвах с любителски къртач. След това рязах на квадратчета бетона като шоколад с диамантен диск на флекса. След това бих с осем килограмов чук. И резулът е че едва съм го изкъртил до половината.
Все повече се сещам за думите на Додо, че панелките са номер едно, дори той да го е казал на майтап, аз вече го вярвам наистина и никой не можа да обори това мнение с  факти от действителността.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 21 Юли, 2010, 22:12:03
Един приятел работи в Лос Аламос (секретната лаборатория, където симулират атомни взривове), да го накараме да пробута модел на панелка върху софийска почва, да тества какво ще стане при земетресение от по-висока степен, та да приключи спора? :)

При положение, че всичко зависи от това как е поддържано и от качеството на строеж и материали (т.е. абсолютно неопределено в дадения момент) не мисля, че можете да стигнете до каквото и да е заключение. Теорията в случая няма нищо общо с практиката. При силно земетресение ще падне от всичко, то е ясно.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 21 Юли, 2010, 22:21:20
Не знам за твоят приятел, но аз по едно време горещо си пожелах с ограничено количество ТNT да си реша проблема с комина. Колкото и невероятно да звучи. 8)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 21 Юли, 2010, 22:24:41
Сега си нарушил конструкцията и при земетресение съседът отгоре ще ти дойде на гости. :)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Muza в 21 Юли, 2010, 22:57:36

Комините са едновременно колони. Затова и трудно си го разбил.  :)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 21 Юли, 2010, 23:02:49
Отново дилетантски изказвания. Ако беше така нямаше да има такава рехава арматура. :)Ех лаици, лаици.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 21 Юли, 2010, 23:15:18
Аз поне се бъзиках, ама знае ли човек.  ::)

Колкото и да не разбирам, все пак там където си изкъртил е с една идея по-слабо, та ако вашата панелка изобщо пада, първо съседът ти отгоре ще ти дойде на гости, след това и останалите.  :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 21 Юли, 2010, 23:44:13
Ти ми пожелаваш да  ми падне панелката ли "приятелю"? Тогава кой ще дразни сганта? ;) *drink5*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 22 Юли, 2010, 02:16:12
Казвам "ако", надявам се да не си суеверен. :)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 22 Юли, 2010, 04:07:23
блонди, наистина най-накрая има напредък в теб! Накрая въпреки бедната ти обща култура ти разбра че земетресенията са разрушителни и според фактора почва. Късно го разбра, но това не ти пречеше да понаучиш нещо апокрифно от уикито за почвите и да започнеш да ми даваш ъкъл. Прекалено си ми елементарен за да споря с теб. Само ще ти кажа, че заради такива хора с комплекси вече модераторите започнаха да ме предупреждават за епитети като лаладжия. Още малко и ще ме предупредят за използване на израза Дядо Коледа. Няма значка. Живей си в сладникавия измислен сироп който си си консервирал. Ако все пак си дойдем на думата, в момента съм започнал ремонт в панелния апартамент. Първото нещо което предприех е да бутна комина в хола. Това се оказа по-трудна задача от събарянето на мавзолея на Г. Димитров. Излят от изключително корав бетон с арматура. Пробвах с любителски къртач. След това рязах на квадратчета бетона като шоколад с диамантен диск на флекса. След това бих с осем килограмов чук. И резулът е че едва съм го изкъртил до половината.
Все повече се сещам за думите на Додо, че панелките са номер едно, дори той да го е казал на майтап, аз вече го вярвам наистина и никой не можа да обори това мнение с  факти от действителността.

Ганьо с панелната халтура още ли се фръцка?  :D ;) :P

Ако беше погледнал на какво "стои" Софийското поле като състав и как се е създало, нямаше да ми задаваш толкова селски въпроси. Отделно за Редута ти тоже са отбелязани "интересни" неща.

Ама, тоя път не ме грабна поредното ти невежество в тази насока, щото може да се строи на "всичко" при определени норми ( даже на вода или в космоса ) и  при известен субективизъм "по веригата" да са надеждни съоръженията. Но, както винаги изби рибока с поредните си "прозрения" по панелЯците, за което искрени поздравления!!

Ся ще разиграя няколко сценария за панелЯците, па ти кажи дали съм познал? ;)

1. Шъ шъткаш панелЯта и махаш коминя да увеличиш площта на жилището ли ( штотоу не всички панелЯци имат комини, както и не всички заварки са снимани в досие и ако е имало шупла да се кърти и наново, ама ти откъде да го знаеш )?
2. Коминните тела на панеляците ( ако са вътрешни ) са прайкани от калпави материали и "номера" колко е "здраво", не ФърФи ( ама пробвай пак ).
3. Някой ви опушва с печката отдолЕ и ви избива по стената ли? ;)
4. Влиза кондезче отгоре от покрива ли и пак греда? ( щот' ти думам, че от влагата няма бягане, даже и за заварките, ама ти не ми вярваш ).
5. Дано някой ден стоплиш, че ремонт на панелЯ е "златен" и затова по-добре е да се гъчкат и наново.

Ся, штот' си панелна халтурка ш'ти светна ламБата за пореден път, че има един Закон за етажната собственост и според него комините влизат към общите части на всяка една сграда.

Та, пита ли на Общото събрание може ли да си махаш коминЯ ( демек всички комшии )?

Също на уше ще ти кажа, че дори и да шътнеш панелЯка, новият собственик после може да те съди за мизерията дет' си му напрайкал и аз с удоволствие ще ти следя "баровските" изхвърляния кат' жител на панел ( дет' са без забележки ), на кого после ще го отикаш и да ти сцепи дупарата от дела за тая поредна шльокавица дет' си сътворил.

Тоже и застрахователите се дърпат за обезщетения при подобни дерибейства по конструкцията, демек не тачат Ганьовците ;)

П.П. Само за протокола: "ъкъл" може да имаш ти, при нормалните 'орица кат' мИня е акъл ;)

П.П.П. И най-важното: не спирай да пишеш, мноу яко се забавлявам кат' попадна на тИбя.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Muza в 22 Юли, 2010, 17:32:33
Отново дилетантски изказвания. Ако беше така нямаше да има такава рехава арматура. :)Ех лаици, лаици.

Виж сега, аз че съм лаик, лаик съм. Не само в тази област, ами във всички. Но поне го осъзнавам и това, с което си изкарвам хляба, се старая да компенсирам с още инфо и още инфо... А, там където не - се обръщам към хора, чиято работа е точно тази.

От конструктори - строителни инженери знам, че комините могат да играят роля на колони, вместо да се прави в съседство такава. Така, както го описа , като затруднение при разбиването, ми прилича точно на такава. Защо толкова железа, бетон за да го направят? Рехава казваш - как прецени, сметна ли...
Все пак, неразумно си постъпил... Дано не е така...  :)

 *drink11*

Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 23 Юли, 2010, 22:59:27
семплия русоляв индивид отново ли ще си изпее песента? Въпреки яловите му съждения ще му кажа на ърмм, че аз етажната собственост отдавна съм я превзел. Плюс това всички от входа ми съдействат и подкрепят за ремонта който правя, защото най-важното е че с тези реорганизации си правя самостоятелна детска стая. Колкото и злоба да издиша този рус злобар, няма да ми развали празника на семейството от резултата.
На Муза и на останалите мога да кажа, че след като бутнах комина веднага си пролича разликата в арматурата на носещ панел и рехавата тънка арматура на комина. В носещия панел е 5 пъти по дебела! Освен това човека който ми изкърти комина ми беше препоръчан от роднина като супер професионалист който е изкъртил хиляди тонове бетон. Дойде с един професионален къртач марка "Бош" и му видя сметката за два часа. Само че ми сподели, че това наистина е един от най-здравите като тип комини на които е попадал. Даже ме заподозря че съм военен, защото за тяхните нужди са правени най-коравите постройки. На основателният ми въпрос защо е такъв здрав бетона при такава рехава арматура, той ми отговори, че всички сглобки при панелите са се правели в завода при специална технология на отливане на бетона под пара с която бетона става супер-здрав. Отделно докато обядвахме и си пиехме биричката, ми каза, че е срещал куриозни разлики в здравината на бетона. Примерно каза той - Бетона на твоя комин е в пъти по-здрав от бетона който трябваше да пробивам в основите на сграда - ново строителство в кв."Драгалевци", при площ на апартаментите от безумните 400кв.м.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 23 Юли, 2010, 23:56:55
семплия русоляв индивид отново ли ще си изпее песента? Въпреки яловите му съждения ще му кажа на ърмм, че аз етажната собственост отдавна съм я превзел. Плюс това всички от входа ми съдействат и подкрепят за ремонта който правя, защото най-важното е че с тези реорганизации си правя самостоятелна детска стая.


Ааааааахххааа  хахахаха !!!! Собственик - ДА ТИ Е ЧЕСТИТА ДЕТСКАТА СТАЯ! Послучай празника мога да ти подаря гърне - поцинковано, мече няма да ти подарявам, сигурна съм, че си имаш!
http://wwww.vbox7.com/play:e9ac712f (http://wwww.vbox7.com/play:e9ac712f)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 00:24:49
Ти редка плетка ли си ? Или си ми малко проста нишка? Актрисе, няма нужда да се предобряш. Детската стая е  за щерка ми не за теб. Но като гледам не си надраснала много нейната възраст.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 00:25:32
семплия русоляв индивид отново ли ще си изпее песента? Въпреки яловите му съждения ще му кажа на ърмм, че аз етажната собственост отдавна съм я превзел. Плюс това всички от входа ми съдействат и подкрепят за ремонта който правя, защото най-важното е че с тези реорганизации си правя самостоятелна детска стая. Колкото и злоба да издиша този рус злобар, няма да ми развали празника на семейството от резултата ....


Е,

честита радост в къщи, ако е това, което си мисля! Да ви е живо и здраво бебчето и вие покрай него ;)

П.П. Иначе, да ми обясняваш колко е добре да се живее в панелЯк е обречена кауза. Освен да ти пожелая на първо време да я докараш поне на моето жилище, а защо не и по-добре. Няма да ти се разсърдя, поне ще спра да чета дивотиите за панеляците, които бълваш ;)

П.П. Т'ва болднатото в черничко ще рече, че си над законите, така ли? Интересно, но нищо учудващо предвид панелната халтура :)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 00:33:48
Пак не си в час. Винаги съм бил според закона. Но просто нивото на  притежанието ми е немислимо за твоята празна руса тиква. Благодаря за честитките все пак. Нямам бебче, но имам  щерка първокласник. Тя е много по-умна от много представители на форума. Някои бедни халтурчици не се сещат че закона е закон за тези които го измислят. Но плебса винаги е бил недосетлив. За яловите бедни застаряващи моми, злобата в сърцето е разбираема. Ама хайде да не говоря много да не уручасат дъщеря ми. :o тези вещици.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 00:35:54
Ами ... писал си, че СИ правиш нова детска стая!   :D :D :D  Как иначе да го тълкувам?!
Със здраве да се ползва! И оставяй и детето от време на време да си играе с куклите!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 00:42:37
Елиаса и Маранди, добре съгласен съм, че аз съм ви обиждал, но това не е причина да ми се подигравате на семейството. Извинявам ви се, но не искам да се подигравате на моята наследница. Тя е всичко за мен. Ако се почувства наранена, ще изкопая и мантията за да отмъстя за нея!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 00:48:29
Елиаса и Маранди, добре съгласен съм, че аз съм ви обиждал, но това не е причина да ми се подигравате на семейството. Извинявам ви се, но не искам да се подигравате на моята наследница. Тя е всичко за мен. Ако се почувства наранена, ще изкопая и мантията за да отмъстя за нея!

Преди точно 5, 6 дена се опита да се подиграеш с майка ми!!! Как мислиш, аз какво бих направила за майка си?! Така че старо правило - не прави това, което не искаш да ти правят! Като начало може да спреш да обиждаш и да се опиташ да се адаптираш по подходящ начин. Не очаквай, че ти ще ни плюеш, а ниуе ще ти лижем ... ухото!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 00:48:52
Мно'у се вживяваш, Тигре, т'ва е просто форум ;)

Аз рядко обиждам, спокич - ама, Елисса е дама, и отношението ти към нея не говори добре за теб.

Все пак имаш дъщеря?!

П.П. Не съм Господ, че да съдя, когото и да било. Здраве и успех от мИня ви желая.

Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 00:53:05
Елиаса и Маранди, добре съгласен съм, че аз съм ви обиждал, но това не е причина да ми се подигравате на семейството. Извинявам ви се, но не искам да се подигравате на моята наследница. Тя е всичко за мен. Ако се почувства наранена, ще изкопая и мантията за да отмъстя за нея!

Преди точно 5, 6 дена се опита да се подиграеш с майка ми!!! Как мислиш, аз какво бих направила за майка си?! Така че старо правило - не прави това, което не искаш да ти правят! Като начало може да спреш да обиждаш и да се опиташ да се адаптираш по подходящ начин. Не очаквай, че ти ще ни плюеш, а ниуе ще ти лижем ... ухото!
-------------
Можеш ли да ме светнеш как точно съм обидил майка ти?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 24 Юли, 2010, 00:53:38
Съдници дал Господ...
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 00:59:22
Елиаса и Маранди, добре съгласен съм, че аз съм ви обиждал, но това не е причина да ми се подигравате на семейството. Извинявам ви се, но не искам да се подигравате на моята наследница. Тя е всичко за мен. Ако се почувства наранена, ще изкопая и мантията за да отмъстя за нея!


Преди точно 5, 6 дена се опита да се подиграеш с майка ми!!! Как мислиш, аз какво бих направила за майка си?! Така че старо правило - не прави това, което не искаш да ти правят! Като начало може да спреш да обиждаш и да се опиташ да се адаптираш по подходящ начин. Не очаквай, че ти ще ни плюеш, а ниуе ще ти лижем ... ухото!

-------------
Можеш ли да ме светнеш как точно съм обидил майка ти?


нИ моЕм те свЕтнем за нищо! ти блестиш и лъщиш!  :D :D :D

Vasil Naidenov - Kato slynce v ogledalo (2008) (http://www.youtube.com/watch?v=il_Uax_Sifs#)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 01:01:31
Това е отговор тип-бягство от действителността. С наркотиците е същото!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 01:03:54
Това е отговор тип-бягство от действителността. С наркотиците е същото!

Е, тя е възпитана все пак ;)

Иска да ти каже, че си див, селски бек, живеещ в тясна панелка и мразещ всичко живо, което се кефи на живота, защото е ... хубав  :D ;) :P

Но няма да ти го каже, затова аз  *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 01:17:15
Затова ти какво ми казваш? Недоизказани изречения. Хайде аз ще се опитам да ги довърша. Ти какво притежаваш като Ни?
 В кой град? Колко и какво като квадратура? Колко имота имаш псевдоинжененере? в градска част?  Какви са като конструкция? Ако не отговориш само на един от тези въпросиу, означава ли че си болен комплексар който нищо няма зад гърба си ?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 01:22:32
Това е отговор тип-бягство от действителността. С наркотиците е същото!

Аз съм старомоден алкохолик!  :)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 01:24:02
Сорка, че се забавих писах в темата за поздравите ;)

Живея в идеален център, тухла 120 кв. + гараж, мазе и таван ( без общи части ).

П.П. От Търновския край съм. Тук понеже сме на центъра даже не мога да си помисля да изляза по анцуг и джапанки. Преди 2 години дойде един селянин от панелен комплекс понеже бабата умря и освен, че ходеше кат' кик-боксьор из блока т'ва се ядва, ама като взе да си цепи дървата на балкона зимата, отидох и му направих забележка, че следващия път ще му наритам кратуната и спря.

Та, така за панелната халтура, познати сте ми ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 01:25:21
Това е отговор тип-бягство от действителността. С наркотиците е същото!

Аз съм старомоден алкохолик!  :)
.............
Аз също съм алкохолик, но това не е решението. Ти мене уважаваш ли ме? :)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 01:30:04
Сорка, че се забавих писах в темата за поздравите ;)

Живея в идеален център, тухла 120 кв., гараж, мазе и таван ( без общи части ).

П.П. От Търновския край съм. Тук понеже сме на центъра даже не мога да си помисля да изляза по анцуг и джапанки. Преди 2 години дойде един селянин от панелен комплекс понеже бабата умря и освен, че ходеше кат' кик-боксьор из блока т'ва се ядва, ама като взе да си цепи дървата на балкона зимата, отидох и му направих забележка, че следващия път ще му наритам кратуната и спря.

Та, така за панелната халтура, познати сте ми ;)

.................................
И язе живея у центаро на В.Т. Ти ли беше този дето ми се закани за убийство. Сеги ше сежаляваш. Ша те съда! :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 01:33:32
Май ме бъркаш с някой, ама пиши си, тъкмо ти свикнах ;)

П.П. Иначе тия пришълци ме утрепаха, бабката им си беше счупила крака и никой не я поглеждаше. Мъчеше се жената 2-3 години и се гътна и после 8 наследника се изсипаха тука.

Пфу ... БГ-станска селения, както винаги стана, но наистина имотеца си го бива. Само да не идваха и с навиците си от панелките, щеше да е доста по-'арно.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 01:39:38
Сорка, че се забавих писах в темата за поздравите ;)

Живея в идеален център, тухла 120 кв., гараж, мазе и таван ( без общи части ).

П.П. От Търновския край съм. Тук понеже сме на центъра даже не мога да си помисля да изляза по анцуг и джапанки. Преди 2 години дойде един селянин от панелен комплекс понеже бабата умря и освен, че ходеше кат' кик-боксьор из блока т'ва се ядва, ама като взе да си цепи дървата на балкона зимата, отидох и му направих забележка, че следващия път ще му наритам кратуната и спря.

Та, така за панелната халтура, познати сте ми ;)

.................................
И язе живея у центаро на В.Т. Ти ли беше този дето ми се закани за убийство. Сеги ше сежаляваш. Ша те съда! :D

Нафталине, сега в тоя пост коя реплика е твоя и коя на Маранди ?! Много обичаш да си пишеш мненията  в цитатите, ама става пълна каша! Сума ти време се изказваш, поне ползвай опциите!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 01:42:15
Абе ти някакви комплекси ли имаш спрямо панелите? Да не би да не си получил някой по наследство и оттам да е горчилката?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 01:44:53
Маранди, мани го Нафталина, напил се е и сега се драчи, плющи, пищи  и  чат-пат го вкарва анално из форума ...  :D :D :D

http://www.fimoti.com/index.php/topic,169.msg9805.html#msg9805 (http://www.fimoti.com/index.php/topic,169.msg9805.html#msg9805)

 :D :D :D :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 01:49:42
Ще пропусна последните обиди от хора на изкуството, защото съм широко скроен. Ако някой има сериозни доказателства за някой тип сграда дали се отличава с по-голяма здравина от панелите да ми ги лансира. Сигурен съм че ако се намери такъв , с.ще бъде достоен за нобелова награда.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 01:50:38
Маранди, мани го Нафталина, напил се е и сега се драчи, плющи, пищи  и  чат-пат го вкарва анално из форума ...  :D :D :D

[url]http://www.fimoti.com/index.php/topic,169.msg9805.html#msg9805[/url] ([url]http://www.fimoti.com/index.php/topic,169.msg9805.html#msg9805[/url])

 :D :D :D :D


Елисс,

не говори така, че съм влюбчив и ти както си "под ръка" .... - хихи

 *flower1* *flower2* *drink11* *flower1* *flower2* *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 24 Юли, 2010, 01:51:45
Току-що си писахме на ЛС. Доволен съм. Ако някой-нещо - да се обажда. :)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 01:53:44
Ще пропусна последните обиди от хора на изкуството, защото съм широко скроен. Ако някой има сериозни доказателства за някой тип сграда дали се отличава с по-голяма здравина от панелите да ми ги лансира. Сигурен съм че ако се намери такъв , с.ще бъде достоен за нобелова награда.

Ти, вЕрно си шушумингел, а?

НалЕ ти казах, че жилищния фонд на БГ до земетресението във Вранча е проектиран до 7 по Рихтер, след това се завишава до 8-ма степен. След Стражица 1986 г. вече придобива днешния си вид от 9-та по Рихтер.

Ся да ти обяснявам какво значи това при проектирането ли или ще се сетиш сам? После огледай жил. фонд на Софето до 1977 г.  и после колко е и ще се сетиш може би за какво хортувам ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 02:07:28
Стига с тия общи приказки бе човек! Първо ВранчА е 7.3 по Рихтер. Второ няма никакви доказателства, че тези норми не са ги създавали някакви псевдоинженери като теб. Аз докато днес си пих биричката с моя разрушител, знаеш ли какво ми каза той?  Че инженери и проектанти като твоя милост са го съветвали да кърти стари сгради с кръстосани единични тухли на стените, което той много добре знае че са били носещи на плочите стени. Когато някои от псевдо..... специалистите са му казали да мине с къртача по цялата мазилка за да види че има бетонни колони, той го е направил и след като не са намерили бетонни колони, архитектите и проектантите са щяли да ги линчуват, защото са взели в пъти повече пари от обикновения къртач, но той ги е разобличил като измислени специалисти.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 02:16:48
Т'ва са норми, бря ( демек факти ). НалЕ все те влекат фактите.

Ся, ще дойдеш ли на моята, че нямаме добър опит в масивното строителство на жилища?

П.П. Не ме обиждай с други инженери, моя милост е корабостроител и дипломката е световна, а не за местна употреба ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 02:19:32
Т'ва са норми, бря ( демек факти ). НалЕ все те влекат фактите.

Ся, ще дойдеш ли на моята, че нямаме добър опит в масивното строителство на жилища?

П.П. Не ме обиждай с други инженери, моя милост е корабостроител и дипломката е световна, а не за местна употреба ;)

Ураааа! Познавам корабостроител!   :) Е, такова чудо за първи път "виждам". Капитани познавам, ама корабостроител - категорично ТЦ  :)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 24 Юли, 2010, 02:22:01
Ами що не бродиш по света с твоята широко скроена диплома, ами се заяждаш с един панелен собственик 31? Това не е ли под твоето ниво? Аз не искам да те обиждам, просто ти си го просиш като вкички в този форум. Особено кака. Тя ми е любимата. Влюбен съм. ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 02:23:34
Т'ва са норми, бря ( демек факти ). НалЕ все те влекат фактите.

Ся, ще дойдеш ли на моята, че нямаме добър опит в масивното строителство на жилища?

П.П. Не ме обиждай с други инженери, моя милост е корабостроител и дипломката е световна, а не за местна употреба ;)

Ураааа! Познавам корабостроител!   :) Е, такова чудо за първи път "виждам". Капитани познавам, ама корабостроител - категорично ТЦ  :)

Ако я закъсаш за яхтата, свиркай - за мИня ще е удоволствие да те хелп-на  :P

Шегувам се, ти си сладко бебе, за тИбя без пари  :-[

 *drink11* *drink11* *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 02:29:59
Ами що не бродиш по света с твоята широко скроена диплома, ами се заяждаш с един панелен собственик 31? Това не е ли под твоето ниво? Аз не искам да те обиждам, просто ти си го просиш като вкички в този форум. Особено кака. Тя ми е любимата. Влюбен съм. ;)

В Сингапур даваха от 3500$ нагоре, ама не ми се 'одеше там, в Пирея 1200$ + квартира, превоз и т.н. тоже слабо. В БГ-то ся Алианц купиха корабостроителницата, ще ми предложат около 1000-ка предполагам.

Докато се подиграват с този вид труд, мога да им кажа "фък ... какво ... ъфф" ;)

П.П. След това имам още 2 квалификации, финанси и компютри, като при компютрите спрях да се занимавам от преди 3-4 години, понеже контактите ми са добри, при финансите още пъпля ;)

П.П.П. При корабите не се базикам, каквото си поискаш ще го имаш, тоже контактите ми са без забележка, ама колко 'орица търсят кораби или яхти ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 02:34:12
Т'ва са норми, бря ( демек факти ). НалЕ все те влекат фактите.

Ся, ще дойдеш ли на моята, че нямаме добър опит в масивното строителство на жилища?

П.П. Не ме обиждай с други инженери, моя милост е корабостроител и дипломката е световна, а не за местна употреба ;)

Ураааа! Познавам корабостроител!   :) Е, такова чудо за първи път "виждам". Капитани познавам, ама корабостроител - категорично ТЦ  :)

Ако я закъсаш за яхтата, свиркай - за мИня ще е удоволствие да те хелп-на  :P

Шегувам се, ти си сладко бебе, за тИбя без пари  :-[

 *drink11* *drink11* *drink11*
Абе я си я хелпни, че може би ти ще бъдеш последния шанс за хелпър. После суша :D :D

Не се меси в чужди разговори - №1
и №2 на бас, че макар годините, които според мен са си точно колкото трябва изглеждам много по-добре от жена ти! Пък и правя по-хубава мусака! А и никой не ме е завирал в панелка  :D :D :D и да ми обяснява колко са ЯКИ! Сигурно я водиш в местната тенекия й обясняваш колко е тъпо и префърцунено в Копакабана ?! купуваш и Виктори и я убеждаваш, колко скапани цигари са Давидофф и т.н.
Я, бегай с тея селски номера бе, цървул! "Не нам" - пише на едно място на което са те водили на екскурзия от училище, като си гонил козите по турските селски сокаци! Ай с----р!
Нали си чувал за стандарт на живот ... Е ...  целия ти живот е един мой уикенд! 
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 24 Юли, 2010, 02:36:42
Моля, избягвайте обидите!
Писна ми, вместо да се забавлявам, да получавам оплаквания, кой на кого взел самосвалчето и скъсал дрехата на кукличката! Предлагам да се раздаде по равно количество C4 на двете спорещи страни. Едната да го разположи в панелка, другата в ЕПК и ще оценяваме по картинките после... Хем ще е фън, хем ще реши спора, хем ще изплющи сайта на първо място в гугъл... :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 02:41:25
Бебе Скити,

ако някога аз се оплача от някого в този форум, ще те помоля да ми заличиш регистрацията. ОК? ;)

П.П. Подсъзнателно у всеки чиляк е заложено да се сравнява и някой кат' 31 избират с агресията, за да прикрият слабостта си.

През цялото време му говоря на принципна основа за панелките, а не на лична, капиш? ;)

 *drink11* *drink11* *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 02:55:28
Моля, избягвайте обидите!
Писна ми, вместо да се забавлявам, да получавам оплаквания, кой на кого взел самосвалчето и скъсал дрехата на кукличката! Предлагам да се раздаде по равно количество C4 на двете спорещи страни. Едната да го разположи в панелка, другата в ЕПК и ще оценяваме по картинките после... Хем ще е фън, хем ще реши спора, хем ще изплющи сайта на първо място в гугъл... :D

Е и ти се сети в 3.00 да въведеш ред! Тоя плюе и храчи тук от преди 4 часа?! Не случайно пуснах линка, който той с цел избягваше, за да стане ясно какви ги е плещил. И моля, моля! Аз не съм пуснала нито, ама нито 1 оплакване. Да си получил нещо подобно от мен до момента?! Та ЗАЩО ЩЕ СЕ РАЗДАВА по равно количество C4?! От 4 часа го търпя да ме нарича всякаква, колко още да търпя?! Айде, моля ти се! Нещо и вие сте едни модератори  ... четете си квот ви е кеф !  8)  А тоя да престане да обижда, че форума е тук, а навън е ... друго!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 24 Юли, 2010, 03:01:40
Пак съм виновен. Лошо няма. Все пак има още двама модератори и един админ. Аз си вземам отпуск.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 03:06:07
Пак съм виновен. Лошо няма. Все пак има още двама модератори и един админ. Аз си вземам отпуск.

Лоша, ърмм? ;)

48 кила, не е руса, смятай ... ( да не ти влиза У къщЪтЪ ) - хихи

 *drink11* *drink11* *drink11*

П.П. Иначе е права, оня хапрърник я обижда 200 пъти досега, освен нея, семейството й, професията й и т.н., а тя си е мацка.

Зат'ва му загатнах на оня, че щом има щерка да си мисли какво го чака? Същото, ама той панеляк - нормално е да не вдява от деликатни намеци ;)

Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 03:09:00
Пак съм виновен. Лошо няма. Все пак има още двама модератори и един админ. Аз си вземам отпуск.

Ами няма как да не си виновен. Или взимаш мерки навреме, или нЕ, а не да изчакаш търпеливо да обърна  и аз "другия край" след 300 щуротии изръсени по мой адрес и тогава "благородно" да се намесиш.

Да взема и аз да ти пиша на лични ... може пък да е ... по-така?! Да става по-ясно?!
Поли ти писа да махнеш постовете - махна! Нафталина се жалва - помагаш! Да взема и аз да потъркам лампата на Аладин и да си пожелая нещо ...
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 24 Юли, 2010, 03:15:10
Няма какво по-ясно да става. Има още двама модератори и един админ. Третия сключи сделка с дявола  :)
Дяволе, мога ли да цитирам условията на сделката?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 03:19:29
Няма какво по-ясно да става. Има още двама модератори и един админ. Третия сключи сделка с дявола  :)
Дяволе, мога ли да цитирам условията на сделката?

Предната нощ пък ни заключи темата ... при все, че макар злобните коментари на Нафталина, тя беше продължена в определено комичен стил и нямаше и доза обида или агресия.
 Абе вече имам чувството, че са те назначили за мой личен вардител!
Варди! Ако си нямаш друга работа!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 03:22:39
Няма какво по-ясно да става. Има още двама модератори и един админ. Третия сключи сделка с дявола  :)
Дяволе, мога ли да цитирам условията на сделката?

Бре,

гукайте си спокойно ( не ни интересанти ) ;)

Ама, представи си някой мангал от кирпичено гето да вземе да ги ръси подобни по адрес на вся и всьо, което мърда? Не е приятно, капиш?

Т'ва кат' темата в инвестора за животозастраховането, аз съм в шампиона на БГ-то от 10 години подред в тази сфера, а там 2 ник-а с пазарен дял на компанията им от няма и 2% на БГ-пазара се изживяват кат' онбашии. Та, същата ра'ута и с панелките ;)

Просто дразни това ;)

Чиърс  *drink11* *drink11* *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 03:31:55
Пука ми на ... клавиатурата! Да правят каквото искат, но да го правят компетентно! Няма да търпя всеки  да се упражнява, докато се научи.  Като им се модераторства ... да се прави точно и справедливо, а не да се мълчи 5 часа и когато някой те изнерви тотално и изръмжиш и ти (дето от сума време ти дърпат опашката), Скитер да се проявява във функциите си и ... "дай да ги накажем по равно" и да ми пуска разни анкети кой крив, кой прав ?! Айде, че ми писна ... на клавиатурата!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 24 Юли, 2010, 03:34:33
Пак съм виновен. Лошо няма. Все пак има още двама модератори и един админ. Аз си вземам отпуск.

Ами няма как да не си виновен. Или взимаш мерки навреме, или нЕ, а не да изчакаш търпеливо да обърна  и аз "другия край" след 300 щуротии изръсени по мой адрес и тогава "благородно" да се намесиш.

Да взема и аз да ти пиша на лични ... може пък да е ... по-така?! Да става по-ясно?!
Поли ти писа да махнеш постовете - махна! Нафталина се жалва - помагаш! Да взема и аз да потъркам лампата на Аладин и да си пожелая нещо ...
Нека да се разберем. Форумът е място, където се обменят мнения, било то синхронни или асинхронни. Моята задача като модератор е да не допускам обиди и да санкционирам такива. Различните мнения ги толерирам, споровете също.
До тук санкционирах обиждащи потребители, изтрих няколко обидни коментара и се опитах да не заемам страна в споровете. Всъщност свърших доста повече работа, отколото някои колеги. За сметка на това, бях обвинен в двоен стандарт, бях наречен смешен полицай, няколко потребители казаха "Айде, нема нужда" и т.н.
Ясно е, че модераторът е винаги лош, че все ще се намери някой, на който съм му крив. Затова излизам в отпуск. След това ще го мисля дали да съм мъдератор или да си пия питието. Има на разположение още двама модератори и един админ. Язе ще си гледам кефа. ОК?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 03:36:33
Пука ми на ... клавиатурата! Да правят каквото искат, но да го правят компетентно! Няма да търпя всеки  да се упражнява, докато се научи.  Като им се модераторства ... да се прави точно и справедливо, а не да се мълчи 5 часа и когато някой те изнерви тотално и изръмжиш и ти (дето от сума време ти дърпат опашката), Скитер да се проявява във функциите си и ... "дай да ги накажем по равно" и да ми пуска разни анкети кой крив, кой прав ?! Айде, че ми писна ... на клавиатурата!

Е, не си права!!

Бебе Скити е добронамерен отвсякъде, после се шегува, отделно вие кат' се паднете с тоя, трЕбе ви следят стадо модератори, щото оня е кат' генератор на случайни числа.

П.П. Явно те е харесал, но не умее как да го покаже ;)

 *drink9* *drink9* *drink9*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 24 Юли, 2010, 03:44:10
Пука ми на ... клавиатурата! Да правят каквото искат, но да го правят компетентно! Няма да търпя всеки  да се упражнява, докато се научи.  Като им се модераторства ... да се прави точно и справедливо, а не да се мълчи 5 часа и когато някой те изнерви тотално и изръмжиш и ти (дето от сума време ти дърпат опашката), Скитер да се проявява във функциите си и ... "дай да ги накажем по равно" и да ми пуска разни анкети кой крив, кой прав ?! Айде, че ми писна ... на клавиатурата!
Това ще си го запазя за спомен.
Елисса, осъзнавам, че си недоволна. Вероятно имаш право, макар и да не виждам с какво съм те засегнал. Мълчал съм 5 часа... А колко часа останалите модератори мълчат? Защо аз да съм виновен? Колко пъти аз поемах инициативата да модерирам някого, да пусна анкета, да предупредя, да направя забележка? Когато Онъра ме нарече смешен полицай ти къде беше, че сега недоволстваш? Не ти пука на клавиатурата. Разбирам...
Хайде лека!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 03:55:29
Пука ми на ... клавиатурата! Да правят каквото искат, но да го правят компетентно! Няма да търпя всеки  да се упражнява, докато се научи.  Като им се модераторства ... да се прави точно и справедливо, а не да се мълчи 5 часа и когато някой те изнерви тотално и изръмжиш и ти (дето от сума време ти дърпат опашката), Скитер да се проявява във функциите си и ... "дай да ги накажем по равно" и да ми пуска разни анкети кой крив, кой прав ?! Айде, че ми писна ... на клавиатурата!
Това ще си го запазя за спомен.
Елисса, осъзнавам, че си недоволна. Вероятно имаш право, макар и да не виждам с какво съм те засегнал. Мълчал съм 5 часа... А колко часа останалите модератори мълчат? Защо аз да съм виновен? Колко пъти аз поемах инициативата да модерирам някого, да пусна анкета, да предупредя, да направя забележка? Когато Онъра ме нарече смешен полицай ти къде беше, че сега недоволстваш? Не ти пука на клавиатурата. Разбирам...
Хайде лека!

Не съм просто недоволна, а съм ти бясна! Лично с нищо не си ме засегнал ... Какво правят останалите модератори  аз не знам, не мога да знам и не искам да знам. Въпросът е, че аз не натискам копче "докладвай", а ти си тук цяла нощ с нас и предполагам четеш какво става. И на финала ... за капак: "дай да ги накажем по равно и по братски, че се обиждат". Е, то бива, бива ... ама нещо не ти е право правосъдието. Явно Поли не е успяла да те научи как се раздава подобно нещо, защото не е съдия, а адвокат. Следващия път, като се появи съдия във форума, разпитай как се правосъдства, може да ти е от полза. Адвокатите у нас определено не се занимават не с правораздаване, а със защита и обвинение. Ако искаш да приличаш на тях - продължавай в този дух, ако искаш да раздаваш правосъдие и да правиш референдуми (анкети) това няма да ти е достатъчно. Интересното е, че Тартюффф (Нафталин) си изля мъката на лични и ... напусна. Защо му е друго, като си има теб?!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 24 Юли, 2010, 04:11:38
Хубаво си ми бясна, разбирам. Само ще те помоля да ми обясниш с "дай да ги накажем по равно и по братски, че се обиждат" на кое се дължи? На C4-то или на анкетата, която пуснах? Щото ако е на второто, усещам, че си осъзнала, чия е моралната победа в случая. Тогава я пуснах, за да те защитя. Дори Собственик 31 не вярваше, че така ще се получи. Той очакваше разгром. Но форумът отсъди. Не ми се сърди на мен. Нямаш право в случая, независимо от многото си плюсчета.
Моята работа тук е да съм безпристрастен. Доколко успявам, не знам. Но се опитвам. Виждам, че сте недоволни. Затова си дадох отпуск. Не знам дали ще се върна в ролята на модератор. Дали изобщо има нужда от такъв е друга тема. Язе Ви се извинявам дълбокопоклонно, ще си пия питието и ще си човъркам междузъбието с чадърчето от коктейла...
 *drink11* *drink11* *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 24 Юли, 2010, 04:12:06

Не съм просто недоволна, а съм ти бясна! ...

Шш .. шти млясна една по ... - стига!!

'орицата не са тъпомери, че да замерват 'орските дълбини на простотии. Отделно са фрии, сиреч не са на заплата, че да им държим сметка.

Селски пръчки винаги ще има ;)

И на мен ми иде да те удуша с тоя микс от джаз и чалга, ама нищо не ти казвам, налЕ?  :P :P :P

П.П. Сипи си ся нещо и остави 'орицата на мира! Не са длъжни на никого за нищо, капиш? ;)

 *drink9* *drink9* *drink9* *drink9* *drink9*

Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 04:24:32
Хубаво си ми бясна, разбирам. Само ще те помоля да ми обясниш с "дай да ги накажем по равно и по братски, че се обиждат" на кое се дължи? На C4-то или на анкетата, която пуснах? Щото ако е на второто, усещам, че си осъзнала, чия е моралната победа в случая. Тогава я пуснах, за да те защитя. Дори Собственик 31 не вярваше, че така ще се получи. Той очакваше разгром. Но форумът отсъди. Не ми се сърди на мен. Нямаш право в случая, независимо от многото си плюсчета.
Моята работа тук е да съм безпристрастен. Доколко успявам, не знам. Но се опитвам. Виждам, че сте недоволни. Затова си дадох отпуск. Не знам дали ще се върна в ролята на модератор. Дали изобщо има нужда от такъв е друга тема. Язе Ви се извинявам дълбокопоклонно, ще си пия питието и ще си човъркам междузъбието с чадърчето от коктейла...
 *drink11* *drink11* *drink11*

Хайде сега си пусни една анкета за себе си, аз добър модератор ли съм?
Отговори:  да, не, средна работа, абе опитва се човека ...  *drink11* ще гласувам за последното ...
Според мен много ти въздействат на лични!  ;) Ама това си е съвсем лично мнение ...
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 24 Юли, 2010, 04:48:14
Мислиш ли, че ми дреме на чадърчето какъв модератор съм? Мислиш ли, че ако анкетата предопредели, че съм кофти човек и не ставам за модератор, ще се появи кандидат, който ще съди по-правилно, по-справедливо и по-безпристрастно? Въобще ще съди ли или ще се скатава?
Нека да е по твоята. Пускам анкетата, с условията, както ти я дефинираш. Какъв срок да дам? 3 дни достатъчни ли са?

P.S. И аз гласувах с последното
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: nino в 24 Юли, 2010, 12:17:25
Елиса,
Не мога да разбера защо така запали моторетката?!
И защо трябва да ти е виновен катаджията?!
Знаеш, че селските (и не само) палаши мрат да джавкат по преминаващите.
Иначе в тях има нещо симпатично - като ги прикоткаш стават ...гальовни, не, че не могат пак да се озъбят, ама това им е работата.
От собствен опит - половинвековен - се убедих, че настина утрото е по-мъдро от вечерта и се надявам днес, вече да ти е отминал гнева.
Скитъра е рядко срещан, по нашите земи, пример за толерантност. Така че, дай да не се джангосваме толкова...
В анкетата гласувах с "да" и на когото не харесва - да се обърне към последния предложен отговор.
 *drink3*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 24 Юли, 2010, 16:53:44
Мислиш ли, че ми дреме на чадърчето какъв модератор съм? Мислиш ли, че ако анкетата предопредели, че съм кофти човек и не ставам за модератор, ще се появи кандидат, който ще съди по-правилно, по-справедливо и по-безпристрастно? Въобще ще съди ли или ще се скатава?
Нека да е по твоята. Пускам анкетата, с условията, както ти я дефинираш. Какъв срок да дам? 3 дни достатъчни ли са?
P.S. И аз гласувах с последното

Само да уточня, че добър човек и добър модератор са две различни неща. Първото, нито го подлагам на съмнение, нито на коментар. При всички случаи си добър и симпатичен, като човек! Единственото за което ме е яд е, че някои нелицеприятни за мен личности (пък и не само за мен) ти мътят мозъка на лични и прекалено много се съобразяваш с тях. Пак ще повторя, че никога не съм се жалвала на никой модератор за обидите на този гениален цар на епитетите, който снощи отново взе застрашителни размери. Ако държиш, може да си поиграя и да извадя коментарите му от снощи, както и моите такива, за да видиш как са вървели нещата, за да се приключи на финала с констатацията ти, че сме наравно виновни с него. Е, няма как да се съглася, поне що се отнася за вчера.
Отново ще кажа, че нямам никакви съмнения за това, че си хубав, весел и приятен човек. Но в ролята си на модератор, лично спрямо мен вчера не беше съвсем прав. Това само и спирам с дебатите по този въпрос, че става тегаво!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Muza в 24 Юли, 2010, 18:29:01

Я, бе! Тегаво... Ми аз, доста се посмях...  :D
Снощи, аха да се включа и аз, в началото. Нали ме знаеш, че съм на всяко гърне мерудия.  :D
Ама, ми звъннаха по скайп и... стана много късно. (от вица - не беше грешка) :D :D :D
 *flower2* *flower2* *flower2* *drink11* *drink9*


Собственик,

Каква е тази твоя неистова необходимост, да влезеш във форума и да започнеш да се заяждаш и обиждаш?
Не мога да разбера. На всичкото отгоре се изкарваш онеправдан. Успя и Нинка да подведеш.    *flower2* (цветенцето е за Нинка)

Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Scyther в 24 Юли, 2010, 18:45:26
Страхувам се, че снощи е имало доста шум по трасето.

Коментарът ми, в който помолих да се спрат обидите, не беше насочен конкретно към теб, Елисса. Беше общ към всички и целеше да се охладят страстите. Също е очевидно, след като не си пускала нито 1 оплакване, че явно не съм визирал теб или Маранди, който също не е пускал оплаквания. Защо и как прецени, че визирам теб с това изречение - недоумявам.

С изречението, в което предложих да се дадат равни количества C4 на двете страни, които да се заложат съответно в панелка и ЕПК, беше шега с темата "Здравината на сградите, в които живеем" и също не визираше теб. То не беше констатация за нечия вина, а опит да се пошегувам в контекста на темата, също с цел да се охладят страстите. Апропо, спорът започна от здравината на сградите, нали не бъркам? Не съм правил констатации, че някой е виновен повече, по-малко или наравно спрямо друг. Това, което недоумявам, е как намери в това изречение някакъв упрек към теб, камо ли констатация за нечия вина, когато спорът за здравината на сградите е предимно между Маранди и Собственик 31 ???

Темата, която заключих онази вечер, беше на trap, в която ти имаш точно 1 коментар с клипче, а Собственик31 няма никакъв коментар. Темата, която заключих е тази http://www.fimoti.com/index.php/topic,369.msg9731.html#msg9731 (http://www.fimoti.com/index.php/topic,369.msg9731.html#msg9731) и я заключих по молба на автора на темата, както се вижда от последния коментар. В този ред на мисли, доста странно ми звучи обвинението,
Цитат
Предната нощ пък ни заключи темата ... при все, че макар злобните коментари на Нафталина, тя беше продължена в определено комичен стил и нямаше и доза обида или агресия.

Нямам информация за друга заключвана тема онази вечер, така че продължавам да недоумявам къде сгреших.

Нека все пак и да допуснем, че не съм add-нат като приставка в този форум и не съм способен да правя далечни асоциации с нечии някогашни пререкания.

Не ми става ясно как са се получили тези недоразумения, но изглежда или говорим на различни езици, или доста шум е имало снощи по мрежата, или IQ-то ми е малко, което е най-вероятната причина.
Затова си взех отпуск.
*drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Muza в 24 Юли, 2010, 21:55:38

Скитър,
Само за протокола. Ели нямаше предвид темата за Дончо Цончев, а "Немодерация на глупостта". Вечерта я заключи, а на сутринта, отключи.
Това се случи предния месец. Клавиатурен лапсус.  :) *drink5*

И по темата...

Освен свлачищата, почвите, трябва да се съобразяват подпочвените води. Долу на снимката, имаме: стара тухла, нова тухла, панел.
В експлоатация, при това твърде нестандартно...   :D :D :D

Какво е експертното мнение за устойчивост при земетръс, от гледна точка подпочвените води. Старата тухла е тунингована - след ремонт.  :D :D :D

(http://razkritia.com/wp-content/uploads/mikrofon.jpg)

P.S. Не се товарете. Има далеч по-лоши неща...  :) *flower2* *drink11* *drink9*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 25 Юли, 2010, 01:13:50
... когато спорът за здравината на сградите е предимно между Маранди и Собственик 31 ??? ........


Е, за какъв спор да говорим, че не се сещам?

Чилякът решил да си разбива коминЯ на панелЯта да си прайкал детска ... посочи ми нормален, който би спорил с такъв  :D :D :D

 *drink11* *drink10* *drink9*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 25 Юли, 2010, 04:49:47
Страхувам се, че снощи е имало доста шум по трасето.

Коментарът ми, в който помолих да се спрат обидите, не беше насочен конкретно към теб, Елисса. Беше общ към всички и целеше да се охладят страстите. Също е очевидно, след като не си пускала нито 1 оплакване, че явно не съм визирал теб или Маранди, който също не е пускал оплаквания. Защо и как прецени, че визирам теб с това изречение - недоумявам.

С изречението, в което предложих да се дадат равни количества C4 на двете страни, които да се заложат съответно в панелка и ЕПК, беше шега с темата "Здравината на сградите, в които живеем" и също не визираше теб. То не беше констатация за нечия вина, а опит да се пошегувам в контекста на темата, също с цел да се охладят страстите. Апропо, спорът започна от здравината на сградите, нали не бъркам? Не съм правил констатации, че някой е виновен повече, по-малко или наравно спрямо друг. Това, което недоумявам, е как намери в това изречение някакъв упрек към теб, камо ли констатация за нечия вина, когато спорът за здравината на сградите е предимно между Маранди и Собственик 31 ???

Темата, която заключих онази вечер, беше на trap, в която ти имаш точно 1 коментар с клипче, а Собственик31 няма никакъв коментар. Темата, която заключих е тази [url]http://www.fimoti.com/index.php/topic,369.msg9731.html#msg9731[/url] ([url]http://www.fimoti.com/index.php/topic,369.msg9731.html#msg9731[/url]) и я заключих по молба на автора на темата, както се вижда от последния коментар. В този ред на мисли, доста странно ми звучи обвинението,
Цитат
Предната нощ пък ни заключи темата ... при все, че макар злобните коментари на Нафталина, тя беше продължена в определено комичен стил и нямаше и доза обида или агресия.

Нямам информация за друга заключвана тема онази вечер, така че продължавам да недоумявам къде сгреших.

Нека все пак и да допуснем, че не съм add-нат като приставка в този форум и не съм способен да правя далечни асоциации с нечии някогашни пререкания.

Не ми става ясно как са се получили тези недоразумения, но изглежда или говорим на различни езици, или доста шум е имало снощи по мрежата, или IQ-то ми е малко, което е най-вероятната причина.
Затова си взех отпуск.drink11*


Ако обичаш сега да изтриеш и моите обидни постове, както тези на г-жа адв. Поли. И помен да няма от отрицателни неща изречени от мен в пространството! Ако може, остави само положителните! ...  ;) нали ме разбра?!   ;)  Ако трябва, ще те помоля на лични!  Приятна отпуска!  *drink11* *drink9*

http://www.youtube.com/watch?v=xGbnua2kSa8&feature=player_embedded# (http://www.youtube.com/watch?v=xGbnua2kSa8&feature=player_embedded#)!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 27 Юли, 2010, 20:18:15
СКИТЪР е добър модератор. Казвам си мнението сега защото в момента нямам много време за  форума заради ремонта.
Имам една забележка. Когато има хора - заети, а не като кака и херми може да се правят анкетите малко по-дълго време.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 28 Юли, 2010, 00:19:40
([url]http://razkritia.com/wp-content/uploads/mikrofon.jpg[/url])


Русите чехкини са 10 пъти по-убави от нашите перхидролки... Мисля да ида следващия път сам - "в командировка"  :D

Собственик 31 - предупреждавам те, ако изцвъкаш още едно тролско мнение, ще ти изтрия последните 10 такива, после върви се оплаквай на арменския поп, ако щеш. По този начин изборът след 00:18 на 28.07.2010 си е твой, да не кажеш нещо.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 29 Юли, 2010, 00:38:55
додо твоето мнение е много по-тролско, поради простата причина, че не можеш да посочиш какво е тролското в моето.
Ако кажеш какво точно е тролското ще ти повярвам че си нещо.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 29 Юли, 2010, 03:00:41
Тролско мнение е например:
- такова, което кара други двама да влизат в конфликт (и това му е единствената цел)
- такова, което директно влиза в безсмислен конфлит (и това му е единствената цел)
- такова, което кара някой да се оправдава, само защото е възпитан
и т.н. (няма нужда да се правиш на тъп и неразбиращ).
Аз нямам предвид точно горното ти мнение, а последните няколко накуп и възкръсване на някакви безумни спорове и фръцкания отпреди месец два.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 29 Юли, 2010, 12:34:43
(http://195.149.248.189:8080/2010-07-29/725d5ec2658e599fcb5855e4afccc02f)

 *drink4*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 31 Юли, 2010, 15:21:49
и така минахме през почви, земетресения, оплюване на панелните сгради, без нито едно доказателство, че не са по- здрави от другите и т.н. Да погледнем нещата от друг ъгъл- за сградите има и една друга природна стихия, която ако заплашва цели райони, здравината на отделна сграда едва ли ще има значение за сигурността на обитателите. Защото съм сигурен че подтекста на темата за здравината е по-скоро в сигурността на обитателя на самата сграда. Кому е нужно здрава сграда, край Дунава, чието мазе може да се напълни с тиня при по-голям разлив на реката? Този проблем не е само край Дунав, а засяга огромни територии които са заплашени от наводнения. Примерно част от гр.Нови Искър и селата около северната дъга на околовръстния път. Въпреки, че според някои Нови Искър е добър избор за място за живеене, все пак трябва избора на парцел или къща да се съобразява с този  факт. Да погледнем и последните наводнения в смолянско и други райони на страната. Друг бич са свлачищните процеси, които живеещите край морето често подценяват, но при засиленото ново строителство без никакви мерки за безопасност с лошокачествени материали и проучване в интерес на инвеститорите и строителите, не ми се мисли какво може да се случи.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 10 Септември, 2010, 17:40:00
Прави впечатление обаче нивото на учените ни... днес N на брой пъти сменяха координатите на епицентъра, накрая се оказа, че е същия като вчера, а първо твърдяха, че нямат общо. Т.е. при нарастващ интензитет има вероятност и за доста по-силно, дано не се случва.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: antoninus_pius в 10 Септември, 2010, 17:47:38
Сградите в София щели да издържат трус до 7,5
Жителите на столицата могат да бъдат спокойни - сградите са изчислени да издържат 9-а степен по скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник или около 7,5 по скалата на Рихтер.

Това заяви главният архитект на София Петър Диков, цитиран от БТА.
По-рано днес за 1 минута два труса разлюляха София.

По думите на Диков, силни земетресения за този район на България са изключително голяма рядкост. В столицата преди около 200 г. е имало голямо земетресение от 7 степен по Рихтер. Силни са били и земетресенията през 1818 г. и през 1910 г., когато е пострадала църквата "Св. София".
Столичани нямат основание да се притесняват, защото строителството в София, особено след 1977 г., е изцяло съобразено със сеизмичните изисквания, каза още Диков.

http://dnes.dir.bg/news/stroitelstvo-sofia-zemetresenie-trus-7061953?nt=4 (http://dnes.dir.bg/news/stroitelstvo-sofia-zemetresenie-trus-7061953?nt=4)

Интересно, че чужрналистите не са използвали свои приоми и не са посочили в заглавието на статията, че ще издържат до 9-а степен по скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник.???
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 10 Септември, 2010, 18:23:16
Това е другото притеснително - когато политиците започнат да говорят глупости, значи има още нещо.

"Днес кметицата лично отиде до БАН, за да провери дали има опасност за града от бъдещи силни трусове.
"Няма място за паника, важно е хората да са добре информирани и да не се притесняват", отбеляза Йорданка Фандъкова.
Според нея не всички сгради в столицата са достатъчно добре построени, но би трябвало да издържат на земетресение до 7,5 по скалата на Рихтер."


Не съм сеизмолог, ама имам чувството че 7.5 по Рихтер на 2 километра дълбочина ще направи София съвсем равна. То е ясно, че е глупаво да излезне и да каже "има 10% шанс от земетресение 7.5 по Рихтер" ама все пак :)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 11 Септември, 2010, 00:26:36
Диков го казва, не от позицията на политик, а на архитект и то главен такъв на столицата. Казали са го и десетки учени, които не са политици. Маранди твърдеше че нормите са след 1987г. , но архитекта е прав че са след 1977г. когато премина свищовската трагедия.
В страни като Чили и Нова Зеландия видяхте колко минимални човешки жертви може да има при добро спазване на нормите на строителство. Опасявам се че от 1977г. до 1989г. всичко е било наред с нормите, но след това те биха могли да бъдат избегнати срещу известно количество финикийски знаци. Дано да издържи новото :o
===========
За да приключим спора с антипанеляка Маранди, ще цитирам следното:
.......................
Според него е заблуда, че панелните сгради са по-опасни при земетресение.
Всяко строителство има своите предимства и недостатъци. Тухленият градеж е по-масивен, по-корав и дава по-голяма устойчивост при земен трус. Панелното строителство е леко и движейки се, може да има частично преместване, което е предимство. Металните конструкции също са много динамични, обясни Диков.
...................
Скоро очаквам и потвърждението на моите мнения и в други теми. Само гледайте вече си ги записвам. *drink5*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 11 Септември, 2010, 04:40:20

Не се дразня, че се говори за Вранча, ако визираш скромната ми Руса киферица  ;)

Просто пак сравняваме несравними неща. Ако до земетресението във Вранча в Софето жилищното строителство е било проектирано до 7 по Рихтер, то след това го завишават до 8 по Рихтер, а след Стражица през 1986 г. вече е до 9 по Рихтер.

Как да сравняваме типове сгради за този кратък период при тия промени в проектирането??

Затова думам, че 7 по Рихтер е достатъчно да се види къде сме някой ден, ама 'айде да не се случва, че това ще значи 4-та национална катастрофа за БГ и то в мирно време. Дано ме разбираш правилно!!

П.П. Чиърс с кафето е емотикона за кафе.

 *drink11*  :P :P


Специално за кьоравия Собственик, поста ми, който съм писал, че нещо мноу фантазира. Ей, ся ще му постна още един мой пост от същата тема, че го избило на измислици нещо. Брех, тая фантазия ...  :D :D

Та, къде видя 1987 г. да съм цитирал някога?? Я, ни обясни? Ърмм ...?  :D :D :D

П.П. В този пост съм допуснал една грешка от бързане тогава ( сега го виждам ), степените не са по Рихтер, които съм дал като изискване при проектирането, а по другата скала: Медведев-Шпонхоер-Карник. Сорка, за което, но смисълът на поста ми си остава като цяло.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 11 Септември, 2010, 04:44:59
Здравината на жилището мене лично много ме вълнува.

Благодаря за хубавите анализи и особено за това, че изводите са на човешки и разбираем език.

Както съм казвала имотът е като жената - за да изглежда добре и ползването му да доставя удоволствие дълги години, се нуждае от поддържане.
Не разбирам от строителство и терминологията ми сигурно е ужасна, за което се извинявам.
Но досега се анализира здравина по време на земетресение. А у нас сградите се накланят, пукат и падат и без трусове. Бих се радвала да споделите как да разпознаем опасностите в ежедневието. Например опасни ли са течовете в и около блока .....

 *drink3* Само една блондинка по душа може да пише по време на мача Англия-Германия.

Мхм .... "поддръжка" му е майката, ама пусти мързел ....  ;)

Ъмм,

разглеждаме земетръсите, штотоу в една конструкция, ако условно имаш статика, динамика и кинематика, земетръса ти "сверява" часовника къде си - да го наречем условно?

По принцип няма идеална конструкция като типово строителство, всичко винаги е компромис ( да е надеждно, ама и да е еФтино ). Също няма и кой да ти каже как ще се държат еднакви, стандартизирани сгради като типаж при критичен земетръс .... Ако някой ти го "обещава" това - бягай надалеч ( моите уважения към БГ-конструктурите ).

Условно на статични напрежения сградите "държат" ( щом са "прави" все още ), при вълново движение, каквото е земетръса, освен нормалните напрежения ( натиск, опън ), ти влизат и т.нар. тангенциални. Те действат под ъгъл 45 градуса и белята става където има т.нар. "концентратори" на напрежения, каквито са правите ъгли във всеки един дом. Т.е. затова по-еластични конструкции се "цепят" по диагонал по стените <-- т'ва е без панелЯците. Те нямат тази еластичност като конструкция и всичко "увисва" на качество на заварките. Като пак казвам, че заварката се "държи" доста добре на подобни усилия.

Ако условно имаш двоен интеграл при смятане на подобно натоварване, аз ще ти го добавя, че при критични напрежения и нарушаване на конструкцията става троен интегралеца, та затова никой не може да ти каже как ще се "държи" даден типаж строителство. Огромно значение има като тръсне дали е "плитко" или "дълбоко" земетресението, дори привидно еднакви сгради като конструкция ще се държат различно.

Отделно, самият проект трябва да е изпълнен доста прецизно, т.е. оразмерен така, както е проектиран, което по нашите, родни "ширини" често е предизвикателство. Бай ти Пешо - Мангала знае най-добре как се "прави" и кой/коя си ти, че да го "учиш". Добре, че конструктурите обикновено преоразмеряват, демек презапасяват сметките, понеже като им прайкат проверките, ръгат да има малко "отгоре".

Всичко е субективно, но държавата винаги ще се намесва в "играта" - демек строителството, чрез стандартазации, комисии, агенции и т.н. Идейката е ..., както се досещаш пари. Та, затова и нон-стоп ще се променят т.нар. "стандарти" на строителство и материали, според ... интереса. 

ПанелЯците ги пиши "умрели", ама за щастие или нещастие държавата не може сякаш за момента да се намеси. Не случайно е технология, която вече никъде не се използва. За БГ-то, понеже сме земетръсна зона са ги прайкали до 8 етажа, иначе в Русия да кажем ги има и по 20 етажа. Като конструкция са били сравнително добре унифицирани, прилични критерии за здравина като нови и сносна околна среда, с цел да поемат наплива от хора, които комунягите засилват към градовете. Като сегашни характеристики, не съм сигурен, че са още толкова надеждни, понеже никой не е полагал елементарни грижи за заварките. Тук вмятам уточнението ( към сладко бебе Муза ), че външните им стени не са носещи и това, че ги "вали" дъжда, не е фатално. Но рядко са случаите на положени грижи по заварките от обитателите им, а малко или много заварката от корозия няма как да "избяга" и затова си иска нейното, колкото и малко да е то.

Най-добре е да се разминем без катаклизми в близките 40-50 години, когато спокойно ще сме ги съборили и подменили с нови и дай Боже по-надеждни сгради.

По принцип високото строителство в сеизмични райони като Япония да речем е от конзолен тип ( понеже един колега се опита да ме "засече" нещо, та там панелЯци няма, няма и да има ). Като технология самата конструкция се прави елховидна с цел поемане на земетръсни напрежения и отделно да се "олекоти" самата конструкция. Т'ва при панелЯ няма как да стане.

Но няма да си комуникирам с него, понеже той самият каза, че си няма хал хабер за тия неща, но учудващо охотно ги коментира. Няма лошо ...

П.П. Сорка, че късно отговорих.

Чиърс на бебетата  *drink11*


Болднал съм ти с черно какво съм писАл за панелките, щото е видно, че освен кьорав и не можеш да четеш си падаш и по фантазиите  ;)

Ай, сричай пак 20 пъти и после си го запиши някъде какво точно е думала Русата ми тиква за панелЯците, че да не се изказваш пак неподготвен. Капиш?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 11 Септември, 2010, 22:25:31
Незнам, дали аз съм кьорав но "русия" определено е сляп да прочете и глух да чуе какво казват капацитетите в областта на противоземетръсното строителство за панелните сгради. Ако се хвана за думите ти че "панелите ги пиши умрели", би ли ми споделил на какво мащабно проучване се базира русата ти кратуна?
Франсето може пък да ми сподели защо бутането на един неносещ комин с рехава арматура отделящ се сам от основната стена създава опастност за обитателите в блока?????????
И аз мисля че темата е изчерпана откакто никой не може да се обоснове научно с какво другите сгради са по-здрави от панелните. Извода е че никои от тях с нищо не са по-здрави!!!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 11 Септември, 2010, 23:46:14
..............................................................
2. Коминните тела на панеляците ( ако са вътрешни ) са прайкани от калпави материали и "номера" колко е "здраво", не ФърФи ( ама пробвай пак ).
..............................................................
Ся, штот' си панелна халтурка ш'ти светна ламБата за пореден път, че има един Закон за етажната собственост и според него комините влизат към общите части на всяка една сграда.

Та, пита ли на Общото събрание може ли да си махаш коминЯ ( демек всички комшии )?

Шмати,

поорязах си поста, за да ти остане най-важното. И ся коминЯ на панелЯта ти здрав и корав ли беше както се праскаше, или излезе к'вот' аз ти думах? Ърмм ..?

Ти с т'ва раздвоение на личността си за специализирана помощ, бря  ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 11 Септември, 2010, 23:50:24
Глупи, арматурата е рехава умишлено щото не е носещ. Бетона както писах е здрав като на мавзолея. Нищо не си противореча, просто ти не можеш да четеш. Незнам при това положение грамотен ли си изобщо?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 11 Септември, 2010, 23:53:34
Незнам, дали аз съм кьорав но "русия" определено е сляп да прочете и глух да чуе какво казват капацитетите в областта на противоземетръсното строителство за панелните сгради. Ако се хвана за думите ти че "панелите ги пиши умрели", би ли ми споделил на какво мащабно проучване се базира русата ти кратуна?
Франсето може пък да ми сподели защо бутането на един неносещ комин с рехава арматура отделящ се сам от основната стена създава опастност за обитателите в блока?????????
И аз мисля че темата е изчерпана откакто никой не може да се обоснове научно с какво другите сгради са по-здрави от панелните. Извода е че никои от тях с нищо не са по-здрави!!!

Усещам, че ти е скучно, ама да ти търна очите за някои неща  ;)

'орицата, завършили моята специалност в почти всички бели държави им се дава право и да проектират конструкции до 3-4 етажа.

Интересно е защо на архитектите не им се дава право да проектират даже и рибарски лодки, ама ти си печен и ще ми кажеш предполагам ...  8) 8)

Та, да не се мъчиш - едното ми от образованията е класи над това на родните архитекти и неслучайно ти казах, че дипломката е световно-призната, та трудно ще ме впечатлиш с простотиите си.

П.П. Към бебе Муза, коминЯ не носещ елемент при панелките и наистина няма значение, че го е махнал ( даже са едни от най-калпаво направените елементи в този вид конструкция, както съм го казал в по-предишните си постове, когато Ганьо ни разправяше колко здрав и корав бил ), но комините влизат в общата етажна собственост и подобни безумия трябва да се решават на Общо събрание на кооперацията. Ганьо естествено пак не е знаел, че незнанието на законите не е презумция за невинност ...
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 00:01:25
Глупи, арматурата е рехава умишлено щото не е носещ. Бетона както писах е здрав като на мавзолея. Нищо не си противореча, просто ти не можеш да четеш. Незнам при това положение грамотен ли си изобщо?

Шмати,

ти си толкова тъп, че даже не може да чатнеш, че при стомано-бетонните конструкции желязото се ръга, за да не се разкапва бетонЯ, понеже не издържа на усилия на огъване.

Ся чаткаш ли защо е важно състоянието на заварките, ама едва ли ...  8)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 00:02:59
Ти пък как се извади и лодкар и юрист бе Андрешко! Закона за общите части въобще не ме притеснява, защото общото между мен и другите с коминни тела под мене,  е като общото между две различни планети. Аз като го бутах, под мен комшията го беше бутнал,а под него на първият етаж въобще няма комин. Нагоре над мен никой не трябва и не си е бутнал комина и аз не бих позволил, защото ще ползвам абсорбатор на това място. Относно здравината на бетона, няма как във форума да ти го докажа, но ако ти се наложи да къртиш бетон, съм готов да ти изпратя моят познат който се занимава с къртене и да ти дам телефона му. Питай го него за моят бетон на коминното тяло да видиш какво ще ти каже. Той е професионалист и е изкъртил хиляди тонове бетон. За разлика от мен ти не скучаеш, ти се заяжаш с неща които или няма как да знаеш или не разбираш.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 00:10:54
Ти пък как се извади и лодкар и юрист бе Андрешко!
..............................
За разлика от мен ти не скучаеш, ти се заяжаш с неща които или няма как да знаеш или не разбираш.

Нали ти казах, че съм инженер-корабостроене, бре, Шмати??

Ясно и това си забравил, ся обясни ми пак за конструкциите на панелЯците, плийз ... щото ме повтаряш като латерна :D :D :D

П.П. Тоя Диков ли е къв е там, кат' стане дума за земетресение ( поведение на конструкциите при вълнови движения ) да идва и да целува ръце на такива кат' мИня  ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 00:15:48
Ти просто си се надрусал с нещо некачествено и сега си велик! От последните ти три мнения не виждам никакви аргументи а само колко си надут предполагам /безработен корабостроител пишещ по форумите / :D
От това обаче няма да ти стане по-леко на душата че панелките са в пъти по-здрави от твоя кофтор.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 00:22:50
Моя коптор изкара Вранча и Стражица без забележки, а ти вчера си се насрал от 3.6 по Рихтер предполагам  :D :D :D

Споки, тук си друса редовно и даже стигат до по 60 труса на ден, ама налЕ не сме Софето и затова не ореваваме ортълъка  ;)

П.П. След като разбра, че съм велик, свикнали сме на земетресения, мразя панелките - друго за какво ще се сетиш в тия късни доби?  Ърмм ... ?

По принцип вярно си прост, казах ти моята специалност спокойно може да проектира разни блокчета и то признато в цял свят, само в БГ-стан - не ( по обясними причини ) Сещай се ..  ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 00:27:35
Е, ти си много "умен". Направо мъдрост искри и струи от теб във форума. Какво можеш да проектираш никой не те пита, а иска да види. Сигурно затова си безработен. Щото си дървен философ, всезнайко и нищожен практик. Моят апартамент също е изживял Стражица и много други земетресения. Ти предполагаш-това ти е най-честното и откровено изказване до момента. Всички виждат че само предполагаш. Само че Господ разполага. Моли се в гредореда  земните вълни да не довършат мисията на дървоядите! :o
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 00:29:25
Вие и двамата май се нуждаете от един психиатър :)
...........
Така е признавам. И психиатъра се казва Барбарон. Чувал ли си че психиатрите малко психясват от срещите си с пациентите? ;) *drink5*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 00:31:04
Вие и двамата май се нуждаете от един психиатър :)

Обичам да подритвам панелни шматки кат' тоя! Ако, излезе извън БГ-стан и вземе да ги плещи същите простотии, ще умори 'орицата от смях.

Живее в панелка и даже се фука ?? Боже опази какво става в тая България  :D :D :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 00:37:26
Вие и двамата май се нуждаете от един психиатър :)

Обичам да подритвам панелни шматки кат' тоя! Ако, излезе извън БГ-стан и вземе да ги плещи същите простотии, ще умори 'орицата от смях.

Живее в панелка и даже се фука ?? Боже опази какво става в тая България  :D :D :D
............
Аз не се фукам че живея в панелка, ти не можеш да докажеш че другите сгради са по-здрави от нея. Това ти е комплекса на инженер/ недоучил или си платил/. Я по добре отиди на психиатър верно за да те успокои. За България не се притеснявай, много има загрижени!
Искаш ли да ти дам няколко адресана лични на които се подвизавам, за да ме подритнеш? Все на един от тях ще ме намериш. Ако ти е далече от село или ти е скъп пътя, аз ще дойда при теб /ако не трепериш от страх да ме поканиш/, за да ме подритнеш.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 00:44:17
Вие и двамата май се нуждаете от един психиатър :)

Обичам да подритвам панелни шматки кат' тоя! Ако, излезе извън БГ-стан и вземе да ги плещи същите простотии, ще умори 'орицата от смях.

Живее в панелка и даже се фука ?? Боже опази какво става в тая България  :D :D :D
............
Аз не се фукам че живея в панелка, ти не можеш да докажеш че другите сгради са по-здрави от нея. Това ти е комплекса на инженер/ недоучил или си платил/. Я по добре отиди на психиатър верно за да те успокои. За България не се притеснявай, много има загрижени!
Искаш ли да ти дам няколко адресана лични на които се подвизавам, за да ме подритнеш? Все на един от тях ще ме намериш. Ако ти е далече от село или ти е скъп пътя, аз ще дойда при теб /ако не трепериш от страх да ме поканиш/, за да ме подритнеш.

Е, то има ли някой дет' да не е разбрал къде и в какво живееш? После не се фукал - шматка  :D :D :D

Излез малко от панелката, обиколи свят да не ставаш толкова смешен  ;)

След като на няколко пъти ти преправях измислиците с постове, които съм писал - нещо мноу олекна? Ърмм ...? А, т'ва, че селтаци кат' тИбя не целуват ръка на такива кат' мИня с моите дипломи, после ще им целуват ... нали се сещаш??

П.П. Ако, искам сам ще те намеря и к'во ще стане - я, раздуй, че да се посмеем  ;) :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 00:50:15
Ами кво ще стане, нали искаш да ме подритваш. Ще дойда за да го направиш. После и ще се смееш ли на това което си сторил? Малко садистично ми се струва. Селтака си си само тебя. Мен не ме намешвай у ваше село дето произвеждат корабостроители не видяли един ден в корабостроителницата или ден трудов стаж . Да не говорим колко са не в час със здравината на сградите!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 00:56:13
Като го караш на твои хипотези кой какво е видял, кой с какво се е занимавал, кой в коя сфера се чувства силен и има опит, но .... ти се самонавиваш, че имаш дарбата на Ванга, по-добре ли се чувстваш?  :D

П.П. Прочети цялата тема и ако ми посочиш къде съм казал, че панелките не са сравнително здрави при определен контрол, ще те черпя 3 дена на място по избор, докато кажеш "Стига"!  ;)

Мноу мразя някой да ми изопачава думите и затова те поправях няколко пъти, сега пак те питам къде съм казал това, което твърдиш?

А, че панелките като конструкция са на доизживяване, т'ва е ясно и затова не се и строят. Ама, аз какво ли разбирам от конструкции ( безработен съм )  ;) :D

П.П. Видно е, че бизнес никога не си правил, защото подобни селски интриги, които се опитваш да вкарваш като деформираш постове ( думите на някой ) и изопачаваш смисъла им и то откровено тъпо, би те докарало аут от пазара. Има сфери, където може да пострадаш и здравословно при подобни опити - викат му некоректност и са прави да го правят.

Та, в бизнеса нямаш опит - остава да си някоя административна душица - там интригите и селските клюки са вечно на мода, та явно опита ти е оттам. Познах ли?  ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 12 Септември, 2010, 01:02:50
Aа успокойте се малко и без нападки, моля.

За да ви отклоня от безкайното "ти, той, аз", имам една питанка, породена от общата ми култура (може би недостатъчна).

Главният ни архитект се изказа (а и marandi тук написа), че сградите се проектирали да издържат 9 степен по Медведев и другите двама.

Това не е ли леко безсмислено? Скалата на Медведев е относителна и за циганската махала значи едно, за съседния квартал - друго. Девета степен значи "повреди на нестандартните постройки" (а стандартните нищо им няма, най-много да им паднат комините). Т.е. в една среда по подразбиране всички сгради издържат девета степен, иначе ако някоя падне, степента по Медведев автоматично става 10.

И друго. Ако твърдите че до година X сградите са се проектирали да издържат определен магнитут N по Рихтер (и автоматично 9 степен по Медведев става 9 за тях), а след година X в същия квартал новите сгради издържат N+1 по Рихтер, то новите стават проектирани 9 степен по Медведев, а старите сгради вече могат да издържат 8 по Медведев, нищо че едно време са били 9 (т.е. при едно земетресение от N+1 минус малко новите ще си останат здрави, а сред старите ще има разрушени). Тъй ли е?

Т.е. едно земетресение от 5 по Рихтер може за един район да е 7 по Медведев, а за друг район да се окаже 10 по Медведев, ако там изпопадат сградите.

И трето - питанка - еднакво ли ще се почувстват две земетресения на еднакви координати от 7.5 по Рихтер, едното на 2 километра дълбочина (каквито са софийските) или на 100 километра дълбочина. Отделно че е важна и продължителността. Така че изказвания "сградите в София могат да издържат 7.5 по Рихтер са бла бла, нищо не значат и само за успокоението на хората. Едно е продължителност 2 секунди каквото беше последното и друго е примерно 90 секунди. Това последното ако беше 90 секунди, все някой блок щеше да падне, ако влезне в резонанс с вибрациите на земетресението.

Ето поправяйте ме мен, ако съм написал предположил нещо грешно, стига сте се джафкали :)  *drink5*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 01:03:46
Ами нали точно това питам вече няколко пъти- на какви мащабни научни изследвания се базираш че панелките са на изживяване ? То по тази логика, всичко построено е на доизживяване. Да не говорим, че философията твърди, че  след като хората  сме се родили, вече сме на доизживяване. :D

П.П. За трудовия стаж-много ти личи. Повярвай! :)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 12 Септември, 2010, 01:09:03
И още последно - онзи ден като гледах списъка от земетресения, "DODECANESE ISLANDS, GREECE" - къде е това :) Там всеки ден има средно по 3-4 земетресения между 2.5 и 4.5 по Рихтер, в някои дни по 10-12. Сигурно е доста впечатляващо да се живее там..
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 01:19:31
Ще се абстрахирам от спора си с русата грива, за да отговоря на Додо. И скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник и тази на Рихтер са създадени така да се каже в ползу роду. Те отчитат - първата степента на разрушения /описани много подробрно като характер във всяка степен/ и степента на хоризонталното изместване /махалото/ във втората скала. Според някои специалисти първата скала е по-точна, но втората е общоприета. Дълбочинни трусове  с по-голям магнитут се усещат по слабо дори от плитки с по-малък магнитут.
Додеканезите са част от спорадските острови в Егейско море, като най-известният от тях е остров Родос. В древността в пристанището на този остров е била построена статуята на  родоският колос, като между краката му са навлизали корабите в пристанището. Бил е величествена постройка, но е била разрушена от земетресение.

П.П. Вчера, като стана труса в София, бях седнал на една пейка с един познат пред 01РПУ, което се намира в епицентъра на земетресението- кв."Гео Милев". Въпреки че бях на нивото на земната повърхност, усетих земетресението много силно. Помислих си че може да е 5  по Рихтер. После се оказа по-слабо, но аз го усетих така сигурно защото бях в епицентъра.  *drink5**drink5*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 12 Септември, 2010, 01:29:22
Добре, Медведев очевидно е относителна скала, но не е ли и трърдението "тази постройка може да издържи 7.5 по Рихтер" относително?

Или при изчисленията се имат предвид стойности по подразбиране - да е точно върху епицентъра, а той да е на еди колко си дълбочина и трусът да е еди колко си секунди?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 01:36:32
На Медведев-Шпонхоуер- Карник скалата не е точно относителна, а по-скоро остаряла  защото описва точно определен ефект на разрушения върху сгради, но не взема предвид типа сгради и степен на разрушение заради здравина на конструкцията, както и новите технологии не позволяващи тези описани ефекти. Затова е относителна. Общоприетата по Рихтер е много по-конкретно измерима, защото взема хоризонталната амплитуда на изместване. Тя може да е по-голяма в епицентъра и по-малка с отдалечаване от него. Новината винаги съобщава измерената амплитуда в епицентъра. А на 1000км. от там може магнитута да е двойно по-малък.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 01:40:12
Aа успокойте се малко и без нападки, моля.

За да ви отклоня от безкайното "ти, той, аз", имам една питанка, породена от общата ми култура (може би недостатъчна).

Главният ни архитект се изказа (а и marandi тук написа), че сградите се проектирали да издържат 9 степен по Медведев и другите двама.

Това не е ли леко безсмислено? Скалата на Медведев е относителна и за циганската махала значи едно, за съседния квартал - друго. Девета степен значи "повреди на нестандартните постройки" (а стандартните нищо им няма, най-много да им паднат комините). Т.е. в една среда по подразбиране всички сгради издържат девета степен, иначе ако някоя падне, степента по Медведев автоматично става 10.

И друго. Ако твърдите че до година X сградите са се проектирали да издържат определен магнитут N по Рихтер (и автоматично 9 степен по Медведев става 9 за тях), а след година X в същия квартал новите сгради издържат N+1 по Рихтер, то новите стават проектирани 9 степен по Медведев, а старите сгради вече могат да издържат 8 по Медведев, нищо че едно време са били 9 (т.е. при едно земетресение от N+1 минус малко новите ще си останат здрави, а сред старите ще има разрушени). Тъй ли е?

Т.е. едно земетресение от 5 по Рихтер може за един район да е 7 по Медведев, а за друг район да се окаже 10 по Медведев, ако там изпопадат сградите.

И трето - питанка - еднакво ли ще се почувстват две земетресения на еднакви координати от 7.5 по Рихтер, едното на 2 километра дълбочина (каквито са софийските) или на 100 километра дълбочина. Отделно че е важна и продължителността. Така че изказвания "сградите в София могат да издържат 7.5 по Рихтер са бла бла, нищо не значат и само за успокоението на хората. Едно е продължителност 2 секунди каквото беше последното и друго е примерно 90 секунди. Това последното ако беше 90 секунди, все някой блок щеше да падне, ако влезне в резонанс с вибрациите на земетресението.

Ето поправяйте ме мен, ако съм написал предположил нещо грешно, стига сте се джафкали :)  *drink5*


Ъмм, бая си за поправяне да ти кажа ли - хихи

По принцип Рихтер по-рядко се използва в Европа вече, по-рано беше на Медведев-Шпонхойер-Карник, а от 1998 г. тук се ползва Европейската макросеизмична скала (EMS).

Като методики са тотално различни. При Рихтер имаш формулка за магнитут и в нея влизат амплитуда и период на сеизмичната вълна. Там, може да проектираш спокойно като имаш подобни параметри, но те за всяко земетресение са различни.

Новата мода е да се гледат поражения върху сградите като правилно отбелязваш, че проблема за оценка на пораженията е при различните сгради и различните норми за проектиране във времето, на които е трябвало да отговарят. Оттам 1998 г. вкарват това като критерии за оценка:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B0 (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B0)

Нямам идея защо обективна скала като Рихтер се подменя със субективна такава, но е факт.

На въпросите ти принципно мога да отговоря понеже са лаишки ( да ме извиняваш ). Плитките земетресения натоварват конструкциите по един начин предимно на натиск/смачкване/изкълчване и опън, т.е. преобладаващи са нормалните напрежения. Обикновено са по-разрушителни поне по статистика и то в мястото на епицентъра.

Дълбоките земетресения поради структурата на скалния състав се разпространяват доста по-лесно и на по-дълги разстояния ( пример Вранча ), но те подлагат конструкциите на други натоварвания, преобладаващо тангенциални като огъване, срязване, усускване на конструкциите и по-малко влияние на нормалните.

Като цяло тук се работи на типови проекти, т.е. копи/пейст и рядко се смята конкретно. Всяка конструкция в зависимост от ориентирането си и дължината на проекциите ще се държи различно. При едни ще има неблагоприятен сценарий, а при други обратното.

Мога да ти проектирам и вечни конструкции, дет' няма да има земетресение да я събори, ама ще излезе скъпо не заради сложността на нещата, а заради многото изходни данни, които са ми необходими преди да започна да смятам. Без предварителни данни пак мога да ти го докарам така само от конструкция, ама ще е малко наизуст. Тук визирам ниско строителство, при високо ( от 6-7 етажа нагоре ще ми трябват много предварителни данни ), за да се избере подходящ тип конструкция и оттам насетне да се прецизира.

Чиърс, че пресъхнах!  *drink9* *drink9* *drink9*

П.П. Със Собственика се пощим за спорта, иначе ще ви умре форума - така, че споки  ;) :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 12 Септември, 2010, 01:48:42
Е аз предварително казах, че ми е бедна общата култура :)

Значи "издържа 7.5 по Рихтер" е все едно постройката е точно в епицентъра? А времето за друсане не е ли от значение? Ако една постройка издържа N по Рихтер за 2 секунди, значи ще издържи и 2 часа клатене ли?
Отделно вероятно и честотата има значение, защото при еднаква амплитуда не е задължително честотата да е еднаква. И какво става ако се уцели вътрешната честота на сградата? Или тя е така проектирана, че е винаги е различна от тази на масовите земетресения?

Няма ли компютърни програмки, в които се вкарват проектът, материалите и допълнителни характеристики по строителството и да се симулират различни земетресения и да се видят пораженията?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 02:00:28
Е аз предварително казах, че ми е бедна общата култура :)

Значи "издържа 7.5 по Рихтер" е все едно постройката е точно в епицентъра? А времето за друсане не е ли от значение? Ако една постройка издържа N по Рихтер за 2 секунди, значи ще издържи и 2 часа клатене ли?
Отделно вероятно и честотата има значение, защото при еднаква амплитуда не е задължително честотата да е еднаква. И какво става ако се уцели вътрешната честота на сградата? Или тя е така проектирана, че е винаги е различна от тази на масовите земетресения?

Няма ли компютърни програмки, в които се вкарват проектът, материалите и допълнителни характеристики по строителството и да се симулират различни земетресения и да се видят пораженията?

Да, на тоя въпрос пропуснах да ти отговоря - сорка  ;)

Колко време ще издържи една конструкция в зависимост от времето на натоварване зависи от степените на еластичност или пластичност на материалите, от които е направена конструкцията.

Т.е. селския гредоред навремето дето е правен ще ти издържи и 1 час трус, въпреки, че стените ще са се напукали, комина ще е паднал и т.н., но просто като конструкция е еластичен,

Панелката не е еластична, тя е пластична, т.е., ще държи до едно време, но когато станат критични натоварвания, а конструкцията вече е поддала и не може да си възстанови първоначалната геометрия по обясними причини, ще се разпадат като колода с карти.

П.П. В резонанс има да чакаш няколко милиона години докато изпадне дадена сграда от земетресение ( т.е. честотата на вълните в конструкцията на дадена сграда да съвпадне с честотата на външното въздействие от земетръс )  ;) Затова е прието в проектирането, че критични за всяка конструкция са вълни с дължина, която съвпада с геометричния размер на дадена проекция от сградата, защото тогава се получават максимални натоварвания.

И ми кажи едно чиърс, че иначе ми мязаш на "сухар" - хихи

 *drink9* *drink9* *drink9*

П.П.П. Има софтуер, който се ползва при корабите, защото при тях нормалната им експлоатация е свързана с вълнови натоварвания и там въпреки, че се проектират със 100% запас на плавателност ( т.е. напълни с вода цялата му подводна част, той пак ще плува ), се залага по една сложна формула, че "някога, еди-къде си може да го прасне вълна, която да го потопи със степен от порядък, който не си чувал, че има на калкулатора, но се залага и такъв сценарий  ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 12 Септември, 2010, 02:08:09
Мерси мерси :)

И ми кажи едно чиърс, че иначе ми мязаш на "сухар" - хихи

 *drink9* *drink9* *drink9*

Аз по принцип пиша "пръц", ама тук във форума нали сме изискани и не пишем простотии :)

Ай чиърс  *drink5*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 02:24:33
Мерси мерси :)

И ми кажи едно чиърс, че иначе ми мязаш на "сухар" - хихи

 *drink9* *drink9* *drink9*

Аз по принцип пиша "пръц", ама тук във форума нали сме изискани и не пишем простотии :)

Ай чиърс  *drink5*

Няма по-изискани от нас естествено  ;)

Иначе тая темица ще приключва до поредния земетръс, а това ще се случва често. Сладко бебе Барби има щастието да обитава несеизмичен регион, за пример ще дам, че едното земетресение от Стражица, което удари тук, а ние сме на 30 км разстояние, наистина беше с продължителност близо минута и то над 5 по Рихтер.

Беше си майтап като преживяване, който не пожелавам на никого - даже и на моя приятел Панелката  :)

 *drink9* *drink9* *drink9*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Muza в 12 Септември, 2010, 11:57:47
Мерси мерси :)

И ми кажи едно чиърс, че иначе ми мязаш на "сухар" - хихи

 *drink9* *drink9* *drink9*

Аз по принцип пиша "пръц", ама тук във форума нали сме изискани и не пишем простотии :)

Ай чиърс  *drink5*

хехехе

Да, бе... Човек, един кючек не може да пусне...  :D :D :D

Маранди,
За колоната не споря. В такива случаи съм сигурна в едно нещо, че нищо не знам. Затова, винаги се обръщам към конструктор.

 *drink1*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Filip в 12 Септември, 2010, 17:07:49
Панелките не падат до 7,5 по Рихтер
Викайте кмета, ако съседът ви кърти, зове Росен Плевнелиев


СОФИЯ. Нямам притеснения за земетресенията. Панелките могат да издържат при трус от 9-а степен по скалата на Медведев или около 7,5 по Рихтер. До 9-а степен България не пада. Това обяви пред Дарик радио министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев. Той бе категоричен, че строителството у нас е готово да посрещне силно земетресение. Така Плевнелиев успокои столичани след последните трусове от 2,6 и 3,6 по Рихтер, които люляха града. "Страната има много силна школа на проектиране. Всичко това е произведено, планирано, подготвено, така че да издържи", категоричен бе министърът.
Строителният министър изрази единствено притеснение от незаконните реконструкции на сградите. "Дълбоко се надявам колони и носещи конструкции да не са махани по сградите, това е голям проблем", посочи Плевнелиев. Той посъветва гражданите, ако чуят, че съседът им кърти, да проверят в общината дали има разрешително за извършване на реконструкция на жилищната сграда. Другият съвет на Плевнелиев е всеки, който се съмнява, че са били махани носещи конструкции и колони на сградата, в която живее или работи, също да информира за това общината.
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-09-12&article=339878 (http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-09-12&article=339878)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 12 Септември, 2010, 17:13:14
зове Росен Плевнелиев
До 9-а степен България не пада.

Аз вчера на това се възмущавах - голяма глупост.

Ако България падне - степента е 10 или повече. Ако не падне - е 9. Степента се определя от това дали е паднала или не, а не обратното.

Но иначе звучи успокояващо :)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 17:47:55
Корабостроителя пак нещо не е в час. Казах ти човек доучи си ! Вземи си дипломата пък тогава плямпай!
Ти май наистина не си видял кораб на живо. Какво му е еластичното на тухлата. Нали при дълъг хоризонтален трус, недай си боже тухлената стена ще се разпадне като купчина пясък на сито. Единствено за дървото на гредореда съм съгласен че е еластично но не и при свръзките със стената където е замазано. Точно затова една здрава талпа 20/20, каквито греди са използвали в началото на 20-ти век може да ти падна върху чутурата. Белким тогава ти дойде акъла в главата :D
Точно панелите са гъвкави - при хоризонтално и вертикално предизвикателство всички се наместват така че да се запази равновесието. Всички елементи компенсират нарушението на цялостта. Ама това много трябва да обяснявам на един сигурно семестриално завършил новоизлюпен безработен на пазара на труда. Х А наздраве, че съм в отпуск *drink5*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 12 Септември, 2010, 18:41:20
А защо малките еднофамилни постройки не се правят тогава от метална конструкция и леки материали за стени? По-скъпо ли е? Няма ли да е най-здраво?
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: gogolcho в 12 Септември, 2010, 18:50:57
Добре де, някой проверявал ли е:
1. Какво е състоянието на заварките на панелките?
2. Какво е бутано по центъра, за да се правят магазини?
3. С какви материали е правено новото строителство?

Въпросите май са реторични... Недай си Боже да друсне по-сериозно...
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 22:56:51
Офф ... писна ми и спирам да пиша в тая тема  ;)

Панелката ми беше забавен в началото, но вече ми е досадно тъп!

Който е следил темата от самото начало може да забележи, че първо му преправях понятията за напрежения в една конструкция, после му оправях скалата на Рихтер, щото и нея не знаеше, после за състава на почвите.

Сега тъпакът ми пише за тухлата като конструкция? Аз не съм чувал за тухлени конструкции, освен при тия сглобяемиее къщички. Ако е визирал зидария от тухли като конструкция - там се позволява до 3 етажа мисля, че беше ( по памет ).

Та, нашият даже не разбира, че в проектирането се говори за стомано-бетонни конструкции, каквато му е тъпата панелка.

После ми говори за "дълъг, хоризонтален трус" <-- няма такава простотия пак!!

Земетръсите са вълнови движения ( т.нар. сеизмични вълни ), които си имат характеристики на вълната като дължина, амплитуда, период и т.н. и предават енергия в еластична среда. Сеизмолозите ги делят на напречни и надлъжни, което може да е коректно откъм тяхната наука, но не е коректно при изчисляване въздействието им при конструкциите. Хоризонтален трус и вертикален трус са пълен медиен фолклор ( няма такова животно ).

И понеже вече го поправям 200 пъти, ама Панелката си мели глупостите нон-стоп "Аз, излязам"

П.П. Тук ще цитирам сладко бебе Жорес - "Няма лошо човек да греши, лошо е когато не приема грешките си , а е трагично когато не иска да ги признава".

Та, тоя ви го оставям на Вазе и жалко, че осра хубавата тема, която предполагам е вълнувала доста 'орица, но от подобни "чалгари" няма оправия - то си знае панелЯ, че панелЯ, който пак е стомано-бетонна конструкция като всички други ползвани в БГ ( нищо, че не ги правят от над 20 години вече ) и вместо да млъкне и да научи поне нещо, то си мели тъпотиите.

П.П.П. Додо2, всичко може да се направи при конструкциите, въпрос на възможности и знания.

Иначе при сегашното Софийско земетресение като цяло медиите "преписаха" части от моито постове в тая тема, което означава, че съм имал понятие какво пиша сякаш ....
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 23:04:17
Възможности които ги нямаш и знания които са ти твърде хаотични в русата кратунка. И като толкова подробно описваш елементите на всеки трус, с какво доказа глупостите си за еластични и пластични конструкции, че не мога да се сетя? Какво му е пластичното на тухлата която посочваш в строителство на гредоред. Щото аз гредоред и стоманобетон не съм срещал освен в немските гредореди като тази дето се срути на Алабин. Но за тях знам че са по-рискови от старите.
Ти си един лаладжия, който използва хаотични инженерни изрази, без капка понятие как да ги свърже в едно цяло.
Смехотворните ти твърдения че си ме поправял за скалата на Рихтер, ще оставя без коментар, понеже са смехотворни чак по скалата на Рихтер. Аман от комплексирани недоучили инженери продаващи семки по сергиите.
..........
П. П. По-бързо пиши, че си забравям мисълта докато ти чета безумиците. То пък бива бавно публикуване ама твойто е на преял бременен охлюв. Сигурно и така си чел по корабостроене :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 23:10:19
Не си  прав, има такова тъпо парче. То заявява, че не е имало повече от век сериозно земетресение в България. Типично за тъпите парчета е да не знаят че 7,3 по Рихтер е сериозно земетресение във всяка една страна. То най-силните въобще регистрирани са около 9 по Рихтер.
Типично за демонстрацията на блондиността си и стремежа да се размие като конкретен пол /включително и от аватара си/ и сексуална ориентация. Може би не толкова консервативна, а малко по-освободена. В един друг материал се споменава, че земетресението през 1977г. във Вранча и Свищов е може би с повече жертви и по-разрушително от това през 1928г. Но сигурно за най-тъпото парче трябва да изригне нещо като  Кракатау и да разпарчетоса цял полуостров за да е сериозно земетресение според него. Недоносени твърдения, точно толкова недоносени, както и за скорошната смърт на панелите.
Още един линк който е показателен, където се споменава за доброто поведение на панелите при земетресенията в Спитак :
[url]http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/events/1988_12_07.php[/url] ([url]http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/events/1988_12_07.php[/url])
Специално за русите: Като отворите линка вижте другия линк - Щети от земетресението. Снимки от геофизичния data centre


Тигърчето ми,

отегчаваш ме доста и за последен път ти обръщам Фнимание ( в предните ти постове умишлено не ти коригирах простотиите, да ти позапазя малко достойнството, щото изобилстват от невежество ).

Скалата по Рихтер, която визираш е 10-степенна, а не ... ( около 9 ). Тук за протокола ще вметна, че най-силното до момента земетресение в света е от 9.5 в Валдивия, Чили и "учудващо" са общо 5 земетресения ( официално регистрирани ) над 9.

Поредната ти простотия е да сравняваш Вранча и Чирпан от 1928 г. Във Вранча дълбочината на епицентъра е голяма ( над 100 км ), а това в Чирпан е "плитко" 10-20 км ( по памет ).

Това горе ти е едната простотия да сравняваш несравними неща като дълбочина и ефект съвсем различни трусове. Затова, ако имаше малко гънки, щеше да се сетиш, че в статистиките уж не толкова високи степени на магнитут дават повече жертви от други по-силнички. Примери бол ....

Втората ти простотия е, че скалата на Рихтер е открита през .... 1935 г. , а ти говориш и сравняваш убедено 1977 г. със .... 1928 г. Откъде си сигурен като още е нямало открита тая скала??? Демек пак сравняваш несравними неща.

П.П. Добре, че не съм почнал да ти коригирам простотиите от предните постове ... ще се уплашиш колко си зле. Точно на такива кат' тИбя им викам панелната Ентелигенция, демек чалга науката и изкуството на БГ-то в наши дни, където Слави Плешивият "стана" певец, а Станишката без един ден трудов стаж - премиер. Бог да пази България!

П.П.П. А, изводите и нападките на лична основа, които се опитваш да вкарваш, си ги запази за у вас. Там, на мама, на тати, на жената ... бе на някой дет' те търпи, налЕ?  ;)


Отегчаваш ми ти казах, дрънкай си глупостите и си вярвай. Ето ти и простотиите за Рихтер! Едно към едно  ;)

П.П. Гредоред е вид конструкция бе, тъпанар - тухлата е ограждащ елемент ( може да е кирпич и квот се сетиш там ) , кой ти говори за тухла в случая?? По същия начин не разбираш, че тухлено строителство от обявите за имоти, не значи конструкция от тухли, а от стомано-бетон, има и ЕПК-та с ображдащи елементи тухла, ама конструкцията е ЕКП ( пак стомано-бетон ).

Пак няма да чатнеш колко си прост и затова спирам да пиша тук ти казах. Ай, със здраве  ;)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 12 Септември, 2010, 23:13:10
Един път земетръссссне в София, а в темата започват вторични, третични и петични трусове! Голям цирк сте! Пак ще се вадят дебелите книги  :D :D :D  и ще кипи от научно обосновани умнищини!
Ще взема да препиша всичко и да защитя дисертация на тема " Земетресенията, форумните трусове и Delirium tremens".  :D :D :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 12 Септември, 2010, 23:15:31
Прощавай, ама ти кьорав ли си? Не виждаш ли че съм написал, че най-силните регистрирани реални земетресения са около 9 по Рихтер. Скалата може и да е 12степенна, но като не се случило земетръс от най-високата степен, как да си го измисля?
Не ми се спори с лаици повече тази вечер, а и нямам възможност. Така че преглеждай сричай пиши със скоростта на костенурка в атака и не ме занимавай със себе си повече. Изтъркан си като оригинални гуми на Зил 157 /Джоган/.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 23:20:06
Виж ми послеписа дет' добавих сега, че не различаваш кое е конструкция и кое ограждащ елемент, Тъпаков!!

Тухлена конструкция има само при сглобяеми къщички, а зидария от тухли като конструкция са до сгради на 3 етажа.

Всичко нагоре е стомано-бетонна конструкция в БГ-стан. Има и фермени конструкции, с които прайката небостъргачите по света, ама както и да е ... ( не ми се занимава вече определено ).
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 12 Септември, 2010, 23:20:12
Прощавай, ама ти кьорав ли си? Не виждаш ли че съм написал, че най-силните регистрирани реални земетресения са около 9 по Рихтер. Скалата може и да е 12степенна, но като не се случило земетръс от най-високата степен, как да си го измисля?
Не ми се спори с лаици повече тази вечер, а и нямам възможност. Така че преглеждай сричай пиши със скоростта на костенурка в атака и не ме занимавай със себе си повече. Изтъркан си като оригинални гуми на Зил 157 /Джоган/.

Защо бе, Собственик "нямаш възможност"! Моля, не ни лишавай от възможността да се ограмотим сеизмологично, архитектурно, инженерно и така нататЪКА!   ;) :D :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 12 Септември, 2010, 23:23:08
Прощавай, ама ти кьорав ли си? Не виждаш ли че съм написал, че най-силните регистрирани реални земетресения са около 9 по Рихтер. Скалата може и да е 12степенна, но като не се случило земетръс от най-високата степен, как да си го измисля?
Не ми се спори с лаици повече тази вечер, а и нямам възможност. Така че преглеждай сричай пиши със скоростта на костенурка в атака и не ме занимавай със себе си повече. Изтъркан си като оригинални гуми на Зил 157 /Джоган/.

Защо бе, Собственик "нямаш възможност"! Моля, не ни лишавай от възможността да се ограмотим сеизмологично, архитектурно, инженерно и така нататЪКА!   ;) :D :D

Мани го тоя глупак, той още си мисли, че на жилища над 3 етажа им викат тухлени, щото конструкцията им е тухлена.  И

И реве, тухла, че тухла, а не може да вдене, че конструкциите им са като на умрялата му панелка като вид - демек от стомано-бетон.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: elissa в 12 Септември, 2010, 23:31:49
Прощавай, ама ти кьорав ли си? Не виждаш ли че съм написал, че най-силните регистрирани реални земетресения са около 9 по Рихтер. Скалата може и да е 12степенна, но като не се случило земетръс от най-високата степен, как да си го измисля?
Не ми се спори с лаици повече тази вечер, а и нямам възможност. Така че преглеждай сричай пиши със скоростта на костенурка в атака и не ме занимавай със себе си повече. Изтъркан си като оригинални гуми на Зил 157 /Джоган/.

Защо бе, Собственик "нямаш възможност"! Моля, не ни лишавай от възможността да се ограмотим сеизмологично, архитектурно, инженерно и така нататЪКА!   ;) :D :D

Мани го тоя глупак, той още си мисли, че на жилища над 3 етажа им викат тухлени, щото конструкцията им е тухлена.  И

И реве, тухла, че тухла, а не може да вдене, че конструкциите им са като на умрялата му панелка като вид - демек от стомано-бетон.

Не знам, аз съм на успокоителни!  :D :D :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 13 Септември, 2010, 08:42:14
Кой ти е споменал изобщо етажи бе "умник"? Аз коментирам мнението ти за гредореда че бил еластичен, а ти извърташ и ми говориш за стоманомбетонена конструкция. Аз говоря за гредореда за който си писал самия ти. Ако не си помниш постингите мога да ти ги записвам и да ти ги пращам на дискове!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 16 Септември, 2010, 02:48:21
Бях се зарекъл повече да не пиша в тази тема ( предвид минусите, които някой тъпанар ми е нацвъкал ), но подобно мнение е скандално:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Панелката е по-сигурна от нова сграда при трус
15-09-2010 в раздел Интервю   •   Източник: 24 часа
- Г-н Диков, на какъв трус може да издържи София?

- Всички сгради, които се строят от 1983 г. насам, са правени да издържат на 9-а степен по скалата на Медведев, което грубо е около 7,2-7,3 по Рихтер. При сградите се използва скалата на Медведев, защото по нея се измерва това, което се случва на повърхността при земетресение.

Българските проектанти са много добре подготвени по отношение на изчисленията на сградите за земетрес. Обръща се изключително голямо внимание, защото България в по-обозримото минало при вранчанското земетресение и впоследствие стражишкото е имала разрушения и жертви. Последните 30 г. се спазват стриктно правилата, които дават достатъчна гаранция, че сградите ни са сигурни дори и при силно земетресение.

- И панелките ли могат да издържат на 7 по Рихтер?

- Повечето от тях са строени преди приемането на нормите за земетръс. Независимо от това конструктори твърдят, че панелната сграда дори е по-устойчива от другите, защото може да поеме известна динамика, понеже отделните елементи не са твърдо свързани. Има обаче опасност, когато става въпрос за некачествено строителство. То е малко вероятно у нас, защото нормите за строителство изискват много стриктен контрол при т.нар. скрити работи, но все пак е възможно.

Най-голямата опасност от некачествено строителство е при къщи по селата и периферните квартали. Преди време се разрешаваше този тип къщи да се строят по типов проект, а сега има и само с архитектурни проекти или без такива.

При стражишкото земетресение, което, макар да беше слабо, имаше много големи щети главно на еднофамилни сгради, строени без колони. Дали от незнание, или за да им излезе по-евтино, но хората там бяха правили къщи само от тухли четворки. Добре е да се знае, че когато се строи, трябва на първо място да се иска консултация с инженер-конструктор и да се спазват предписанията и проектите.

- Това прави ли се при реконструкция на съществуващи сгради?

- След 1990 г. се допуснаха доста нерегламентирани намеси в конструкции на сгради в центъра на София. Имам предвид най-вече партерните етажи на старите къщи, които собствениците си върнаха при реституцията. Те масово започнаха да ги преустройват и да правят магазини.

Софиянци знаят тогава каква динамика имаше при магазините - днес отваряш железария, след 3 месеца я правиш бутик, който след 6 месеца става офис и после нещо друго. Всяка такава реконструкция създава опасност някой да реши да бутне някоя стена или да отвори по-широка витрина към улицата. А това са сгради, строени до средата на миналия век, и те не са със стоманобетонов конструктивен скелет, а с носещи стени, пруски свод или дървена конструкция.

Затова в тях стените, освен че заграждат помещенията, имат много важна роля да носят цялата конструкция и да я пазят при земетресение. Те работят като противоземетръсна шайба. Нека тези, които са правили подобни промени без консултация с конструктор, знаят, че рискуват както своя собствен живот, така и живота на всички, които обитават сградата.

- Много ли са случаите на нерегламентирани намеси в конструкциите на сградите?

- Не бих казал, че са много, но основният контролен орган за такъв тип намеси трябва да са гражданите. Общината няма нито човешкия ресурс, нито нужното време да е тотален проверяващ.

Разчитаме на столичани да ни сигнализират, когато забележат нерегламентирани дейности. Наскоро имахме един случай в блок в Стрелбище. Една събота там беше започнал ремонт. Обадиха ми се и веднага пратихме проверка. Оказа се, че ремонтът е нерегламентиран и са започнали действия по намеса в конструкцията. Тогава обаче установихме, че ремонти отпреди 25 г. са направили отвори в конструктивните шайби на сградата, а тя е 10 - етажна. Издадохме предписание и собствениците си ремонтираха сградата. Така че имаме постоянно такива случаи, които нямат нищо общо с паниката от земетресенията.

- Щом масово са правени преустройства в центъра, означава ли, че той е най-опасният район при силен трус?

- Не мога да кажа, че е най-опасният район. Доколкото обаче най-масовата нерегламентирана намеса се е случвала в центъра, то може да кажем, че там съществува някаква опасност. След срутването на сградата на "Алабин", която уби 2 момичета, направихме сериозни проверки на старите сгради. Издадохме предписания и някои от собствениците ги спазиха. Не мога обаче да гарантирам, че проблемът в центъра е решен на 100%.

- Често обаче общината дава предписания за укрепване на сградите, но собствениците не ги изпълняват.

- За съжаление има такива случаи и механизмите, които общината има да въздейства върху собствениците, не са много ефективни. Най-проблемните сгради са тези със спор за собственост. Ако обиколите София и видите сградите в най-лошо състояние, 90% от тях са именно с неясна собственост. Понеже никой не е собственик де юре, сградата е оставена на самотек. В тази ситуация практически нямаме механизми за въздействие, защото няма собственик, с когото да си говорим. Другите са собственици на сгради, паметници на културата. Те масово и целенасочено ги държат, без да ги поддържат, в очакване някой ден да паднат и да се отърват от паметника.

- Като къщата на Гешов например?

- Тя е един от примерите. Това е любопитен случай, защото моята информация е, че Националният институт за паметниците на културата я е отписал. Тя на практика не е вече паметник на културата.

Това за мен е едно срамно дело.

Имаме все пак някакви механизми в тези случаи и примерът е с бившето китайско посолство, където след сериозен натиск собствениците се увериха, че общината има волята да защити този паметник, и го ремонтираха. Има един механизъм, който дава право общината да ипотекира паметници на културата, когато собствениците отказват да го направят. После, ако собственикът не върне парите на банката, губи имота. Не знам обаче този механизъм някога да е бил ползван, защото няма нотариус, който би се съгласил да направи ипотека без знанието на собственика, въпреки, че тази възможност е регламентирана със закон.

Третата група сгради са със собственици в чужбина и не ги интересува нищо друго, освен да си вземат всеки месец наема. Действията ни в тези случаи също са ограничени.

- Метрото сигурно ли е при силен трус и как ще коментирате твърденията, че изкопните работи по строителството му са причина за земетресенията?

- Абсурдни са твърденията, че строителството на метрото може да причини зметресение. Има случаи, в които трусове са били предизвикани от човешка намеса, но те са при експлоатация на газови или нефтени находища. В София няма никъде ни газово, ни нефтено находище. Друга причина са големи хидротехнически съоръжения. В случая такова е язовир “Искър”, но той е достатъчно далече от София. Но да копаеш на 10 м дупка, широка 6 м, и да причиниш серия от трусове, е абсурдно. Метрото е един от обектите с най-високи изисквания за всякакви природни бедствия, включително и земетресение. Колкото по-значим е един обект и колкото повече хора го ползват, толкова по-високи са изискванията за сигурност. Същото е и при сградите, високи над 25 м. При тях нормата за конструкцията се увеличава с 1,5 м в сравнение с останалите.

ВИЗИТКА

Роден на 19 септември1953 г.

Женен с две деца

През 1978 г.завършва архитектура в бившия Висш институт за архитектура и строителство, днес Университет за архитектура, строителство и геодезия

Научен сътрудник I степен

До 2006 г. е изпълнителен директор на Националния център по териториално развитие

От 2006 г. е главен архитект на София

Източник: 24 часа http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=609194 (http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=609194)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Първо не знам колко малоумен журналист трябва да си, за да провеждаш интервю за сеизмичност с ..... архитект?? ( демек художник на картинки ).

Второ, в цялото интервю блика от тотална некомпетентност, което е нормално, предвид подготовката на интервюирания.

Трето не мога да си обясня заглавието на статията какво общо има с интервюто? Нещо ми изглежда изкуствено лепнато ( по поръчка ).

П.П. Боже, пази България от подобен кретенизъм, когато става дума за хиляди човешки животи!!

Страхувам се, че от 20-30 години човешкото безумие ( наречено Софето ) не спира да дърпа дявола за опашката и Природата някой ден ще си каже думата, за да прекрати това. Колкото по-нависоко се "лети", толкова по-отвисоко ще е приземяването.

Дано не се случва, че това ще е поредния ( 3-ти ) икономически фалит на България за последните 20 години и то в мирно време ... или поне аз да не съм жив, че да се ядосвам на хорското безумие.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: vfrz в 16 Септември, 2010, 09:48:32
П.П.П. Има софтуер, който се ползва при корабите, защото при тях нормалната им експлоатация е свързана с вълнови натоварвания и там въпреки, че се проектират със 100% запас на плавателност ( т.е. напълни с вода цялата му подводна част, той пак ще плува ), се залага по една сложна формула, че "някога, еди-къде си може да го прасне вълна, която да го потопи със степен от порядък, който не си чувал, че има на калкулатора, но се залага и такъв сценарий  ;)

Моите уважения за предишни постове по темата, но ако ми позволиш, бих изразил несъгласие с аналогията с корабите :) Изчисленията при тях има общо с тези на сградите дотолкова, долкото се използват математически формули. Единствената бегла прилика е при пресмятането на потенциалните деформации по корпуса от вълново трептене, отчитайки и натоварванията от товара или баласта, който се носи, но те имат малко общо с плавучестта на кораба, която ти засягаш.
Още е сутрин, но снощи до късно вдигахме наздравици за новордената дъщеричка на мой приятел, така че 'Чиърс'  *drink10*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 16 Септември, 2010, 20:23:06
Със сигурност аз не съм ти написал минусите Маранди, въпреки обидите които ми нанасяш. Знаеш мнението ми за тях изказал съм го вече. Аз по-скоро съм по доносите. Следващият участник е много прав, че най-малкото е некомпетентно да сравняваш вълновите трептения при корабите и сградите.  *drink5*
...............
Айде да ти покажа и в коя панелна джунгла да се скриеш при земетръс. Подчертавам, че не е само заради вида сграда, но и заради баластрения буфер. Айде тичай да купуваш!
...............
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-09-16&article=340388 (http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-09-16&article=340388)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: marandi в 17 Септември, 2010, 01:06:00
Със сигурност аз не съм ти написал минусите Маранди, въпреки обидите които ми нанасяш. Знаеш мнението ми за тях изказал съм го вече. Аз по-скоро съм по доносите. Следващият участник е много прав, че най-малкото е некомпетентно да сравняваш вълновите трептения при корабите и сградите.  *drink5*
...............
Айде да ти покажа и в коя панелна джунгла да се скриеш при земетръс. Подчертавам, че не е само заради вида сграда, но и заради баластрения буфер. Айде тичай да купуваш!
...............
[url]http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-09-16&article=340388[/url] ([url]http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-09-16&article=340388[/url])


По принцип тогавашния ми послепис беше отговор към въпрос на сладко бебе Додо2, така че не виждам какво съм объркАл, ама както и да е. Просто изваден от контекста на диалога се получава така.

Ся малко по-сериозно  ;)
------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Все още в града не е правено микросеизмично райониране, което да определи земетръсните части на столицата. Подобно проучване е продължителна операция във времето, а и изисква финансови средства, уточни Милошев. Предстои обаче спешна проверка на устойчивостта на сградите, в които се помещават болници, детски градини и училища."

Цитат от статията ти.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Другото, което тоже съсипва нещата е липсата на подземен кадастър, който не касае земетръсите, но пак показва тоталното безхаберие на държавата и общините, а иначе те са "узаконили" ( демек делегирали права на архитект ) събирането на такси от 'орицата като насреща няма нищо освен фолклор ( конструкциите са сериозно дело ).

Та, аз наистина не съм си поставял за цел да вникна в строителството като архитектура и конструкции, защото не е проблем да го направя в рамките на 1 месец, предвид подготоката ми.

Но липсва фундаментална информация като това, което съм болднал. Т.е. всичко до момента се прави на сляпо и то от тъпанари, облечени с държавни мантии или "раздържавяването" на архитектите като професия и е логично, че всичко се изроди в узаконяването на незаконни строежи.

П.П. По принцип частите висша математика, които съм учил + частите по физика, механика, съпротивление на материалите и едва след това поведение на конструкции, подложени на агресивна среда като вълнови движения, както като статика, така и като динамика ( там са още поне 5-6 дисциплини ) не правят разлика в конструкцията от какъв тип е и в каква среда е.

Сефте чувам, че имало значение каква и къде се намира дадена конструкция, щото тогава явно са открили нови закони на физиката, механиката и математиката, за които не знам в последните 10-15 години. Ама, не ми се вярва да е така  ;) Просто има сериозни проектанти и шмекери, каквито са в БГ-стан. Та, само те могат да си позволят да проектират без необходимите изходни данни и после да дрънкат простотии кат' тоя Диков, дет' не бил сигурен какво ще стане, ама му били казали, че няма проблем ... ( прочети му интервюто пак ).

Както и да е отплеснах се, идеята ми е, че липсва важна информация за микросеизмичното райониране и оттам всичко отива в сферата на гадателството. Поне така бихме подходили сериозните инженери-конструктури.

Та, няма проблем какво искаш да ти конструирам ( мога и 150-етажна сграда ), но ми трябват достоверни изходни данни, които в БГ липсват ). Не бих се справил сам, понеже това е екипна работа за цели проектантски групи, ама учудващо имам идея и от къде да ги намеря. Случайно ...  ;)

 *drink11* *drink11* *drink11*

П.П.П. За обидите извинявай, просто имаш рядката дарба да ме вадиш от равновесие като чета простотии. Може би като изкараш над 70 изпита, световно признати, ще успееш да оцениш защо се ядосвам. Иначе за информация при нас заплащането в цял свят започва стартово от 3500$ ( чисто ) +/месец, но Русата ми тиква отказа 2-3 оферти и се пренасочи към други нещица.

Поздрави!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 13 Октомври, 2010, 18:14:43
Ей русолявия, не знам колко признати изпита имаш, ама нале се бараш енджиниъ земи сканирай някоя нова кооперацийка да видим дали ще намериш 200 тона железо в нея, колкото са извадили от ямболския блок 20. Отдавна подозирах панелите, че имат нещо общо с мавзолея на ГД, но сега се видя нагледно:http:

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=601596 (http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=601596)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: чи-чов-ци в 13 Октомври, 2010, 22:00:25

 Собственик, за да сме коректни, в една нова сграда от порядъка на 5000м2 спокойно можеш да имаш 200 тона "железо". Тоя блок не го знам какво РЗП е имал, но ако е бил 8-етажен три входа например като нищо ги докарва. А и в тези 200 тона освен армировъчни пръти и метални планки и профили за връзките, които имат общо с конструкцията, сигурно влизат и парапети на балкони, тръби от инсталацията, кюмбета, конски подкови и хлопатари.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 13 Октомври, 2010, 22:11:26
Чичко, чичко как ги прецени че в 5000кв. сграда ще има това желязо ? Първо да те попитам - как разбра застроената площ? Щото много лажат новите строители. Второ как сметна и кюмбета при положение че ромите биха ти извадили и костите ако са от желязо? И не се знае дали не са извадили още 200 тона от блока. Трето - като ги знам псевдостроителите как строят, нищо чудно да са спестили някой и друг десетки тон.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 13 Октомври, 2010, 23:01:30
Блок 20 беше огромен, така че тези 200 тона желязо даже изглеждат малко. Имал е 200 апартамента - поне 12000 кв.м.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: чи-чов-ци в 13 Октомври, 2010, 23:17:27
Чичко, чичко как ги прецени че в 5000кв. сграда ще има това желязо ?

  Нали имаше роднина вещ в материята, попитай го.

Първо да те попитам - как разбра застроената площ? Щото много лажат новите строители.

  Туй не го разбрах, какво общо имат новите строители с ямболския блок...
 
 
Второ как сметна и кюмбета при положение че ромите биха ти извадили и костите ако са от желязо?

  За кюмбетата се предавам. Какво мислиш за конските подкови и хлопатарите?

  Виж сега, в една сграда от стоманобетон трябва да има толкова "железо", колкото е необходимо да осигури носимоспособността и . Оттам нататък и да туриш още, няма смисъл. А и при различните конструктивни системи има специфични неща. Иначе най-много желязо има в металните конструкции.

  Хайде да се опитаме разговорът да не заприлича на:

  - Много ми се иска да си поговорим за музика.
  - С удоволствие!
  - Ти спал ли си с пианистка?


Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 14 Октомври, 2010, 00:09:48
Чичо симпатичен си ми , само и заради факта, че трябва да уточняваме специализацията ми в строителството и НИ. ДОДО не ми е симпатичен защото освен че е модератор, е много бос и невещ в материята. В новото строителство всичко е изненада защото всичко е корупционно. Сега вдена ли ми мисълта? Айде леката нощ и приятни сънища *drink5*
......................
Достигнах отрицателен респект 500. Черпя! Кой ще се отзове?
Ако достигна 1000-банкет не на шега! Поздрави на столетниците!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 14 Октомври, 2010, 00:26:29
Невещ съм в материята, но в деленето на числа - не. При това им обръщам внимание по инерция и както виждаш излиза по един тон желязо на апартамент, което е смешно. Както по този начин отново става смешна и изявата ти в тази тема.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 14 Октомври, 2010, 00:32:44
1 тон желязо на апартамент. Добре наложи ми бан за по сигурно! С какво доказваш че желязото е по-малко от това в новото строителство? Ако те дразни факта че панелите са по-здрави от това за което ще си направиш ипотека, банни ме веднага! Ти си най-големия смешник от доста време. Нищо не разбираш от материята в която модерираш обаче трябва да си вещ и затова  и цензур.
Кажи си колко си семпъл за да ти олекне. Въобще не ме е страх от теб и себеподобните ти неграмотници.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 14 Октомври, 2010, 00:47:30
Новото строителство не е панелно, така че трудно се сравнява и напъните ти са безумни. И въпреки това си мисля, че в един апартамент от 50 квадрата има повече от един тон желязо, без изобщо да си имам представа от строителство.
Сега видя, че си се изказал глупаво и започна с пръдните - отскочи до WC.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 14 Октомври, 2010, 01:09:20
Понеже усещам злобата и невежеството на поредния модератор-неудачник,  се оттеглям.
До нови срещи приятели. *drink11*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 14 Октомври, 2010, 01:18:58
Аха, а цитата ти по-голу ще го сложим в темата бисери и вицове, подраздел "мерки и теглилки - колко са 200 тона, за дължината - не питайте".

Ей русолявия, не знам колко признати изпита имаш, ама нале се бараш енджиниъ земи сканирай някоя нова кооперацийка да видим дали ще намериш 200 тона железо в нея, колкото са извадили от ямболския блок 20. Отдавна подозирах панелите, че имат нещо общо с мавзолея на ГД, но сега се видя нагледно
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 18 Ноември, 2010, 22:11:34
Ами много ясно бе пристрастни модераторе. Ти за 60 годишната история на панелите за колко инцидента си чул? Два -три може би са много. Иначе си карай колелото на село и по-рядко пиши тук, че дори и администратор пак ставаш смешен в очите на хората.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 18 Ноември, 2010, 22:18:02
Пак ли си пил? Забрави ли кога каза смешката за 200 тона желязо в огромния блок 20? Добре че не каза 200 килограма.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 18 Ноември, 2010, 22:22:18
Пак ли си пил? Забрави ли кога каза смешката за 200 тона желязо в огромния блок 20? Добре че не каза 200 килограма.
.............
Абе и 200грама да съм казал панелите не падат- факт :D Тухлите падат. А кокошарниците дето си паркираш колелото- :D тях ги отвява бурята :D

П.П. Ти знаеш ли колко е 200 тона ? Толкова тежи един влак. Ако ти е малко да те блъсне влак, пробвай :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 18 Ноември, 2010, 22:26:00
Според мен всичко пада, въпросът е - кое след колко време и при какви условия.

Аз от строителство не разбирам, така че не мога да давам мнение. Мога само да посоча някой тъпчо, когато каже, че в блок 20 има 200 тона желязо. И вместо да си признаеш грешката, ти се наливаш по нощите с алкохол. Поведение на слаб човек.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 18 Ноември, 2010, 22:29:54
Според мен всичко пада, въпросът е - кое след колко време и при какви условия.

Аз от строителство не разбирам, така че не мога да давам мнение. Мога само да посоча някой тъпчо, когато каже, че в блок 20 има 200 тона желязо. И вместо да си признаеш грешката, ти се наливаш по нощите с алкохол. Поведение на слаб човек.
............
Каква грешка бе пич? Цялата инфо съм я черпил от пресата. Ако някой е направил грешка това са журналята. Ти откъде знаеш с какво се наливам? Да не ми купуваш пиенето? :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 18 Ноември, 2010, 22:46:52
Ами като цитираш пресата, мисли малко преди това. Все пак цитатът ти беше използван като аргумент за някакво подобно твърдение.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 18 Ноември, 2010, 22:50:23
 И какъв е аргумента да чуя. Ако ми докажеш че един смешен съвременен предприемач строител пестейки всеки лев за качествени материали заплати и всички други разходи влага хиляди тонове джелязо дълбочко се лажеш :D
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 18 Ноември, 2010, 23:13:54
Не знам, аз тогава коментирах колко смешно звучи това 200 тона. А че новото строителство вероятно е скапано, няма спор. Ако трябваше да купувам не бих рискувал с ново, ама и панелка не бих си купил. Не бих си купил нищо всъщност. Аз си търся парцел, а скоро мисля и че ще престана, защото ми се повръща от АНИ, реститути и дела между собственици.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 18 Ноември, 2010, 23:17:22
. Не бих си купил нищо всъщност.

Надявам се да не ти се повръща от мен защото съм собственика :). Аз кво съм виновен че не може да си позволиш нищо и ти се повръща? Строг съдник си!
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 18 Ноември, 2010, 23:41:52
Собственик си таратанци. Те ако всички собственици на панелки имаха такова самочувствие като теб, България щеше да е най-щастливата държава в света.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 18 Ноември, 2010, 23:55:10
Собственик си таратанци. Те ако всички собственици на панелки имаха такова самочувствие като теб, България щеше да е най-щастливата държава в света.
..............
Там е работата че не съм само собственик на панелки а на почти всичко което си помислиш в областта на НИ. Разликата между мен и теб е 100%ова . Състои се в това че ти нямаш нито един от видовете имоти. Перничанин под наем придвижващ се с колело със сигурност  е по завистлив от Софианец притежаващ 6 софийски имота и още 4 вече в прованса. :D :D :D Отивай за манатарки в Лозен Планина - начин да искарат пари и най- проблемните типове.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 19 Ноември, 2010, 03:22:06
Собственик или СЪсобственик :) Има лека разлика. Като си купиш нещо сам, ела ни се похвали тук.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: OwnerBG в 19 Март, 2011, 23:47:58
Сеизмологичен анализ на терените и сградите построени върху тях
[/b]
В началото на века са положени основите на първите проучвания за методите на противоземетръсното строителство. Символ на това начало е земетресението в Сан Франциско на 18.04.1906г.
Описвайки случилото се в „Смъртния скок“, Лазар Добрич казва: “ Едно от  най – разпространените човешки заблуждения – това е вярата в стабилността на земята. Във въздуха и водата ние винаги чувстваме една несигурност, която може да се превърне в страх, но на земята – никога“.
Имайки  предвид,  че  земетръсните области на Земята заемат 1/5 от нейната повърхност и грубо пресмятайки, че всяка година на нашата планета стават  100  разрушителни земетресения, над 10 – унищожителни и поне 1 – катастрофално, не е чудно, че всички държави в сеизмичноактивни райони имат специални строителни правилници за проектиране и изпълнение на противоземетръсни сгради.
Земетресението в Сан Франциско е предшествано от завършена точна нивелация и триангулация. В последствие геодезичните измервания, дали възможност да се направи  една доста прецизна  оценка на терена преди и след  труса  и да се направят решаващи заключения.
Внезапната проява  на  земетресението е свързана с разрушението на скалните маси в огнището и привеждането на всички частици   в пространствено трептене, което има вълнов характер. За много  кратко  време  трептенията  достигат до земната повърхност и сградите и съоръженията построени върху нея се оказват в нетипична за тяхната експлоатационна биография ситуация – интензивни колебания и разтърсвания, смущаващи вибрации, разнопосочни тласъци, които се редуват за части от секундата.
http://www.sobstvenik.com/?p=2208 (http://www.sobstvenik.com/?p=2208)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 09 Май, 2011, 22:58:21
Още една причина панелните сгради да са най-скъпи. Само панелките подлежат на вечност:
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=884980 (http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=884980)
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 09 Май, 2011, 23:07:36
Интересно, защо тогава са най-евтини?

Сред 700 обяви за София с цена на квадратен метър в интервала 400-499 евро, все панелки/b] има с много редки изключения.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Дядо Мечо в 09 Май, 2011, 23:13:02
Интересно, защо тогава са най-евтини?

Сред 700 обяви за София с цена на квадратен метър в интервала 400-499 евро, все панелки/b] има с много редки изключения.

Леле додо ти на 400-499 евро за кв.м. панелка евтино ли викаш?
 *drink1*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 09 Май, 2011, 23:30:07
За сега цените в София са тези... Това са най-евтините засега.

400-599 по-общо казано - "само" 4000 обяви (при това в по-широкия интервал - не само панелки) *music*

Когато вълничката в хистограмата се премести наляво с още едно деление, цените на панелките ще са станали 300-399. После следва 200-299. Така че Сахиба да продава сега и да ходи под наем, че после ще му е лошо.

И така - копторите (в какъвто живее и Сахиба) стават 200-399 евро, а пък нормалните жилища ще станат в интервала 400-599, хубавите 600-XXXXX.
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 09 Май, 2011, 23:38:18
За сега цените в София са тези... Това са най-евтините засега.

400-599 по-общо казано - "само" 4000 обяви (при това в по-широкия интервал - не само панелки) *music*

Когато вълничката в хистограмата се премести наляво с още едно деление, цените на панелките ще са станали 300-399. После следва 200-299. Така че Сахиба да продава сега и да ходи под наем, че после ще му е лошо.

И така - копторите (в какъвто живее и Сахиба) стават 200-399 евро, а пък нормалните жилища ще станат в интервала 400-599, хубавите 600-XXXXX.

Кой го казва, човека живееш в сламена колиба в Драгичева каращ стара "Украйна" и гледащ животните на първия етаж като прапрадядо. МОЯТ ПАНЕЛ -ТЕЦ, ЕЛЕКТРИЧЕСТВО, ИНТЕРНЕТ, ЗАД БЛОКА ПАРК, ПРЕД БЛОКА УЧИЛИЩЕ-БЕЗЦЕННО Ти сравнение с мен си 10 века назад, пък искаш и панел без пари. Ти знаеш ли че като влезеш в банка те питат дали си пасал кравите наволя и дали си се возил на каруца. След това преценяват в кой квартал да ти дадат ипотечен панел който можеш да изплащаш докато си жив. По тяхна преценка - 30г. *drinks*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: dodo2 в 09 Май, 2011, 23:42:07
За съжаление не са измислили лекарство срещу напиване - трябва да изчакаш да ти мине (но без да наливаш още).
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: Собственик 31 в 09 Май, 2011, 23:51:53
За съжаление не са измислили лекарство срещу напиване - трябва да изчакаш да ти мине (но без да наливаш още).

Само, не мога да се сетя, предполагам и други здравомислещи, как едновременно съм пиян и пиша на клавиатурата, без правописни грешки? Явно трябва да имам две самоличности.  Ти какво лекарство измисли срещу лошото си посредствено модериране? *rofl*
Титла: Re: Здравината на сградите, в които живеем
Публикувано от: mindless™ в 14 Май, 2011, 10:25:38
Поредната новина за нелепи жертви (http://dnes.dir.bg/news/balkon-8622762?nt=10)